Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alle.p
Scris: Tuesday, June 16, 2020 11:38 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2018
La multi ani Simona, Eva, Sofiacoeur cred ca si pentru voi a trecut asa repede primul anisornewclap
Sa fie sanatoase si voioasecoeur

Care stiti cum e cu ovulatia in timpul alaptarii? Se poate produce mai tarziu sau sa fie mai multe luni fara ovulatie?NuStiu
LAURA0202
Scris: Tuesday, June 16, 2020 11:54 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
diana.ng wrote:
mamici de pici peste 1 an, aveti triciclete? merita investitia? ne tot gandim sa i luam una, de accea de se poate impinge la inceput, dar nu stiu daca o sa o folosim si n-as da 5/6 milioane ca sa o tin in garaj Hilar

buna, scuzati ca nu prea am mai intrat dar nu am mai avut timp.
n am timp nici sa "mor ".
diana, referitor la intrebarea ta, pot sa ti spun ca noi avem 1 an si 3 luni si 2 saptamani, am primit cadou de la tusi si buni din itaia o tricicleta de ziua ei,cand implinise 1 anisor. este foarte placuta pt ea. deocamdata nu ajunge la pedale , doar o imping eu sau tata, ea are si niste pedale fixe, unde ar trebui sa tina piciorusele dar ................. mai aud si cum le pune pe roata ras
noi o folosim dar ideal ii doar atunci cand e treza bine si nu o ia somnul repede pt ca , sora mea,mi a trimis multe linkuri ca sa mi aleg modelul , se poate intoarce cu scaunelul sa o vezi cu fata, sau normal si vede ea in fata, are un cosulet in fata unde ii pun sticla de ceai si in spate are ceva mai marisor unde poti sa mai pui una\alta. are protectie solara. e foarte incantata Lau cand mergem cu ea la plimbare , pt ca vede tot si are mai multa libertate de miscare. are centuri de siguranta, eu i le mai pun inca. doar ca ..... mi s a intamplat sa mi adoarma in drum spre casa, saracuta de ea, adormise in fundulet si era cu capuorul intr o parte, parca era un omulet beat Lol
nu stiu daca am pe undeva pe calc poza aceea, ca sa va amuzati putin. am ramas fara telefon. primisem un samsung a10 de ziua mea, adica 2 februarie si 2 iunie, a avut finalul, = 4 luni de viata Cray Cray Cray
e de 2 saptamani la reparat dar nu ii gaseste ce are ......
sigur cere altul doar ca momentan, chiar n am nici un ban ca sa pot sa mi iau altul. sincer, pe o parte pot spune ca i mai ok fara telefon dar daca tre sa vb cu cineva ......
cica m am intors in timp Lol pe vremea cand nu existau celularele. hohot
eu, in schimb, cu tata so,Argue ...... pt ca tot timpul gasestre ceva de comentat si n plus ca sa fie tacamul complect, miercuri sau joi ,..... vine hal de ma sa incoace , Cray asta inseamna ca sigur o sa trebuiasca sa ne mutam noi doua din camera noastra, ca nu mai dormim impreuna de ceva timp , asa am decis eu pt ca el nu se com porta ca un tata normal, ..... doar cand suntem undeva sau vine cineva pe la noi , e taticul perfect plans
greseala mea este ca am gresit tatal sau ca i am trecut fata pe numele lui -una din doua, dar oricum nu se mai poate schimba nimika, fapta ii consumata .
norocul ca am minunea mea care mi ilumineaza fiecare moment .
sper sa reusesc sa mai intru sa va mai citesc.
sanatate multa supermamicilor si la bebeii nostri angel Angel computerlove

LAURA0202 attached the following image(s):
casauta 1.pngtricicleta 1.1.pngtricicleta 1.2.png

MirelaD
Scris: Tuesday, June 16, 2020 12:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Alle.p wrote:
La multi ani Simona, Eva, Sofiacoeur cred ca si pentru voi a trecut asa repede primul anisornewclap

Care stiti cum e cu ovulatia in timpul alaptarii? Se poate produce mai tarziu sau sa fie mai multe luni fara ovulatie?NuStiu

Mul?umim de urariCheek Kiss nici nu ?tiu când s-a scurs timpul.
Eu am observat ca la mine ovula?ia nu se întâmpla lunar. Dar banuiesc ca ?i datorita faptului ca in cazul meu,dereglajul a fost cu mult timp inainte ca sa raman insarcinata. Eu am avut amenoree secundara. Înca nu mi-a venit menstruatia,speram ca sarcina sa o regleze cumva. Dar ma îndoiescpale
Multa lume îmi tot spune ca ar fi trebuit sa îmi vina dejauff
Alle.p
Scris: Tuesday, June 16, 2020 12:28 PM
Nivel

Mie mi-a venit la un an si o ziLol
Iulia13
Scris: Tuesday, June 16, 2020 9:11 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Alle.p wrote:

Mul?umim frumos Alle va pupam. Din ce stiu eu po?i sa ai ovula?ie chiar daca nu ai menstra. Nasa mea de cununie a ramas însarcinata in aprilie desi i-a venit menstruatia o singura data intr-un an de cand alapteazaras
Alle.p
Scris: Tuesday, June 16, 2020 10:15 PM
Nivel

Iulia13 wrote:

Mul?umim frumos Alle va pupam. Din ce stiu eu po?i sa ai ovula?ie chiar daca nu ai menstra. Nasa mea de cununie a ramas însarcinata in aprilie desi i-a venit menstruatia o singura data intr-un an de cand alapteazaras

Saptamana trecuta am avut a doua menstra. Doar ca am avut secretii egg in ziua 24 si 26, iar 9 zile mai tarziu mi-a vebit menstruatia. De aia ma gandeam ca poate nu am ovulatNuStiu sau daca ovulez asa tarziu, mai poate fi de calitate ovulul?
Citisem mai de mult ca sarcinile ob?inute din ovulatii tarzii au mai multe sanse sa fie cu problemealcool
maria2013
Scris: Tuesday, June 16, 2020 11:00 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Alle.p wrote:

Saptamana trecuta am avut a doua menstra. Doar ca am avut secretii egg in ziua 24 si 26, iar 9 zile mai tarziu mi-a vebit menstruatia. De aia ma gandeam ca poate nu am ovulatNuStiu sau daca ovulez asa tarziu, mai poate fi de calitate ovulul?
Citisem mai de mult ca sarcinile ob?inute din ovulatii tarzii au mai multe sanse sa fie cu problemealcool

Eu am ramas gravida în luna în care am ovulat in z21 (de obicei, ovulam in z16). E drept, nu am avut cea mai usoara sarcina, dar tind sa cred ca nu ovulatia târzie a fost de vina, ci varsta si multele probleme adunate... Despre calitatea ovulului nu stiu ce sa zic...luasem atunci multe suplimente si poate ca au influentat
Iulia13
Scris: Tuesday, June 16, 2020 11:27 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Alle.p wrote:

La Simo am ovulat in z19-a, asa ovulam mereu cu stangul.. Si ovulul a fost de calitatehearts
Nela
Scris: Wednesday, June 17, 2020 8:59 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/18/2018
Buna diminea?a, mamicu?e. Cum mai sunte?i voi? Ce nazbâtii fac puii vo?tri? Maia e o nazdravana curioasa ?i minunata. Am fost zilele trecute pana în parc cu ea pentru ca auzisem copii, credeam ca e voie ?i nu ?tiam eu. Nu era, dar am stat pu?in în leagan. Doamneeee, Cata mizerie era în parcul ala!!! Poate înainte sa se dea voie la joaca prin parcuri, vine cineva sa faca ?i cura?enie. Va salut. Îmbra?i?ari.
AleC
Scris: Wednesday, June 17, 2020 3:33 PM
Nivel

Inregistrat: 5/31/2017
Buna, fetelor. Nu am mai scris de multa vreme, dar incerc macar sa citesc mai des. Am si eu o intrebare, sper sa ma poata ajuta vreo mamica cu trombofilie. Inca alaptez, dar mi-as mai dori un bebe. Am tot amanat din cauza ca sarcina trecuta am luat aspenter, si ar trebui sa iau din nou. Este sau nu ok aspenter ul in alaptare? Am gasit pareri pro si contra, de aia sunt asa nelamurita.
Alle.p
Scris: Wednesday, June 17, 2020 10:01 PM
Nivel

Iulia13 wrote:

La Simo am ovulat in z19-a, asa ovulam mereu cu stangul.. Si ovulul a fost de calitatehearts

In z19 am ovulat si eu cand am ramas cu Patrick. Dar acum mi se pare prea tarziu z24-26NuStiu . Inca nu incercam, mai asteptam pana in septembrie. Ma intrebam doar daca mai bine renunt si ne protejam in luna in care observ ca nu am ovulat pana i z22, de ex.
Nela va imbratisampupici
AleC si eu sunt in situatia ta, dar nu stiu sa iti raspund. Merg luni la ginecolog si o sa intreb, sa stiu si eu cum sa procedez in viitorul apropiat
AleC
Scris: Wednesday, June 17, 2020 10:52 PM
Nivel

Inregistrat: 5/31/2017
Alle.p wrote:

In z19 am ovulat si eu cand am ramas cu Patrick. Dar acum mi se pare prea tarziu z24-26NuStiu . Inca nu incercam, mai asteptam pana in septembrie. Ma intrebam doar daca mai bine renunt si ne protejam in luna in care observ ca nu am ovulat pana i z22, de ex.
Nela va imbratisampupici
AleC si eu sunt in situatia ta, dar nu stiu sa iti raspund. Merg luni la ginecolog si o sa intreb, sa stiu si eu cum sa procedez in viitorul apropiat

Medicul ginecolog mi-a recomandat intarcarea, insa nu as vrea sa fie una brusca, si am inteles ca o doza mica, cum e cea de 75mg/zi nu ar afecta copilul alaptat. Nu vreau, insa, sa risc in niciuna dintre situatii. Sa imi scrii ce afli si tu de la medic, te rog.
Anitta76
Scris: Wednesday, June 17, 2020 10:53 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Alle.p wrote:

Hey. Ca tot veni vorba, daca nu am ovulat 2 luni la rand poate fi vreo problema? Mentruatia a venit la 3 luni dupa nastere, martie a fost ovulatia si aprilie, mai nu a mai fostuff
maria2013
Scris: Thursday, June 18, 2020 7:07 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
AleC wrote:

Medicul ginecolog mi-a recomandat intarcarea, insa nu as vrea sa fie una brusca, si am inteles ca o doza mica, cum e cea de 75mg/zi nu ar afecta copilul alaptat. Nu vreau, insa, sa risc in niciuna dintre situatii. Sa imi scrii ce afli si tu de la medic, te rog.

In aceeasi situatie sunt si eu. Mie si ginecologul si hematologul mi-au spus ca nu e ok si ca, daca ramân, trec pe anticoagulant injectabil. Asta tind sa cred ca scade sansele implantarii, in cazul meu, eu având mutatiile active.
Irinan
Scris: Thursday, June 18, 2020 10:21 AM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
blu88 wrote:
Anitta76 noi papam fructe dimineata , combinate , cu fulgi de ovaz fierti in lapte , ciocolata bebelusului , terciurile in general i le dau
la cina . terciuri , sufleuri , budinci ...

ella sa stii ca domi a sta in fund singurel la 7 luni si un pic... pana atunci nu statea bine.. multa rabdare al diversificare la noi in prima luna am zis ca o sa am un copil mofturos tare si nu o sa vrea nimic... de la 7 luni jumate a inceput sa pape bine , si eu tot pasat i-am dat intai apoi la 8 luni iam dat prima data banana buatele sa vad cum reactioneaza si nu am avut probleme

in sfarsit a trecut si la noi nebunia cu dintisori a fost nebunie totala si in final au spart amandoi de jos odata acum suntem mai bine

fetelor voi atu facut vaccinul in perioada asta ... noi am ramas in urma... cu cel de 9 luni si dr a spus peste 2 3 sapt ca a avut putin rosu in gatcare s-a sfarsit cu roseola infantum ... dar in iulie o sa fie cel de 11 luni... voi le-ati facut la timp ? cel de 9 luni are ceva reactii adverse?

Noi am facut la 10 luni cel de 9 ,iar cel de 11 l am facut la timp.. mai avem la inceputul lui iulie cel de 12
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.