Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina Mariana
Postat: Sunday, October 11, 2020 11:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5682
Locatia: Satu Mare
lore.t. wrote:

Adina si noi am inceput tot cu vigantol dar de cand s-a nascut cea mica am luat de la Secom si e ok...atat ca sunt 6 picaturi de dat.
Multumesc LoreCheek Kiss
Adina Mariana
Postat: Sunday, October 11, 2020 11:47 PM

Ella30 wrote:
Adina, noua pediatra ne-a recomandat vitamina c de la Bioland cand a fost cazulDistanceKiss
Legat de imunitate, ei sezonul trecut i-a dat oscillo, 1 doza/saptamana, iar apoi in decembrie parca ne-a dat pt toti 3 sa luam Influenzim, 3zile la fiecare 2 saptamani. E tot un fel de oscillo, adica homeopat.
Legat de vitamina D, am vazut o adevarata dezbatere acum ceva timp pe facebookLol asta pt ca Secom ar fi mai naturala, si multi sunt sceptici cu privire la eficienta ei. Eu i-as da Secomul si vezi cum il asimileaza , iar apoi iei o decizie daca continui cu el sau nu computerlove
Multumesc pt. raspunsCheek Kiss am notatsic
AndreV
Postat: Monday, October 12, 2020 1:01 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/2/2018
Postari: 598
simmo wrote:

Buna,

Poti intra pe grupul de rear facing prelungit Romania si gasesti mai multe informatii. Problema este ca din august au arhivat grupul si nu au mai fost aprobate inscrieri.

Iti las mai jos un link ADAC cu scsune testate (daca nu stii germana, dai traducere in romana - chiar daca nu e perfecta tot intelegi). Eu m-am uitat dupa categoria de varsta si am ales cateva variante cu scor bun ADAC.
Mai sunt scaune care au testul suedez trecut, chiar daca la ADAC nu a obtinut scor foarte bun , cum sunt axkid-urile. Alte scaune cu test suedez trecut besafe isi plus, Britax max, Multitech, maxi cosi, klippan (astea sunt pentru categoria 9-25 kg).

Avem 13 luni si inca folosim scoica (77,5 cm si 9,5 kg). As recomanda sa tragi cat mai mult de scoica , recomandabil pana la 1 an.

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/alle-testergebnisse/

Multumesc frumos. computerlove
Anitta76
Postat: Monday, October 12, 2020 11:16 AM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 998
lore.t. wrote:

Noi am facut Varilix dupa varsta de 1 an, doua doze :) singurul care nu l-am facut este cel pentru meningita dar acum urmeaza antigripalul, cand isi revine din viroza prin care trecem acum...colac peste pupaza de azi mi-a inceput si cea mica sa aiba muci, secretii jn gat...sunt cu inima cat un purice ca nu stiu cum reactioneaza la boala...stau si o pazesc ca se tot trezeste ca se inneaca cu secretiile din gat :(

Offf. Imi pare rau ca treceti prin asta... sanatate multa!
Adina Mariana
Postat: Tuesday, October 13, 2020 11:29 PM

Fluturash La multi ani pt.Carla.Sa fie sanatoasa si fericita alaturi de voi si fratiorCheek Kiss
maria2013
Postat: Wednesday, October 14, 2020 7:11 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2467
Locatia: Constanta
La multi ani, Carla! La multi ani, Luca! Va trimitem pupici si gânduri bune!
simmo
Postat: Wednesday, October 14, 2020 8:31 AM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 755
La multi ani, copilasi frumosi. Lumanari Sa cresteti mari si sa fiti cuminti. Al meu este un Boroboata Lol

Mamici, pana la ce varsta ati sterilizat ? As vrea sa renunt complet, chiar daca mai bea lapte de 2-3 ori/zi (laptele pe timpul zilei este completare la gustarele de cele mai multe ori).

Alina, din experienta personala, cand ii dai apa pe timpul noptii, se foieste, trezeste, plange dupa lapte ? La recomandarea medicului i-am dat la biberonul de seara lapte amestecat cu ceai. Cand s-a mai trezit noaptea, prima oara ii dau ceai, dar tot se trezeste mai incolo si ajung la lapte din nou; probabil daca dau apa va face la fel. Dupa cat timp s-a obisnuit cu apa noaptea ?

PS: stiu ca ceaiul la copii este un subiect tabu , dar eu sper sa fi luat o decizie ok.
Mihaela14
Postat: Wednesday, October 14, 2020 9:02 AM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2988
Adina La mul?i ani pentru Luca! computerlove
Mihaela14
Postat: Wednesday, October 14, 2020 9:12 AM

Intrat: 3/1/2018
Postari: 2988
Fluturash26 la mul?i ani Carlei! computerlove
GeorgianaB
Postat: Wednesday, October 14, 2020 10:33 AM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1299
Locatia: Bucuresti
simmo wrote:
La multi ani, copilasi frumosi. Lumanari Sa cresteti mari si sa fiti cuminti. Al meu este un Boroboata Lol

Mamici, pana la ce varsta ati sterilizat ? As vrea sa renunt complet, chiar daca mai bea lapte de 2-3 ori/zi (laptele pe timpul zilei este completare la gustarele de cele mai multe ori).

Alina, din experienta personala, cand ii dai apa pe timpul noptii, se foieste, trezeste, plange dupa lapte ? La recomandarea medicului i-am dat la biberonul de seara lapte amestecat cu ceai. Cand s-a mai trezit noaptea, prima oara ii dau ceai, dar tot se trezeste mai incolo si ajung la lapte din nou; probabil daca dau apa va face la fel. Dupa cat timp s-a obisnuit cu apa noaptea ?

PS: stiu ca ceaiul la copii este un subiect tabu , dar eu sper sa fi luat o decizie ok.

Am sterilizat pana la un an, la un moment dat mai saream din sterilizari, el oricum mergea de-a busilea, baga mainile in gura care mai erau murdare si na.
Eu i-am scos treptat mesele de lapte din timpul zilei pana a ramas cu un biberon la somn si uneori dimineata. A renuntat singur la un an jumate, am incercat cu apa dar nu a mers, tot avea nevoie de biberonul ala. Eu sincer nici nu am avut nervii tari pentru a imi urla nu stiu cate nopti dupa biberon :D
alina89
Postat: Wednesday, October 14, 2020 12:26 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2457
Locatia: Bucuresti
simmo wrote:

Ceaiul la copii este subiect tabu pentru ca impiedica absorbtia fierului si nu ar trebui folosit decat in scop terapeutic. Al meu cel mic are si o usoara anemie deci nici gand sa ii dau Crazy Eu i-am dat doar celui mare pana acum si doar de menta in enterocolite.

Eu noaptea ii dau doar apa, orice trezire din timpul noptii inainte de 5 dimineata o tratez ca pe trezire pentru apa, ii dau direct din sticluta de la aqua kids sa bea. Uneori are o trezire pe la 3 apoi la 5, alte ori are trezire la 23, 1, 3, 5. Procedez asa de cateva luni bune, cred ca in jur de 9 luni si putin am inceput sa fac asa. Nu mai stiu exact cat a durat, dar nu mai mult de o saptamana pana s-a obisnuit cu ideea ca nu mai primeste san la fiecare trezire. Acum eu dorm intr-o parte a patului si sticluta o tin in celalalt capat, patutul lui il tin lipit de al meu, dar cu laterala pusa si la fiecare trezire el merge in patut pana in dreptul sticlutei de apa si se intinde dupa ea, eu ma ridic si ii dau sa bea apoi sa pune inapoi si face nani, iar la 5 dimineata cand se trezeste nu se mai duce in coltul cu apa ramane in cel in care dorm eu. E simpatica asocierea asta care si-a facut-o Lol mai are momente si acum, rar, cand plange ca ar vrea san in loc de apa, dar il rog cu apica si daca nu vrea il mangai pe capusor si ii explic ca laptic papam dimineata, apoi ia suzeta si se pune la nani.

Eu te-as sfatui sa il inveti direct cu apa, fara ceai. Ziua accepta apa? La cina mananca bine? Eu am observat ca daca cina nu este suficient de consistenta are mai multe treziri noaptea. Nu am mereu timp sa fac ceva consistent si mai avem si "cine" cu iaurt si ceva amestecat prin el.
Ella30
Postat: Wednesday, October 14, 2020 1:17 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1720
Eu am sterilizat pana la 7 luni. Apoi oricum a inceput sa ia diverse in mana, sa bage in gura, sa mearga de-a busilea si n-am mai vazut rostul.

Fluturash, la multi ani sanatosi si frumosi Carlei !
fluturash26
Postat: Wednesday, October 14, 2020 2:37 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3958
Locatia: iasi
Adina Mariana wrote:
Fluturash La multi ani pt.Carla.Sa fie sanatoasa si fericita alaturi de voi si fratiorCheek Kiss

Multumesc mult!!DistanceKiss
fluturash26
Postat: Wednesday, October 14, 2020 2:38 PM

maria2013 wrote:
La multi ani, Carla! La multi ani, Luca! Va trimitem pupici si gânduri bune!

Multumim frumos!SimplyLove
fluturash26
Postat: Wednesday, October 14, 2020 2:39 PM

simmo wrote:

Multumim! Si a mea a inceput sa bea apa noaptea dupa ce a renuntat la lapte, dar a mea se trezea si cerea ea...
Utilizatori in acelasi subiect
Ellena20
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed