Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Postat: Friday, October 9, 2020 10:18 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/8/2017
Postari: 1023
AndreV wrote:
Mamici...lamuriti o mama incurcata. Incepem diversificarea si am inteles ca tot la 3 zile se introduce o leguma noua. Asta inseamna ca eu ii tot dau 3 zile cartof dulce, de exemplu, apoi 3 zile cartof dulce plus altceva?

Eu i-am dat in fiecare zi cate o leguma noua, am a?teptat sa vad daca iasa ok cu scaunul sau daca imi face vreo alergie si mai apoi a doua alt aliment nou.
Anitta76
Postat: Friday, October 9, 2020 9:20 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 998
Buna mamici. stiu ca nu e ok sa deschid subiect despre vaccinare, rog sa nu se supere nimeni insa momentan nu am gasit un grup pe facebook unde sa discut despre asa ceva si sa nu deranjez pe nimeni...Macar voi nu ma injurati/blamati,etc.
Tocmai ce am citit pareri pro si contra despre varilix...Ma gandesc sa i.l fac dar ma gandesc si sa nu i.l fac...Medicii, pediatru, respectiv cel de familie nu imi dau prea multe informatii ci imi spun doar sa facem cum dorim noi...Citisem ca se face de la 9 luni insa unii spun ca e mai bine dupa 1 an...am mai citit si ca la feti?e poate da in viitor probleme hormonale si nu imi doresc acest lucru...Intrebarea mea este, voi ati facut acest vaccin, sau il faceti? Daca vreti sa imi dati si cateva argumente v-as fi recunoscatoare, daca nu, macar sa imi dau eu seama cate dintre voi ati facut si cate nu...chiar sunt in cea?a rau...
Va pup!
AndreV
Postat: Friday, October 9, 2020 9:23 PM

Intrat: 10/2/2018
Postari: 598
Multumesc pentru lamuriri. computerlove
Alle.p
Postat: Friday, October 9, 2020 9:31 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1638
Locatia: Petrila
Anitta, noua pediatrul ne-a recomandat doar rotarix si nimenrixNuStiu am sa o intreb si de acesta cand mergem sa fa em antigripalul.
Stiu ca spusese ca pana intre in colectivitate, cand ii putem face optional cel pt hepatita a parca(sper sa nu gresesc), nu mai e altceva de facutNuStiu
Anitta76
Postat: Friday, October 9, 2020 9:52 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 998
Alle.p wrote:
Anitta, noua pediatrul ne-a recomandat doar rotarix si nimenrixNuStiu am sa o intreb si de acesta cand mergem sa fa em antigripalul.
Stiu ca spusese ca pana intre in colectivitate, cand ii putem face optional cel pt hepatita a parca(sper sa nu gresesc), nu mai e altceva de facutNuStiu

Iti multumesc Alle. O sa mai intreb.
GeorgianaB
Postat: Friday, October 9, 2020 11:30 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1299
Locatia: Bucuresti
Anitta76 wrote:
Buna mamici. stiu ca nu e ok sa deschid subiect despre vaccinare, rog sa nu se supere nimeni insa momentan nu am gasit un grup pe facebook unde sa discut despre asa ceva si sa nu deranjez pe nimeni...Macar voi nu ma injurati/blamati,etc.
Tocmai ce am citit pareri pro si contra despre varilix...Ma gandesc sa i.l fac dar ma gandesc si sa nu i.l fac...Medicii, pediatru, respectiv cel de familie nu imi dau prea multe informatii ci imi spun doar sa facem cum dorim noi...Citisem ca se face de la 9 luni insa unii spun ca e mai bine dupa 1 an...am mai citit si ca la feti?e poate da in viitor probleme hormonale si nu imi doresc acest lucru...Intrebarea mea este, voi ati facut acest vaccin, sau il faceti? Daca vreti sa imi dati si cateva argumente v-as fi recunoscatoare, daca nu, macar sa imi dau eu seama cate dintre voi ati facut si cate nu...chiar sunt in cea?a rau...
Va pup!

Urmeaza sa ii facem varilrixul lui Luca, inclusiv noi adulti imi vom repeta vaccinul, sotul nu a facut deloc boala iar in cazul adultilor simptomatologia este neplacuta si se poate lasa cu complicatii. In ceea ce ii priveste pe copii fetita unei prietene a avut ghinionul de a face o forma urata care a necesitat chiar spitalizarea. Sunt de acord cu ideea de a face imunitate dar nu asa devreme cum se intampla in zilele noastre cand copiii incep cresele in jurul varstei de 2 ani si odata cu intrarea in colectivitate apar toate belele de boli. De asemenea cei care au vaccinul facut pot face boala dar o forma mult mai usor de suportat.
Iulia13
Postat: Friday, October 9, 2020 11:57 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 1023
Anitta76 wrote:
Va pup!

Buna. Fetita cumatrei mele a facut Varicela in jurul vârstei de 1 an si 2 luni (nu a fost vaccinata pentru varicela) si a facut o forma ff u?oara, deloc febra doar bubi?ele si faptul ca a fost mai morocanoasa. Totul depinde de organismul copilului si de imunitatea acestuia. E alegerea fiecareia daca sa faca sau nu acest vaccin, eu fetitei nu-i voi face.
oanatm
Postat: Saturday, October 10, 2020 10:18 AM

Intrat: 6/8/2017
Postari: 1034
Locatia: TM
Anitta76 wrote:
Va pup!

Si noua ne-a recomandat varilrix, urmeaza sa il facem sper spre sfarsitul lunii. Si eu am fost sceptica in privinta lui, dar mi-a zis medicul de familie ca pot fi aceleasi reactii adverse ca la orice vaccin. Eu inclinam mai mult pentru cel de meningita, dar ala se face la intrarea in colectivitate.
Florentinna
Postat: Saturday, October 10, 2020 12:08 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 358
Locatia: Arad
AndreV wrote:
Mamici...lamuriti o mama incurcata. Incepem diversificarea si am inteles ca tot la 3 zile se introduce o leguma noua. Asta inseamna ca eu ii tot dau 3 zile cartof dulce, de exemplu, apoi 3 zile cartof dulce plus altceva?

Andre, eu nu am respectat regula de 3 zile. La Ami am vrut sa merg pe blw si prima data i am dat brocoli, cartof dulce si morcov dar ea nu a avut nici o treaba cu ele. Am facut pauza de cateva zile si am incercat din nou, din nou nu a fost curioasa si asa am trecut la pasat cu furculita si asa a inceput sa manance. Eu i am dat legume fierte, la cuptor sau la abur pasate cu furculita. Dimineata nu lipsea iaurtul cu cate un fruct.
Am incercat si pireuri dar fara succes, nici acum nu mananca pireuri.
Eu de la inceput i am oferit cate 3 mese pe zi, si cam 2 legume pe masa. Am alternat si fructele sau legumele ce constipa cu cele ce nu constipa si nu am avut probleme.
Eu nu am tinut regula de 3 zile pt ca nici nu avem in familie istoric de alergii dar am urmarit starea ei sa ma asigur ca nu apar probleme.
La Dominic o sa procedez la fel si ma gandesc ca poate o sa fie mai usor pt ca o sa o vada pe Ami cum mananca si poate reusim blw, daca nu ne adaptam din mersLol
AndreV
Postat: Saturday, October 10, 2020 5:47 PM

Florentinna wrote:

Andre, eu nu am respectat regula de 3 zile. La Ami am vrut sa merg pe blw si prima data i am dat brocoli, cartof dulce si morcov dar ea nu a avut nici o treaba cu ele. Am facut pauza de cateva zile si am incercat din nou, din nou nu a fost curioasa si asa am trecut la pasat cu furculita si asa a inceput sa manance. Eu i am dat legume fierte, la cuptor sau la abur pasate cu furculita. Dimineata nu lipsea iaurtul cu cate un fruct.
Am incercat si pireuri dar fara succes, nici acum nu mananca pireuri.
Eu de la inceput i am oferit cate 3 mese pe zi, si cam 2 legume pe masa. Am alternat si fructele sau legumele ce constipa cu cele ce nu constipa si nu am avut probleme.
Eu nu am tinut regula de 3 zile pt ca nici nu avem in familie istoric de alergii dar am urmarit starea ei sa ma asigur ca nu apar probleme.
La Dominic o sa procedez la fel si ma gandesc ca poate o sa fie mai usor pt ca o sa o vada pe Ami cum mananca si poate reusim blw, daca nu ne adaptam din mersLol

Multumesc. Probabil nici eu nu o sa stau 3 zile. Inca tot dialogam cu sotul pe care varianta sa mergem. Pe mine m-ar tenta autodiversificarea, tati nici nu vrea sa auda. ras
Adina Mariana
Postat: Saturday, October 10, 2020 8:36 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5682
Locatia: Satu Mare
Buna mamici.Voi dati la bebei de imunitate ceva?mie nu mi-a recomandat nici un medic nimic dar ma gandeam ca poate daca i-as da ceva nu s-ar mai lega de bebe meu toate.Abia are 1 an si am avut destul de multe episoade de raceli,febra,boli.Nici nu ma pot gandi in colectivitate cum o sa fie.M-am gandit sa ii dau Vitamina C,inafara de Vigantol el nu primeste nimic..oare il ajuta cu ceva aceasta Vitamina C?altceva nu stiu ce sa ii dau fara prescriptie medicala iar daca intreb medicul spune ca nu are nevoie inca de nimicNuStiu
Mirela.t83
Postat: Saturday, October 10, 2020 8:43 PM

Intrat: 11/1/2018
Postari: 729
Locatia: Belfast
Buna Adina!

Noi am luat esberitox N pentru copii.
La recomandarea medicului pediatru.
Am luat si la raceala asta si lunar de acum pana la primavara 10zile pe luna.

Si vitamina C.
AndreV
Postat: Saturday, October 10, 2020 9:10 PM

Noi am fost recent la pediatru, si a zis ca nimic preventiv la copii mici...dar na, bebelina mea e mai micuta.

Mamici, eu va tot stresez cu intrebari, dar nu am mamici cu bebelusi in preajma, sa-i intreb, asa ca iertati-ma si suportati o mamica stresata.computerlove Ce scaun de masina ati luat? Cum ati ales? Noi avem 7.5 kg si 67 cm, mai merge scoica, dar incerc sa ma orientez. Aveti recomandare de scaun? Citeam ca exista in Bucuresti posibilitatea de a proba in masina. Mamici din Timisoara, exista si pe aici asa ceva?
alina89
Postat: Saturday, October 10, 2020 9:45 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2459
Adina Mariana wrote:
Buna mamici.Voi dati la bebei de imunitate ceva?mie nu mi-a recomandat nici un medic nimic dar ma gandeam ca poate daca i-as da ceva nu s-ar mai lega de bebe meu toate.Abia are 1 an si am avut destul de multe episoade de raceli,febra,boli.Nici nu ma pot gandi in colectivitate cum o sa fie.M-am gandit sa ii dau Vitamina C,inafara de Vigantol el nu primeste nimic..oare il ajuta cu ceva aceasta Vitamina C?altceva nu stiu ce sa ii dau fara prescriptie medicala iar daca intreb medicul spune ca nu are nevoie inca de nimicNuStiu

Si noua ne-a zis pediatra ca nu este nevoie sa ii dau nimic, fiind asa mic. Eu insa ii dau vic C de la secom 10 zile pe luna, asta e a doua luna. E mai mult pt psihicul meu sincer, pentru ca e a doua oara cand imi face muci deja in 3 saptamani si o otita.
alina89
Postat: Saturday, October 10, 2020 9:47 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2459
Anitta76 wrote:
Va pup!

Noua pediatra ne-a recomandat sa ii facem toate vaccinurile si asa am si facut.

Iti recomand sa intri pe grupul acesta: https://www.facebook.com/groups/vaccinuri si sa ceri mai multe informatii. Sunt si medici care raspuns si iti vor clarifica intrebarile.

Cat despre boala, vecina mea a facut complicatii serioase la amandoi copilasii si s-a internat cu amandoi, dar fiecare copil reactioneaza diferit, nu ai de unde sa stii. Eu am baieti, dar si celui mic i le voi face pe toate.
Utilizatori in acelasi subiect
Ella30,Ellena20,Mirela.t83,Ramona89
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed