Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina Mariana
Scris: Wednesday, July 29, 2020 7:53 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
fluturash26 wrote:

Trebuie sa ii fie marimea buna sa nu iasa nimic, eu folosesc de la pampers pants, huggies mi se par groase pt vara dar am folosit si din alea...
Atunci cand nu va mai sta deloc deloc sa il schimbi o sa vezi ca o sa ti se para mai usor cu pants...acum ti se pare asa mai usor pt ca nu se ridica sa o rupa la fuga si sa fugi cu pampersu dupa el..dar eu efectiv nu ii mai pot pune normal decat seara cand e ft ft obosita si sta linistita...Lol Lol la noi e invers, cand e obosita staLol
Buna asta,am ras copiosHilar fiecare etapa e noua pt mine si interesantaLol poate ca bine zici ca am observat ca ii era putin larg dar spune ca e bun intre 6-10 kg apoi noi avem in jur de 8 jumate si tot largut iiNuStiu
delia.c.yaya
Scris: Wednesday, July 29, 2020 9:30 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/4/2017
AndreV wrote:
Mamici ce mai faceti? ...Cam dupa cate luni s-a oprit caderea parului la voi? La mine e horror, e plina casa chiar daca, de cand cu bebelina, umblu doar cu parul prins.

Vacanta frumoasa la mamicile plecate.

Mi-a cazut, dar nu exagerat. Am rezolvat cu omega 3 ?i masca cu ulei de ricin ?i aloe vera. ?i într-adevar se regenereaza frumos. Singura parte nasoala era ca s-a regenerat ?i cel din frunte, parca aveam doua corniteras
delia.c.yaya
Scris: Wednesday, July 29, 2020 9:35 AM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Poate stiti sa ma ajutati cu 2 probleme care ma framanta.
Prima ar fi poate banala dar..deja nu mai stiu cum sa procedez si ma seaca de puteri pur si simplu.Plange foarte tare si se zbate cand trebuie sa il schimb de haine si de pampers.Cred ca am incercat toate variantele posibile si degeaba,cum il pun jos cum incepe nebunia.Nu reusesc sa il tin,ma ajuta sotul si eu pe sot si uite asa e un chin cand vine clipa sa il schimbam.Asta se intampla de cam 3 sapt.incoace,inainte nu aveam probleme.Voi ai patit?este doar o perioada oare?
Si am observat de cateva zile ca ia aparut o afta sub limba.Cred eu ca afta este,o bubita alba si fiind sub limba imi este aproape imposibil sa o studiez.Fiind acum la mare mi-am pus pe sfarc glicerina boraxata transparenta si am incercat cu degetul sa ii dau sub limba dar nu prea reusesc.Citeam pe net ca ar trebui cu nistatina?cum trec aftele astea?sunt periculoase?maine vreau sa ii scriu medicului ca nu imi place sa iau tratament fara sa stiu ca ii bine.Ma ingrijoreaza pt.ca nu mananca nimic inafara de iaurt,paine si banana.Altele ia 3 lingurite si gata dar asta cu mancatul suntem asa de 2 sapt.bune..deja nu mai stiu ce sa ii fac..pun pe seama ca poate o sa ii rasara un dinte ca este si ft.marait si nimic nu ii convine..nu stiu daca este de la afta ca e de mai mult timp faza cu mancatul.
Pana acum luna asta mi se pare cea mai grea de cand am bebe.Cateodata sunt asa obosita ca ma tine sus magneul.Sper sa treacaCray

Scuzati romanul

La noi a fost doar o perioada cu scandal la schimbat. Dupa se urca singura pe pat si astepta schimbata. Si lui giuli nu-i prea plac pants, mai mult o chinuiam cu aia.
Acum ne chinuim cu olita. Nu stiu daca reu?esc sa-i scot pampi pana in septembrie
Florentinna
Scris: Wednesday, July 29, 2020 11:06 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/6/2018
Adina Mariana wrote:
Am intelessic pupici oare numai eu am o problema cu pants astea?am folosit 3 feluri de la 3 marci diferite si ba iese pipi ba iese cachi daca face mai moale...plus ca ii trag greu pe el si nu ii place da din picioare si si-l trage jos.Ii o adevarata lupta sa il pun.Asa cu pempy normal un doi ii prind lateralele si aia e...

Noi am trecut la chilotel de la un an si e super. Nu mai reuseam sa ii pun normal ca nu statea. Am avut de la lupilu, ok dar acuma pt vara mi se par cam groase si am mai alternat intre pampers si huggies care mi se par a fi numa bune.
O data am avut un accident cu chilotel, nu i-am scos eu bine fodra aia de la picioare si a iesit pipi dar in rest ne intelegem bine cu ei.
blu88
Scris: Wednesday, July 29, 2020 1:37 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/22/2018
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Poate stiti sa ma ajutati cu 2 probleme care ma framanta.
Prima ar fi poate banala dar..deja nu mai stiu cum sa procedez si ma seaca de puteri pur si simplu.Plange foarte tare si se zbate cand trebuie sa il schimb de haine si de pampers.Cred ca am incercat toate variantele posibile si degeaba,cum il pun jos cum incepe nebunia.Nu reusesc sa il tin,ma ajuta sotul si eu pe sot si uite asa e un chin cand vine clipa sa il schimbam.Asta se intampla de cam 3 sapt.incoace,inainte nu aveam probleme.Voi ai patit?este doar o perioada oare?
Si am observat de cateva zile ca ia aparut o afta sub limba.Cred eu ca afta este,o bubita alba si fiind sub limba imi este aproape imposibil sa o studiez.Fiind acum la mare mi-am pus pe sfarc glicerina boraxata transparenta si am incercat cu degetul sa ii dau sub limba dar nu prea reusesc.Citeam pe net ca ar trebui cu nistatina?cum trec aftele astea?sunt periculoase?maine vreau sa ii scriu medicului ca nu imi place sa iau tratament fara sa stiu ca ii bine.Ma ingrijoreaza pt.ca nu mananca nimic inafara de iaurt,paine si banana.Altele ia 3 lingurite si gata dar asta cu mancatul suntem asa de 2 sapt.bune..deja nu mai stiu ce sa ii fac..pun pe seama ca poate o sa ii rasara un dinte ca este si ft.marait si nimic nu ii convine..nu stiu daca este de la afta ca e de mai mult timp faza cu mancatul.
Pana acum luna asta mi se pare cea mai grea de cand am bebe.Cateodata sunt asa obosita ca ma tine sus magneul.Sper sa treacaCray

Scuzati romanul

si la noi este problema la schimbat pentru ca nua re stare sa ii mai pun pampersul asa ca am trecut pe huggies pants de vreo 2 luni si este perfect , noi nu am avut accidente cu ei .

legat de imbracat nici al meu nu suporta cel mai mult ii place sa stea dezbracat , dar daca zici ca este de vreo 3 saptamani poate este o perioada si noi am avut su salt la 10 luni am zis ca o iau razna .. la fel si cu mancatul nu prea a fost fan in perioada aia plus 2 dinti care au iesit amandoi odata ... primi la 9 luni cei de jos la 10 luni jumate la fel cei de sus amandoi .... nu mai vroia sa imi doarma nici in pat

Anitta76
Scris: Wednesday, July 29, 2020 5:02 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Adina, ce mai faceti? Ati ajuns acasa? Cum este Luca? Imi pare rau ca v-a fost asa greu pt ca la noi concediul la mare a fost foarte ok, dar depinde de copila?i de perioada lor, noi cum nu avem niciun dinte nu suntem deloc maraite, totusi eu asta cred, ca de la dinti posibil sa plece starea lui, dar imi dau doar cu parerea ca nu am de unde sa stiu. Oricum sper ca acasa sa fie bine si sa va linistiti putin.
Tin minte cand eram la gravidute ca erau muult mai multe fete acolo pe care aici nu le-am vazut ori deloc, ori foarte rar in căsuța asta ...BC,Ella,Maria,Nella,Eugenia....Si mult mai multe. Fetelor daca ne citi?i, ce mai faceti?computerlove
Ella30
Scris: Thursday, July 30, 2020 11:48 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Anitta76 wrote:
Adina, ce mai faceti? Ati ajuns acasa? Cum este Luca? Imi pare rau ca v-a fost asa greu pt ca la noi concediul la mare a fost foarte ok, dar depinde de copila?i de perioada lor, noi cum nu avem niciun dinte nu suntem deloc maraite, totusi eu asta cred, ca de la dinti posibil sa plece starea lui, dar imi dau doar cu parerea ca nu am de unde sa stiu. Oricum sper ca acasa sa fie bine si sa va linistiti putin.
Tin minte cand eram la gravidute ca erau muult mai multe fete acolo pe care aici nu le-am vazut ori deloc, ori foarte rar in casu?a asta ...BC,Ella,Maria,Nella,Eugenia....Si mult mai multe. Fetelor daca ne citi?i, ce mai faceti?computerlove

Heyyy, suntem binecomputerlove eu citesc des dar nu apuc sa si raspundLol si cand as avea timp deja raspunsurile s-au primit, asa ca nu mai are rost sa scriu si eu aceleasi lucruriLol
Si bebelina e bine. De fapt domnisoara, desi pentru mine mereu va fi bebelina. Am trecut prin nervi si frustrari cu mancarea, pana acum vreo 2 saptamani daca manca 5 lingurite la o masa era sarbatoare..acum e mult mai bine, ba chiar uneori ma intreb daca nu cumva mananca prea mult :))) de mers..nu vrea sa mearga singura. O tin de o mana, uneori mai mult de forma, dar singura nu vrea inca ma asteptam sa mearga pe la 9-10 luni sincer, pt ca foarte devreme a plecat de-a busilea..dar asta e. O las in ritmul ei , va pleca ea candva singurica.
Voi ce mai faceti?

Adina, una peste alta sunt sigura ca a fost un concediu pe care nu il veti uitacomputerlove
Anitta76
Scris: Friday, July 31, 2020 4:21 AM
Nivel

Ella30 wrote:

Heyyy, suntem binecomputerlove eu citesc des dar nu apuc sa si raspundLol si cand as avea timp deja raspunsurile s-au primit, asa ca nu mai are rost sa scriu si eu aceleasi lucruriLol
Si bebelina e bine. De fapt domnisoara, desi pentru mine mereu va fi bebelina. Am trecut prin nervi si frustrari cu mancarea, pana acum vreo 2 saptamani daca manca 5 lingurite la o masa era sarbatoare..acum e mult mai bine, ba chiar uneori ma intreb daca nu cumva mananca prea mult :))) de mers..nu vrea sa mearga singura. O tin de o mana, uneori mai mult de forma, dar singura nu vrea inca ma asteptam sa mearga pe la 9-10 luni sincer, pt ca foarte devreme a plecat de-a busilea..dar asta e. O las in ritmul ei , va pleca ea candva singurica.
Voi ce mai faceti?

Adina, una peste alta sunt sigura ca a fost un concediu pe care nu il veti uitacomputerlove

Acela?i sentiment il am si eu acum, daca nu cumva mananca prea multtopai si cand ma gandesc ca la inceput nu deschidea deloc gura...uff Dar copii astia ne surprind pe zi ce trece.
Voi ati mers in vacanta?
Ah, ?i în legatura cu diversificarea asta, am observat ca nu prea mai papa lapte...topai
Te pupcomputerlove
Anitta76
Scris: Friday, July 31, 2020 10:35 AM
Nivel

La multi ani frumosi Adina!majoreta
Adina Mariana
Scris: Friday, July 31, 2020 6:18 PM
Nivel

Anitta76 wrote:
La multi ani frumosi Adina!majoreta
Multumesc Anittatopai nu imi vine sa cred ca deja implinesc 31 aniBig Surprise
Adina Mariana
Scris: Friday, July 31, 2020 6:27 PM
Nivel

delia.c.yaya wrote:

La noi a fost doar o perioada cu scandal la schimbat. Dupa se urca singura pe pat si astepta schimbata. Si lui giuli nu-i prea plac pants, mai mult o chinuiam cu aia.
Acum ne chinuim cu olita. Nu stiu daca reu?esc sa-i scot pampi pana in septembrie
Asa si la noi.Acum ca am revenit acasa este mult mai bine,ma lasa sa imi fac treabaLol dar cu pantsu tot nu ne impacam cel putin nu inca..
Legat de dezvatatul pampersului o sa reusesti.La 2 ani si 5 luni a inceput si fratele sa il dezvate de pampy pe nepotel si acum la 2 ani si 10 luni nu mai are.Mai este cand scapa cachi pe el dar rarsic
Adina Mariana
Scris: Friday, July 31, 2020 10:18 PM
Nivel

Florentinna wrote:

Noi am trecut la chilotel de la un an si e super. Nu mai reuseam sa ii pun normal ca nu statea. Am avut de la lupilu, ok dar acuma pt vara mi se par cam groase si am mai alternat intre pampers si huggies care mi se par a fi numa bune.
O data am avut un accident cu chilotel, nu i-am scos eu bine fodra aia de la picioare si a iesit pipi dar in rest ne intelegem bine cu ei.
O sa vedem si noi cum o sa fie dupa un an,daca ramanem asa sau este nevoie de pantsCheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Friday, July 31, 2020 10:20 PM
Nivel

blu88 wrote:

si la noi este problema la schimbat pentru ca nua re stare sa ii mai pun pampersul asa ca am trecut pe huggies pants de vreo 2 luni si este perfect , noi nu am avut accidente cu ei .

legat de imbracat nici al meu nu suporta cel mai mult ii place sa stea dezbracat , dar daca zici ca este de vreo 3 saptamani poate este o perioada si noi am avut su salt la 10 luni am zis ca o iau razna .. la fel si cu mancatul nu prea a fost fan in perioada aia plus 2 dinti care au iesit amandoi odata ... primi la 9 luni cei de jos la 10 luni jumate la fel cei de sus amandoi .... nu mai vroia sa imi doarma nici in pat

Te inteleg sincer.Si noi trecem prin stari diferite dar asta este,important ca sunt toate trecatoare si ca sunt sanatosi.In rest ne descurcam noi nu este problema.Te puppupici
Adina Mariana
Scris: Friday, July 31, 2020 10:27 PM
Nivel

Anitta76 wrote:
Tin minte cand eram la gravidute ca erau muult mai multe fete acolo pe care aici nu le-am vazut ori deloc, ori foarte rar in casu?a asta ...BC,Ella,Maria,Nella,Eugenia....Si mult mai multe. Fetelor daca ne citi?i, ce mai faceti?computerlove
Multumesc de intrebareCheek Kiss ieri dimi am ajuns acasa.Am calatorit toata noaptea si am ajuns la 10 juma dimineata.Foarte lung drumul dar so meritat pana la urma.A fost frumos..acum ma uit in urma si sunt ft.fericita ca a fost totul ok intr-un finalLove eu nu cred ca de la dinti a fost asa mai marait ci ca am schimbat mediul.Cum am ajuns acasa am vazut o bucurie pe chipul lui,si-a luat toate jucariile in brate,a mers prin toata casa de-a busilea,o tipat de fericire,mi-o mancat tot din bol ziua respectiva si nu a plans nici la schimbat.Eu credeam ca nu isi va aminti nimic dae se pare ca nu a uitat deloc.Am ramas afisBig Surprise
Anitta76
Scris: Friday, July 31, 2020 10:49 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Multumesc de intrebareCheek Kiss ieri dimi am ajuns acasa.Am calatorit toata noaptea si am ajuns la 10 juma dimineata.Foarte lung drumul dar so meritat pana la urma.A fost frumos..acum ma uit in urma si sunt ft.fericita ca a fost totul ok intr-un finalLove eu nu cred ca de la dinti a fost asa mai marait ci ca am schimbat mediul.Cum am ajuns acasa am vazut o bucurie pe chipul lui,si-a luat toate jucariile in brate,a mers prin toata casa de-a busilea,o tipat de fericire,mi-o mancat tot din bol ziua respectiva si nu a plans nici la schimbat.Eu credeam ca nu isi va aminti nimic dae se pare ca nu a uitat deloc.Am ramas afisBig Surprise

Vaaai ce bine! Ma bucur mult ca si-a revenit. Pana la urma conteaza mult si mediul lor, ma uit la pitica mea si acasa numai gura ei se aude, mai are putin si raguseste:)) iar cand o duc pe undeva seara in vizita e atat de tacuta...Si toata lumea imi spune ca de ce e asa cuminte...Pai bine dar daca ar sta cu noi 1 zi s-ar minuna dar se pare ca mediul lor conteaza foarte mult.
Va pupcomputerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.