Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alle.p
Postat: Saturday, July 4, 2020 9:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1552
Locatia: Petrila
Pfff AdinaBig Surprise nici eu nu m-as fi gandit ca ar gi fost periculoasa o astfel de lingurita. Bine ca s-a twrminat totul cu doar o sperietura zdravana.
Patrick nu a fost foarte incantat de tacamurile de plastic sau silocon, asa ca i-am dat la scurt timp dupa ce am inceput divwrsificarea cu tacamuri de inox. El a foat foarte incantat de ele, mai ales de furculita, pe care o gestioneaza chiar binisor de la 10 luni.
El a invatat imitandu-ne. Ii puneam mancarica si tacamul pe masuta si ma puneam langa el la masa. Sau chuar mancam din aceias farfurie, de pe masuta lui. Ii mai dadeam si eu in gurita, mai lua si el, mai cu mana...
Acum e 40% cu tacamul, restul cu manutatopai asta atunci cand mananca... ca avem o perioada, pfff...de nici nu vrea sa guste de multe oriCrazy

Mamici cu pitici care au alpv si ati alaptat, cum ati facut trecerea la lp? Ma gandeam sa imo fac un stoc de lm la congelator pana in septembrie, cand vreau sa il intarc. Si sa ii dau la inveput lm cu biberonul, apoi sa i-l amestec cu lp special, crescand cantitatea de lp treptat.
Ce lp ati oferit?
Adina Mariana
Postat: Saturday, July 4, 2020 9:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5515
Locatia: Satu Mare
simmo wrote:
Adina,

Multumesc, chiar ma gandeam ce producator ar face lingurite pentru bebe incat sa se rupa....de aceea intrebam ca sa evit eu sa iau.
Eu am cumparat 5 seturi de tacamuri, diverse modele pana ne-am acomodat cu unul; eu le mai si rotesc intre ele. Am 4 cani diferite (cu pai, de 360, cu cioc, fara cioc), iar apa nu vrea sa bea deloc din ele. Am incercat si din sticla. Bea tot cu biberonul, dar alt tip de tetina. Nu vrea altfel. Deci, pot sa spun ca nici al meu nu prea este interesat de autodiversificare.
Bucati le ia in mana si le face piure (tranteste cu ele pe masa); rar de duce singur la gurita, iar aia dupa ce deja sunt strivite. A mers cu metoda umplut lingurita si dat lui sa duca la gura , dar tot rar face.
Daca ii intid eu bucata, asa musca.
Imi repet mereu: RABDARE! :001014:
O sa vrea si singur candva.

Al meu doarme in body/tricou si pampers. E foarte cald la noi.

Sanatate multa fetelor!
Cu placere.Sincer sunt pt.copii nu bebelusi dar si pt.copii mi se par periculoase pt.ca poate nu isi da seama copilul ca musca prea tare din ea si poate inghiti din greseala.Recunosc a fost greseala mea ca nu m-am gandit ca ii ok sa ii dau cu ea dar omul din greseli invata si mi-am invatat lectia acuma.Tare ma bucur ca so terminat totul cu bine ca atata m-am stresat alea 2 zile ca nu am putut manca nimic si am slabit 800 g.As vrea sa mai slabesc dar totusi nu asa stresatauff
Voi lua si eu lingurite diferite modele si vedem care ni se potriveste.In schimb la canita cu apa noi nu avem probleme ca bea din orice cana ii dau.De la inceput ia placut apa foarte mult.Am avut canita de la ikea cu capac verde tot de plastic ciocul si subtire pt.ca el refuza tot ce este silicon si a baut fara probleme din ea.Acum i-am luat de la avent una cu cioc moale de silicon ca deja mie teama de plastic si vad ca o accepta fara probleme si pe asta si ma bucura asta mult.Bea la apa ca nu il pot opri,ii si dau pe caldurile astea si se si vede ca are scaune destule intr-o zi.O sa vrea si al tau.Rabdare ca o sa fie bine..fiecare bebe are ritmul lui si nu ii problema ca vrea sau nu.Important este ca totusi o modalitate ai gasit ca sa poate bea cat de cat.
Legat de autodifersificare eu m-am consolat cu gandul si chiar il las in ritmul lui.Mai este cand ia si el cu mana si la fel le zdrobeste,le face piure in mana si dupa se uita la mana ca so murdarit si da din mana sa arunce pe jos sau sa il sterg pe manaHilar ii foarte comic.Eu stau si ma uit la el cum se distreaza dar la gura nu duce nimic.In schimb jucarii,obiecte orice direct la gura..mancarea se uita mirat la ea si atata.Interesant oricum.Am incercat sa ii prind mana lui cu mana mea sa ducem la gura impreuna si isi trage mana sa nu il ating iar in scaunul de masa sta cu mainile drepte pe lateral sa iti imaginezi parca face iogaLol sotul spune ca el ii seful.Glumim noi ce glumim dar eu uneori ma ingrijorez ca de ce nu vrea sa coopereze,oare gresesc undeva?dar ce pot sa fac?ca am incecat si incerc toate variantele si degeaba.La acest capitol ii tare,tare lenes..asteapta sa ii dau in gura.I-am pus iaurt in fatza ca ala stiu ca il adora si in loc sa prinda cu mainile mergea cu gura catre iaurt si il lingea.Am ramas masca jurBig Surprise tot ce ii duc spre gura deschide gura,dar sa duca el?din parti.Este totusi un aliment care il duce singur la gura cand are chef.Paine..ii place mult dar ii dau rar si cu limita.Aia o prinde o duce la gura dar baga in gura mult si sunt atenta sa nu se inece.Nah...asa este el.Toate la timpul lor se pare ca...deci da,rabdare multa trebuie!
Adina Mariana
Postat: Saturday, July 4, 2020 10:03 PM

Alle.p wrote:
Pfff AdinaBig Surprise nici eu nu m-as fi gandit ca ar gi fost periculoasa o astfel de lingurita. Bine ca s-a twrminat totul cu doar o sperietura zdravana.
Patrick nu a fost foarte incantat de tacamurile de plastic sau silocon, asa ca i-am dat la scurt timp dupa ce am inceput divwrsificarea cu tacamuri de inox. El a foat foarte incantat de ele, mai ales de furculita, pe care o gestioneaza chiar binisor de la 10 luni.
El a invatat imitandu-ne. Ii puneam mancarica si tacamul pe masuta si ma puneam langa el la masa. Sau chuar mancam din aceias farfurie, de pe masuta lui. Ii mai dadeam si eu in gurita, mai lua si el, mai cu mana...
Acum e 40% cu tacamul, restul cu manutatopai asta atunci cand mananca... ca avem o perioada, pfff...de nici nu vrea sa guste de multe oriCrazy

Mamici cu pitici care au alpv si ati alaptat, cum ati facut trecerea la lp? Ma gandeam sa imo fac un stoc de lm la congelator pana in septembrie, cand vreau sa il intarc. Si sa ii dau la inveput lm cu biberonul, apoi sa i-l amestec cu lp special, crescand cantitatea de lp treptat.
Ce lp ati oferit?
Da..ma bucur si eu ca so terminat cu bine.Chiar am spus ca vreau sa iau din inox si eu ca ce e sigur e sigur.Sunt de bebelusi?imi poti spune de care ai tu si de unde ai luat? Din pacate eu nu pot sa procedez inca cu Luca cum spui tu dar poate in timp o sa coopereze si el.
Sunt foarte curioasa sa ne povestesti cum o sa fie cu intarcatul.Al meu este tare dependent de titi.Nu stiu cum a fi dar greu tare cred ca o sa il dezvat.Plange extrem de tare daca nu ii dau si biberon nu i-am dat niciodata,nici macar suzeta nu a vrut niciodata.Nici greva suptului nu a facut desi se spune ca toti fac.Mie teama de acel moment dar la 1 an jumatate vreau sa incep intarcarea blanda.Inca nu stiu cum doar ca trebuie sa reduc din mesele de peste zi dar voi studia,am timp.
Anitta76
Postat: Sunday, July 5, 2020 12:03 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 914
Alle.p wrote:

Ce lp ati oferit?

Buna
Daca te ajuta cu ceva eu am folosit aptamil pepti 1. Trecerea am facut.o de la nan la aptamil si in scurt timp inapoi pt ca nu i-a placut deloc aptamil pepti, sincera sa fiu are un gust foarte ciudatuff Acum suntem pe nan optipro si nu am mai avut probleme, la noi a fost doar banuiala de aplv.
computerlove
Anitta76
Postat: Sunday, July 5, 2020 12:12 AM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 914
Adina Mariana wrote:
Buna mamici.Ce mai faceti,ce fac bebeii?noi am tras o sperietura zdravana,2 zile nu am fost buna de nimic dar acum m-am mai linistit.Luca nu vrea sa pape numai cu lingurita de plastic si aveam una cu care ii tot dadeam intradevar cam subtirica dar nu ma gandeam ca acei 2 dintisori de jos pot fi atat de tari incat sa muste din lingurita in timp de mananca si sa se rupa si sa inghita.Asa ca a inghitit copilul meu o bucatica de plastic din lingurita de pe lateral si nu am mai avut ce sa fac.Am bagat eu degetele,i-am provocat voma dar degeaba,a facut un gag mare si so dus.Problema a fost ca era destul de ascutita cum era pe lateral si medicul a spus ca e periculos sa ii sparga ceva prin interior si sa il urmarim daca vedem ceva schimbat la el sa fugim la spital iar daca nu elimina prin scaun in 3-4 zile sa mergem la spital sa ii faca raza sa vedem.Din fericire nu am ajuns acolo,Luca a fost vioi,nu am vazut la el nimic suspect iar a doua zi a eliminat prin scaun bucatica exact cum a inghitit-o,nu rupta,nu digerata,ascutita de mama focului.Am pastrat-o si nu imi vine a crede nici acum cum so putut intampla asa ceva.Ii multumesc lui Dumnezeu zilnic ca ne-a ferit de un mare necaz,stiu ca este periculos iar norocul nostru a fost ca a inghitit-o pe lung cred altfel se putea bloca pe undeva mai ales ca papa micul dejun si era destul de lichid dandu-i pepene galben cu verde compozitia fiind lichida.Am trecut prin toate starile si m-am invinovatit dar ma bucur enorm ca face de 2,3 ori pe zi zilnic si am avut ce cauta in scaunpale dar a trecut suntem bine,i-am dat si protectis pt.linistea mea,nu stiu daca ajuta la ceva si incercam sa invatam sa papam cu lingura de silicon dar nu prea reusim inafara de iaurt care il adora si papa si cu degetele tefuza lingurita.Ori o sa mai incercam si de alt fel sa cumpar.

Acum va intreb ceva.Voi cum imbracati bebelusii noaptea la somn pe caldurile astea?cei care nu stau inveliti deloc si se foiesc mult?eu i-am dat in prima faza salopeta cu maneca lunga fara body,era transpirat,apoi body cu maneca scurta si pantalonasi cu sosete,tot transpirat,acum body maieu cu pantaloni scurti subtiri lejeri in prima parte a somnului gen pana pe la 1,2 il mai simteam usor transpirat pe cap dar dupa ora 3 era usor rece la piele.Eu nu mai stiu cum sa il imbrac cum nu sta invelit deloc iar in sac de dormit eu nu l-am pus niciodata pt.ca plangea nu ii place sa fie infofolit.

Scuzati romanul,m-am descarcat si eupupici

Adina, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva dar ma bucur ca a eliminat-o in final pale Doamne ajuta!
Ne sperie copii astia de nu iti mai vine sa mai faci...uff
In legatura cu tinuta de seara eu o imbrac cu un body cu maneca scurta si pantaloni scurti sau body maieu cu pantaloni scur?i si sta foarte bine asa. Am incercat pe astea de noapte sa le iau cu un nr mai mari ca sa ii fie mai lejere. In sac de dormit nu cred ca se pune problema pt ca este cald, cu toate ca exista saculeti subtiri tot mi se pare cald, a mea a dormit in sac panala 5luni si a fost ok, acum daca vreau sa o invelesc cu orice, cat de subtire, il face ghemotoc la picioaretopai Am incercat mai multe metode si sa ii bag in lateralele de la patut dar nu mai merge, imi parea rau ptr ca eu ma stiu pe mine ca nu suport sa dorm dezvelita dar asa este ea...nu am ce sa facbounce O las in pace.
Si noi tot linguri?a de silicon folosim, d.aia care se indoaie si mi se pare destul de practica.
A inceput Luca sa pape mai bine? La noi odata cu caldura au aparut si mofturile si nu prea mai papa NuImiPasa
Te pup Adinacomputerlove
Iulia13
Postat: Sunday, July 5, 2020 12:19 AM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 883
Adina Mariana wrote:
Buna mamici.Ce mai faceti,ce fac bebeii?noi am tras o sperietura zdravana,2 zile nu am fost buna de nimic dar acum m-am mai linistit.Luca nu vrea sa pape numai cu lingurita de plastic si aveam una cu care ii tot dadeam intradevar cam subtirica dar nu ma gandeam ca acei 2 dintisori de jos pot fi atat de tari incat sa muste din lingurita in timp de mananca si sa se rupa si sa inghita.Asa ca a inghitit copilul meu o bucatica de plastic din lingurita de pe lateral si nu am mai avut ce sa fac.Am bagat eu degetele,i-am provocat voma dar degeaba,a facut un gag mare si so dus.Problema a fost ca era destul de ascutita cum era pe lateral si medicul a spus ca e periculos sa ii sparga ceva prin interior si sa il urmarim daca vedem ceva schimbat la el sa fugim la spital iar daca nu elimina prin scaun in 3-4 zile sa mergem la spital sa ii faca raza sa vedem.Din fericire nu am ajuns acolo,Luca a fost vioi,nu am vazut la el nimic suspect iar a doua zi a eliminat prin scaun bucatica exact cum a inghitit-o,nu rupta,nu digerata,ascutita de mama focului.Am pastrat-o si nu imi vine a crede nici acum cum so putut intampla asa ceva.Ii multumesc lui Dumnezeu zilnic ca ne-a ferit de un mare necaz,stiu ca este periculos iar norocul nostru a fost ca a inghitit-o pe lung cred altfel se putea bloca pe undeva mai ales ca papa micul dejun si era destul de lichid dandu-i pepene galben cu verde compozitia fiind lichida.Am trecut prin toate starile si m-am invinovatit dar ma bucur enorm ca face de 2,3 ori pe zi zilnic si am avut ce cauta in scaunpale dar a trecut suntem bine,i-am dat si protectis pt.linistea mea,nu stiu daca ajuta la ceva si incercam sa invatam sa papam cu lingura de silicon dar nu prea reusim inafara de iaurt care il adora si papa si cu degetele tefuza lingurita.Ori o sa mai incercam si de alt fel sa cumpar.

Acum va intreb ceva.Voi cum imbracati bebelusii noaptea la somn pe caldurile astea?cei care nu stau inveliti deloc si se foiesc mult?eu i-am dat in prima faza salopeta cu maneca lunga fara body,era transpirat,apoi body cu maneca scurta si pantalonasi cu sosete,tot transpirat,acum body maieu cu pantaloni scurti subtiri lejeri in prima parte a somnului gen pana pe la 1,2 il mai simteam usor transpirat pe cap dar dupa ora 3 era usor rece la piele.Eu nu mai stiu cum sa il imbrac cum nu sta invelit deloc iar in sac de dormit eu nu l-am pus niciodata pt.ca plangea nu ii place sa fie infofolit.

Scuzati romanul,m-am descarcat si eupupici

Am ramas wow cand ti-am citit ieri postarea.. Slava Domnului ca cel mic e bine si ca a eliminat buca?ica de linguri?a. Eu i-am mai dat Simonei de câteva ori cu linguri?a de plastic caci aia imi era la îndemâna, nu eram acasa.. Insa nu i-am lasat-o sa se joace cu ea caci ma gândeam ca ar putea fi periculoasa. Eu in locul tau la fel trageam o sperietura de mama focului.. uff

Legat de îmbracat, eu o ?in ori in body scurt, ori in tricou ori doar in pampers.. E destul de cald la noi, fiind la etajul 4 avem undeva la 28,5 de grade si ne coacem.. Cred ca luna asta vom achizitiona sigur un ventilator caci nici eu nu prea pot dormi dapai cea mica.. pupici
maria2013
Postat: Sunday, July 5, 2020 9:00 AM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2380
Locatia: Constanta
Adina, foarte practice mi se par acestea. Ana e incantata de ele. Sigur exista si varianta pentru beietei!
https://m.nichiduta.ro/set-3-tacamuri-din-inox-40068#SEARCH
maria2013
Postat: Sunday, July 5, 2020 9:01 AM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2380
Locatia: Constanta
Ana doarme doar in body maieu, sau in tricou si scutec. Nu suporta sa o învelesc, imediat scapa de orice pun pe ea.
simmo
Postat: Sunday, July 5, 2020 2:55 PM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 676
Adina Mariana wrote:
I-am pus iaurt in fatza ca ala stiu ca il adora si in loc sa prinda cu mainile mergea cu gura catre iaurt si il lingea.Am ramas masca jurBig Surprise

Funny asta Lol

Daca ii place painea si o duce singur la gurita, poti sa o ungi cu pasta de humus, avocado, diverse sosuri. Poate ii va placea.

Si eu i-am dat zilele acestea bucati de paine (de regula usor prajita) ca sa il ajute la burtica. Daca as fi avut biscuiti, i-as fi dat si asta.

Eu consider ca atat timp cat este cu moderatie, este ok.
Andra09
Postat: Monday, July 6, 2020 1:28 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 614
Locatia: Bistrita
Off Adina, bine ca e piticul bine.
Miruna e dezastru cu somnul de cateva saptamâni, se trezeste si din ora în ora sa suga... Pe zi manânca chiar foarte bine mâncare, dar când vine seara începe nebunia. La noi temperatura e în jur de 25 de grade noaptea si o pun la somn decât în body cu mâneca scurta, iar spre diminea?a ii pun pantaloni, ca are picioarele reci.
Ieri a bifat prima trânta din patCray, pe covor, dar tot mi s-a parut groaznic, nu am dormit toata noaptea de suparare si vina...
Eu nu mai stiu ce activitati sa fac cu ea, se plictiseste foarte repede de orice.
Va imbratisam computerlove
Adina Mariana
Postat: Monday, July 6, 2020 3:13 PM

Anitta76 wrote:

Adina, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva dar ma bucur ca a eliminat-o in final pale Doamne ajuta!
Ne sperie copii astia de nu iti mai vine sa mai faci...uff
In legatura cu tinuta de seara eu o imbrac cu un body cu maneca scurta si pantaloni scurti sau body maieu cu pantaloni scur?i si sta foarte bine asa. Am incercat pe astea de noapte sa le iau cu un nr mai mari ca sa ii fie mai lejere. In sac de dormit nu cred ca se pune problema pt ca este cald, cu toate ca exista saculeti subtiri tot mi se pare cald, a mea a dormit in sac panala 5luni si a fost ok, acum daca vreau sa o invelesc cu orice, cat de subtire, il face ghemotoc la picioaretopai Am incercat mai multe metode si sa ii bag in lateralele de la patut dar nu mai merge, imi parea rau ptr ca eu ma stiu pe mine ca nu suport sa dorm dezvelita dar asa este ea...nu am ce sa facbounce O las in pace.
Si noi tot linguri?a de silicon folosim, d.aia care se indoaie si mi se pare destul de practica.
A inceput Luca sa pape mai bine? La noi odata cu caldura au aparut si mofturile si nu prea mai papa NuImiPasa
Te pup Adinacomputerlove
Mersi de rsp Anitta.
Da..papa mai bine ca si atunci cand ma plangeamlove
Adina Mariana
Postat: Monday, July 6, 2020 3:14 PM

maria2013 wrote:
Adina, foarte practice mi se par acestea. Ana e incantata de ele. Sigur exista si varianta pentru beietei!
https://m.nichiduta.ro/set-3-tacamuri-din-inox-40068#SEARCH
Mersi pt.idee MariaCheek Kiss
Adina Mariana
Postat: Monday, July 6, 2020 3:16 PM

simmo wrote:

Funny asta Lol

Daca ii place painea si o duce singur la gurita, poti sa o ungi cu pasta de humus, avocado, diverse sosuri. Poate ii va placea.

Si eu i-am dat zilele acestea bucati de paine (de regula usor prajita) ca sa il ajute la burtica. Daca as fi avut biscuiti, i-as fi dat si asta.

Eu consider ca atat timp cat este cu moderatie, este ok.
Ca bine spui.Merci de idee.Chiar nu ma gandeam la varianta asta cu unsul.Voi incerca ca sa vedem.Eu fac biscuiti in casa.Nu mi-au iesit in prima faza dar am insistat pana mi-au iesit.Eu ii mai pun cam de 2 ori pe sapt.dimineata in fructe blenduit.
Adina Mariana
Postat: Monday, July 6, 2020 3:23 PM

Andra09 wrote:
Off Adina, bine ca e piticul bine.
Miruna e dezastru cu somnul de cateva saptamâni, se trezeste si din ora în ora sa suga... Pe zi manânca chiar foarte bine mâncare, dar când vine seara începe nebunia. La noi temperatura e în jur de 25 de grade noaptea si o pun la somn decât în body cu mâneca scurta, iar spre diminea?a ii pun pantaloni, ca are picioarele reci.
Ieri a bifat prima trânta din patCray, pe covor, dar tot mi s-a parut groaznic, nu am dormit toata noaptea de suparare si vina...
Eu nu mai stiu ce activitati sa fac cu ea, se plictiseste foarte repede de orice.
Va imbratisam computerlove
Este doar o perioada..si noi am avut asa perioada cu somnul dar din fericire a trecut.Cu siguranta o sa treaca si la voi.Au regresii de somn,salturi mentale plus caldurile astea..Si la noi seara este mai greu cu el si nici nu vrea sa adoarma pana pe la 9 jumatate dar pana la 6-7 seara este ok cu el.Acum de ceva timp si-a scos al 3-lea somn si este mai bine cu el ca nu ii asa marait,nu mai oboseste atat de repede.Dar avem zile cand are doar un somn si atunci este mai greu cu el.
Nu am patit inca sa cada din pat dar nu te invinovati ca nu ai vrut tu sa se intample asta.Bine ca este bine si o sa treaca si asta.Urmeaza protocolul pt.cazaturi.
Noi ne punem pe covor si ne jucam cu jucariile,cu mingea,ii arat in carti animale,mijloace de transport chestii de genul.Ne plimbam prin casa,apoi sus in pat,in balansoar,pe afara,suntem ca un titirez prin toata casaHilar si el se plictiseste repede dar avem muuuulte jucarii si pare captat de ele mereu.
blu88
Postat: Tuesday, July 14, 2020 7:33 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/22/2018
Postari: 480
Locatia: BUCURESTI
Buna dimineata fetelor, sper ca sunteti bine si voi si bebelusi

o intrebare voi ati auzit cum ca nu se mai face vaccinul de 9 luni ?
Utilizatori in acelasi subiect
AndreV,Georgy06
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed