Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Postat: Friday, June 19, 2020 5:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1679
Anitta76 wrote:

Multumesc pt articol. Da, am facut feritina si a iesit undeva la 30, iar valorile normale sunt intre 8,4 si 181, si ma gandeam ca este totusi micuta valoarea chiar daca este in limite, dar mi-am tras un ochi peste articol si scrie ca depinde si in ce parte a zilei este facuta analiza...deci o sa stau linistita momentan...Cel mai mult ma gandeam ca am 2 prietene care dau fier bebeilor fara analize, doar cu recomandare de la pediatru...pale
Te pup computerlove

Poate de asta nu a zis nimic..daca tu simti ca ceva nu e ok mai cere o parere, daca ai cum. Stiu ca in perioada asta e aiurea de mers prin cabinete, dar sunt si dr care acorda consultatii online, poate si la tine in oras sunt.

Eu sincer nu as da fier sau altceva fara sa fie nevoie..adica fara analize, pt ca uneori excesul poate fi la fel de rau ca deficitul, daca nu cumva chiar mai rau. Si mie pediatra mi-a recomandat calciu "preventiv" , nu i-am dat, si la analize ce sa vezi? Calciul era aproape de limita superioara .
Pupici :*
maria2013
Postat: Friday, June 19, 2020 9:38 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2380
Locatia: Constanta
AleC wrote:

Eu am mthfr C heterozigot, factorul 13 heterozigot ?i pai homozigot. Prima sarcina am luat doar aspenter, deloc injectii, la indemnul medicului, insa am inteles ca pentru PAI ar fi nevoie totusi. Sunt pe ganduri momentan si nu stiu ce decizie sa iau.

Eu am ambele mthfr heterozigot, pai 4g/4g homozigot, factor XIII homozigot... A fost o întreaga aventura mâncatoare de nervi sa gasesc o echipa ginecolog-hematolog cu care sa rezonez si care sa aiba habar de noutati, care sa nu îmi ofere celebra replica:"draga, trombofilia e o moda, au mai pierdut si altele sarcini!". . Pot sa spun ca multa vreme si eu am stat in dubii si m-am întrebat daca nu cumva exagerez. Pâna în trimestrul doi când am vazut cum placenta mea imbatraneste mult prea repede, iar în ultima luna de sarcina abia isi mai facea treaba! Asta a fost factorul decisiv pt care medicul meu avertiza personalul din maternitate ca "am o trombofilie cat se poate de serioasa!" Deci nu, trombofilia nu e mereu o moda, nici un moft! Dar, ca sa afli daca e activa, trebuie sa testezi mult. Mult si dincolo de prima etapa, aceea a testarii ereditare. Trebuie verificata activitatea fiecarei mutatii (verificarea homocisteinei, a activitatii genei Pai, a fibrinogenului). Pe langa astea, in sarcina trebuie verificate tensiunea pe arterele uterine, verificata placenta, d-dimerii, antifxa (in caz de administrare a heparinei injectabile). Scriu toate astea pt ca am avut mult de suferit din cauza trombofiliei ?i ma gândesc ca, daca ajut macar o femeie, tot e un castig! Nu contest ca sunt si sarcini duse cu usurinta, chiar daca testarea initiala pt trombofilie indica oarece mutatii, dar îndemn pe oricine sa aprofundeze subiectul!
maria2013
Postat: Friday, June 19, 2020 9:40 PM

AleC wrote:

Eu am mthfr C heterozigot, factorul 13 heterozigot ?i pai homozigot. Prima sarcina am luat doar aspenter, deloc injectii, la indemnul medicului, insa am inteles ca pentru PAI ar fi nevoie totusi. Sunt pe ganduri momentan si nu stiu ce decizie sa iau.

Înca o mentiune: o mutatie poate fi activa într-o sarcina si inactiva in alta, sau invers.
AleC
Postat: Friday, June 19, 2020 10:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/31/2017
Postari: 654
maria2013 wrote:

Înca o mentiune: o mutatie poate fi activa într-o sarcina si inactiva in alta, sau invers.

Multumesc pentru sfaturi. Eu am mers doar pe mana medicului ginecolog si am mai conversat pe mail cu dna Uscatescu, iar singura problema (am verificat toate cele enumerate de tine atunci) a fost tensiunea ridicate pe arterele uterine, asta a fost de fapt si motivul pentru care am facut analizele de trombofilie, urmand apoi tratamentul cu aspenter. Insistam la fiecare control sa trec pe injectabil, iar medicul îmi spunea ca imi va prescrie daca va fi ceva în neregula. Am stat cu teama toata sarcina, iar acum, cand am crezut ca mi-am facut curaj sa o iau de la capat, imi fac tot felul de scenarii. Dar marea dilema ramane ce fac cu alaptarea lui Eric.
maria2013
Postat: Friday, June 19, 2020 11:10 PM

In primele luni de sarcina tot doamna Uscatescu m-a urmarit, dar apoi, din cauza contractiilor provocate de drumul pâna la Bucuresti, am mers in Constanta... Regret si acum!
Referitor la alaptare, asta e si grija mea cea mai mare, dar...merg pe ideea "om trai si om vedea". Momentan, chiar nu stiu ce am putea lua, astfel încât sa fie compatibil cu alaptarea...si nici la medici nu ma simt în stare sa mai merg, deocamdata..
Anitta76
Postat: Friday, June 19, 2020 11:11 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 914
Ella30 wrote:

Poate de asta nu a zis nimic..daca tu simti ca ceva nu e ok mai cere o parere, daca ai cum. Stiu ca in perioada asta e aiurea de mers prin cabinete, dar sunt si dr care acorda consultatii online, poate si la tine in oras sunt.

Eu sincer nu as da fier sau altceva fara sa fie nevoie..adica fara analize, pt ca uneori excesul poate fi la fel de rau ca deficitul, daca nu cumva chiar mai rau. Si mie pediatra mi-a recomandat calciu "preventiv" , nu i-am dat, si la analize ce sa vezi? Calciul era aproape de limita superioara .
Pupici :*

Ah, eu zici ca sunt nebuna:))) inainte sa ii fac analizele eram disperata sa ii dau calciu, si ma enervasem ca pediatra nu mi-a recomandat si mieuff si ce sa vezi, si la noi calciul este tot in limita superioaratopai O las mai moale si nu ii dau nimic..
Eram disperata sa dau si unde vedeam in jurul meu numai mamici care au liste de vitamineNuImiPasa
Te pupcomputerlove si iti multumesc!
Ella30
Postat: Saturday, June 20, 2020 10:57 AM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1679
Anitta76 wrote:

Ah, eu zici ca sunt nebuna:))) inainte sa ii fac analizele eram disperata sa ii dau calciu, si ma enervasem ca pediatra nu mi-a recomandat si mieuff si ce sa vezi, si la noi calciul este tot in limita superioaratopai O las mai moale si nu ii dau nimic..
Eram disperata sa dau si unde vedeam in jurul meu numai mamici care au liste de vitamineNuImiPasa
Te pupcomputerlove si iti multumesc!

Cu mare dragcomputerlove relaxarea vine cu timpul , o sa veziras si eu am fost asa si stiu cum eLol
Florentinna
Postat: Saturday, June 20, 2020 11:50 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 7/6/2018
Postari: 288
Locatia: Arad
Anitta76 wrote:
Buna mamici. Ce fel de fier ati dat la bebelusii vostri? Si de la cate luni?
computerlove

Anitta, eu sincer nu as da nimic daca medicul nu zice si analizele au iesit ok. Eu am dat calciu, 10 zile, la o luna si la 3 luni parca cu recomandarea medicului. Pe la 4 luni am facut si analize de sange pentru ca Ami nu papa cantitatea de lapte indicata pentru varsta ei si am zis sa vedem daca nu este anemica dar analizele au iesit super ok si atunci nu am mai dat nici un supliment. Personal nu prea sunt ok cu vitaminele pentru ca am vazut destule cazuri in care copilul era mai slabut sau nu papa "suficient", luau vitamine si cand au fost mai mari au ajuns sa aiba probleme cu greutatea.
Eu am foarte multa incredere in medicul nostru de familie care este si pediatru si impreuna am stabilit ca atata timp cat analizele sunt ok, copilul se dezvolta armonios, chiar daca nu papa in grafic, nu are rost da dam ceva preventiv.
Anitta76
Postat: Sunday, June 21, 2020 11:35 AM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 914
Florentinna wrote:

Anitta, eu sincer nu as da nimic daca medicul nu zice si analizele au iesit ok. Eu am dat calciu, 10 zile, la o luna si la 3 luni parca cu recomandarea medicului. Pe la 4 luni am facut si analize de sange pentru ca Ami nu papa cantitatea de lapte indicata pentru varsta ei si am zis sa vedem daca nu este anemica dar analizele au iesit super ok si atunci nu am mai dat nici un supliment. Personal nu prea sunt ok cu vitaminele pentru ca am vazut destule cazuri in care copilul era mai slabut sau nu papa "suficient", luau vitamine si cand au fost mai mari au ajuns sa aiba probleme cu greutatea.
Eu am foarte multa incredere in medicul nostru de familie care este si pediatru si impreuna am stabilit ca atata timp cat analizele sunt ok, copilul se dezvolta armonios, chiar daca nu papa in grafic, nu are rost da dam ceva preventiv.

Iti multumesc. dance
Alle.p
Postat: Monday, June 22, 2020 8:00 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1552
Locatia: Petrila
AleC wrote:

Ale, am fost astazi la control si dr mi-a spus ca in cazul meu, sa intrerup alaptarea inainte de a ramane însarcinata.
Stiu ca sunt multe mamici care alapteaza pe timpul sarcini si cioar in tandem dupa nastere, dar cel mai bine e sa ne sfatuim cu medicul si sa luam decizia in functie de problemele noastre si sfatul acestuia.
Eu voi întrerupe alaptarea la un an si 4 luni. Inca nu stiu cum voi face astapale al meu micut are si alpv si nu e mare mancacios de solidepale sper sa ii vina pofta de mancare duoa ce rezolvam cu anemiabounce
AleC
Postat: Monday, June 22, 2020 8:41 PM

Alle.p wrote:

Ale, am fost astazi la control si dr mi-a spus ca in cazul meu, sa intrerup alaptarea inainte de a ramane însarcinata.
Stiu ca sunt multe mamici care alapteaza pe timpul sarcini si cioar in tandem dupa nastere, dar cel mai bine e sa ne sfatuim cu medicul si sa luam decizia in functie de problemele noastre si sfatul acestuia.
Eu voi întrerupe alaptarea la un an si 4 luni. Inca nu stiu cum voi face astapale al meu micut are si alpv si nu e mare mancacios de solidepale sper sa ii vina pofta de mancare duoa ce rezolvam cu anemiabounce

Deci acelasi sfat pe care l-am primit si eu de la medicul meu. Si Eric are aplv, printre altele. E si mai mare el, 2a5l, dar e dependent de san, habar nu am de unde sa o apuc. I-am scris un email d-nei.Uscatescu,iar ea mi-a zis ca am putea gasi o metoda, un tratament compatibil cu alaptarea si ca ma asteapta la spital, insa nu as vrea sa merg acolo in perioada asta. Eventual, daca ma decid, am sa merg la privat.
Alle.p
Postat: Monday, June 22, 2020 8:54 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1552
Locatia: Petrila
AleC wrote:

Deci acelasi sfat pe care l-am primit si eu de la medicul meu. Si Eric are aplv, printre altele. E si mai mare el, 2a5l, dar e dependent de san, habar nu am de unde sa o apuc. I-am scris un email d-nei.Uscatescu,iar ea mi-a zis ca am putea gasi o metoda, un tratament compatibil cu alaptarea si ca ma asteapta la spital, insa nu as vrea sa merg acolo in perioada asta. Eventual, daca ma decid, am sa merg la privat.

Eu voi merge la dna.U in august cand mergem in concediu, daca tot trec prin zona. Vreau sa refac analizele de trombofilie dobandita. Nu m-am gandit sa o intreb ce parere are dansa despre asta, dar la mine oricum nu e doar aspenterul problema, ci faptul ca am risc de nastere prematura, caz in care alaptarea este contraindicata in sarcina.
AleC
Postat: Monday, June 22, 2020 9:00 PM

Alle.p wrote:

Eu voi merge la dna.U in august cand mergem in concediu, daca tot trec prin zona. Vreau sa refac analizele de trombofilie dobandita. Nu m-am gandit sa o intreb ce parere are dansa despre asta, dar la mine oricum nu e doar aspenterul problema, ci faptul ca am risc de nastere prematura, caz in care alaptarea este contraindicata in sarcina.

Si sarcina cu Eric a fost una cu risc, ultimele 2 luni am stat in pat, col scurtat, contractii intruna, deci inca un motiv sa ma gandesc mai bine. Sper sa reusim ce ne dorim in cele din urma.
MirelaD
Postat: Tuesday, June 23, 2020 9:05 AM

Intrat: 5/16/2019
Postari: 619
Locatia: Iasi
Buna mamiciCheek Kiss

Vin ?i eu cu o intrebare,pentru cine s-a confruntat: m-am trezit azi dimineata cu muscaturi pe corp ce par a fi de puricipale eu mereu am avut o fobie cand vine vorba de ei. Acum ca a aparut si fetita,nu ?tiu ce solu?ie sa folosesc,ca sa fie eficienta ?i cât mai putin periculoasa (asta ?tiu ca e aproape imposibil) , mai ales acum xa vrea mai mereu pe jos.Ea nu prezinta semne,dar cine ?tie. Evident am inceput prin a schimbat haine,asternut etc. Pfff aiurea tarepale
simmo
Postat: Tuesday, June 23, 2020 10:00 AM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 676
MirelaD wrote:
Buna mamiciCheek Kiss

Vin ?i eu cu o intrebare,pentru cine s-a confruntat: m-am trezit azi dimineata cu muscaturi pe corp ce par a fi de puricipale eu mereu am avut o fobie cand vine vorba de ei. Acum ca a aparut si fetita,nu ?tiu ce solu?ie sa folosesc,ca sa fie eficienta ?i cât mai putin periculoasa (asta ?tiu ca e aproape imposibil) , mai ales acum xa vrea mai mereu pe jos.Ea nu prezinta semne,dar cine ?tie. Evident am inceput prin a schimbat haine,asternut etc. Pfff aiurea tarepale

Buna,
Din experienta, pana nu ii prinzi nu prea scapi de ei. Pe langa schimbat schimbat asternut, aspirat prin casa. Poti sa mai pui peste noapte un bol plin cu apa cu detergent. In mijloc pui o lumanare tip candela si o lasi aprinsa peste noapte. Puricii sunt atrasi de lumina, iar cand sar ar trebui sa ramana blocati in apa cu detergent. Solutiile gen insecticid la mine nu au avut efect; mai mult miros prin casa.
Noi "veneam" cu ei de la tara, fie prin bagaje, fie de la asternutul bunicilor (ii ajutam cu spalatul lor, fiind foarte batrani, iar bunica nu mai avea putere).
Utilizatori in acelasi subiect
AndreV,Florentinna
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed