Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alle.p
Postat: Friday, October 16, 2020 5:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1619
Locatia: Petrila
Bella, multumesccoeur o sa-ti scriu in primavara, daca nu ma lamureste drLol
Ioana si eu am avut probleme cu sfarcurile, fiind plate. Al meu a acceptat sa manance de la san cu mameloane de silicon. Ai incercat?
simmo
Postat: Friday, October 16, 2020 8:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/19/2018
Postari: 742
IoanaOlo wrote:
Buna ziua mamici. Ma alatur si eu voua, cu un gandacel pe nume Fabian. As avea nevoie de un sfat, daca puteti sa ma ajutati. Din pacate sânul meu nu prea ?i-a format înca sfarcul, ma chinui deocamdata sa mulg cu pompa ?i sa il formez. Pana atunci dau formula bebelului (milumil nr. 1,asa am primit ?i la spital). Dupa ce mananca, aproape de fiecare data, vomita o cantitate destul de consistenta de laptic. Sau se mai intampla se vomite dupa trezire(daca nu a vomitat înainte). Un sfat sau macar o parere despre ce ar putea sa fie?

Ioana, felicitari! Sa fie sanatos si sa va umple inimile de bucurie.

Cel mai bine intrebi la medic o parere. De regula mai dau afara laptic (poate fi reflux, spre exemplu). Daca nu da cu jet, nu ar trebui sa fie de ingrijorat.
Ca si recomandare, dupa fiecare masa sa il pui sa dea aerul afara. Si al meu a avut reflux, iar eu il puneam in pat cu capul intr-o parte (schimbam stanga-deapta). In caz ca dadea afara sa nu se inece cu lapticul.
Adina Mariana
Postat: Friday, October 16, 2020 10:31 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5663
Locatia: Satu Mare
Maria iti multumescCheek Kiss voi ce scaun aveti?

Simmo da,i-au trecut bubitele in cam 5 zile timp in care l-am facut de 3 ori pe zi cu pudra mentolata pe tot corpul.Pana la urma totusi cred ca a fost alergie la strugurii de casa...dar ma bucur ca ia trecut si acum este bine.De 2 sapt.imi mananca destul de bine si asta ma bucura mult.So schimbat mult,se vede ca , creste.Singura chestie nasoala inca este cu trezirul de n ori noaptea.Noptile sunt ft.grele pt.mine,se trezeste si din 2 in 2 ore uneori si din ora in ora sa suga iar daca nu ii dau plange ft tare pana se ineaca.Orice varianta incerc atat eu cat si sotul nu functioneaza.Se foieste,se trezeste si nu reuseste sa adoarma numai cu sanul inapoi,asa face el asocierea san/somn.Uneori deja ma doare sfarcul sau nu mai am stare/dispozitie tot sa stau cu sanul in gura lui dar...mai vreau sa ii dau pana pe la 1 an jumate si dupa aceea sa incep intarcarea blanda.Imi este ft.frica de acel moment si nu stiu cum sa fac dar...o sa ma documentez lunile astea.In schimb peste zi este ok,a trecut la un singur somn la pranz mai mult gen 2 sau 2,5 ore si dimineata doarme pana intre 8-9.Este progres ca se trezea intre 6-7.Seara tot tarziu doarme pe la 11 dar asa este el nu am ce sa ii fac.

Ioana bine ai venit si felicitari pt.micutul Fabian.Sa va traiasca si sa va umple casa de bucurie.Si eu la fel am fost cu sfarcurile si nici acum nu imi sunt formate.Sunt micute si de multe ori tin sanul ca sa nu il scape din gurita.La inceput am mai folosit de cateva ori mameloane de silicon dar dupa odata ce creste prinde putere si tine mai bine sfarculetul si te obisnuiesti si tu.Legat de vomitat nu stiu sa te ajut,noi nu am avut probleme dar nepotul meu asa a fost.Ii tot schimba laptele praf(ea nu a alaptat) dar degeaba tot dadea afara dupa ce manca desi il tinea mult sa ragaie...mai bine intrebi medicul.
maria2013
Postat: Friday, October 16, 2020 11:03 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2455
Locatia: Constanta
Adina, noi pe acesta il avem, dar varianta Cranberries. Noi suntem multumiti de el. L-am luat, la vremea aceea, din Bebetei.

https://www.scauneautocopii.ro/scaune-auto-rear-facing/799-scaun-auto-joie-stages-isofix-0-25-kg.html
Ella30
Postat: Friday, October 16, 2020 11:37 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1711
simmo wrote:

E clar! Trebuie sa renunt si eu la asta Lol

Doar ca zilele trecute mi s-a intamplat sa imi umble cineva in geanta lui unde avea si gustarelele (daca stau in parc mai mult, ii dau gustarile afara) si parca s-a activat iar ceva in psihicul meu. Am plecat de acolo albastra de nervi.

De fiecare data am dat jucariile lui si la ceilalti copii, dar totul pana la geanta lui cu apa, lapte, pampers, mancare.

Lol stiu cum e cu geanta Lol

Daca tu te simti bine sterilizand, continua. Adica nu renunta doar pt ca altii au facut astaDistanceKiss eu pur si simplu nu am mai vazut rostul.
M-a ajutat mult si o intamplare cu o mamica, in parc. Fiica ei de vreo 2 ani a gasit un pufulete pe jos si mama ei nu era atat de aproape incat sa i-l ia din mana. Si numai ce am auzit-o "Sara, nu ! Arunca ! Aa...ce sa mai. Deja l-a mancat. Pofta buna " Lol Eu atunci am realizat ca degeaba sterilizez eu daca ea baga in gura n-spe mii de chestii. Pt ca, sa fim seriosi, uneori chiar nu poti fi pe faza cand baga ceva in guraLol
Ella30
Postat: Friday, October 16, 2020 11:43 PM

IoanaOlo wrote:
Buna ziua mamici. Ma alatur si eu voua, cu un gandacel pe nume Fabian. As avea nevoie de un sfat, daca puteti sa ma ajutati. Din pacate sânul meu nu prea ?i-a format înca sfarcul, ma chinui deocamdata sa mulg cu pompa ?i sa il formez. Pana atunci dau formula bebelului (milumil nr. 1,asa am primit ?i la spital). Dupa ce mananca, aproape de fiecare data, vomita o cantitate destul de consistenta de laptic. Sau se mai intampla se vomite dupa trezire(daca nu a vomitat înainte). Un sfat sau macar o parere despre ce ar putea sa fie?

Bine ai venit, crestere usoara. Nu o sa intru in detalii legate de alaptare, dar iti pot spune ca bebe nu are nevoie de sfarc pt a suge, ci de o buna atasare. Cum au zis si fetele , poti incerca cu mameloane pana capeti incredere si pana mai creste si bebe si va apuca mai usor sanul.
Vomita in jet sau doar regurgiteaza ? Daca e in jet trebuie neaparat mers la dr. E lapte proaspat sau branzit ? Asa a fost si a mea, dar ea a avut reflux. Pediatra voastra ce zice ? Pe Sofia o ajuta ca dupa fiecare alaptat sa o tin pe umarul meu. O tineam si cate 15-20 minute. Mai este si perna antireflux, dar eu personal nu m-am inteles cu ea.
IoanaOlo
Postat: Saturday, October 17, 2020 7:21 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/19/2019
Postari: 156
Multumesc fiecareia in parte pentru raspunsuri. Uneori este laptele proaspat, alteori este laptic branzit. Il tinem sus dupa fiecare masa, doar ca da foarte rar aerul afara. Cat despre medicul pediatru, în contextul pandemiei, prima vizita acasa nu se mai efectueaza. Sânul il ?in ?i eu, dar nu vrea sa traga deloc, mai mult se alinta. Încă nu am încercat și cu mameloane, azi il trimit pe soțul la farmacie.. Am încercat ?i sa îl scot cu pompa lapticul, doar ca nu vine cu presiune, doar picura. O sa încerc zilnic sa îl atasaz la San ?i sa scot?i cu pompa, din pacate cred ca în zadar,dar nu renuntam.
Alle.p
Postat: Saturday, October 17, 2020 11:27 AM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1619
Locatia: Petrila
Ioana, daca reusesti cu mameloane, itj recomand un colector de lapte matern, in cazul in care va fi nevoie sa ii dai si completare. E mai eficient ca pompa, dar se ppate folosi doar daca bebe suge la un san. Noi am renuntat la mameloane pe la o luna si jumatate, cand mai crwscuse si prinsese putere, iar la biberon la 2 luni, cci incepuse sa refuze sanul.
Ideal ar fi sa apelezi la un consultant in alaptare, daca ai in zona.
Ella30
Postat: Saturday, October 17, 2020 1:55 PM

Ca tot s-a discutat zilele trecute, am vazut pe un grup de mamici o discutie legata de imunitatea copiilor. Mai multe mamici sustineau ca nu e bine sa dam suplimente pt imunitate pana pe la 3-5 ani, pt ca exista riscul ca la maturitate sa faca boli autoimune. Cica trebuie intervenit si ajutat sistemul imunitar doar daca exista viroze dese( ceva de genul 2 in 3 saptamani parca). Stiti ceva legat de asta? Eu am cautat dar nu am gasit.
Ella30
Postat: Saturday, October 17, 2020 2:01 PM

IoanaOlo wrote:
Multumesc fiecareia in parte pentru raspunsuri. Uneori este laptele proaspat, alteori este laptic branzit. Il tinem sus dupa fiecare masa, doar ca da foarte rar aerul afara. Cat despre medicul pediatru, în contextul pandemiei, prima vizita acasa nu se mai efectueaza. Sânul il ?in ?i eu, dar nu vrea sa traga deloc, mai mult se alinta. Înca nu am încercat ?i cu mameloane, azi il trimit pe so?ul la farmacie.. Am încercat ?i sa îl scot cu pompa lapticul, doar ca nu vine cu presiune, doar picura. O sa încerc zilnic sa îl atasaz la San ?i sa scot?i cu pompa, din pacate cred ca în zadar,dar nu renuntam.

Incearca sa iei legatura cu un consultant in alaptare, stiu ca nu e perioada cea mai propice pt vizite dar te va ajuta mult. Altfel risti sa sabotezi alaptarea, eu cu pompa abia scoteam cativa ml, plus ca biberonul nu e tocmai prietenul sanului si al alaptarii. Depinde mult si de ce iti doresti tu si cum te simti tu bine.
Adina Mariana
Postat: Saturday, October 17, 2020 2:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5663
Locatia: Satu Mare
maria2013 wrote:
Adina, noi pe acesta il avem, dar varianta Cranberries. Noi suntem multumiti de el. L-am luat, la vremea aceea, din Bebetei.

https://www.scauneautocopii.ro/scaune-auto-rear-facing/799-scaun-auto-joie-stages-isofix-0-25-kg.html
MultumescCheek Kiss
simmo
Postat: Saturday, October 17, 2020 2:43 PM

Ella30 wrote:

"Sara, nu ! Arunca ! Aa...ce sa mai. Deja l-a mancat. Pofta buna " Lol

Lol Lol
Parca este copilul meu; baga tot in gura: pietre, hartii, frunze, scoarta copac, betisor de la acadea...tot ce gaseste.

Am pus sterilizatorul deoparte. Nu mai sterilizam zilnic, dar pot sa spun ca mi-a ajuns ras

Referitor la bolile autoimune si stimularea imunitatii, nu stiu sa-ti spun ca nu m-am interesat, dar am in familie 2 persoane care au si pot sa-ti spun ca pot fi si genetice aceste boli (sunt peste 80 de boli autoimune...deci, depinde la care te referi). Eu sper sa nu mosteneasca si piticul, cu toate ca se vehiculeaza ca femeile ar fi mai predispuse si din cauza dereglarilor hormonale sau hormonilor ce se administeaza uneori (spre exemplu, multe fete iau anticonceptionale fara sa faca un minim de analize ca sa stiu daca e ok; eu nu am luat in viata mea exceptie o luna cu un tratament in liceu, deoarece stiam ca nu am voie).

Si noua ne-a fost recomandat ceva pentru imunitatea lui (ascovit parca...), dar nu ii dau atat timp cat il vad bine.
Vitamina C i-am dat, si probabil o sa-i mai dau daca e nevoie.
simmo
Postat: Saturday, October 17, 2020 5:14 PM

Adina , tot dupa 1 an a inceput sa manance ok si al meu; posibil ca de atunci a devenit si mai activ avand in vedere ca incepuse sa mearga.

Cand o sa vina vremea intarcarii sigur o sa gasesti o varianta optima sa ii fie si lui bine. Eu caut inca pentru bibetonul de noapte, dar trebuie sa incerc fiecare varianta cate o saptamana sa vad daca da roade. Lol Posibil intr-un final sa se lase cu planset deoarece el face asocierea asta. Singurul lucru de care imi pare rau este ca nu am gasit mai devreme persoana potrivita care sa ma indrume. De ceva vreme vorbesc cu cineva si asa am reusit sa mai catig o ora de somn dimineata, iar seara se culca cu o ora mai devreme (nu e mult, dar e un progres; urmatorul pas este sa nu se mai trezeasca si la 2-3 noaptea). Tranzitul la un somn de zi abia daca l-a simtit.
Cand am mai intrebat prin parculet, mi s-a spus ca este prea mic, ca daca inca se trezeste inseamna ca are nevoie, dar niciodata nu am mentionat cat/ce mananca el. Eu chiar nu cred ca ar mai avea nevoie avand in vedere ca majoritatea zilelor mananca ok. Foarte usor a renuntat la laptele de zi cu gustarele.
alina89
Postat: Saturday, October 17, 2020 9:25 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2440
Locatia: Bucuresti
Noi am revenit iar la 2 somnuri, a avut 2 zile cu un singur somn si a fost oribil. Dormea si foarte putin la somnul ala si se lasa si cu mult plans la somnul de seara. dar nu il mai las 1.5h-2h la primul somn, max 1h, iar somnul 2 1h-1.5h doarme sau il trezesc eu la max 17:00, cand ma intorc cu fratiorul de la gradi. La 20 face baita, apoi citim 1-2 povesti scurte sau poezii in timp ce il alaptez, ne imbratisam ne pupam si naniii. la 20:45 cel tariu e in pat. Ultimele 3 nopti a fost okish cu trezirile, in jur de 3 si in jur de 6. Daca se trezeste la 6:40 nu mai adoarme, dar daca se trezeste la 6 fara sau max 6:10 mai doarme pana la 7:15-7:30 apoi.

Simmo, 1h poate nu pare mult pentru noi, dar pentru ei e foarte importanta, daca ai reusit sa il adormi cu 1h mai devreme e foarte bine.

Pentru imunitate eu celui mic ii dau doar vit c 10zille/luna, 3 luni.

Si al meu mananca mult mai bine dupa 1an, dar ma gandeam ca e de la fier, el avand o usoara anemie, la 1 an si 2 sapt am inceput cu fierul si ma gandeam ca asta e motivul Lol poate au coincis mai multe atunci.

simmo
Postat: Sunday, October 18, 2020 11:19 AM

Mamici , ati folosit huggies pants night ? Rezista 12 ore fara sa se ude ?
Eu huggies folosesc (elite soft), dar acum noaptea avem o problema. Daca ii nu ii mai dau lapte peste noapte si la prima trezire bea ceai, uda scutec mult mai mult si face pe langa.
Utilizatori in acelasi subiect
Adina Mariana,AleC,Ella30,GeorgianaB
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed