Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alina89
Postat: Monday, September 14, 2020 10:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2405
Locatia: Bucuresti
Nicole2018 wrote:
Mamici, am vazut ca saptamana asta Urania Cremene si echipa ei organizeaza mai multe seminarii online pe diverse teme.
Printre subiecte am vazut si gestionarea conflictelor intre copii, ca tot au fost discutii aici despre cum e cand apare al 2lea copil in familie.

Multumesc frumos! Da, tare repede a mai trecut timpul Cray

Recomand seminariile de care zici, am participat si eu la ele.
GeorgianaB
Postat: Wednesday, September 16, 2020 12:19 AM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1272
alina89 wrote:

E greu si pentru ei, iti dai seama ca atata timp a avut 100% din toata atentia voastra si acum o imparte cu altcineva. Iar varsta asta de 2 ani vine cu fff multe provocari, ce sa zic, mie la 3ani mi se pare si mai greu fata de 2ani, dar sper sa fie ceva trecator, din cauza saltului la care este acum. Eu cand citeam cartea ma ajuta mult, reuseam sa raman cat mai calma si sa ne conectam mult mai bine, dar de 2-3 luni nu am mai gasit timp sa citesc la ea. Faza e ca cu cat citeam din ea cu atat ma enervam mai mult pe sot Lol el e inca cu modul comunist cu care a crescut el si cu toate replicile de 2 lei de ma scoate din minte de fiecare data si ma chinui sa il educ si pe el.

Eu multe luni m-am simtit foarte vinovata fata de D. si ma apuca des plansul ca nu mai am timp sa iesim asa des, sa facem atat de multe activitati impreuna, incepusem sa il las ff mult la tv si era din ce in ce mai rau, ba chiar cand i l-am taiat de tot a fost mai bine desi am tot amanat ca ma gandeam ca macar ala il mai tine ocupat sa ma descurc cu bebe, dar na.. am inlocuit statul la tv cu iesitul afara, chiar imi era frica mereu cand ma pregateam de iesit, sa nu fuga de mine sa nu am cum sa fug dupa el, ca poate nu reuseste bebe sa doarma afara si plange tot timpul etc. Imi faceam o groaza de filme, dar nu mai suportam acasa cu amandoi si era mai ok asa si a fost benefic pentru toti 3.

Luca vorbeste? Cred ca o sa se mai schimbe situatia cand o sa poata exprima in cuvinte ceea ce il supara, si sa il opresti si sa il intrebi ce simte in momentul asta. "Max spune stop" aveti? Noi i-o citim ca sa stie cum sa gestioneze conflictele la gradi, ca e impins intruna si muscat de unii copii si profitam si ii dam exemple si intre el si bebe cand o citim si pare sa inteleaga, dar totul pana la jucariile lui. Se transforma complet doar daca se uita la ele, incepe din start sa tipe si sa tranteasca cu ele. E jale, le-as arunca pe toate. Pe cele de lemn si eu i le-am confiscat din primele luni. Sigur se va mai schimba situatia si cu timpul va intelege, doar sa aveti voi rabdare muuulta pana se va mai linisti. Si evitat replici de genul "nu tipa/tranti ca se trezeste bebe", "nu pot acum ca ii dau lui bebe sa pape" o sa i se puna pata si mai rau pe el.

Alina, si sotul meu mai are derapaje comuniste dar incerc sa le corectez, din fericire este cooperant. Nu putem sa fim perfecti si invatam odata cu cei mici, in orice caz simt ca ei ne invata foarte multe si ne dau prilejul sa fim mai buni.
Am avut in prima luna un instinct puternic de a-l proteja pe bebe si de a fi alaturi de el, sa fi fost hormonii de vina nu stiu. De cateva zile m-am linistit si cu grijile, pare mai cooperant Luca, nu ma mai aprind cand il loveste pe bebe, oricum s-a potolit, mai nou cere mult cu mine la somn, la masa etc Pana acum era innebunit dupa tati:)) M-a frustrat faptul ca m-a respins, am crezut ca nu il voi recastiga.
Luca nu vorbeste mult, acum incepe sa spuna mai multe cuvinte si cred ca este inca un stres pt el.
In legatura cu tv-ul am fost total impotriva lui dar am gandit mult subiectul si in momente mai dificile ii mai pun pe youtube cantece, pana la urma se plictiseste de ele. Am hotarat sa nu ii interzic accesul cat timp este cu masura si aleg ce vede, in plus cu cat interzic mai mult un lucru cu atat scandalul si cererea este mai mare.
Am gresit la inceput zicand sa nu faca x pt ca bebe doarme, stiam ca nu este bine dar cu toata pboseala si n griji m-am abatut de la plan :)) Acum zic “hai mai bine sa facem altfel”
Iti multumesc pentru sfaturi si povestile din proprie experienta, m-ai ajutat mult sa calmez spiritele acasa.
Am participat si eu la seminariile Uraniei, merita nu pot sa neg, poate sa para cliseu dar de la teorie la practica chiar este o cale lunga, din greseli oricum vom invata.
Alle.p
Postat: Wednesday, September 16, 2020 8:42 AM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1599
Locatia: Petrila
Nicole2018 wrote:

Daca a functionat fara prea multa drama e perfect, mai ales ca era important si pt starea ta sa finalizezi.
Si noi suntem in proces de intarcare, in martie am scos masa din timpul noptii, apoi de vreo 4 luni redusesem mesele de zi la 3.
In ultima saptamana am reusit sa mai scot 2 mese, a mai ramas 1 - cea de dimineata. :)

Daaa, sa stii ca se poate sa fie doar mirosul tau accentuat, sper sa fie asta si sa nu aiba nici o problema. :)

Crocooultura a iesit ok. Cel mai posibil problema sa fie la mineHilar il mai urmaresc 2 saptamani sa vad daca ia putin in greutate, ca pana sa il intarc, a avut luni bune de stagnare. Acum mananca bine solide, deci ar trebui sa ia macar 100g, credLol
Si eu urmaresc seminarile Uraniei. As cumpara si cursul, caci rezonez cu ea si imi place mult ce si cum vorbeste, doar ca mementan este un efort financiar prea marepale
Adina Mariana
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:06 AM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5585
Locatia: Satu Mare
Alina bine ai revenit.Chiar ma gandeam la tine oare cum mai esti?oare cum te descurci cu bebei.La multi ani celui mic,sa fie sanatos si voi fericiti alaturi de el.Iti multumesc pt.sfaturile date.Am muncit putin la programul lui si acum este mai bine.Nu stiu cat este de sanatos dar il trezesc dupa 1 ora jumate maxim 2 la somnul de la amiaza si asa doarme si noaptea mai bine.El cum este ft.matinal si are multe treziri noaptea la 11:30 adormea pana pe la 2 si dupa nu mai reuseam dupamasa sa ii fac un somn si se transforma de la 7 incolo ca nu reusea ca sa stea treaz asa multe ore.Acum il trezesc la 1:30 si la 5:30 mai are un somn de 40 min,o ora iar la 10:30 avem somnul de noapte.E odihnit,nu plange,e perfect.Pot insfarsit sa ma odihnesc si eu mai bine si reusesc cat de cat sa ma tin de program ceea ce pana acum nu reuseam.

Mirela te rog cand incepi cu intarcatul sa scri sa vad cum procedezi.Si mie imi este teama de momentul acela care vine cu pasi repezi si tocmai ca adoarme doar la san toate somnurile si in alta metoda nu vrea nici cum.Tot citesc si ma documentez cum este cu intarcarea blanda si asa se face se tot scoate cate o masa pe zi,se amana pana se scoate iar noaptea la fel,mai dai apa,te mai plimbi cu el chit ca se trezeste,plange asta este...nu avem ce face.Sper sa fie bine.

Georgiana ft.frumosi baietii tai.Sa va traiasca si sa va umple casa de bucurie,fericire si noroc.Imi imaginez ce greu iti este uneori cu ei dar tot odata cred ca este frumos.Multa rabdare iti doresc.

Andre nici eu nu am auzit de acea injectie pana acum.Mai consulta un medic eventual.Baiatului meu primul dinte de jos ia iesit la 7 luni,al doilea de langa dupa 3 saptamani,apoi pauza pana la 11 luni cand acum i-au dat ambii de sus.
Adina Mariana
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:17 AM

Fetelor oare este normal cat a luat Luca in greutate aceasta luna? Are 8630 si luna trecuta a avut 8550.Deci 80 g.Degeaba,ca nu este un mancacios,ia cateva lingurite si gata masa iar eu nu il oblig.Scaune are si cate 2 pe zi deci banuiesc ca el asimileaza necesarul.Urmeaza sa mergem la analize,pediatrul nu recomanda analize,zice sa nu il intepam degeaba,spune ca ii se pare ok dar mie totusi mi se pare ca imi cantareste cam putin pt.11 luni.Este adevarata treaba aceea ca trebuie sa isi dubleze greutatea dupa 6 luni si sa si-o tripleze dupa 1 an?la noi de dublat si-o dublat-o dar de triplat nici vorba,ii in urma cu mult.
alina89
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:53 AM

GeorgianaB wrote:

Alina, si sotul meu mai are derapaje comuniste dar incerc sa le corectez, din fericire este cooperant. Nu putem sa fim perfecti si invatam odata cu cei mici, in orice caz simt ca ei ne invata foarte multe si ne dau prilejul sa fim mai buni.
Am avut in prima luna un instinct puternic de a-l proteja pe bebe si de a fi alaturi de el, sa fi fost hormonii de vina nu stiu. De cateva zile m-am linistit si cu grijile, pare mai cooperant Luca, nu ma mai aprind cand il loveste pe bebe, oricum s-a potolit, mai nou cere mult cu mine la somn, la masa etc Pana acum era innebunit dupa tati:)) M-a frustrat faptul ca m-a respins, am crezut ca nu il voi recastiga.
Luca nu vorbeste mult, acum incepe sa spuna mai multe cuvinte si cred ca este inca un stres pt el.
In legatura cu tv-ul am fost total impotriva lui dar am gandit mult subiectul si in momente mai dificile ii mai pun pe youtube cantece, pana la urma se plictiseste de ele. Am hotarat sa nu ii interzic accesul cat timp este cu masura si aleg ce vede, in plus cu cat interzic mai mult un lucru cu atat scandalul si cererea este mai mare.
Am gresit la inceput zicand sa nu faca x pt ca bebe doarme, stiam ca nu este bine dar cu toata pboseala si n griji m-am abatut de la plan :)) Acum zic “hai mai bine sa facem altfel”
Iti multumesc pentru sfaturi si povestile din proprie experienta, m-ai ajutat mult sa calmez spiritele acasa.
Am participat si eu la seminariile Uraniei, merita nu pot sa neg, poate sa para cliseu dar de la teorie la practica chiar este o cale lunga, din greseli oricum vom invata.

E normal sa reactionezi asa, doar cel mic e atat de mic si firav, iar cumva in creierul nostru asteptarile erau ca cel mare e mare deja, constientizeaza pericolul, dar defapt si el tot un bebe este. Si e un bebe care a pierdut 100% din atentia parintilor. Putine sunt cazurile fericite in care totul intre frati este numai lapte si miere, nu exista sa nu apara gelozia la un moment dat, poate nu o vedem noi, poate nu se manifesta atat de intens ca la altii, poate nu se manifesta de la inceput, dar va aparea inevitabil. E bine ca v-ati mai linistit acum, primele 3 luni acasa sunt cele mai grele, este perioada de adaptare pentru toti, bebe si fratior si pentru voi ca parinti ca trebuie sa va reorganizati timpul si atentia.

Noi ii repetam zilnic ca il iubim foarte mult si ca il iubim foarte mult si pe fratiorul lui, ca vrem sa fim toti prieteni si ca vreau sa ma ajute sa il invat si pe bebe toate lucrurile frumoase pe care le-a invatat el de la noi. E mai receptiv cand ii spun asa. Nici el nu a vorbit deloc pana la 2a6l, apoi rupea cateva cuvinte si era foarte frustrat din cauza asta, ei de 1 luna nu mai tace.. mma doare capul efectiv la cat poate sa vorbeasca si trebuie sa ii raspunzi ACUM sau e jale. Dar a ajutat si la relatia cu fratiorul faptul ca a inceput sa vorbeasca pentru ca il rog mereu sa nu il impinga sa ii explice ce vrea de la el, sa ceara chiar daca bebe nu vorbeste il intelege, sa ii explice el care sunt jucariile lui etc. Vad ca e destul de receptiv cand ii dau responsabilitati :D

Iar cu seminariile da... teoria deja o stim pe dinafara, citisem ceva carti si inainte "Nu exista copii rai", "Bebelusul meu intelege tot", "Crize si lacrimi de furie" si "Creierul copilului meu" si cam un sfert din "Parinti linistiti frati fericiti" si pe moment ma ajuta mult sunt mult mai calma ma conectez altfel cu el, dar cred ca trebuie sa citesc constant despre asta ca parca creierul meu uita repede teoria si la ceva timp iar incep sa ma aprind repede si sa ridic vocea, na.. nu e nimeni perfect. Lucrez si eu la asta zi de zi, dar am si zile proaste sau foarte proaste Crazy
alina89
Postat: Wednesday, September 16, 2020 11:04 AM

Adina Mariana wrote:
Fetelor oare este normal cat a luat Luca in greutate aceasta luna? Are 8630 si luna trecuta a avut 8550.Deci 80 g.Degeaba,ca nu este un mancacios,ia cateva lingurite si gata masa iar eu nu il oblig.Scaune are si cate 2 pe zi deci banuiesc ca el asimileaza necesarul.Urmeaza sa mergem la analize,pediatrul nu recomanda analize,zice sa nu il intepam degeaba,spune ca ii se pare ok dar mie totusi mi se pare ca imi cantareste cam putin pt.11 luni.Este adevarata treaba aceea ca trebuie sa isi dubleze greutatea dupa 6 luni si sa si-o tripleze dupa 1 an?la noi de dublat si-o dublat-o dar de triplat nici vorba,ii in urma cu mult.

Ma uit acum pe graficul tau, parca seamana ceva cu evolutia la al meu:

0l - 3.200g 50cm
1l - 3.900g 54cm
2l - 5.300g 58cm
3l - 5.900g 61cm
4l - 6.600g 64cm
5l - 7.000g 67cm
6l - 7.400g 69cm
7l - 7.600g 71.5cm
8l - 7.950g cm nu am masurat
9l - 8.200g 73cm
10l - nu am cantarit si masurat
11l - 8.450g 76cm

Eu i-am facut analizele anuale la 1 an si a iesit ca are o usoara anemie si alergie la ceva, ieri i-am facut si panelul de alergii sa vedem daca iese pozitiv la ceva. Posibil la noi explicatia pt stagnatul asta in greutate sa fie o alergie, dar vedem. El pana acum o luna manca fff mult, insa de atunci numai cu plecaciuni mananca si de preferat doar ceva ce poate manca singur cu mana, nu prea mai accepta sa ii dam noi cu lingurita si nici el nu are rabdare sa incerce sa o foloseasca..

Nici al meu nu a triplat, trebuia sa aiba 9.600g pana la 1an conform statisticilor, nu e perfect, dar e pe aproape. Are 9kg fix acum la 1an si 2sapt.
alina89
Postat: Wednesday, September 16, 2020 11:07 AM

Adina Mariana wrote:
Alina bine ai revenit.Chiar ma gandeam la tine oare cum mai esti?oare cum te descurci cu bebei.La multi ani celui mic,sa fie sanatos si voi fericiti alaturi de el.Iti multumesc pt.sfaturile date.Am muncit putin la programul lui si acum este mai bine.Nu stiu cat este de sanatos dar il trezesc dupa 1 ora jumate maxim 2 la somnul de la amiaza si asa doarme si noaptea mai bine.El cum este ft.matinal si are multe treziri noaptea la 11:30 adormea pana pe la 2 si dupa nu mai reuseam dupamasa sa ii fac un somn si se transforma de la 7 incolo ca nu reusea ca sa stea treaz asa multe ore.Acum il trezesc la 1:30 si la 5:30 mai are un somn de 40 min,o ora iar la 10:30 avem somnul de noapte.E odihnit,nu plange,e perfect.Pot insfarsit sa ma odihnesc si eu mai bine si reusesc cat de cat sa ma tin de program ceea ce pana acum nu reuseam.

Multumesc! DistanceKiss
Si eu il trezesc de obicei la 1h30m la de somn in timpul zilei. El acum are somnul 10-11:30, 14:30-16:00 si apoi la somnul de noapte la 20:30-20:45 pana dimineata intre 6-7 de obicei, dar cu multa foiala si treziri de apa. E si foarte cald la noi, nu am cum sa fac mai racoare, poate acum ca vine toamna o sa doarma mai bine.
Mgeorgiana85
Postat: Wednesday, September 16, 2020 1:57 PM

Intrat: 11/3/2016
Postari: 1781
Locatia: Alba Iulia
Adina Mariana wrote:

E normal da, de cand se incepe diversificarea nu mai ia in greutate ca inainte. Eduard la 1 an avea aproape 12 kg, acum la 2 ani are 13,1 coeur
Nicole2018
Postat: Wednesday, September 16, 2020 2:22 PM

Intrat: 1/11/2018
Postari: 1150
Adina Mariana wrote:

Si fetita mea a luat mai putin in greutate in ultimele luni inainte de a face 1 an, de la 10 la 11 luni a luat cel mai putin - cam 90gr, apoi in luna urmatoare a luat 270gr, de mancat ea a mancat mai mereu binisor, mai avea si ea perioade cand nu manca chiar bine dar treceau repede.
Nici ea nu si-a triplat greutatea, s-a nascut cu 3520gr si la 1 an avea 9120gr, dar nici medicul de familie si nici pediatra nu au zis vreodata ca nu e bine, mereu au zis ca s-a dezvoltat armonios si ca arata bine, asa ca nu s-au cramponat in calcule.

Daca tu totusi simti ca ceva nu e in regula atunci merita sa investighezi. Multa sanatate!

PS: la un an mi-a zis pediatra ca sunt multi copii care pana la 2 ani ori stagneaza cu greutatea ori iau foarte putin, si ca de regula nu e motiv de ingrijoare. Fetita mea a mai "recuperat", a pus pana acum o luna cam 2.2kg.
Anitta76
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:14 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 953
Mamici, la cate luni au inceput bebelusii vo?tri sa faca ,,bravo " si ,,pa pa"?
simmo
Postat: Thursday, September 17, 2020 10:46 AM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 701
Anitta76 wrote:

Buna,

1 an + si nu face; nu spune niciun cuvant. Scoate numai sunete gen aaaa, rrrrr, mam, dadadada. Canta mult pe limba lui. In rest nimic.
Arata mult cu degetul si eu ii zic ce este, dar nu pare interesat sa reproduca Lol
Adina Mariana
Postat: Thursday, September 17, 2020 11:22 AM

Fetelor va multumesc pt raspunsuriCheek Kiss

Anitta al meu bebe nu face bravo inca.Tay,Tay(adica pa,pa) face de la 10 luni si nu mereu doar cand are el chef.
Anitta76
Postat: Thursday, September 17, 2020 1:03 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 953
Multumesc fetelor.
M-am ingrijorat putin deoarece aseara ne-am intalnit cu niste prieteni care aveau un bebe de 10 luni jumate si facea ,,bravo,, si ,pa pa,,si mai mult decat atat repeta cuvinte dupa mama lui, era ceva de genul, zi mama ,,bebe,, si copilul zicea ,,bebe,,pale sau arata mami ochisorii si copilul arata ochii...topai M-am gandit ca o fi a mea defecta ca na, noi nu aveam cum sa ne laudam cu atatea...a mea zice doar ,,mama,, de cateva zile si ,,baba,, si am incercat sa o invat sa faca ,,pa pa,, dar ridica mana doar pana la jumatate si nu mai stie mai departe...ramane asa, nici nu da din ea, nimictopai
Cred ca la chestiile astea este la fel ca la mers, fiecare in ritmul lui, dar cateodata e frustrant si ma oftic rau de tot ca in loc sa ne bucuram de lucrurile pe care bebeii nostri le fac singurei, noi parca suntem intr-o totala intrecereCray al meu a facut, al meu a dres, al meu a spus, al meu a mers de la 9 luni si asa mai departe...pale sunt mega tristauff
alina89
Postat: Thursday, September 17, 2020 3:15 PM

Anitta76 wrote:

De pe la 10 luni face ambele, dar primul copil a facut dupa 1 an. Dar face cand are el chef, nu face ori ce cate ori ii zic eu "cum faci bravo" sau cum faci "pa-pa", iar "pa-pa" face cand ne aude pe noi ca ne luam la revedere de la cineva, dar dupa ce a plecat persoana respectiva, sa nu cumva sa il vada Lol
Utilizatori in acelasi subiect
Ellena20
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed