Clubul mamicilor incepatoare - 13

Options Clubul mamicilor incepatoare - 13
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2423
Locatia: Constanta
In privinta jucariilor, eu am ajuns la concluzia ca ele sunt luate pentru parinti. Ne farmeca pe noi, adultii. Si Ana e incantata de sticle, oale, craticioare, tot ce tine de natura (apa, pamânt, vânt, frunze, flori, corcoduse, pene etc). E drept, are si câteva jucarii preferate, dar muuuuult prea putine, raportat la cate am adunat în lazi, cutii si prin toate colturile posibile. Mare succes are cartea senzoriala cu activitati.
Nicole2018
Postat: Tuesday, August 4, 2020 9:44 PM

Intrat: 1/11/2018
Postari: 1150
simmo wrote:

Buna,

Stiam ca era stipulat in contractul colectiv de munca la nivel national, dar au tot existat modificari si de la an la an si in functie de ramura.

Noi avem CCM si este trecut acolo.

Din pacate (sau fericire) este o ramura cu risc si anual il adapteaza in functie de legislatie.

Personal, cu toata nebunia de acum, nici nu vreau sa ma gandesc daca imi vor face vreo faza anul viitor la intoarcere. Crazy

Scuze Simmo, am citit pe diagonala conversatia si ramasesem cu impresia ca Maria a scris mesajul cu reducerea programului la 6 ore.
Multumesc de raspuns. :)
Ella30
Postat: Wednesday, August 5, 2020 12:23 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1693
simmo wrote:

Buna,

Atasez un raspuns primit de la ei. Intrebati si la directia din judetul vostru.
Eu inteleg ca daca tatal ia CCC, mama se intoarece de la 1a9l; deci in luna 9 tatal este in ccc si nu beneficiezi de stimulent atunci.
Daca renunta tatal la ccc, mama poate reveni de la 1a10l.

Vai, Doamnne, ce stil au de a raspunde. Asa inteleg si eu, daca tatal isi ia luna trebuie sa reincep activitatea la 1.9 luni. O sa trimit si eu mail la noi sa vad ce rapsuns primesc. Iti multumesc!
Georgy06
Postat: Thursday, August 6, 2020 1:57 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/26/2018
Postari: 237
Locatia: Braila
Buna mamici! Va scriu voua pentru ca simt nevoia sa ma descarc..de cateva saptamani bebe cocheteaza cu diversificarea. Zic asta pentru ca nu e cel mai mare fan. Abia reusesc sa ii dau una doua lingurite in fiecare zi. Dar ieri am patit una care m-a speriat tare..i-am pasat un cartof din care a luat fix un varf de lingurita, pe care a uitat sa o mestece ca asa face el, mereu e distras de altceva..si s-a innecat urat. Din fericire nu s-a intamplat nimic. Azi aceeasi schema, piure de cartof dulce cu branza. Dupa o gura il vad ca se blocheaza..a eliminat si de data asta..dar eu m-am speriat.si cred ca o sa ii dau lapte pana la majoratplans voi cum faceti ca cei mici sa fie interesati de mancare si sa nu se ia cu altceva? Eu sunt complet demoralizata...
Anitta76
Postat: Thursday, August 6, 2020 2:38 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 953
Georgy06 wrote:
Buna mamici! Va scriu voua pentru ca simt nevoia sa ma descarc..de cateva saptamani bebe cocheteaza cu diversificarea. Zic asta pentru ca nu e cel mai mare fan. Abia reusesc sa ii dau una doua lingurite in fiecare zi. Dar ieri am patit una care m-a speriat tare..i-am pasat un cartof din care a luat fix un varf de lingurita, pe care a uitat sa o mestece ca asa face el, mereu e distras de altceva..si s-a innecat urat. Din fericire nu s-a intamplat nimic. Azi aceeasi schema, piure de cartof dulce cu branza. Dupa o gura il vad ca se blocheaza..a eliminat si de data asta..dar eu m-am speriat.si cred ca o sa ii dau lapte pana la majoratplans voi cum faceti ca cei mici sa fie interesati de mancare si sa nu se ia cu altceva? Eu sunt complet demoralizata...

Buna Georgy. La fel am patit si noi din pacate cu cartof si morcov pasat cu furculita si asta chiar în primele zile de diversificare ptr ca nu am vrut sa o obisnuiesc blenduit insa socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ asa ca ii blenduiesc in fiecare si si md si pranz si cina iar cateodata cand mi se pare mai gros mai adaug putina zeama (la pranz ma refer) ca sa il faca mai subtire. Eu asa nu dau gres si papa destul de bine. Nu ma intereseaza sincer ce spune lumea pt ca nu toti copii sunt la fel si prefer mai mult sa manance asa cum vrea decat sa merg pe reguli si sa nu manance nimic. Nu va manca pana la majorat blenduit, asa ca...
Acum la inceput mai este si reflexul acela de gag si din cate am inteles dupa 10 luni scapam de el.
Te pup si mult succes!
Georgy06
Postat: Thursday, August 6, 2020 2:56 PM

Anitta76 wrote:

Buna Georgy. La fel am patit si noi din pacate cu cartof si morcov pasat cu furculita si asta chiar în primele zile de diversificare ptr ca nu am vrut sa o obisnuiesc blenduit insa socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ asa ca ii blenduiesc in fiecare si si md si pranz si cina iar cateodata cand mi se pare mai gros mai adaug putina zeama (la pranz ma refer) ca sa il faca mai subtire. Eu asa nu dau gres si papa destul de bine. Nu ma intereseaza sincer ce spune lumea pt ca nu toti copii sunt la fel si prefer mai mult sa manance asa cum vrea decat sa merg pe reguli si sa nu manance nimic. Nu va manca pana la majorat blenduit, asa ca...
Acum la inceput mai este si reflexul acela de gag si din cate am inteles dupa 10 luni scapam de el.
Te pup si mult succes!

I-am dat la inceput blenduit si parea interesat..asa ca am zis sa pisez..dar rau am facut..nu cred ca a fost gag la noi, din pacate s-a innecat si m-am speriat cam tare..il mai las cateva zile si revin la blender :( asta e. Multumesc de sfat. Te pup
blu88
Postat: Thursday, August 6, 2020 3:43 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/22/2018
Postari: 496
Locatia: BUCURESTI
Georgy06 wrote:

Domy a inceput sa manance bine de la 7 luni jumate.. i-am dat belnduit pana pe la 9 luni cand am vazut ca poate gestiona bucatele ( banana, biscuite) chiar daca nu avea dintisori atunci ,

acum mananca si pasat ca ii place si bucatele

Eu zic ssa faci cum consideri tu ca este mai bine si nu il forta va papa cu siguranta inceputul e mai greut uneori <3

blu88
Postat: Thursday, August 6, 2020 3:47 PM

Intrat: 11/22/2018
Postari: 496
Locatia: BUCURESTI
desi va citesc zilnic nu mai am timp sa si raspuns de 2 saptamani Domy noaptea se trezeste plangand si vrea cu mine in pat nu stiu ce are daca ii da iar vreun dintisor sau este vreun puseu ..

nu imi vine sa cred ca pe 22 face un an , cat de repede a trecut timpul parca mai ieri eram la aspirante

de mers nu vrea decat pe langa masa canapea... si de-a busilea .

ca jucarii i-am luat elefantul tino pe care nici nu vrea sa il vada are o carticia mica cu animale , si o minge in rest interesante sunt telecomanda , sticle de plastic.. tot ce nu e pentru el

i-am luat si cuburi gen lego dar mari... le rastoarna si cam atata :)))

am trecut de la canuta la sticla pt bebe de baut <3
am inceput sa zicem si noi mama ca pana acum era numai dupa tata , mai spune da, face pa si spune , face bravo ,

si suntem inebuniti dupa gasca zurli cand ii aude incepe sa dea din fund :))))
lore.t.
Postat: Thursday, August 6, 2020 3:49 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 941
Locatia: Deva
Buna mamici! Nu am mai scris demult aici...acum cu 2 pitici e mult mai greu sa gasesc putin timp liber. Vroiam sa va zic ca Stefan a acceptat-o destul de usor pe Ema, din prima zi de cand am venit acasa a pupato, mangaiato...fiind si el mic atata timp cat cineva ii ofera atentie nu e nici o problema. Cu mine a fost mai agresiv in sensul ca in prima saptamana cand am ajuns acasa dupa cezariana vroia sa il shimb, hranesc, sa ii fac baie doar eu si nu intelegea ca nu puteam sa il iau in brate sus si atunci tipa....mi se rupea sufletul. Acum incet incet s-au mai linistit apele, am avut si ajutor pana avum sotul, socrii, parintii mei, pe rand, de saptamana viitoare ramnem singuri, vedem atunci :D
Sunt doar trista ca nu am reusit pana acum sa o alaptez pe micuta, ma mulg din 3 in 3 ore zi si nopate si ii ofer lapticul cu biberonul...nu stiu cat rezist asa dar inca mergem inainte...o sa incerc iar sa o pun la san poate poate prinde...ea e cumintica, papa si doarme, colici nu avem desi eu am mancat si mananc de toate, la fel am procedat si la Stefan. Deja am avut un episod de canal infundat cu febra, frisoane si tot tabloul clinic dar am trecut si peste asta...cand ma uit la amandoi imi creste inima si ii multumesc la Dumnezeu ca am asa familie frumoasa :)

lore.t. attached the following image(s):
img_5662.jpg

Anitta76
Postat: Thursday, August 6, 2020 6:16 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 953
lore.t. wrote:
Buna mamici! Nu am mai scris demult aici...acum cu 2 pitici e mult mai greu sa gasesc putin timp liber. Vroiam sa va zic ca Stefan a acceptat-o destul de usor pe Ema, din prima zi de cand am venit acasa a pupato, mangaiato...fiind si el mic atata timp cat cineva ii ofera atentie nu e nici o problema. Cu mine a fost mai agresiv in sensul ca in prima saptamana cand am ajuns acasa dupa cezariana vroia sa il shimb, hranesc, sa ii fac baie doar eu si nu intelegea ca nu puteam sa il iau in brate sus si atunci tipa....mi se rupea sufletul. Acum incet incet s-au mai linistit apele, am avut si ajutor pana avum sotul, socrii, parintii mei, pe rand, de saptamana viitoare ramnem singuri, vedem atunci :D
Sunt doar trista ca nu am reusit pana acum sa o alaptez pe micuta, ma mulg din 3 in 3 ore zi si nopate si ii ofer lapticul cu biberonul...nu stiu cat rezist asa dar inca mergem inainte...o sa incerc iar sa o pun la san poate poate prinde...ea e cumintica, papa si doarme, colici nu avem desi eu am mancat si mananc de toate, la fel am procedat si la Stefan. Deja am avut un episod de canal infundat cu febra, frisoane si tot tabloul clinic dar am trecut si peste asta...cand ma uit la amandoi imi creste inima si ii multumesc la Dumnezeu ca am asa familie frumoasa :)

Cat de frumosi sunteti!coeur
Sa fiti fericiti si treceti impreuna peste toate, la un moment dat se vor regla lucrurile.
In legatura cu alaptatul, nu te supara, important este ca papa si asa si cat o sa mai poti bine cat nu asta este, si eu m-am stresat atat de mult ca nu am mai reusit sa o alaptez incat era sa cedez dar mai important este sa fim bine si sa pape oicum ar fi.
Va pup computerlove
Florentinna
Postat: Thursday, August 6, 2020 7:19 PM

Intrat: 7/6/2018
Postari: 342
Locatia: Arad
lore.t. wrote:

Lore, sunteti superbi toti.
Sa va traiasca copilasii si sa aveti parte numa de bucurii!!!
Ma gandesc ca e greu dar cu siguranta lucrurile se vor aseza de la sine. Cu alaptatul, pt mine a fost chinul de pe lume si pe la 3 luni am renuntat...pt noi a fost mai important sa ma pot ocupa linistita de fetita pt ca eram agitate amandoua cat am fost cu alaptatul.
Ma gandesc ca in cel mult o luna vom fi si noi in 4 si vorbeam de alaptat cu mai multa lume si am zis ca tura 2 ce o fi o fi, nu mai pun nici o presiune pe nime, daca ne iese ok, daca nu, asta este....
Georgy06
Postat: Thursday, August 6, 2020 7:35 PM

blu88 wrote:

Domy a inceput sa manance bine de la 7 luni jumate.. i-am dat belnduit pana pe la 9 luni cand am vazut ca poate gestiona bucatele ( banana, biscuite) chiar daca nu avea dintisori atunci ,

acum mananca si pasat ca ii place si bucatele

Eu zic ssa faci cum consideri tu ca este mai bine si nu il forta va papa cu siguranta inceputul e mai greut uneori <3

Multumesc de sfaturi!
Alle.p
Postat: Thursday, August 6, 2020 8:31 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1599
Locatia: Petrila
Lore, chiar ai o familie superbacoeur ma bucur ca sunteti bine si ca faci fata cu brio celor mici. Ai o atitudine pozitivalove
Georgy, poti urmari pe youtube filmulete cu gag si inec, ca sa le poti diferentia pe viitor. In principiu, la gag se inroseste, tuseste, vomita, plange, iar la inec se invineteste, nu sxoate nici un sunet, nu poate respira.
De asemenea,poti urmarii de cateva ori manevra de prim ajutor in caz de inec la bebelusi, in cazul in care nu ai facut un curs de prim ajutor pana acum.
Noi am mers pe autodiversificare. A gost alegerea amândurora as spune, pt ca el nu mi-a acceptat blendut/pasat niciodata. Daca nu manca singur, nu manca delocLol
Nu toti bebeii sunt la fel si trebuie sa ne lasam ghidate de ei. Indiferent de cum reusim sa ii hranim, important e sa ne inarmam cu rabdare si sa avem o atitudine zen, ca sa nu facem din masa un camp de lupta. Oricum pana la un anisor, laptele e baza. Ei mai mult gusta si testeaza.
Patrick de ex nici acum nu mananca grozav, dar nu am ce ii face. Cu forta nu ii pot indesa mancare in gura(are zile cand vrea doar san, din cauza caldurii sau a dintisorilor)
Si inca ceva ce eu consider important:fara distrageri la masa. Fara tv, telefon, jucarii.
maria2013
Postat: Thursday, August 6, 2020 8:54 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2423
Locatia: Constanta
Lore, ce frumosi sunteti! Sa fiti sanatosi si fericiti! Privindu-va, prind curaj sa ma gândesc din ce in ce mai serios la bebe2!
Ella30
Postat: Thursday, August 6, 2020 9:00 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1693
Lore, sunteti superbi! Sa fiti sanatosi ca restul se rezolva! computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
Ellena20
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed