Clubul mamicilor incepatoare - 12
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina Mariana
Scris: Monday, December 30, 2019 8:59 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Multumim pt.casuca noua Andreea.Sa fie cu multe zambete si veseliedance
Ella123
Scris: Monday, December 30, 2019 9:28 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/9/2018
AlexandraRr wrote:

In spital a primit topfer pre, acasa mi-a zis sa trec pe nan dar a aparut constipatia si am luat inapoi topfer si nu am mai avut probleme. Depinde si de toleranta fiecarui copil dar poti incerca alta formula, eu am schimbat 3 pana am gasit una potrivita, deci nu e o regula sa ramai pe cea din maternitate :*
deci ?i la tine tot nan a fost problema. Culmea este ca în maternitate a mâncat nan.. Fara san ca nu aveam.. ?i a eliminat mereu scaunul acela verde, apoi acasa când am venit sâmbata, duminica tot nan i am dat ?i a facut galben apoi de luni am început ?i cu sânul ca venise ?i gata.. Mar?i miercuri joi n a mai facut..
Cata123
Scris: Monday, December 30, 2019 9:45 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
Ella123 wrote:
i am dat protectis dar medicul de acum 3 zile a zis sa nu ii mai dau ca nu ii face nimic... Dar am tot citit ca e bun. Îl voi relua. Ce lapte ii dadeai? La mine o au dat din maternitate PreNAN ?i cu asta am continuat. Cineva mi a spus ca ar constipa...

Buna, al meu a primit nan ha din maternitate si am continuat cu el pana la 6 luni, asa am auzit si eu de nan ca ar constipa. Noi am ajuns acasa vineri cand a facut de vreo 3 ori, apoi pana luni nu a mai facut nimic. Luni a facut fix cand eram la medicul de familie sa il inscriu si ne-a zis sa nu il mai lasam 2 zile fara sa faca, dar pana la 6 luni mai mereu a facut o data la 2 zile, rar cand facea zilnic, deranjat nu a fost sigur de asta :)) iar protectis i-am dat 5 picaturi pe zi pana pe la 6 luni, e fr bun protectis, ii ajuta si la digestie si e bun in general pt stomacul lor, le face bine. Vorbeste la pediatru sa iti recomande alt lapte daca continua asa, poate nu e bun asta pt el..
Ella123
Scris: Monday, December 30, 2019 10:03 AM
Nivel

Cata123 wrote:

Buna, al meu a primit nan ha din maternitate si am continuat cu el pana la 6 luni, asa am auzit si eu de nan ca ar constipa. Noi am ajuns acasa vineri cand a facut de vreo 3 ori, apoi pana luni nu a mai facut nimic. Luni a facut fix cand eram la medicul de familie sa il inscriu si ne-a zis sa nu il mai lasam 2 zile fara sa faca, dar pana la 6 luni mai mereu a facut o data la 2 zile, rar cand facea zilnic, deranjat nu a fost sigur de asta :)) iar protectis i-am dat 5 picaturi pe zi pana pe la 6 luni, e fr bun protectis, ii ajuta si la digestie si e bun in general pt stomacul lor, le face bine. Vorbeste la pediatru sa iti recomande alt lapte daca continua asa, poate nu e bun asta pt el..
da cata ?i eu ma gândesc ca laptele ar fi problema. Am încercat sa l las doar cu san dar nu se satura. De ex acum mi a stat 40 min la un san ?i 10 min la altul... A adormit 10 min ?i acum s a trezit iar i am dat san iar mananca.. ?i tot asa. Cred ca de la san vine pu?in ?i mai am ?i mamelon de silicon ?i îl suzeteaza mai mult. Azi ajung la pediatru sper sa mi schimbe laptele deja nu mai fac fata stresului... Sunt 3 zile.. ?i mai da ?i ni?te gaze ff urat mirositoare.

L. E medicul tău a zis sa nu l mai lași 2 zile fără sa facă.. Pai și ce sa i faci? Supozitor de la vârsta asta?
AlexandraRr
Scris: Monday, December 30, 2019 10:12 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella, supozitorul cu glicerina nu e contraindicat la varsta asta, sunt pentru bebe speciale in farmacii, de dimensiuni mici. Ideea este sa gasesti cauza, supozitor sau stimularea cu termometrul nu sunt o varianta recomandata pe termen lung. Vezi ce spune si pediatrul si daca iti doresti sa ajungi la alaptare exclusiva trebuie pus la san de fiecare data inainte de completare, dupa ce termina de golit sanii ii dai lapte praf si va creste treptat lactatia, dar asta nu se intampla de la o zi la alta, trebuie putina rabdare, nu te descuraja.
Ella123
Scris: Monday, December 30, 2019 10:19 AM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Ella, supozitorul cu glicerina nu e contraindicat la varsta asta, sunt pentru bebe speciale in farmacii, de dimensiuni mici. Ideea este sa gasesti cauza, supozitor sau stimularea cu termometrul nu sunt o varianta recomandata pe termen lung. Vezi ce spune si pediatrul si daca iti doresti sa ajungi la alaptare exclusiva trebuie pus la san de fiecare data inainte de completare, dupa ce termina de golit sanii ii dai lapte praf si va creste treptat lactatia, dar asta nu se intampla de la o zi la alta, trebuie putina rabdare, nu te descuraja.
i am cumparat supozitoare la indemnul medicului de familie dar tot de teama ca rezolv problema doar pe moment nu i am pus. Îl pun la san mereu când se treze?te ?i dupa ce îl schimb... Adoarme la san scoatem aerul doarme 10 min ?i iar ii dau san ?i tot asa.. Pana nu ii dau lapte praf nu se satura ?i nu adoarme. I am dat ?i suzeta de câteva ori chiar daca n as fi vrut dar mâncare f mult ?i nu as mai fi vrut sa i dau lapte praf iar...
alina89
Scris: Monday, December 30, 2019 11:04 AM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Ella123 wrote:
Buna fetelor. Va rog mult ajuta?i ma ?i pe mine cu un sfat... Acum 3 zile am fost cu bebe la spital pt ca nu avusese scaun de 3 zile.. I au pus o sonda de gaze ?i a reu?it în momentul respectiv. Acum..este a3a zi ?i din nou nu a facut. Îl hranesc mixt, sta la san o perioada ?i apoi ii dau lapte praf cam 60ml. Eu am grija ce mananc.. Mai mult legume fierte, supe, carne fiarta...nu stiu ce sa fac. Pt supozitor mi se pare prea mic sa l obi?nuiesc asa.. Voi ce ma sfatui?i? De la spital au zis dim la 6 ?i seara sa ii pun termometrul pt stimulare ?i sa l ?in cu picioarele pe burtica pana face.. L am ?inut o perioada dar nu a reu?it nimic ba chiar îmi plânge f tare în pozi?ia aia..

Protectisul e foarte ok, nu stiu de ce ti-au spus ca nu face nimic.. mie toti medicii mi-au spus sa le dau, atat la bb1 cat si la bb2.

Noi la bb1 nu am avut probleme, in schimb bb2, treceau si 5 zile fara sa faca, exista supozitoare cu glicerina speciale pt bebelusi. Eu am schimbat cam de o luna protectis cu bifido baby si de atunci are scaun zilnic, o singura data nu facuse iar 3 zile si i-am pus supozitor. Al meu insa e alaptat exclusiv. Atat ce ii dau 30ml lp in care ii dizolv pliculetul de bifido pt ca chiar nu am timp sa mai si scot de la mine sa il prepar asa..
Mgeorgiana85
Scris: Monday, December 30, 2019 11:16 AM
Nivel

Inregistrat: 11/3/2016
Ella123 wrote:
Buna fetelor. Va rog mult ajuta?i ma ?i pe mine cu un sfat... Acum 3 zile am fost cu bebe la spital pt ca nu avusese scaun de 3 zile.. I au pus o sonda de gaze ?i a reu?it în momentul respectiv. Acum..este a3a zi ?i din nou nu a facut. Îl hranesc mixt, sta la san o perioada ?i apoi ii dau lapte praf cam 60ml. Eu am grija ce mananc.. Mai mult legume fierte, supe, carne fiarta...nu stiu ce sa fac. Pt supozitor mi se pare prea mic sa l obi?nuiesc asa.. Voi ce ma sfatui?i? De la spital au zis dim la 6 ?i seara sa ii pun termometrul pt stimulare ?i sa l ?in cu picioarele pe burtica pana face.. L am ?inut o perioada dar nu a reu?it nimic ba chiar îmi plânge f tare în pozi?ia aia..

Nu este indicat termometrul pt stimulare...
Are burtica tare? Se chinuie sa faca?
Eduard facea si la 4 zile...nu e chiar o problema, doar daca vezi ca se chinuie sa faca
Sunt mamici a caror bebei au facut la 7-10 zile, mai ales daca sunt alaptati la san.
Adina Mariana
Scris: Monday, December 30, 2019 11:28 AM
Nivel

Inregistrat: 8/16/2017
Fetelor la bebelusii vostri li so facut asa la brat de la vaccinul din spital?am tot urmarit dar tot mai urat se face.Mf spune ca este normal cand so uitat dar de atunci o mai trecut 2 sapt.si so facut si mai mare.Mf spune ca unii bebelusi asa fac dar va trece in timp.Eu in schimb sunt putin ingrijorata ca de ce nu se trage si se face tot mai mare.uff

https://imgbbb.com/
blu88
Scris: Monday, December 30, 2019 11:32 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/22/2018
fetelor am reusit sa intru si eu am avut prob cu laptopul Cray va doresc un an minunat alaturi de toti cei dragi
Andreea06
Scris: Monday, December 30, 2019 11:44 AM
Nivel

Inregistrat: 2/28/2017
Ilinca, Oana, nu sunteti luate in vizor, doar spunea Maria in ideea sa verific lista sa fie actualizata cu mamicile care raman cu noi. E ok si daca nu postati zilnic, nici eu nu mai apuc sa fac asta (o vreme, apoi prind o perioada mai buna, asta e viata de mamica si sotie si cariera si toate cele Crazy ) dar daca mai intrati pe aici, chiar si doar sa cititi, ramaneti pe lista computerlove
Andreea-Alexandra N
Scris: Monday, December 30, 2019 11:46 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/11/2019
Buna fetele
Si eu va citesc zilnic dar nu am mai scris de mult timp
Ce e drept de cand am pierdut contul celalalt nu prea imi vine sa mai scriu
Cum imi actualizez tickerul?
Multumesc
AlexandraRr
Scris: Monday, December 30, 2019 11:49 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella123 wrote:
i am cumparat supozitoare la indemnul medicului de familie dar tot de teama ca rezolv problema doar pe moment nu i am pus. Îl pun la san mereu când se treze?te ?i dupa ce îl schimb... Adoarme la san scoatem aerul doarme 10 min ?i iar ii dau san ?i tot asa.. Pana nu ii dau lapte praf nu se satura ?i nu adoarme. I am dat ?i suzeta de câteva ori chiar daca n as fi vrut dar mâncare f mult ?i nu as mai fi vrut sa i dau lapte praf iar...

Adoarme repede la san si pentru ca e un efort mai mare sa suga, la biberon efortul este minim. Cu timpul va creste si lactatia, daca ai posibilitatea cheama un consultant in alaptare, exista multe optiuni pentru a ajuta lactatia si la o varsta asa mica sunt sanse foarte mari de reusita cu putin ajutor. Suzeta iti poate sabota si ea lactatia, dupa 3-4 luni cand deja se regleaza lactatia poate fi folosita, pana atunci e riscant insa tu ia deciziile asa cum crezi, nu trebuie sa fii presata in nici un fel :*
Andreea06
Scris: Monday, December 30, 2019 12:00 PM
Nivel

Inregistrat: 2/28/2017
maria2013 wrote:

Si Nella e proaspata mamica. Pe lista sunt si câteva mamici de care eu una nu mai stiu nimic. Poate or mai fi scris, dar eu nu îmi amintesc (Madalina, Andreea Alexandra, oanatm, ilinca03, gabita29...

Multumesc, am verificat si am scos cateva mamici, pana revin. Le asteptam cand au timp sa mai povestim de copilasi grup
Andreea-Alexandra N
Scris: Monday, December 30, 2019 12:01 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/11/2019
Andreea06 wrote:

Multumesc, am verificat si am scos cateva mamici, pana revin. Le asteptam cand au timp sa mai povestim de copilasi grup

Buna Andreea
Tot incerc sa imi actualizez tickerul dar nu reusesc...
Ce adresa trebuie copiata?
Multumesc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.