Clubul mamicilor incepatoare - 12
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anitta76
Scris: Monday, March 23, 2020 9:34 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/11/2018
eve23 wrote:

Adica euthyroxul face asta? Sau o doza necorespunzatoare?

Asa, cantitatea laptelui. Cred ca in cazul in care nu este administrat tratament sau in cazul in care doza nu este corecta. Oricum, eu am alaptat inca din maternitate iar tsh-ul l-am verificat dupa o luna si ceva ptr ca nu prea aveam timp si nu prea ma acomodasem repede.
Adina Mariana
Scris: Monday, March 23, 2020 9:38 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
eve23 wrote:

?i eu am scazut dupa nastere de la 75 la 50. Dar nu am reu?it sa fac tsh ul cu nebunia asta. Merg a?a cu doza data de pana in sarcina ?i vedem ce o mai fi. Încerc sa ajung sa revoltez macar sa vad daca e buna doza.
Doar daca o sa recoltezi tsh-ul o sa poti avea o evidenta sa vezi ce e de facut.Si daca mergi la endocrinolog fara analiza nu stie ce doza sa iti dea in continuare.
blu88
Scris: Monday, March 23, 2020 11:28 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/22/2018
Adina Mariana wrote:
Doar de pe site gasesc de la primii pasi?nu as plati transport pt.o canita.Nu se gaseste si altundeva gen auchan?

ba daa
eve23
Scris: Monday, March 23, 2020 11:29 AM
Nivel

Inregistrat: 10/25/2018
Adina Mariana wrote:
Doar daca o sa recoltezi tsh-ul o sa poti avea o evidenta sa vezi ce e de facut.Si daca mergi la endocrinolog fara analiza nu stie ce doza sa iti dea in continuare.

Ah pai clar. La minemproblema e ca nu am reu?it sa ajung ?i cu nebunia asta nu prea as fi vrut dar ce sa fac...am cam stat in casa in ultima perioada.
fluturash26
Scris: Monday, March 23, 2020 12:02 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
eve23 wrote:

Adica euthyroxul face asta? Sau o doza necorespunzatoare?

Tsh-ul crescut in urma unei doze neadecvate de euthyrox. Eu am revenit la doza dinainte de sarcina dupa ce am nascut dar eu luam pastile dinainte de a ramane insarcinata si trebuie sa iau toata viata.
Acum daca tu ai luat doar pe sarcina nu stiu cum e, daca scazi treptat sau intrerupi brusc. Oricum consider ca ar trebui o perioada sa iti faci tsh-ul deoarece stiu ca daca alaptezi hormonii o iau razna, tot fluctueaza atata timp cat alaptezi, cel putin asa mi s-a zis mie.
Eu o perioada nu am luat si am ajuns cu valoare la tsh 55 dar nu mi-a afectat alaptarea, acum depinde mult de la caz la caz.
Anitta76
Scris: Monday, March 23, 2020 2:50 PM
Nivel

eve23 wrote:

Ah pai clar. La minemproblema e ca nu am reu?it sa ajung ?i cu nebunia asta nu prea as fi vrut dar ce sa fac...am cam stat in casa in ultima perioada.

Bebe a luat bine in greutate pana acum?
eve23
Scris: Monday, March 23, 2020 4:18 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Tsh-ul crescut in urma unei doze neadecvate de euthyrox. Eu am revenit la doza dinainte de sarcina dupa ce am nascut dar eu luam pastile dinainte de a ramane insarcinata si trebuie sa iau toata viata.
Acum daca tu ai luat doar pe sarcina nu stiu cum e, daca scazi treptat sau intrerupi brusc. Oricum consider ca ar trebui o perioada sa iti faci tsh-ul deoarece stiu ca daca alaptezi hormonii o iau razna, tot fluctueaza atata timp cat alaptezi, cel putin asa mi s-a zis mie.
Eu o perioada nu am luat si am ajuns cu valoare la tsh 55 dar nu mi-a afectat alaptarea, acum depinde mult de la caz la caz.

Am început tratamentul înainte sa aflu ca sunt insarcinata. Asta a fost motivul pt care m am chinuit un an sa am bebe. Din prima luna de Administare euthyrox am ?i ramas. Din acest motiv am revenit la doza de dinainte adica de 50 pt ca pe perioada sarcinii am luat 75.
eve23
Scris: Monday, March 23, 2020 4:19 PM
Nivel

[quote=Anitta76]
Bebe a luat bine in greutate pana acum?[/quote
Da, a luat foarte bine. S a nascut cu 2680, am ie?it din maternitate cu 2540 iar acum la 5 sapt are 4200 kg.
fluturash26
Scris: Monday, March 23, 2020 7:06 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
eve23 wrote:

Am început tratamentul înainte sa aflu ca sunt insarcinata. Asta a fost motivul pt care m am chinuit un an sa am bebe. Din prima luna de Administare euthyrox am ?i ramas. Din acest motiv am revenit la doza de dinainte adica de 50 pt ca pe perioada sarcinii am luat 75.

Atunci ar trebui sa fie ok, dar trebuie sa mergi sa refaci tsh-ul dupa cel putin o luna de tratament.. eu tot prin aceeasi chestie am trecut, si asa mi-° recomandat doctorita.
Anitta76
Scris: Monday, March 23, 2020 8:44 PM
Nivel

eve23 wrote:
[quote=Anitta76]
Bebe a luat bine in greutate pana acum?[/quote
Da, a luat foarte bine. S a nascut cu 2680, am ie?it din maternitate cu 2540 iar acum la 5 sapt are 4200 kg.

Ooo a luat super bine bebele. Bravo!
Adina Mariana
Scris: Tuesday, March 24, 2020 7:38 AM
Nivel

blu88 wrote:

ba daa
Mercipupici
Adina Mariana
Scris: Tuesday, March 24, 2020 7:42 AM
Nivel

eve23 wrote:

E ok sa continui cu 50 pana reusesti sa faci analiza.Nici eu nu as iesi cu nebunia asta sa fac vreo analiza deci te intelegBuddy1 sanatate multa.
eve23
Scris: Tuesday, March 24, 2020 12:14 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Atunci ar trebui sa fie ok, dar trebuie sa mergi sa refaci tsh-ul dupa cel putin o luna de tratament.. eu tot prin aceeasi chestie am trecut, si asa mi-° recomandat doctorita.

?i in alaptare ce valoare trebuie sa aiba tsh ul? Ma gândesc ca daca sunt in intervalul dat de laborator e ok. Nu cred ca mai e ca in sarcina când trebuie sa fie sub 2, nu?
Adina Mariana
Scris: Tuesday, March 24, 2020 12:18 PM
Nivel

eve23 wrote:

?i in alaptare ce valoare trebuie sa aiba tsh ul? Ma gândesc ca daca sunt in intervalul dat de laborator e ok. Nu cred ca mai e ca in sarcina când trebuie sa fie sub 2, nu?
Da.Pana la 4,2 limita este ok.Eu il am 3 acum.
AndreeaCD
Scris: Tuesday, March 24, 2020 12:32 PM
Nivel

Inregistrat: 4/26/2018
Mamici, de?i nu am mai scris de foarte mult timp, va citesc cât de des pot. Va scriu pentru ca am vazu ultimele discu?ii legate de glanda tiroida ?i euthyrox ?i vreau sa va recomand din suflet sa nu va schimba?i medica?ia de capul vostru, fara analize ?i fara parerea dr. Bolile asociate glandei tiroide sunt boli autoimune, deci au impact asupra întregului sistem imunitar, ca pot da peste cap o gramada de alte chestii în corp fara ca macar sa va da?i seama. Oboseala, caderea parului, luarea sai scaderea în greutate sunt doar efecte vizibile, dar o boala a tiroidei prost tratata poate duce la declan?area unei alte dereglari sau chiar altei boli autoimune în organism (de la ovare micropolichistice la diabet, boli de colon). De asemenea, fluctua?ia hormonilor tiroidieni poate sa ca duca la epuizare ?i depresie. Eu acolo am fost anul trecut, de?i eu am fost la dr ?i am facut analize tot am ajuns la depresie, ciclu de 7 saptamâni, scaderea ?i schimbarea gustului laptelui ?i implicit intarcare. Mama a mai capatat o boala de colon pe lânga glanda, asta ca un alt exemplu, ?i ea a avut ?i un an de depresie cu agorafobie înainte de a se opera... Ca sa va da?i seama ca este o treaba serioasa. Nu se trateaza ca o raceala, dupa ureche, ?i sper ca mamica care a spus ca ea si*a scazut doza fara sa mearga la dr ?i ca ea e ok, sa nu se supere pe mine, dar astfel de recomandari nu se fac. Nici în cazul unei boli de glanda, nici în cazul oricarei alte boli mai ales autoimune. Asa ca va sfatuiesc sa merge?i la dr daca pute?i, sau macar la analize, sa încerca?i sa contacta?i medicul endocrinolog prin telefon sau macar mf sa vede?i ce pute?i face în situa?ia data cu pandemia. Sper ca nu am suparat pe nimeni, dar mi-am permis sa îmi expun parerea pt ca am tiroidita autoimuna de 11 ani, merg regulat la endocrinolog ?i am avut multe alte dereglari asociate acestei boli. Multa sanatate ?i Doamne ajuta sa treaca mai repede pandemia ?i sa fim bine cu to?ii!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.