Clubul mamicilor incepatoare - 12
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella123
Scris: Thursday, January 2, 2020 5:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/9/2018
AlexandraRr wrote:

Nu e chiar asa, Carina lua cate 1kg/luna si cu toate astea avea un reflux sever (nu doar pe baza regurgitarii zic asta pentru ca exista si reflux silentios unde laptele trece totusi din stomac in esofag dar nu ajunge atat de sus cat sa iasa pe gura si se duce inapoi. Aceleasi leziuni le produce si refluxul asta. Eu am diagnosticat-o ecografic pe Carina).
In fine, e un subiect foarte complex, doar un medic pediatru poate spune daca e refluxul fiziologic sau nu.
Alexandra, debitul tetinei e redus. E biberon pt 0 luni.. Nu cred ca ar fi el problema. Am citit ?i eu despre reflux ?i tare mi e ca asta ar fi.. Am facut programare la neonatologul care a fost la na?tere ?i saptamâna viitoare vom merge. Probabil ca ?i noua ne vor face ecografie sa vedem daca e vorba de reflux ?i am în?eles ca ?i treaba cu constipatul se poate vedea la eco... Abia a?tept sa merg sunt cu gândul în 100 par?i.
Mai avem o problema.. Nu adoarme. E satul, schimbat tot ?i sta cu ochii mari vreo 1h-2. Apoi începe sa plânga.. Sau ca acum.. A mâncat pana la ora 14 50 apoi la 16 10 a adormit ?i acum (17 10) plânge. Nu ?tiu de ce ?i ce sa ii mai facem. Doarme pu?in.. Ajunge în 24 h sa doarma 13 14.
AlexandraRr
Scris: Thursday, January 2, 2020 6:46 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella123 wrote:
Alexandra, debitul tetinei e redus. E biberon pt 0 luni.. Nu cred ca ar fi el problema. Am citit ?i eu despre reflux ?i tare mi e ca asta ar fi.. Am facut programare la neonatologul care a fost la na?tere ?i saptamâna viitoare vom merge. Probabil ca ?i noua ne vor face ecografie sa vedem daca e vorba de reflux ?i am în?eles ca ?i treaba cu constipatul se poate vedea la eco... Abia a?tept sa merg sunt cu gândul în 100 par?i.
Mai avem o problema.. Nu adoarme. E satul, schimbat tot ?i sta cu ochii mari vreo 1h-2. Apoi începe sa plânga.. Sau ca acum.. A mâncat pana la ora 14 50 apoi la 16 10 a adormit ?i acum (17 10) plânge. Nu ?tiu de ce ?i ce sa ii mai facem. Doarme pu?in.. Ajunge în 24 h sa doarma 13 14.

Mai poti incerca si de la alta firma, eu am incercat de la 3 dar chiar avea Carina o problema. Cel mai bine e ca ceri si parerea unui medic. Noi tot ecografie am facut chiar daca diagnosticul clar se pune prin ph-metrie. Probabil iti va spune dr cum sa te pregatesti pt eco, e important sa nu manance cu 2 ore inainte si sa ai lapte la tine, ii va face eco si cu stomacul plin. Noi am diagnosticat tarzior refluxul si a avut nevoie de tratament cu Nexium dar a fost foarte bine apoi. A fost un cosmar pentru noi acea perioada, ajunsese sa doarma 8-9 ore din 24 si cate 5-10 minute un somn, se trezea plangand, avea cearcane...si dr la care fusesera ziceau ca daca ia in greutate inseamna ca e bine pale si ea suferea saraca :( in fine, la noi a fost o combinatie de fren lingual restrictiv si alergie la proteina laptelui de vaca si s-a rezolvat torul exact in prima zi de tratament si schimbat formula de lapte normala cu una hipoalergenica.

Ca si recomandari din experienta mea ar fi sa il tii permanent pe plan inclinat sau ridicat, eu am purtar-o mult in wrap ziua si noaptea dormea inclinata la 45grade. Ziua ma foloseam si de un balansoar care avea o pozitie inclinata. Da-i mancare mai putina si mai des.
Exista si formule de lapte antireflux dar vezi ce zice dr intai, daca aveti deja probleme si cu scaunul acele formule pot provoca si constipatie. Fa-ti un stoc maaaare de bavetele si body-uri, eu aveam vreo 30 si tot spalam o zi da si una nu Lol si muta rabdare si putere Iti doresc, daca e vb chiar si despre un reflux sever tot se rezolva, la Carina la 9 luni a disparut complet, important e ca ceri ajutori si tratezi cand si daca e cazul, mai mult nu ai ce face grup
Ella123
Scris: Thursday, January 2, 2020 7:21 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Mai poti incerca si de la alta firma, eu am incercat de la 3 dar chiar avea Carina o problema. Cel mai bine e ca ceri si parerea unui medic. Noi tot ecografie am facut chiar daca diagnosticul clar se pune prin ph-metrie. Probabil iti va spune dr cum sa te pregatesti pt eco, e important sa nu manance cu 2 ore inainte si sa ai lapte la tine, ii va face eco si cu stomacul plin. Noi am diagnosticat tarzior refluxul si a avut nevoie de tratament cu Nexium dar a fost foarte bine apoi. A fost un cosmar pentru noi acea perioada, ajunsese sa doarma 8-9 ore din 24 si cate 5-10 minute un somn, se trezea plangand, avea cearcane...si dr la care fusesera ziceau ca daca ia in greutate inseamna ca e bine pale si ea suferea saraca :( in fine, la noi a fost o combinatie de fren lingual restrictiv si alergie la proteina laptelui de vaca si s-a rezolvat torul exact in prima zi de tratament si schimbat formula de lapte normala cu una hipoalergenica.

Ca si recomandari din experienta mea ar fi sa il tii permanent pe plan inclinat sau ridicat, eu am purtar-o mult in wrap ziua si noaptea dormea inclinata la 45grade. Ziua ma foloseam si de un balansoar care avea o pozitie inclinata. Da-i mancare mai putina si mai des.
Exista si formule de lapte antireflux dar vezi ce zice dr intai, daca aveti deja probleme si cu scaunul acele formule pot provoca si constipatie. Fa-ti un stoc maaaare de bavetele si body-uri, eu aveam vreo 30 si tot spalam o zi da si una nu Lol si muta rabdare si putere Iti doresc, daca e vb chiar si despre un reflux sever tot se rezolva, la Carina la 9 luni a disparut complet, important e ca ceri ajutori si tratezi cand si daca e cazul, mai mult nu ai ce face grup
Multumesc mult pt sfaturi. Abia a?tept sa ajung la medic. Are deja ?i colici se strânge f tare de burtica si urla efectiv. Mi e foarte mila de el. Ii dau ?i espumisan ?i alinan, protectis dar nu vad nicio ameliorare. Eu tot cred ca laptele praf nu ii face bine dar medicul pediatru la care am fost la medlife zilele trecute a zis ca nu este cazul sa il schimbam si sa îl ?in mai mult la san ca poate scoatem lp. Il pun si 1h si adoarme 10 min apoi plânge de foame. In niciun an nu mi am dorit mai mult sa treaca perioada cu sarbatorile.. Multi medici in concediu, eu simt ca din ce in ce mai multe griji mi se aduna si simt ca multe lucruri le fac gresit...
Anitta76
Scris: Thursday, January 2, 2020 8:53 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Ella123 wrote:
Multumesc mult pt sfaturi. Abia a?tept sa ajung la medic. Are deja ?i colici se strânge f tare de burtica si urla efectiv. Mi e foarte mila de el. Ii dau ?i espumisan ?i alinan, protectis dar nu vad nicio ameliorare. Eu tot cred ca laptele praf nu ii face bine dar medicul pediatru la care am fost la medlife zilele trecute a zis ca nu este cazul sa il schimbam si sa îl ?in mai mult la san ca poate scoatem lp. Il pun si 1h si adoarme 10 min apoi plânge de foame. In niciun an nu mi am dorit mai mult sa treaca perioada cu sarbatorile.. Multi medici in concediu, eu simt ca din ce in ce mai multe griji mi se aduna si simt ca multe lucruri le fac gresit...

Ella este posibil sa fie la puseu de crestere. Eu nu m-am inteles si nu ma inteleg in continuare cu bebe ptr ca este la puseu...deja au trecut cateva zile si tot nu a trecut, dar s-a mai ameliorat, in prima zi nu a dormit absolut deloc. Stai lin nu te mai stresa ca sa ai laptic.
AndreeaCD
Scris: Thursday, January 2, 2020 9:39 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
Buna, dragi mamici! Nu ?tiu daca sa ma panichezi sau nu.... Sau ce sa urmaresc... Am fost în vizita la na?ii fetitei ?i gatise nasa un chec gen banana bread. I-am dat ?i fetitei sa guste pu?in ca mi-a zis ca nu a pus decât faina banana ou ?i migdale rasnite. Ulterior mi-a spus ca a pus ?i pu?in miere, dar fetita deja luase 3 gurite. Eu nu am apucat sa introduc miere ca abia a facut 1 an acum 2 saptamâni jumate ?i m-am cam speriat pt ca ?tiu ca e interzisa pana la 1 an, ?i planuiam peste vreo 2-3 luni sa încerc sa ii dau. Acum stau stresata sa nu faca botulism... Nu ?tiu daca sunt exagerata sau nebuna dar am un morcov cât casa...
maria2013
Scris: Thursday, January 2, 2020 9:49 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Andreea, eu nu m-as panica! Fata ta e marisoara deja!
Nela
Scris: Thursday, January 2, 2020 10:40 PM
Nivel

Inregistrat: 6/18/2018
AndreeaCD wrote:
Buna, dragi mamici! Nu ?tiu daca sa ma panichezi sau nu.... Sau ce sa urmaresc... Am fost în vizita la na?ii fetitei ?i gatise nasa un chec gen banana bread. I-am dat ?i fetitei sa guste pu?in ca mi-a zis ca nu a pus decât faina banana ou ?i migdale rasnite. Ulterior mi-a spus ca a pus ?i pu?in miere, dar fetita deja luase 3 gurite. Eu nu am apucat sa introduc miere ca abia a facut 1 an acum 2 saptamâni jumate ?i m-am cam speriat pt ca ?tiu ca e interzisa pana la 1 an, ?i planuiam peste vreo 2-3 luni sa încerc sa ii dau. Acum stau stresata sa nu faca botulism... Nu ?tiu daca sunt exagerata sau nebuna dar am un morcov cât casa...

Andreea, banuiesc ca re?eta nu a permis multa miere, iar fetita a luat doar pu?in din praji, deci î?i dai seama ca în corpul ei a ajuns o cantitate infima.
Adina Mariana
Scris: Friday, January 3, 2020 12:17 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Anitta76 wrote:

Ella este posibil sa fie la puseu de crestere. Eu nu m-am inteles si nu ma inteleg in continuare cu bebe ptr ca este la puseu...deja au trecut cateva zile si tot nu a trecut, dar s-a mai ameliorat, in prima zi nu a dormit absolut deloc. Stai lin nu te mai stresa ca sa ai laptic.
Ehe ca bine zici.Si al meu cand e la puseu nu imi doarme aproape deloc ziua si il tin puseele in jur de o saptamana.E greu atunci si obosiitor pt.amandoi dar nu avem ce face..trec,vin altele si tot asa.
LAURA0202
Scris: Friday, January 3, 2020 1:33 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
buna mamicilor. suntem foarte agitata, nu dormim noptile, am schimbat ziua cu noaptea dar ....mergem inainte . yes astazi, am priceputmai bine de ce a fost toata maraiala ei si ca nu prea a vrut sa manance mai nimik, decat laptic Blushing
ne mai ies 2 dintisori, in partea de sus Lol
tot astazi , am implinit 10 lunite yes
nici nu mi vine sa cred, ca au trecut 10 luni de cand a aparut minunea in viata mea si mi a dat o peste cap , dar in bine, chiar nu mai bag in seama toate nimicurile, care le face sau nu le face tac so, am un motiv pt care merg inainte. ieri, spre exemplu, era usa dinspre hol inchisa, si eu eram la baie, spalam ceva, la mana, crd ca o pereche de papuci daca mi aduc aminte bine ras , tac so era afara dupa lemne si cand s adeschis usa, Lau ma ma ma ma mammmmm ....dar era tac so Lol
l am auzit cand ii spunea, nu sunt eu mata, sunt tata hohot
iubirea mea, credea ca eu vin pe usa si ma chema ....ma topesc toata pupici
i am facut un mic tortulet topai
va las niste fotografii sa le vedeti.
intrebare, faza cu uitatul concis, asu cum s o fi spunand .... a patit o vreo mamica cu bebe? ca mi aduc aminte ca ne a zis ca: ar trebui sa si revina pana la 1 an parca daca am inteles eu bine.
toata lumea , ma sfatuieste sa merg cu ea la oftalmolog . eu, elegant le spun , avem de facut vizita luna viitoare parca, sa vedem ce mi spune. nu mi place nici mie ca nu si a revenit cu ochisorii, chiar n as vrea sa poarte ochelari, ca mine NuStiu dar daca i musai ..... cu palcere ...cum ii zicala aia sic
computerlove

LAURA0202 attached the following image(s):
scaun bucatarie, in picioare, se sprijina de scaunul de langa perete.jpegtarc bile-soggiorno.jpegcraciunita mea-langa brad.jpegprintesa lu mami.jpegscaunul de masa- se urca pe  el 10 lunite.jpegtort lau-10 lunite.jpglau -mami- dormitor.jpeg

Ilinca003
Scris: Friday, January 3, 2020 2:57 AM
Nivel

Inregistrat: 1/5/2018
Laura,de ce nu incerci sa i schimbi programul?si referitor la ochisori,pana pe la 6 luni trebuia sa si revina...mai bine o vizita la oftalmolog,ca nu se intampla nimic .
LAURA0202
Scris: Friday, January 3, 2020 3:25 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
Ilinca003 wrote:
Laura,de ce nu incerci sa i schimbi programul?si referitor la ochisori,pana pe la 6 luni trebuia sa si revina...mai bine o vizita la oftalmolog,ca nu se intampla nimic .

Mul?umesc de raspuns Ilinca. Îi oarecum mai bine pt ca nu ne mai apuca 5-6 diminea?a, pe la 2 si un pic , pica rupta de oboseala.
Nu i ca doarme mult ziua . Noi , tot timpul am fost certate cu somnul ras . E superactiva . Exact cum a zis tac so , ieri , bateriile duracel...is minciuna pe lânga ea hohot
Mai avem o vizita de facut la oftalmolog , ii in program deja . Doar ca vroiam sa vad daca s a mai confruntat vreo mamica cu problema asta . Cray Hmmm, deja noi avem 10 lunite si înca nu si a revenit . Sunt curioasa ce o sa mi zica dr, cel mai.probabil poate ca o sa fie nevoie de niste ochelari de corec?ie?!NuStiu habar n am . Mi e cam teama Oarecum dar o sa fie bine , trebuie sa fie bine. Multumesc inca odata de raspuns. pupici computerlove
Ella123
Scris: Friday, January 3, 2020 8:21 AM
Nivel

Fetelor m am gandit ?i la puseul de crestere. Incerc sa îl tin la san mai mult. Din ce citisem în cazul puseului trebuie sa fie f agitat.. Al meu seara este, se strânge de burtica ?i adoarme greu cu plans. Ziua sta ?i 2h treaz dupa masa.. ?i acum are 1h de când l am alaptat ?i sta în patu? se distreaza, mai plânge sa l bag în seama.. Nu în?eleg de ce nu îl ia ?i pe el somnul dupa masa..
A.. Sunt un pic mai linistita! Azi noapte a avut scaun. Bravoo
fluturash26
Scris: Friday, January 3, 2020 1:07 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
LAURA0202 wrote:

Mul?umesc de raspuns Ilinca. Îi oarecum mai bine pt ca nu ne mai apuca 5-6 diminea?a, pe la 2 si un pic , pica rupta de oboseala.
Nu i ca doarme mult ziua . Noi , tot timpul am fost certate cu somnul ras . E superactiva . Exact cum a zis tac so , ieri , bateriile duracel...is minciuna pe lânga ea hohot
Mai avem o vizita de facut la oftalmolog , ii in program deja . Doar ca vroiam sa vad daca s a mai confruntat vreo mamica cu problema asta . Cray Hmmm, deja noi avem 10 lunite si înca nu si a revenit . Sunt curioasa ce o sa mi zica dr, cel mai.probabil poate ca o sa fie nevoie de niste ochelari de corec?ie?!NuStiu habar n am . Mi e cam teama Oarecum dar o sa fie bine , trebuie sa fie bine. Multumesc inca odata de raspuns. pupici computerlove

Nepotelul meu tot la varsta asta se uita crucis, ii fugea un ochi ceva in genu si a mers la oftalmo si i-a pus ochelari pt ca avea ceva. Si e mai bine sa mergi din timp ca se corecteaza mai usor. Si poate fi ceva genetic, mama baietelului la fel poarta ochelari.
Andreea06
Scris: Friday, January 3, 2020 1:41 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Laura, eu as merge cu ochisorii, nu strica o vizita. Si eu stiu ca asa fac cand sunt mici pana pe la 6 luni si asta mai ales cand focuseaza ceva de aproape, nu cand se uita la distanta. Vezi ce spune si doctorul, cred ca si de e ceva se poate corecta daca e prins devreme.
Ilinca003
Scris: Friday, January 3, 2020 1:43 PM
Nivel

Inregistrat: 1/5/2018
LAURA0202 wrote:

noi odata cu aparitia maselelor am.avut programul dat peste cap cu somnul...ne prindea lejer 3 dimineata...intr un timp,si a revenit,apoi cu caninii,iar...acum,de vreo luna,incerc sa i fac program...momentan,e pe drumul cel bun..pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.