Clubul mamicilor incepatoare - 11

Options Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Postat: Tuesday, December 10, 2019 7:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2467
Locatia: Constanta
Cata123 wrote:
Buna dimineata !!
Stiu sigur ca s-a mai discutat, dar din pacate nu am retinut, asa ca imi cer scuze si intreb si eu, daca poate vreo mamica sa imi recomande un scaun de masina bun. Joie stages ati auzit de el, e ok? Si in Bucuresti, in afara de bebe tei, unde as mai gasi? Era ideal daca as putea sa probez in vreun fel sa vad daca are loc ca masina mea este micuta si ma trezesc ca nu incape. Ma gandeam sa iau unul care zice ca merge de la 0-25 kg sau chiar 35. Ce ziceti? Multumesc mult !!!hearts

P.s. foooarte frumosi toti bebeii de pe forum, nici nu se putea altfel computerlove

Noi îl avem pe acesta
https://comenzi.bebetei.ro/transport-bebe/scaune-auto-copii/scaune-auto-09-36kg/scaun-auto-cranberry-stages-isofix-0luni-25kg-joie-p208263
Am renuntat la scoica acum o luna si am facut trecerea la scaun. E bine daca verifici cum se asaza pe bancheta. Pe Ford Focus, de exemplu, pozitia de somn, desi ok, nu e ca în imaginile de prezentare, datorita banchetei înclinate. Per total, suntem multumiti de el. Ana a dormit foarte bine, de exemplu, tot drumul Constanta-Bucuresti. Noua ne place!
Irinan
Postat: Tuesday, December 10, 2019 10:00 AM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 1505
Locatia: Suceava
Iulia13 wrote:

Aha, am în?eles. ?tiu ca este mai greu de prins loc, insa puteai sa îmi dai un mesaj si te ajutam cu noua locatie a domnului doctor, ma gândesc ca acolo nu era asa aglomerat. Doamne ajuta sa fie bine ?i sa se retraga complet ca sa va apuca?i de proiectul cu bebe nr. 4 daca va dori?i tare mult hearts

Nu stiam ca are locatie noua, am incercat doar la clinica. Dar e ok si asa, la Dragoi are si eco destul de performant, si el destula experienta. Si plus de asta nu face programari, mergi si intri a cata ai ajuns, sta mereu pana la ultima pacienta..ma organizez si eu mai usor cu astia mici..iti multumesc pt gandurile buneDistanceKiss
Irinan
Postat: Tuesday, December 10, 2019 10:05 AM

Mirela.t83 wrote:
Buna mamici!
Poate sa ma dumireasca careva:
N a avut cojite in cap deloc...au aparut deodata cateva spre spate in crestet apoi acum sunt app de frunte unde începe fontanela numai ca sunt diferite ca textura si mai galbene la culoare si mai proeminete...mie teama sa nu fie legat de fontanela...
In avion cand am venit am crezut ca l am atins la fontanela acolo in spatar cand l am sucit la san dar nu a avut nici zgarietura nici o vanataie sau ceva de genu..dar locul ala mi s a parut mai galbior la vreo saptamana sau 2 dupa ce am venit.
Am luat topfer si eu tot de la voi am auzit si sper sa ii treaca desi stau cu teama sincer daca o fi fost atingerea aia in avion dar n am simtit ca e ca o lovitura doamne fereste dar nu stiu...ori sunt paranoia dar oare cum au aparut asa cojitele astea si nu imi plac deloc cum arata.
O sa merg totusi si la pediatra sa discut.

Nu cred ca e de la lovitura, se vedea semnul clar atunci. Stiu ca sunt multi bebei la care le apar cojite din astea in par. La fetita mea, au aparut catev la un moment dat in sprancene, eu nu am intervenit cu nimic, doar la baita, seara, insistam putin mai mult unde erau si au disparut de la sine.
Irinan
Postat: Tuesday, December 10, 2019 10:06 AM

Iulia13 wrote:
Buna seara, mamici. Vin si eu cu o intrebare care ma ingrijoreaza.. Simo a mea a mai avut mucus prezent in scaun dar in cantitate mica.. Insa astazi a avut 4 scaune dintre care 2 de culoare verde spre galben cu foarte mult mucus cel de acum seara iar cel de la amiaza a fost verde cu un pic de alb si mucus.. De la ce ar putea fi? V-ati mai confruntat cu asa ceva? Maine diminea?a trag o fuga sa-i fac o analiza la scaun, dar pana atunci as vrea sa stiu daca ati patit vreo una din voi asa cu bebele vostru? pale

Nu am patit sa aiba asa, dar poate e mai bine sa ceri sfatul unei medic daca a mai avut si inainte
Irinan
Postat: Tuesday, December 10, 2019 10:08 AM

Adina Mariana wrote:
bafta multa iti doresc sa reusesti mai repede de data asta daca va doriti si sa nu intampini dificultatipupici inca esti ok la varsta.Multe femei raman insarcinate si la 40 ani deci este totul okbounce

MultumimDistanceKiss stiu ca sunt femei si la 40 care fac copii, doar ca eu daca am intampinat probleme la 30, iti dai seama ca atunci cand se trece un prag e mai greu
Adina Mariana
Postat: Tuesday, December 10, 2019 10:32 AM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5682
Locatia: Satu Mare
Irinan wrote:

MultumimDistanceKiss stiu ca sunt femei si la 40 care fac copii, doar ca eu daca am intampinat probleme la 30, iti dai seama ca atunci cand se trece un prag e mai greu
Stiu cum este.Si eu de la 27 la 30 ani am tot incercat.Nu stiu daca ar fi la fel la al doilea si daca tot asa greu as ramane,dar daca e asa, timp mult pt.al doilea sa il fac nu as avea si eu nu stiu cand si daca voi fi pregatita.Pana nu simt sa il fac al doilea nu fac pasul.
diana.ng
Postat: Tuesday, December 10, 2019 12:03 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/26/2017
Postari: 518
Locatia: Cluj Napoca
buna fetelor! stiti ceva picuri de pus in nas compatibili cu alaptarea? am reusit de am racit... pale iau paracetamol simplu de 3 ori pe zi si ceaiuri,lamaie,miere dar nasul nu se desfunda nicicum
AlexandraRr
Postat: Tuesday, December 10, 2019 1:59 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 3070
Locatia: Iasi
Iulia13 wrote:

Off, i-am dat ni?te branzica, oare sa aiba si ea alergie la lactate? pale
A mai avut ?i înainte dar de pu?ine ori ?i în cantitate foarte mica, însa astazi a avut mai mult.. Sper sa fie vorba de o alergie si nu de vreo infectie uff

Se poate, mergi si cere si sfatul medicului pediatru, trebuie facuta pauza intre introducerea alergenilor si mai sunt si alte recomandari pentru asta, cel mai sigur e sa te indrume cineva pupici
Noi abia am inceput analizele specifice sa vedem exact care sunt alergiile ei si ce e de facut, sper sa nu fie si la voi cazul si sa se desensibilizeze daca e vb de alergie. Cu toate astea se pare ca la noi a venit si momentul intarcarii, deja de 2 zile nu a mai vrut deloc san, astazi avem si programare la medic si voi intreba ce e de facut si cu asta. Tot spun ca daca mai creste devine mai usor Lol
Iulia13
Postat: Tuesday, December 10, 2019 3:43 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 1023
AlexandraRr wrote:

Se poate, mergi si cere si sfatul medicului pediatru, trebuie facuta pauza intre introducerea alergenilor si mai sunt si alte recomandari pentru asta, cel mai sigur e sa te indrume cineva pupici
Noi abia am inceput analizele specifice sa vedem exact care sunt alergiile ei si ce e de facut, sper sa nu fie si la voi cazul si sa se desensibilizeze daca e vb de alergie. Cu toate astea se pare ca la noi a venit si momentul intarcarii, deja de 2 zile nu a mai vrut deloc san, astazi avem si programare la medic si voi intreba ce e de facut si cu asta. Tot spun ca daca mai creste devine mai usor Lol

O voi întreba pe pediatra, astazi a avut un scaun verde, unul galben ok la textura, fara mucus.. Frumos ca ai reu?it sa ii dai san pana la 1 an hearts dar poate nu e autointarcare, poate e doar o perioada ?i dupa dore?te iar titi de la mamiicomputerlove
Nela
Postat: Tuesday, December 10, 2019 5:25 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/18/2018
Postari: 355
fluturash26 wrote:

Trebuie mers de urgenta la medic, asa am patit noi la roseola, asa a inceput dar nu e neaparat sa fie la fel...oricum trebuie mers de urgenta la medic cu ea..de la prea multa febra se poate deshidrata.

Buna, Fluturash, am trecut peste perioada febrila. O fi fost vreun virus, ceva, nu ?tiu, dar am scapat. Mi-au zis fetele de roseola ?i de fiecare data când o schimb ma uit dupa pete. Din fericire, în ziua când a refuzat orice lingura de ciorba, fructe, i-am dat sticluta cu lapte ?i a baut. computerlove
Ella30
Postat: Tuesday, December 10, 2019 5:27 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1720
AlexandraRr wrote:

Vaiii, o noua etapta pt voi DistanceKiss
La ce alergolog mergi?
Nela
Postat: Tuesday, December 10, 2019 5:36 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/18/2018
Postari: 355
Mgeorgiana85 wrote:

Daca din prima zi nu a scazut febra trebuia alternat nurofen cu panadol. Deja e a 4-a zi...eu nu as mai sta si as merge cu ea la medicul de fam daca la urgenta nu vrei.

A trecut orice urma de febra dupa 3 zile încheiate. Din a 4-a zi a mâncat, a fost vioaie. Nu am fost la doctor pentru ca în primele zile febra nu a fost de speriat ?i ca ii trecea relativ repede de la sirop ?i apoi se juca, dar când ii reaparea, iar era suparata ?i nu mai aveam cu cine vorbi. computerlove
GeorgianaB
Postat: Tuesday, December 10, 2019 8:19 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1299
Locatia: Bucuresti
diana.ng wrote:
buna fetelor! stiti ceva picuri de pus in nas compatibili cu alaptarea? am reusit de am racit... pale iau paracetamol simplu de 3 ori pe zi si ceaiuri,lamaie,miere dar nasul nu se desfunda nicicum

Eu foloseam apa de mare si creion nazal mentolat, cel mai natural este sa iti faci si lavaj nazal cu seringa :D
AlexandraRr
Postat: Tuesday, December 10, 2019 9:37 PM

Iulia13 wrote:

O voi întreba pe pediatra, astazi a avut un scaun verde, unul galben ok la textura, fara mucus.. Frumos ca ai reu?it sa ii dai san pana la 1 an hearts dar poate nu e autointarcare, poate e doar o perioada ?i dupa dore?te iar titi de la mamiicomputerlove

Sper sa fie totul bine, fa o pauza de la alergeni pana intrebi pediatra :*
Vedem cum va fi, in ultimul timp a fost haotic totul, va statea la san zi si noapte, ba mai putin dar nu a avut atatea zile de pauza pana acum. Ma voi ghida dupa ea, daca ea considera ca acum e momentul atunci asta este DistanceKiss
AlexandraRr
Postat: Tuesday, December 10, 2019 9:44 PM

Ella30 wrote:

Vaiii, o noua etapta pt voi DistanceKiss
La ce alergolog mergi?

Daaa coeur
La Popescu Alice mergem, este pediatru gastroenterolog cu supraspecializare pe alergologie. Este super bine pregatita, amabila, vorbim si pe WhatsApp, este la curent cu informatiile si stie foarte bine pacientii. Are cabinetul la policlinica Sf Maria si facem si vaccinurile optionale la ea. Eu sunt multumita de ea, pana acum pare ca ne-a indumat bine, asteptam rezultatele la primul panel de alergii si vedem apoi ce mai e de facut :*
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed