Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Scris: Monday, October 28, 2019 4:48 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/8/2017
Alle.p wrote:

Pediatru a zis sa începem diversificarea la 6l, de?i stiu ca uni recomanda a se incepe la vârsta corectata. Cum am decis sa merg pe blw, voi astepta sa stea bine în fundulet, pt ca inca nu are stabilitate, decat câteva secunde. Eram curioasa de cei care au avut colici pana tarziu, cand au trecut totusipale

Ale la noi a func?ionat foarte bine Debridat, dar doar la recomandarea pediatrului. Deci cum ?i-au zis ?i mamicile cel mai bine consul?i pediatrul. Eu am cam folosit toate produsele de pe pia?a ?i nu a func?ionat cu niciunul, dupa 7 zile de tratament cu Debridat am scapat de colici. ?tiu ca sunt foarte na?pa, eu ii blestemam zilnic ca din cauza lor Simo facea crize de plâns, doarmea prost caci mereu se strângea.. Slava Domnului ca am scapat de ei ?i la al doilea bebe sper sa scap tot asa de repede. Avem aproape 2 luni de când numai aveam treaba cu ei.

Legat de diversificare, eu zic sa a?tep?i sa stea mai bine în fundulet sa aiba un pic mai multa stabilitate ?i mai apoi sa începi, este timp nu e obligatoriu fix la 6 luni sa incepi. pupici
Iulia13
Scris: Monday, October 28, 2019 4:57 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Fetelor voi dati suzeta bebelusilor?stiu ca sunt ft.impartite parerile si la acest capitol.Eu inca nu i-am dat,parca as evita dar am observat ceva la bebelul meu.Cand e agitat si nu ii convine nimic cicilindu-l o deschis gurita si o inceput sa imi suga degetul de mama focului.Nu inteleg ce inseamna asta pt.ca tocmai ce era luat de la san.Ma gandesc ca poate o suzeta l-ar ajuta dar tot odata parca nu as apela auzind tot felul ca deformeaza gura si dintii in timp.Voi ce stiti despre treaba asta?

Eu ii dau înca de la 2-3 saptamâni. La început nu prea o accepta, dupa a acceptat-o dar de exemplu acum o vrea doar cand ii e foame sau înainte de somn. Noaptea ma ajuta mult, caci când o vad ca se foieste ca vrea sa pape ii dau suzeta imediat pana ii fac laptele ?i asa îmi doarme în continuare fara sa se trezeasca de foame. Însa asta e în cazul nostru, tu daca alaptezi e altceva.. Auzisem ca au fost cazuri când au alaptat mamicile si oferindu-i suzeta bebele i-a refuzat sânul facând confuzie intre san-tetina. Acum este decizia ta ?i faci cum ?tii tu cel mai bine. La noi de exemplu î?i baga degetele la greu, mai ales ala mare în guri?a ?i daca încerc sa-i dau suzeta nu o vrea deloc, asa ca ii mai scot eu degetul când o prind cu el în guri?a Lol
Iulia13
Scris: Monday, October 28, 2019 5:07 PM
Nivel

CrisM wrote:
Elena7 Felicitari pentru sarcina! Si eu îmi doresc 3 copii, dar sotul meu deja e convins ca lui ii ajung doi, mai ales cu diferenta asa mica între ei! Eu îl astept pe al doilea, dar pot sa iti spun ca o sa te descurci cu siguranta! Eu am avut o sarcina mult mai grea fata de prima ?i uite ca mai am un pic si nasc. Am bifat o gramada de chestii cu fetita, dar cel mai tare ne-au rupt durerile de dinti. Acum ii ies caninii si e groaznic. Are ore întregi în unele nopti când nu doarme. Daca ceilalti doi sunt cumintei sigur o sa te descurci. Deja ai multa multa experienta. La fel de speriata eram ?i eu, dar acum parca m-am mai relaxat ?i abia astept sa nascras

Buna, Cris. Ai un mesaj privat de la mine daca ai putea sa îmi raspunzi te rog ras
simmo
Scris: Monday, October 28, 2019 6:55 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/19/2018
AlexandraRr wrote:

:)))))
Mie mi-a zis cineva ca din cauza ca ii dau suzeta nu va vorbi Lol

Noua ni s-a zis ca de la suzeta se creeaza dependente, iar mai tarziu o sa aiba vicii gen fumat, baut, substante... NuStiu

Mai exact la cursul pe puericultura ni s-a zis. Cand am vorbit cu sefa de neonanto din spital si i-am zis a crezut ca facem misto de dansa Lol
alina89
Scris: Monday, October 28, 2019 8:10 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Eu ii dau suzeta de la 1 sapt, dar nici acum nu o accepta prea bine, doar cand e f somnoros si vrea sa adoarma, altfel rontaie de 2-3 ori si o scuipa. Alaptez excusiv si nu a facut pana acum confuzie cu sanul, renunta la orice la orice ora pt san Lol Si primul bebe a avut suzeta din prima sapt pana la 1an2luni cand nu i-am mai dat-o si a uitat in 2 zile de ea.
AriaM
Scris: Monday, October 28, 2019 9:07 PM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
Alle, fetita prietenei mele a avut colici incepanad cu a2a luna pana a inceput diversificarea (undeva pe la 6 luni cred). Asa cum au inceput, asa au si disparut, fara niciun motiv anume - cel putin prietena mea nu crede ca din cauza diversificarii ar fi incetat.

Alle.p wrote:
Fetelor, nu mai reu?esc sa tin pasul cu voiLol
Cate v-ati confruntat cu colicii la 6 luni? La cât au trecut? Pe prichindelul meu înca il deranjeaza rau burtica noaptea, mai are cate o criza de plâns în miez de noapte...tot astept sa scapam de ele, dar...pale
Ma gandesc ca se pp ca colicii apar datorita sistemului digestiv nedezvoltat, dar daca înca nu digera lapticul fara disconfort, e ok sa incep diversificarea? O fi pregatit stomacelul lui?pale
AriaM
Scris: Monday, October 28, 2019 9:09 PM
Nivel

Alle.p wrote:

Pediatru a zis sa începem diversificarea la 6l, de?i stiu ca uni recomanda a se incepe la vârsta corectata. Cum am decis sa merg pe blw, voi astepta sa stea bine în fundulet, pt ca inca nu are stabilitate, decat câteva secunde. Eram curioasa de cei care au avut colici pana tarziu, cand au trecut totusipale

Ma leg doar de partea bolduita: ca sa poti incepe cu diversificarea (egal daca cea clasica sau blw) nu este necesar ca bebele sa stea singur in fund. Trebuie sa stie sa stea in fund sustinut. Adica daca il pui in scaun sa nu cada cu fata in farfuria de mancare.
AndreeaCD
Scris: Monday, October 28, 2019 9:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
Alexandra, la mul?i ani ferici?i ?i sanato?i Carinei!

Elena7, felicitari! Stai lini?tita, o sa fie bine! Eu am o prietena, care exact ca tine a pa?it ?i a fost totul bine, cel Mare a fost foarte cooperant ?i rabdator, mijlocia oricum e o cuminte de fel, iar cea mica este mai energica decât ceilal?i, dar fra?ii ei au grija de ea ?i de fapt nici nu a mai contat ca ii iube?te pe to?i de numai poate. Doamne ajuta sa ai o sarcina u?oara ?i un bebe sanatos ?i voi to?i sa fi?i sanato?i ca asta e cel mai important! Restul se aranjeaza cumva cu timpul! majoreta grup coeur
AriaM
Scris: Monday, October 28, 2019 9:14 PM
Nivel

Nu am vazut niciun comentariu cu bebe fara suzeta, asa ca va povestesc din experienta mea: ca orice mama de aici am citit cam tot ce am gasit pro si contra suzeta. Am ales sa nu ii dau suzeta DELOC - asta si multumita soacrei mele, care insista de FIECARE data cand ne vedeam sa ii dau suzeta ca sa fim NOI linsititi - sa nu ii dau a fost un fel de du-te d..lui din partea mea Lol
Nu mint, cred ca de cateva ori mi-ar fi fost muuult mai usor cu o suzeta care sa o linisteasca. Dar nu a fost nici asa de greu incat sa ma faca sa ma razgandesc. Legat de degete, de cate ori le baga in gura, i le scoteam frumos din gura. pana nu le-a mai bagat deloc.

In alta ordine de idei, anunt si eu primul tantrum adevarat. Cred ca am albit jumate de cap.
Nicole2018
Scris: Monday, October 28, 2019 10:15 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
Adina, iti scriu si eu cateva aspecte despre suzeta.

Suzeta si alaptarea
Atunci cand se doreste alaptarea exclusiva, recomandarea radicala este sa nu primeasca bebe deloc tetine.
Evident ca sunt nenumarate exemple de bebelusi cu suzeta ce sunt cu succes alaptati, deci in mod cert nu pe toti bebelusii ii afecteaza, insa banuiesc ca sunt si suficiente cazuri de bebelusi care ajung sa refuze sanul sau sa isi strice atasarea si mamici a caror lactatie scade neavand parte de suficienta stimulare de s-a ajuns sa se recomande asta.
Pe de alta parte, startul in alaptare e important, in primele 3 luni se regleaza lactatia, daca imi amintesc corect primele 6-8 saptamani sunt foarte importante, eu personal as evita suzeta cel putin in primele 8 saptamani si as profita de orice ocazie sa pun bebele la san sa stimuleze...
In plus, e posibil sa ratezi primele semne de foame la un bebe cu suzeta in gurita.
Mary este in masura sa ofere detalii la capitolul asta.

Suzeta si dintii
Mandra mea, pe la 3 luni a avut o saptamana cand si-a supt cu patos degetul, si atunci ma intrebam daca sa o las sau nu, ce impact va avea asupra danturii daca va face din asta un obicei, chiar intrebasem si pe forum atunci.
Apoi am vorbit cu o prietena, medic ortodontn si mi-a zis ca modificarile ce apar la nivelul danturii sunt de regula reversibile fara sa fie nevoie de vreun tratament, adica se corecteaza in timp de la sine, cu conditia ca obiceiul de a suge degetul sa nu persiste mai mult de primi 2-3ani.
Banuiesc ca la fel se aplica si pt suzeta.

Suzeta si plansul & emotiile
Asta a fost un aspect care pe mine m-a preocupat mult.
De cele mai multe ori bebe primeste suzeta in gura cand e suparat ca sa nu planga, ca sa se linisteasca ... mereu m-a preocupat ce se intampla din punct de vedere emotional.
Pe de-o parte plansul este mecanism de supravietuire pentru bebelusi, asa ne anunta ca au o nevoie si de cele mai multe ori de indata ce le indeplinesti nevoia respectiva se linistesc.
Insa in acelasi timp plansul este un mecanism de eliberare a stresului. Da, oricat de mici si de iubiti ar fi, si bebelusi au parte de stres, nu e usor sa se acomodeze cu o asa lume mare, deseori sunt suprastimulati etc... Iar plansul este cea mai buna cale sa elibereze stresul.
Ori noi ca parinti, cu cele mai bune intentii incercam orice ca sa facem copilul sa nu mai planga, le reprimam plansul prin diverse mijloace.
Se crede ca un copil caruia i-a fost in mod constant reprimat plansul poate atrage in timp probleme emotionale si de comportament.
Cand toate nevoile unui bebelus sunt bifate si este exclusa si posibilitatea unei dureri fizice cel mai probabil bebele are nevoie doar sa se descarce si atunci i-ar prinde bine sa i se permita sa planga in siguranta in bratele mamei/persoanei care il ingrijeste.

Asadar, ar fi bine ca si suzeta (fiind doar unul dintre multele moduri prin care noi am putea reprima plansul unui copil) sa fie folosita cu discernamant.
Pe tema asta recomand cartea Lacrimi si crize de furie, este prima carte pe care am inceput sa o citesc dupa ce s-a nascut fetita mea.

Experienta noastra cu suzeta
De curiozitate i-am oferit bebelusei mele suzeta de vreo 2-3 ori in primele 3 luni insa ea a fost isteata si a refuzat-o, i-am oferit-o in momente in care era linistita.
Apoi pe la aproximativ 5 luni, la un somn de zi dadea semne ca ar adormi singura insa se tot foia si la un moment dat mi-a prins degetul si a inceput sa il suga, atunci i-am oferit din nou suzeta si a acceptat-o si ca prin magie a adormit.... (pentru noi pe vremea aceea era o maaare provocare adormirea la somnurile de zi). Asa ca am inceput sa ii ofer suzeta cand o culcam ziua cu intentia sa fac asta doar ocazional cand mi se pare ca e nevoie...evident ca destul de rapid am ajuns sa fac asta la fiecare somn, desi nu mai functiona mereu la fel de eficient. Devenise o grija sa am suzeta la indemana cand urma sa o culc, sa fie curata etc.. si mai ales mi-am dat seama ca este foarte usor sa deviezi de la ce iti propui si sa ajungi sa o folosesti mai mult decat e nevoie... asa ca pe la 7 luni, am decis sa eliminam suzeta din viata noastra, fetita a protestat cam 2 zile (eu m-am simtit vinovata) insa s-a adaptat rapid.
Probabil mult parinti decid sa foloseasca suzeta doar in anumite situatii si pana la urma ajunge copilul sa o poarte si cand se joaca si cand sunt la plimbare etc... ori mie imi e asa de drag sa ii vad fetitei fata de ingeras libera, sa ii vad gurita dulce, sa o aud cum vorbeste, cum povesteste si chicoteste cand se joaca sau cand ne plimbam.
Noua ne este bine fara suzeta.

Nicole2018
Scris: Monday, October 28, 2019 10:21 PM
Nivel

AriaM wrote:
Nu am vazut niciun comentariu cu bebe fara suzeta, asa ca va povestesc din experienta mea: ca orice mama de aici am citit cam tot ce am gasit pro si contra suzeta. Am ales sa nu ii dau suzeta DELOC - asta si multumita soacrei mele, care insista de FIECARE data cand ne vedeam sa ii dau suzeta ca sa fim NOI linsititi - sa nu ii dau a fost un fel de du-te d..lui din partea mea Lol
Nu mint, cred ca de cateva ori mi-ar fi fost muuult mai usor cu o suzeta care sa o linisteasca. Dar nu a fost nici asa de greu incat sa ma faca sa ma razgandesc. Legat de degete, de cate ori le baga in gura, i le scoteam frumos din gura. pana nu le-a mai bagat deloc.

In alta ordine de idei, anunt si eu primul tantrum adevarat. Cred ca am albit jumate de cap.

Ohooo primul tantrum... iti trimit o imbratisare de incurajare.
Daca ai albit cel mai probabil i-ai facut fata onorabil.
Nicole2018
Scris: Monday, October 28, 2019 11:14 PM
Nivel

Am vazut ca ati scris si despre infasat.

Infasatul strans cu membrele asezate drept poate cauza probleme, insa infasatul lejer, cu membrele lasate in pozitia lor naturala pentru un nou nascut poate fi util, ii poate ajuta sa se simta mai confortabil mimand spatiul din burtica.
Noi am infasat fetita doar la somn (ea dormind in patutul ei), o infasam lejer, adesea cand se trezea avea cate o manuta scoasa, isi putea misca manutele infasata fiind insa nu ii mai sareau in sus cand tresarea.
In cazul nostru s-a observat o imbunatatire a somnului, ea tresarea des la inceput din cauza reflexului Moro.

Cand era treaza o lasam complet libera, sa se poata misca in voie, sa poata sa simta ce e in jurul ei, sa ne simta pe noi cand o luam in brate.

Nicole2018
Scris: Monday, October 28, 2019 11:24 PM
Nivel

La multi ani, Carina! Sa cresti mare si sa fii iubita si fericita!
AriaM
Scris: Monday, October 28, 2019 11:27 PM
Nivel

birthday la multi ani Carina!
MaryPoppins
Scris: Monday, October 28, 2019 11:35 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Nicole, atat de bine le-ai explicat toate, nu as avea ce sa completez.

Eu o sa fiu foarte sincera si o sa va spun ca ma simt vinovata pt faptul ca i-am dat suzeta in primele zile. Pt ca apoi a inceput sa o refuze ea. Ma uit si acum la poze si filmulete din primele zile acasa si aproape ca ma buseste plansul cand o vad cu suzeta in gura. Pt ca ea avea nevoie de alinare iar eu in loc sa ii ofer sanul i-am varat in gura o bucata de silicon. Si cu rost si fara rost. Dar atat am stiut atunci, atat m-a dus capul.

Aria, good luck cu trantrumurile de acum inainte. Ana le face de mult, dar pe mine ma lasa absolut rece. O las sa se descarce si aia. Oriunde, oricand si oricum. Ba chiar o ajut sa se intinda pe jos, ca sa nu isi dea drumul ca din pod pe spate sau in cap. Pt ca da, are un stil fantastic de a se arunca pe spate, fara sa ii pese daca se arunca cu capul pe asfalt sau pe covor. Daca vrei, putem discuta mai multe pe subiectul asta :)) in toata chestiunea asta cu tantrumurile, e important sa ne gestionam corect pe noi, adultii, mai degraba decat copilul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.