Clubul mamicilor incepatoare - 11

Options Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iulia13
Postat: Sunday, December 8, 2019 10:08 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 981
Mul?umim frumos mamici hearts Acum a?teptam si pozele de la fotografa, suntem tare curio?i cate la numar sunt cele în care Simo plânge Lol va voi arata ?i atunci o poza ca sa va da?i seama cam cum a decurs prima noastra ?edin?a foto plina de plansete Crazy

Alle, asa am pa?it cu Simo acum 2-3 sapt în urma, manca noaptea din 3 în 3 ore în ideea în care ea se treze?te o data sau de doua ori noaptea.. Eu zic ca poate fi vorba de puseu, uite î?i ata?ez mai jos o poza preluata de pe un grup de alaptare. Eu ma mai ghidez dupa ea ?i chiar s-a nimerit de câteva ori :

https://ibb.co/CwQyHf0
Nela
Postat: Sunday, December 8, 2019 4:01 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/18/2018
Postari: 355
Locatia: Suceava
Bun gasit, mamici. Maia are de pe data de 6, diminea?a, multe perioade de febra. Ma refer la faptul ca am gasit-o cu febra noaptea târziu cu febra, i-am dat sirop (pe baza de paracetamol), pana diminea?a devreme nu mai avea, apoi iar facea, iar sirop, trecea într-o ora, apoi dupa altele 4-5 ore (cred) iar. Ieri am trecut pe nurofen pentru ca mi-am zis ca are nevoie de ceva mai puternic ?i pentru ca refuzase mâncarea. Abia ieri seara a mâncat. Azi, cu multaaaaaa rabdare a mâncat (cred ca am speriat-o cum am for?at-o cu siropul) ?i diminea?a ?i la amiaza, plus laptele de diminea?a, dar iar a facut febra pe la amiaza (de data asta mai mare-39,5, înainte se invartea în jurul lui 38,38,7). I-am dat iar nurofen, imediat ?i-a facut efectul, s-a lini?tit ?i doarme. Nu are muci, nu tu?e?te.... Sunte?i mai multe aici, cu mai multa experien?a... Sa merg cu ea mâine la mf? Sa-i mai dau nurofen dupa masa chiar daca nu are febra? Azi e a 3-a ?i de când m-am mai scos-o afara. Am vrut sa o scot la amiaza ca era soare, dar imediat a facut febra ?i mi s-a dus gândul. Mai ales ca e atât de mofturoasa în zecile alea de minute, ora, pana-i trece. Deci ar trebui sa o duc la medic, sau mai las sa mai treaca vreo zi.
AriaM
Postat: Sunday, December 8, 2019 4:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/1/2017
Postari: 1138
Nela, daca si a 4a zi face temperatura du-o la medic sa o vada. Pana in 3zile fara alte manifestari eu nu MA grabesc LA medic, de obicei e ceva viral si in afara de antitermice oricum nu are ce sa ii Dea. Insanatosire grabnica!
AriaM
Postat: Sunday, December 8, 2019 4:32 PM

Intrat: 10/1/2017
Postari: 1138
Felicitari viitoarelor mamici de bb2: Lore si Georgiana :001006: sarcina usoara si LA termen!

Felicitari si noilor mamici: Anita si Andra:001006: bebei papaciosi si fara colici!
lore.t.
Postat: Sunday, December 8, 2019 4:35 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 946
Locatia: Deva
Nela wrote:
Bun gasit, mamici. Maia are de pe data de 6, diminea?a, multe perioade de febra. Ma refer la faptul ca am gasit-o cu febra noaptea târziu cu febra, i-am dat sirop (pe baza de paracetamol), pana diminea?a devreme nu mai avea, apoi iar facea, iar sirop, trecea într-o ora, apoi dupa altele 4-5 ore (cred) iar. Ieri am trecut pe nurofen pentru ca mi-am zis ca are nevoie de ceva mai puternic ?i pentru ca refuzase mâncarea. Abia ieri seara a mâncat. Azi, cu multaaaaaa rabdare a mâncat (cred ca am speriat-o cum am for?at-o cu siropul) ?i diminea?a ?i la amiaza, plus laptele de diminea?a, dar iar a facut febra pe la amiaza (de data asta mai mare-39,5, înainte se invartea în jurul lui 38,38,7). I-am dat iar nurofen, imediat ?i-a facut efectul, s-a lini?tit ?i doarme. Nu are muci, nu tu?e?te.... Sunte?i mai multe aici, cu mai multa experien?a... Sa merg cu ea mâine la mf? Sa-i mai dau nurofen dupa masa chiar daca nu are febra? Azi e a 3-a ?i de când m-am mai scos-o afara. Am vrut sa o scot la amiaza ca era soare, dar imediat a facut febra ?i mi s-a dus gândul. Mai ales ca e atât de mofturoasa în zecile alea de minute, ora, pana-i trece. Deci ar trebui sa o duc la medic, sau mai las sa mai treaca vreo zi.

Eu as merge cu ea la medic dupa atatea zile de febra...eu oricum merg cu al meu si dupa o zi de febra, de obicei la noi se asociaza si cu alte simptome, sunt patita si nu vreau sa mai risc cu nimic sa trec prin cosmarul ce am trecut.
lore.t.
Postat: Sunday, December 8, 2019 4:37 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 946
Locatia: Deva
AriaM wrote:
Felicitari viitoarelor mamici de bb2: Lore si Georgiana :001006: sarcina usoara si LA termen!

Felicitari si noilor mamici: Anita si Andra:001006: bebei papaciosi si fara colici!

Multumim Aria! :*
GeorgianaB
Postat: Sunday, December 8, 2019 5:13 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 1283
Locatia: Bucuresti
AriaM wrote:
Nela, daca si a 4a zi face temperatura du-o la medic sa o vada. Pana in 3zile fara alte manifestari eu nu MA grabesc LA medic, de obicei e ceva viral si in afara de antitermice oricum nu are ce sa ii Dea. Insanatosire grabnica!

Multumim, Aria :*
alina89
Postat: Sunday, December 8, 2019 6:08 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2430
Locatia: Bucuresti
Nela, trebuie sa o vada medicul daca febra apare de mai mult de 3 zile.

Febra mare 39.5-40.5 a avut si al meu in vara, fara nici un alt simptom, a durat 2.5 zile si la 24h de cand nu mai facuse febra i-au iesit bubite pe corp. Facuse roseola infantum, cu exceptia antitermicelor nu i-am administrat nimic. Noi am alternat nurofen cu panadol la 4h.
Nela
Postat: Sunday, December 8, 2019 7:20 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/18/2018
Postari: 355
Locatia: Suceava
Mul?umesc, fetelor pentru raspunsuri. În seara asta a mâncat fara sa trebuiasca sa ma rog 7000 de ore sa deschida gura. A?tepta sa-i dau mâncare cu guri?a deschisa, saracuta. ?i lapte a baut fara mofturi. Temperatura luata înainte de a adormi - 37.8. I-am mai dat o data nurofen ca sa fie bine în noaptea asta, poate mâine o sa fie bine. Nici la medicament nu a mai zis nimic, era obosita. Daca mâine iar face febra merg la mf ca ?i-asa e dupa-amiaza. Pupici. Somn usor
Iulia13
Postat: Sunday, December 8, 2019 7:34 PM

Nela wrote:
Mul?umesc, fetelor pentru raspunsuri. În seara asta a mâncat fara sa trebuiasca sa ma rog 7000 de ore sa deschida gura. A?tepta sa-i dau mâncare cu guri?a deschisa, saracuta. ?i lapte a baut fara mofturi. Temperatura luata înainte de a adormi - 37.8. I-am mai dat o data nurofen ca sa fie bine în noaptea asta, poate mâine o sa fie bine. Nici la medicament nu a mai zis nimic, era obosita. Daca mâine iar face febra merg la mf ca ?i-asa e dupa-amiaza. Pupici. Somn usor

Exact cum ?i-a zis ?i Alina eu zic ca este vorba de Roseola asta în cazul în care nu a facut pana acum. Fetita unei prietene a facut luna trecuta la un ani?or 3 zile febra, la distanta de 4 ore, febra era peste 39, era mai apatica , nu manca, a fost cu ea la pediatra ?i aceasta ini?ial a crezut ca e vorba de o infec?ie urinara,dupa care i-a zis ca e probabil sa fie vorba de Roseola daca nu a facut când era mai micu?a. Iar a doua zi i-au aparut bubi?ele ?i s-a confirmat ca era vorba de Roseola.
Adina Mariana
Postat: Sunday, December 8, 2019 8:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5645
Locatia: Satu Mare
Fetelor ce m-am panicat de rau.Luca a vomat pt.prima data cu jet tot laptele baut in urma cu 10 minute.M-am speriat ft.tare mai ales ca el pana acuma nu a vomat nici un picur.Nu stiu ce so intamplat dar noroc ca am avut reflex sa il intorc cu fata in jos sa nu se inece dupa primul jet dat afaraCray cred ca si eu sunt de vina ca nu l-am tinut destul sa ragaie si l-am intors sa il tin in brate cu fatza si poate l-am apasat pe burtica cum il tineam in brate..nu stiu..Sper sa fi fost doar o intamplare si sa nu fie probleme la burtica lui.
Iulia13
Postat: Sunday, December 8, 2019 8:22 PM

Adina Mariana wrote:
Fetelor ce m-am panicat de rau.Luca a vomat pt.prima data cu jet tot laptele baut in urma cu 10 minute.M-am speriat ft.tare mai ales ca el pana acuma nu a vomat nici un picur.Nu stiu ce so intamplat dar noroc ca am avut reflex sa il intorc cu fata in jos sa nu se inece dupa primul jet dat afaraCray cred ca si eu sunt de vina ca nu l-am tinut destul sa ragaie si l-am intors sa il tin in brate cu fatza si poate l-am apasat pe burtica cum il tineam in brate..nu stiu..Sper sa fi fost doar o intamplare si sa nu fie probleme la burtica lui.

Te cred, asa am pa?it ?i eu cu Simo pe la 1 luna ?i m-am panicat enorm.. Eu zic ca daca a fost o singura data nu este problema, sa nu vomite în jet de mai multe ori.. Noi am avut o perioada când vomita pu?in dupa fiecare masa chiar daca o ?ineam sus sa râgâie, dar cam de la 4 luni jumatate - 5 luni numai avem treaba pupici
Adina Mariana
Postat: Sunday, December 8, 2019 8:37 PM

Iulia13 wrote:

Te cred, asa am pa?it ?i eu cu Simo pe la 1 luna ?i m-am panicat enorm.. Eu zic ca daca a fost o singura data nu este problema, sa nu vomite în jet de mai multe ori.. Noi am avut o perioada când vomita pu?in dupa fiecare masa chiar daca o ?ineam sus sa râgâie, dar cam de la 4 luni jumatate - 5 luni numai avem treaba pupici
Nu am patit nici macar un picur sa dea afara pana acuma,chiar ma simteam o norocoasa.Acum m-am speriat atat eu cat si el saracutul a inceput sa faca ochii mari si sa planga.A fost nou si pt el.L-am tot pupat si am vb.cu el sa uite si sa isi revina.Oh doamne e ingrozitorCray acuma am patit odata,o sa urmaresc daca mai patesc.Sper sa nuuff
Ella30
Postat: Sunday, December 8, 2019 8:48 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1704
Iulia13 wrote:

Adina subscriu, daca se intampla o data nu e problema. Daca zici ca l ai intors si nu l ai lasat sa ragaie ca lumea asta poate fi motivul.
Aceeasi perioada am avut o si noi si a trecut tot asa, pe la 4 luni si ceva -5. Acum se intampla doar daca se agita prea tare si isi face milkshake singura in burtica.
Adina Mariana
Postat: Sunday, December 8, 2019 9:10 PM

Ella30 wrote:

Adina subscriu, daca se intampla o data nu e problema. Daca zici ca l ai intors si nu l ai lasat sa ragaie ca lumea asta poate fi motivul.
Aceeasi perioada am avut o si noi si a trecut tot asa, pe la 4 luni si ceva -5. Acum se intampla doar daca se agita prea tare si isi face milkshake singura in burtica.
Oh...sper sa fie bine si sa nu se mai intample.Ma sperie tot ce e nou desi sunt constienta ca totul se schimba in timp dar as vrea sa se schimbe numai in binesic in schimb sunt fericita ca de ieri a inceput sa imi gangureasca si zambeasca si imi umple ziua de bucurie.Imi vine sa il mananc si asa sunt si eu mai linistita ca deja ma intrebam ca oare de ce nu zambeste.Toate la timpul lor se pare ca...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed