Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
blu88
Scris: Monday, October 28, 2019 1:28 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/22/2018
Andreea06 wrote:
Am updatat unde erau tickerele de 1 an updatate, mai sunt care au ramas blocate la 1 an. Sau 2, Inawar Hilar venim din urma luna viitoare!
Urmatoarele 24h mai pot face modificari, va rog sa notati cat de repede ca voi fi pe drum spre cj maine si poate nu apuc in timp util. Cheek Kiss

pe noi ne-ai uitat uff
blu88
Scris: Monday, October 28, 2019 1:32 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Mirela stai linistita chiar nu are legatura scaunele cu ce ii dai pt.colici.Este normal sa faca des daca e alaptat doar la san.Daca ia in greutate normal atunci este totul ok.

Simmo asa cum simti tu asa sa faci,si daca se obisnuieste ce are?intr-o zi o sa ne fie dor sa dormim asa cu ei.Si eu il trag langa mine,ii dau san.Daca adoarme il pun in patutul lui inapoi care e atasat de patul meu si imi pun mana mea peste manuta lui sa ma simta iar daca nu doarme il las acolo langa mine iar daca cumva atipesc am grija sa nu ma pun peste el dar daca el nu doarme nici eu nu pot dormi.

Fluturash eram curioasa sa stiu cand se mai regleaza cu somnul,cand fac diferenta dintre zi si noapte,chestii de genul.Sa stiu cat o sa o tin asa nedormita cu zilele si noptileClap

Adina bebe meu cand am ajuns acasa se trezeaza la 3 ore si asta pana la o luna si 2 sapt asa... acum se tresezte la 4 ori la 6 in functie de ultima masa seara, eu ii dau sa pape cu o lumina difuza ca nu lumina mare gen sa aprind lampa sau ceva .
blu88
Scris: Monday, October 28, 2019 1:35 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Fetelor voi dati suzeta bebelusilor?stiu ca sunt ft.impartite parerile si la acest capitol.Eu inca nu i-am dat,parca as evita dar am observat ceva la bebelul meu.Cand e agitat si nu ii convine nimic cicilindu-l o deschis gurita si o inceput sa imi suga degetul de mama focului.Nu inteleg ce inseamna asta pt.ca tocmai ce era luat de la san.Ma gandesc ca poate o suzeta l-ar ajuta dar tot odata parca nu as apela auzind tot felul ca deformeaza gura si dintii in timp.Voi ce stiti despre treaba asta?

eu ii dau , nu mereu, am avut si eu in jurul meu destui care au inceput sa imi spuna diferite chestii dar eu am considerat sa ii dau , cunosc oameni care desii nu au avut suzeta niciodata tot au datura defromata ,, faci cum simti tu ....
lore.t.
Scris: Monday, October 28, 2019 2:22 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2017
AlexandraRr wrote:
Multumesc, fetelor coeur noi am petrecut sambata cu parintii si nasii si ieri am plecat intr-o mini excursie, maine ne intoarcem SimplyLove

Elena, felicitari! Sigur va fi greu dar te vei descurca :*

La multi anisori sanatosi si fericiti Carina!! pupici Lumanari
Adina Mariana
Scris: Monday, October 28, 2019 3:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Mersi feteleCheek Kiss o sa fac ce o sa simt si cum o sa cred ca este mai bine pt.el.Tot asa auzisem pareri cu infasatul.Unii spun ca trebuie neaparat,altii ca nu este nevoie.Inclusiv in spital una zicea intr-un fel,alta in alt fel.Nu am mai inteles nimic.Asa ca eu am hotarat dupa capul meu sa nu il infasor..apoi nu stiu daca este bine sau nu.
Ella30
Scris: Monday, October 28, 2019 3:08 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
Apropo de suzeta, o chestie auziyta in parca: "nu da suzeta copilului ca o sa fie buzat!" hohot
Alle.p
Scris: Monday, October 28, 2019 3:12 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Fetelor, nu mai reu?esc sa tin pasul cu voiLol
Cate v-ati confruntat cu colicii la 6 luni? La cât au trecut? Pe prichindelul meu înca il deranjeaza rau burtica noaptea, mai are cate o criza de plâns în miez de noapte...tot astept sa scapam de ele, dar...pale
Ma gandesc ca se pp ca colicii apar datorita sistemului digestiv nedezvoltat, dar daca înca nu digera lapticul fara disconfort, e ok sa incep diversificarea? O fi pregatit stomacelul lui?pale
AlexandraRr
Scris: Monday, October 28, 2019 3:13 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella30 wrote:
Apropo de suzeta, o chestie auziyta in parca: "nu da suzeta copilului ca o sa fie buzat!" hohot

:)))))
Mie mi-a zis cineva ca din cauza ca ii dau suzeta nu va vorbi Lol
AlexandraRr
Scris: Monday, October 28, 2019 3:18 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Adina, mereu vei gasi opinii contradictorii legat de absolut orice tine de cresterea copilului si nu numai :( despre infasat medicii ortopezi nu recomanda (ma refera la infasatul cu picioarele drepte si stranse) pentru ca ii poti face luxatie de sold. Nici eu nu am infasat-o :*

Alle, intreaba pediatrul ce sa faci. Prematurii au alte nevoi uneori.
Lili Eu
Scris: Monday, October 28, 2019 3:33 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Adina Mariana wrote:
Mersi feteleCheek Kiss o sa fac ce o sa simt si cum o sa cred ca este mai bine pt.el.Tot asa auzisem pareri cu infasatul.Unii spun ca trebuie neaparat,altii ca nu este nevoie.Inclusiv in spital una zicea intr-un fel,alta in alt fel.Nu am mai inteles nimic.Asa ca eu am hotarat dupa capul meu sa nu il infasor..apoi nu stiu daca este bine sau nu.

Nici eu nu lam infasat pe Dominic deloc.. si are niste picioruse asa de frumoase si drepte mor dupa ele... mi-e pediatra lui mia zis sa nu îl infas ca nu e bine... de la infasat poate sa faca displazie de sold.. acum nu ?tiu cât de adevarat este... ?i suzeta a supt pana la 2 ani ?i 2 luni.. eu una o consider necesara pt a lini?ti bebelu?ul.. pe Domi îl lini?tea când avea colici.. ?i apoi era super buna când îl puneam la somn adormea în câteva minute.. ?i când plângea îl lini?tea cu suzi.. ?i noapte când se trezea ii bagam pe zusi în gura si adormea imediat.. ?i nu e buzat deloc are gura mica hohot de dezvatat sa dezvatat chear repede... i-am zis ca suzi a plecat la mama ei acasa ?i a în?eles.. a mai întrebat 2-3 zile ?i a uitat de suzica... motivul pt care am renun?at la suzi a fost pt ca mereu avea guri?a ocupata ?i nu vb când avea suzi... ?i de când am renuntat la ea îmi face capul toaca hohot toata ziua vb canta hohot eu una nu sunt contra la suzi... pe mine ma ajutat.. acum depinde de fiecare.. ?i de copil daca vrea sa o primeasca... computerlove

Lili Eu attached the following image(s):
img_20191028_154553.jpgscreenshot_20191028_160712.jpg

Ella30
Scris: Monday, October 28, 2019 3:44 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Alle, cel mai bine intrebi pediatrul..DistanceKiss

Pfff..una din maternitatile din Iasi inca infasa copiii dar nu asa usor, ci mega stransi, de parca ar pleca undevaNuStiu nici eu n am infasat o si are piciorusele drepte Hilar

:)))) Alexandra, probabil s a referit ca nu poate vorbi din cauza suzetei, ca are gura ocupataLol
Alle.p
Scris: Monday, October 28, 2019 3:47 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
AlexandraRr wrote:

Alle, intreaba pediatrul ce sa faci. Prematurii au alte nevoi uneori.

Pediatru a zis sa începem diversificarea la 6l, de?i stiu ca uni recomanda a se incepe la vârsta corectata. Cum am decis sa merg pe blw, voi astepta sa stea bine în fundulet, pt ca inca nu are stabilitate, decat câteva secunde. Eram curioasa de cei care au avut colici pana tarziu, cand au trecut totusipale
Cata123
Scris: Monday, October 28, 2019 4:13 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2017
AlexandraRr wrote:
Adina, mereu vei gasi opinii contradictorii legat de absolut orice tine de cresterea copilului si nu numai :( despre infasat medicii ortopezi nu recomanda (ma refera la infasatul cu picioarele drepte si stranse) pentru ca ii poti face luxatie de sold. Nici eu nu am infasat-o

Adina, asa cum zice si Alexandra, la ecografia de sold medicul ortoped ne a spus ca luxatie de sold se poate face de la infasat, copiii predispusi banuiesc, si ca cel mai bine e sa stea cat mai cracanat cat e mic, asta ca intrebase sotul daca este normal sa doarma asa, cu picioarele ca broscuta si medicul a zis ca este perfect asa Lol
MirelaD
Scris: Monday, October 28, 2019 4:30 PM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
Adina Mariana wrote:
Fetelor voi dati suzeta bebelusilor?stiu ca sunt ft.impartite parerile si la acest capitol.Eu inca nu i-am dat,parca as evita dar am observat ceva la bebelul meu.Cand e agitat si nu ii convine nimic cicilindu-l o deschis gurita si o inceput sa imi suga degetul de mama focului.Nu inteleg ce inseamna asta pt.ca tocmai ce era luat de la san.Ma gandesc ca poate o suzeta l-ar ajuta dar tot odata parca nu as apela auzind tot felul ca deformeaza gura si dintii in timp.Voi ce stiti despre treaba asta?

Adina, fetita mea nu accepta deloc suzeta..si am cumparat fel si fel, am stoc deja. Ideea e ca e mai mereu e cu degetele prin gura, cateodata suge degetul mare, cateodata parca doar atinge gingiile...eu sincer tot i-o mai dau dar o scuipa dupa ce o mesteca de 2-3 ori, nici macar nu suge din ea:( si mie mi-e teama putin de efectele suptului de deget:((
MirelaD
Scris: Monday, October 28, 2019 4:47 PM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
Alexandra, ziceai ca nici Carina nu a acceptat suzeta pana la 4 luni. Ce a determinat-o sa o accepte in final? Ai gasit vreo metoda?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.