Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraRr
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2017
Nu e adevarat, Ella, tocmai asta spuneam.
Oricum nu era o sursa credibila, incercam doar sa evidentiez faptul ca unele persoane pot duce ideea aceasta de alaptare la extrem si inventeaza tot felul de prostii. Eu cunosc cazuri de copii cu aceasta problema care au fost alaptati exclusiv deci nu e clar adevarat.

Chiar saptamana trecuta am vazut un copil cu puroi la ochisor dupa ce mama (asistent medical) i-a pus cateva zile lapte matern in ochi pentru ca avea "ochiul rosu". La medic s-a prezentat dupa 5 zile cand nu mai putea deschide copilul ochiul, probabil s-a speriat ca nu mai poate turna lapte daca nu are ochiul deschis Lol

De asta spun ca se exagereaza uneori si auzind chestii de astea de la.medici si persoane apropiate ne influenteaza. Insa tu esti singura care iti poate usura viata, te afecteaza pe moment orice comentariu chiar daca esti o fire puternica dar nu lasa sa persiste prea mult aceasta stare :*
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:52 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
simmo wrote:

Cu carutul ca sa ies singura trebuie sa deschid ambele usi de la scara. Sa vezi atunci belea daca sunt singura :)))

Cu fiertul apei eu am 2 termosuri. Intr-unul las apa sa se raceasca mai mult, iar in celalalt ii las apa fiarta. Cand fac lp-ul combin cele doua ca sa nu mai astept sa se raceasca. Poate si tu faci la fel, dar am zis sa impartasesc cum fac eu.

Super tare ideea, eu mereu ii incalzesc atunci cand ii fac. Fierb cat imi trebuie pt o zi si apoi doar incalzesc. Stiu ca trebuie fiarta chiar atunci cand prepari laptele dar n ar sta fata atat......
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:55 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Nu e adevarat, Ella, tocmai asta spuneam.
Oricum nu era o sursa credibila, incercam doar sa evidentiez faptul ca unele persoane pot duce ideea aceasta de alaptare la extrem si inventeaza tot felul de prostii. Eu cunosc cazuri de copii cu aceasta problema care au fost alaptati exclusiv deci nu e clar adevarat.

Chiar saptamana trecuta am vazut un copil cu puroi la ochisor dupa ce mama (asistent medical) i-a pus cateva zile lapte matern in ochi pentru ca avea "ochiul rosu". La medic s-a prezentat dupa 5 zile cand nu mai putea deschide copilul ochiul, probabil s-a speriat ca nu mai poate turna lapte daca nu are ochiul deschis Lol

De asta spun ca se exagereaza uneori si auzind chestii de astea de la.medici si persoane apropiate ne influenteaza. Insa tu esti singura care iti poate usura viata, te afecteaza pe moment orice comentariu chiar daca esti o fire puternica dar nu lasa sa persiste prea mult aceasta stare :*

Pfoai de capul meu..ce om sa fii sa inventezi asa prostii..uff
Saracul copilas....

Am eu ceva putere pe undeva daca inca n am cedatLol
AlexandraRr
Scris: Sunday, October 27, 2019 10:02 PM
Nivel

Ella, daca folosesti apa plata imbuteliata nu trebuie fiarta, doar daca ii dai de la robinet o fierbi. Daca te uiti pe eticheta sticlei de apa scrie: produs microbiologic pur :*
simmo
Scris: Sunday, October 27, 2019 10:06 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Ella30 wrote:

Super tare ideea, eu mereu ii incalzesc atunci cand ii fac. Fierb cat imi trebuie pt o zi si apoi doar incalzesc. Stiu ca trebuie fiarta chiar atunci cand prepari laptele dar n ar sta fata atat......

In termos iti sta apa calda 24h. Din experienta pot sa-ti zic ca undeva la 12h este fiarta si trebuie sa vin si cu mai rece, iar dupa 12h este temperatura potrivita ca sa-i prepari laptele; spre final se raceste. Cam asta am observat eu.

La inceput si eu reincalzeam apa, dar pe urma mi-a zis cineva de termos.
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 10:28 PM
Nivel

Super Simmo, maine imi trimit sotul la cumparaturi. Pare mult mai simplu cum procedezi tu.

Alexandra eu pana acum am folosit de la robinet, de asta am fiert o. Pt ca e mare tam tam si cu apa asta, si nici in cea imbuteliata nu prea am incredereNuStiu nu stiu daca ar fi bine sa schimb acumDistanceKiss
AriaM
Scris: Sunday, October 27, 2019 10:32 PM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
AlexandraRr wrote:

"hranirea exclusiva la san a copilului in primele 6 luni este ESENTIALA pentru o viata sanatoasa".

si acum ma enervez cand aud asta la tv sau radio.
maria2013
Scris: Sunday, October 27, 2019 10:51 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
AriaM wrote:

si acum ma enervez cand aud asta la tv sau radio.

Da, ?i eu! E una din replicile facute parca sa te trimita direct în depresie! Îmi aduc aminte cat plângeam în februarie ca nu pot alapta exclusiv ?i cum pica "recomandarea" asta fix ca nuca în perete!
AlexandraRr
Scris: Sunday, October 27, 2019 10:54 PM
Nivel

Ella, e ok asa, nu stiam cum folosesti, de asta am spus, nu trebuie schimbata :*
Ella30
Scris: Monday, October 28, 2019 3:24 AM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Ella, e ok asa, nu stiam cum folosesti, de asta am spus, nu trebuie schimbata :*

Gossip Cheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Monday, October 28, 2019 4:15 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
alina89 wrote:
De acord cu tot ce au zis fetele..

Eu saptamana trecuta am fost criticata ca ce m-a apucat acum sa alaptez exclusiv, ca pe primul l-am crescut mai bine cu lp, ca aveam viata, acum toata ziua la san cu bebe, ba chiar ironic cand m-au intrebat ce face bebe si-au raspuns tot ei.. ca ce sa faca cauta tata.. si tot atunci mi s-a zis ca o viata aveam si noi si ne-am pus sa mai facem un copil... in loc sa ne bucuram de ea ne-am distrus-o asa.
wtf?am trait sa o aud si pe asta.O ia lumea razna.Apoi nu ii bine nici cum?Fereasca Domnu...

Da nu am stiut nici de faza cu laptele matern in ochisor.Doamne nu i-as pune...Asta e sursa de hrana,de intrat in stomac nu de tratat otite/conjunctivite etc...nah atata lume,atatea pareri.Eu ma sochez cand aud deastea.Chiar incerc sa fiu imuna si sa imi vad de treburile mele cu bebe.Nimeni nu se naste invatat clar dar sa vi cu chestii deastea inventate nush de cine ii prea mult pt.mine si ma minunez cum pot unele sa creada in asa cevaNuStiu Big Surprise
simmo
Scris: Monday, October 28, 2019 5:25 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Adina Mariana wrote:
wtf?

Lol
Aceeasi reactie am avut si eu, dar mi-a fost rusine sa scriu.

Mamicilor, nici eu nu am auzit faza cu laptele in ochi...nu inteleg logica de ce ai face asta NuStiu
Cand i-am facut baita odata din greseala i-am dat o picatura de apa in ochi si m-am speriat, dar sa-i mai pun alte chestii netestate.
AlexandraRr
Scris: Monday, October 28, 2019 6:15 AM
Nivel

E clar ca laptele matern este cel mai bun aliment, nu altceva. Eu am auzit de la foarte multe persoane despre "tratamentul" asta , e drept ca este steril laptele dar totusi :)) si culmea e ca nu am auzit doar de la batrani ci chiar recomandat de medicii de familie, cum zicea si Ella. Poate e doar in zona noastra, un fel de traditie Lol
alina89
Scris: Monday, October 28, 2019 6:39 AM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Da, stati linistite ca si noi am avyt aceeasi reactie, wtf. La un moment dat chiar le-am si spus, ca am facut copii pt mine, nu sa imi poarte altii de grija ca nu li i-am dat lor sa ii creasca, dar m-a auzit doar o tipa care si ea incerca pt bb2 Lol

Si eu am auzit des de practica cu turnatul laptelui in ochi...dr care recomanda asta le-o ia pe dinainte babismele si uita de profesia lor.. "vindecatul" dupa turnarea laptelui e o coincidenta si un noroc.. ca nu a ajuns cu altele la spital. Dar na.. fiecare e liber sa asculte orice sfat pt a isi face copilul bine.
MirelaD
Scris: Monday, October 28, 2019 7:43 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Ella, ignore total tuturor celor care vin cu pareri si adu-ti aminte: zen??????
Esti cea mai buna mamica pt fetita si fara doar si poate faci cele mai bune lucruri pt ea??

Ps: si eu am auzit de laptele in ochi, chiar soacra mea cand a venit in tara mi-a zis sa ii pun fetei, ca avea o geana si nu reuseam sa i-o scot..probabil si mf tot parerea asta ar fi avut-o..

Ps2: sa stii ca si alaptatul exclusiv e greu, cum spuneau si fetele oricare varianta nu e usoara..aseara am avut o noapte alba, se tot foia si plangea in somn, nu se trezea total si nici sanul nu il accepta..abia o singura data pe la 1-2 s-a trezit suficient cat sa pape putin..

Le: nu stiu de ce apar atatea semne de intrebare in propozitii
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.