Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina Mariana
Scris: Thursday, November 7, 2019 1:33 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Georgiana cum este aceasta regula de 90 minute?atata sta treaz si atata doarme?
AlexandraRr
Scris: Thursday, November 7, 2019 2:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2017
Adina, cred ca e cam devreme sa te gandesti la program de somn. Citisem cand am avut si noi probleme cu somnul ca regula de 90 de minute se aplica de la 2 luni, pana atunci nou nascutul ar trebui sa doarma mai mult, la 60 de minute, nu 90. Insa toate chestiile astea sunt generale, fiecare copil e diferit.

Regula asta presupune sa il culci la fiecare 90 de minute, el poate dormi 1-2 ore sau 20-30 de minute, important e sa il culci cand trec 90 de minute de cand e treaz. Dar depinde mult de bebelus, se capacitatea ta de a-l adormi la program insa pana pe la 2 luni ei nu fac diferenta intre zi si noapte, sa nu ii dai si mai tare lumea peste cap daca incepi acum, momentan trebuie tu sa incerci sa te adaptezi pe cat posibil la programul lui. Eu as mai astepta :*
MirelaD
Scris: Thursday, November 7, 2019 2:48 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Pff fetelor azi e a 3a zi de cand nu a mai facut caca fetita mea:( s-a dereglat asa din senin, pana acum facea zilnic, sau max la 2 zile. Stiu ca bebeii alaptati pot face chiar si mai rar, dar vad ca are si disconfort din cauza asta, plus si burtica e tare umflata:( pipi face o gramada, dar atat...
O fi oare din alimentatia mea? Singura chestie de care ma pot lega e ca am inceput sa mananc cate o banana zilnic. O fi de aici?
Nu stiu daca sa intervin cu 1/2 supozitor ca se vede ca se chinuie si o deranjeaza, chiar plange:( masaj, bicicleta nu au efect..
MirelaD
Scris: Thursday, November 7, 2019 2:50 PM
Nivel

Ella, felicitari pt dintisor(i) Cheek Kiss cum se comporta fetita in plina eruptie? Sa ma pregatesc si eu:)
Parca as vrea si eu sa vad la a mea o urma se dintisorcoeur
alina89
Scris: Thursday, November 7, 2019 2:51 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Eu stiu ca bebelusii nu stiu sa adoarma singuri si la inceput trebuie ajutati prin orice mijloace san, leganat, cantat, sunete etc. Eu am avut 2 copii certati cu somnul si ff greu a fost pana m-am prins ca trebuie sa il ajut. Daca ratezi primele semne de somn mai greu reusesti apoi.

Sotul e in spital cu cel mare...a vomitat de 5 ori in 2 ore, e pe perfuzii, a plans si sotul cu el, a zis ca e cea mai urata experienta din viata lui si ca Doamne fereste sa mai treaca prin asa ceva vreodata. Inca nu stiu ce are.. suspecteaza enteroviroza Cray
AlexandraRr
Scris: Thursday, November 7, 2019 3:05 PM
Nivel

Insanatosire grabnica micutului, Alina :( grup
Adina Mariana
Scris: Thursday, November 7, 2019 3:12 PM
Nivel

Alexandra categoric mai astept doar va intrebam din timp sa stiu cum se procedeaza ca inca ma documentez si am de invatat mult si vreau sa le stiu din timp ca sa stiu cum sa procedez cand vine momentul.E clar ca inca este mult prea micut sa pot face ceva cu el de aceea ma adaptez cum pot dupa el ca nu am ce face.Chiar nu stiam cat timp o sa fie asa si cand o sa se schimbe ceva la el.

Alina imi pare rau pt.David.Sa se faca bine repede si sa vina acasa langa voi inapoi si sa nu fie nimic grav.Multa sanatate si putere va dorescpupici
AlexandraRr
Scris: Thursday, November 7, 2019 3:38 PM
Nivel

Adina, la noi nu a functionat regula de 90 de minute dar la mine a fost o problema medicala, avea un reflux sever si din cauza asta probabil nu a dat rezultat. Citeste despre ea, am auzit ca la multe mamici a dat rezultate.

O rutina in adevaratul sens al cuvantului am reusit sa ii fac pe la 10 luni. Ma refer la somn, mese. Pana atunci era bine cateva zile apoi iar se schimba total si tot m-am adaptat constant. E tare greu mai ales la inceput. A mea De 3 zile de exemplu se trezeste la 5 si vrea la joaca, doar ieri am reusit sa o adorm la loc :)) si de aici se schimba iar ora somnurilor de zi, a celui de noapte, ora meselor, e iar haos Lol dar in fiecare zi o rog sa aiba putina rabdare cu mine, sa ma pot adapta la nevoile ei actuale :* nu mai spun ca atunci cand ii mai iese un dinte... e foiala toata noaptea, se trezeste si din jumatate in jumatate de ora.

Pentru somnurile de zi eu o purtam in wrap si asa adormea imediat iar noaptea cand e prea agitata sau vrea mult la san o iau in pat cu mine.
MirelaD
Scris: Thursday, November 7, 2019 3:56 PM
Nivel

alina89 wrote:
Eu stiu ca bebelusii nu stiu sa adoarma singuri si la inceput trebuie ajutati prin orice mijloace san, leganat, cantat, sunete etc. Eu am avut 2 copii certati cu somnul si ff greu a fost pana m-am prins ca trebuie sa il ajut. Daca ratezi primele semne de somn mai greu reusesti apoi.

Sotul e in spital cu cel mare...a vomitat de 5 ori in 2 ore, e pe perfuzii, a plans si sotul cu el, a zis ca e cea mai urata experienta din viata lui si ca Doamne fereste sa mai treaca prin asa ceva vreodata. Inca nu stiu ce are.. suspecteaza enteroviroza Cray

Multa sanatategrup
simmo
Scris: Thursday, November 7, 2019 4:03 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
MirelaD wrote:
Pff fetelor azi e a 3a zi de cand nu a mai facut caca fetita mea:( s-a dereglat asa din senin, pana acum facea zilnic, sau max la 2 zile. Stiu ca bebeii alaptati pot face chiar si mai rar, dar vad ca are si disconfort din cauza asta, plus si burtica e tare umflata:( pipi face o gramada, dar atat...
O fi oare din alimentatia mea? Singura chestie de care ma pot lega e ca am inceput sa mananc cate o banana zilnic. O fi de aici?
Nu stiu daca sa intervin cu 1/2 supozitor ca se vede ca se chinuie si o deranjeaza, chiar plange:( masaj, bicicleta nu au efect..

Mirela, nu cred ca este de la banane. Stiu ca sunt chiar recomandate in alaptare. La un moment dat eu mancam si 3/zi.
Eu cand vedeam ca se chinuie si treceau aproximativ 48h , ii puneam jum de supozitor. Odata i-am pus si mai putin 1/4 si a iesit de 2 ori in ziua aia.
Am incercat sa nu exagerez cu ele doar, dar nici nu a fost cazul si sper sa nu fie nici mai incolo.
AlexandraRr
Scris: Thursday, November 7, 2019 4:17 PM
Nivel

Mirela, teoretic nu exista legatura intre alimentatia ta si probleme ale bebelusului. Practic eu daca manancam banane sau paste se constipa de fiecare data, nu mai spun de lactatele de vaca si alergia...Eu foarte rar am mancat banane pana a facut ea 6 luni, apoi nu a mai contat ce mananc eu :*
MirelaD
Scris: Thursday, November 7, 2019 4:55 PM
Nivel

Cred ca daca nu face in curand, in seara asta ii voi pune supozitor.. Si renunt si la banane o perioada..sa vedem..
Ma doare sa vad ca se chinuie plus si burtica e f umflata:(
AlexandraRr
Scris: Thursday, November 7, 2019 5:00 PM
Nivel

Mary, ai avut dreptate. coeur
De unde ma gandeam eu ca suntem aproape de intarcare de 1 saptamana nu trece nici o ora fara sa vrea la san Lol incepusem sa ma gandesc daca e cazul sa ii dau calciu, sa ii dau poate lapte praf si diverse alte ganduri si uite ca suntem acum ca atunci cand era nou nascut, si noaptea cauta des sanul love iar m-am mutat cu ea in camera Lol
Adina Mariana
Scris: Thursday, November 7, 2019 5:18 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Adina, la noi nu a functionat regula de 90 de minute dar la mine a fost o problema medicala, avea un reflux sever si din cauza asta probabil nu a dat rezultat. Citeste despre ea, am auzit ca la multe mamici a dat rezultate.

O rutina in adevaratul sens al cuvantului am reusit sa ii fac pe la 10 luni. Ma refer la somn, mese. Pana atunci era bine cateva zile apoi iar se schimba total si tot m-am adaptat constant. E tare greu mai ales la inceput. A mea De 3 zile de exemplu se trezeste la 5 si vrea la joaca, doar ieri am reusit sa o adorm la loc :)) si de aici se schimba iar ora somnurilor de zi, a celui de noapte, ora meselor, e iar haos Lol dar in fiecare zi o rog sa aiba putina rabdare cu mine, sa ma pot adapta la nevoile ei actuale :* nu mai spun ca atunci cand ii mai iese un dinte... e foiala toata noaptea, se trezeste si din jumatate in jumatate de ora.

Pentru somnurile de zi eu o purtam in wrap si asa adormea imediat iar noaptea cand e prea agitata sau vrea mult la san o iau in pat cu mine.
Merci pt.detaliipupici Deci e clar ca la fiecare bebe/copil este diferit si nu ne putem lua una dupa alta.In functie de el o sa incercam si stabilim totul pe parcurs.Dar este bine de stiut ce alternative sunt.
Azi tare agitat a fost bebelul meu.Are colici,se stramba,plange,geme.Am reusit sa aiba doar un somn si ala pe burtica peste mine si acuma parca da semne sa doarma iar dar atata se screme saracul...imi e tare mila de el,am si uitat de oboseala mea cand il vad asa.O sa citesc despre acea regula intr-o zi cand este el mai bine si eu apuc sa dorm ceva ca acum nu am chef de nimic.Cum a dormit la mine pe piept am citit tot forumul aziLol

Apropo de wrap..tu doar cel care mi l-ai aratat mai demult de pe emag il ai?sau ai schimbat?Eu inca nu am luat,am spus ca iau dupa ce se naste si acum chiar nu stiu de care sa iau sa il pot purta si eu prin casa cand e asa agitat.Imi recomanzi ceva site de unde pot lua si de care?nu ma pricep deloc si asa ciuda mi ca is 10000 de modelepale
Ella30
Scris: Thursday, November 7, 2019 5:25 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.De la cat timp se poate face un program la bebelusi?e clar ca inca nu am cum..nu cred ca constientizeaza cand e zi sau noapte.La noi totul este la cerere si papa si somnul.Azi noapte abia a dormit 3 ore si alea nu legate in schimb a dormit mai bine ziua.Acuma iar nu doarme de la 6 dimineataNuStiu Ma simt atat de obosita si as dormi intrunapale Abia astept sa ii pot face cat de cat un program macar ziua.

A mea are programul de 90 minute, care de fapt la noi is c 2 ore de faptLol doarme 15-30 min, uneori (rar) 2 ore apoi o luam de la capat. Am urmarit o cand dadea semne de oboseala (maraiala, ochisori incetosati) si am pus o la somn si usor usor s a invatat cu programul. Doar ca al tau fiind atat de mic nu cred ca va accepta asa ceva. Eu as mai astepta vreo luna pana sa incerc un program. Pana atunci..rabdare, mamiLove
Despre diferenta noapte / zi nu stiu sa ti spun, ca a mea a dormit mereu noaptea. Cred ca ne a ajutat mult si faptul ca doarme cu mine si nu apuca sa se trezeasca cand vrea san.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.