Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cata123
Scris: Sunday, October 27, 2019 8:43 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
simmo wrote:
Mamicilor,

As dori sa cumpar o salopeta de exterior (de iarna, mai groasa) pentru bebe ca sa ies cu el afara. Am primit una, dar e cam mare acum pentru el.
Ce site-uri imi recomandati de unde as putea sa cumpar ?

Buna dimineata, la h&m si poti sa comanzi. Si la c&a au salopete din astea cu totul, ieri am intrat prima data pe site ul lor asa sa imi fac o idee, dar nu am comandat, am fost apoi in magazin.
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:32 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
simmo wrote:
Mamicilor,

As dori sa cumpar o salopeta de exterior (de iarna, mai groasa) pentru bebe ca sa ies cu el afara. Am primit una, dar e cam mare acum pentru el.

H&m recomand si euDistanceKiss

Eu am vazut un sac pt carucior si ma bate gandul sa i l iau.
Inawar
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:49 AM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
simmo wrote:
Mamicilor,

Sunt in catalog la lidl genul acela din material pufos, cred ca de sapt viitoare intra.
simmo
Scris: Sunday, October 27, 2019 3:57 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Multumesc fetelor.

Am fost la h&m si am luat. O sa ma uit si la lidl saptamana viitoare.
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 7:20 PM
Nivel

Am intrat ca sa ma descarc. Ma contacteaza azi o fosta colega. Ce mai faci bla bla bla. Ajungem la subiectul bebeluseala. Ma intreaba daca alaptez. Ii zic ca papa mixt. Fetelor, s a declansat al treilea razboi mondial. Zici ca sunt mama denaturata, asa a sarit. Ca de ce ii dau lp daca am lapte, ca mi e mai comod acum dar o sa vad eu, ca..multe.
M am enervat si nu i am mai raspuns. E a doua tipa care imi face asa. Prima imi era-culmea-prietena.
Oare cand vor intelege si altii ca nu i usor deloc sa dai lp si ca e muuuuuuult mai simplu sa i bagi tzatza n gura si sa te culci?? Cui ii place oare sa stea sa incalzeasca apa, sa prepare lp, eventual sa l si raceasca daca n a nimerit temperatura si toate astea in timp ce bebe plange de foame ?? Eu inca sunt norocoasa ca noaptea e exclusiv pe san dar mi e mila de cele care si noaptea trebuie sa se trezeasca sa faca lp..
Scuzati postul lung dar simteam nevoia sa ma descarc.
maria2013
Scris: Sunday, October 27, 2019 8:02 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Ella, eu am mai scris aici...nicio varianta nu e simpla. Nici alaptarea exclusiva, nici exclusiv lp, nici mixt. Eu o hranesc mixt pe Ana si mi-a fost f greu sa accept ideea asta, dar abia când m-am impacat cu gândul asta m-am relaxat ca mama. Astea sunt stereotipuri: ca daca dai lp sabotezi lactatia, ca doar 2% din femei nu pot alapta exclusiv, ca esti mai putin mama daca dai lp sau nasti prin cezariana sau...etc. Ma simt foarte mama si sunt 100% convinsa ca sunt cea mai buna mama care puteam fi. Si mai stiu ca esential pt mine e sa fim bine si noi si fiica noastra. Slava Domnului, pana acum am reusit. Asta conteaza! Sunt împacata cu toate deciziile mele si stiu ca îmi cresc frumos si sanatos fiica.
maria2013
Scris: Sunday, October 27, 2019 8:03 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Si cui nu ii place, ii spun ca e liber sa isi creasca dupa bunul plac copiii, sau le recomand sa (mai) faca unul, pe care sa aplice principiile pe care le promoveaza! Asta e boala românului, sa isi bage nasul în oala altuia!
Adina Mariana
Scris: Sunday, October 27, 2019 8:31 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Ce nu imi plac mie persoanele astea carcotase care nu au ele alta treaba numai sa isi dea cu parerea peste tot.Eu nu judec pe nimeni,fiecare face cum crede ca este mai bine pt.puiul ei si mai ales cum poate ca nu toata lumea are lapte din belsug.Eu consider ca toate mamele sunt eroine si oricum si-ar hrani puisorul usor nu este.Eu am spus ca nu o sa fac o drama din asta daca o sa reusesc exclusiv sa alaptez sau nu.Daca o sa simt ca nu mai pot o sa ii dau mixt si nu o sa ma consider o mama rea.Momentan pot si rezist si am laptic,vedem in continuare.
Ella nu baga de seama lumea si nu te incarca cu energie negativa pt.ca nu merita.Eu sunt imuna la gura lumii.Daca ma inervez chiar tare atunci ii trantesc cu tupeu un "tu ti-ai crescut copilul cum ai vrut,te rog lasa-ma si pe mine sa mi-l cresc cum doresc si scuteste-ma de astfel de sfaturi ca nici tu nu ai fost perfecta" si i-am inchis gura instant.Capul sus si gandeste-te la ceva frumos.Gen cum creste bebelusa asa frumos cu mixt cum ii dai si cat de sanatoasa este.Restul sunt detalii..
AlexandraRr
Scris: Sunday, October 27, 2019 8:49 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella, mereu vor fi comentarii de genul. Unele femei se cred mai mame decat altele. Eu cunosc cazuri concrete cu copii alaptati exclusiv care sunt bolnaviciosi, grasuti, cu autism (zic asta pentru ca citisem curand pe net ca laptele matern "vindeca" autismul si doar cei cu lp fac boala Lol ), mai putin dezvoltati intelectual, stiu mamici care pun lapte matern in ochii bebelusilor pentru a le vindeca conjunctivita apoi vin la spital cu puroi etc Nu detaliez subiectul pentru ca parerile sunt impartite dar eu sincer cred ca lm este cel mai bun aliment pentru bebelusi in primele 6 luni pentru ca este echilibrat in nutrienti si mai are cateva celule in plus fata de lp dar atat, daca un copil are un defect sau predispozitie genetica lm nu-l poate corecta in nici un fel. Iti spun toate asta pentru a nu te invinovati ca nu poti alapta. Eu chiar cred ca uneori nu se poate, am o prietena care si-a alaptat exclusiv primul copil si la al doulea oricat a vrut nu a avut lapte. E diferenta de 2 ani intre ei, acum au 14 si 16 ani si a zis ca nu a vazut nici o diferenta intre ei (adica cel hranit cu lp mai bolnavicios sau cu alte probleme).(chestiile astea ma rodeau cel mai tare cand o hraneam mixt, ma gandeam ca nu ii dau sansa la o viata sanatoasa, de aceea ti-am povestit, adica nu am ceva impotriva alaptarii exclusive ;)) )

Influenta negativa au si campaniile agresive pro alaptare, eu ma enervez cand aud "hranirea exclusiva la san a copilului in primele 6 luni este ESENTIALA pentru o viata sanatoasa". Daca ziceau ca e importanta sau foloseau alt cuvant imi suna mie mai ok dar asa ma scoate din sarite :)) la asta se adauga si visele noastre naruite si presiunea din partea familiei, prietenilor si uite asa se nasc mici pui de depresie.

Sfatul meu este sa accepti si ceea ce poti face dar si ce nu reusesti. Pana nu esti tu impacata cu decizia ta nu va fi bine pentru ca mereu vor fi comentarii. Stai sa vezi cand vine diversificarea, apoi ce papuci sa ii dai sau nu, o dai la cresa, ce fel de cresa si tot asa, mereu si mereu vei primi sfaturi mecerute si critici. Eu primesc ambele chiar de la familie, deci nu e neaparat nevoie sa am prietene ca cele de care spui Lol
alina89
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:12 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
De acord cu tot ce au zis fetele..

Eu saptamana trecuta am fost criticata ca ce m-a apucat acum sa alaptez exclusiv, ca pe primul l-am crescut mai bine cu lp, ca aveam viata, acum toata ziua la san cu bebe, ba chiar ironic cand m-au intrebat ce face bebe si-au raspuns tot ei.. ca ce sa faca cauta tata.. si tot atunci mi s-a zis ca o viata aveam si noi si ne-am pus sa mai facem un copil... in loc sa ne bucuram de ea ne-am distrus-o asa.
simmo
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:23 PM
Nivel

Ella,....ce pot sa zic ¿!
Eu care am san mai mult noapte tot ii mai fac un biberon ca sa vin cu completare pentru ca nu se satura.
Si sunt de acord cu tine: este mai mult de munca cu lp-ul decat cu lm; spalat, sterilizat, fiert apa, preparat.

Stau cu el la san pana cand se enerveaza si nu-i mai curge; iau pastilute si beau ceai. Uneori chiar cred ca nu tine neaparat de noi.

Asa cat de putin lm ii dau eu sper sa ma tina cat mai mult.

Mie tot mi s-a reprosat ca de ce nu scot copilul afara; eu stau la bloc si ies cu el pe balcon, este putin mai maricel, dar "Domne, nu este tot una"...de parca nu este acelasi aer. Cica nu aude copilul suficiente zgomote, dar nu este asa: tot aude masini, caini, pescarusi, pasari (sunt inconjurata de case). Sa nu ma intelegi gresit: am facut plimbari si cu el, dar nu zilnic sa ies din bloc pentru ca tot astept sa-i fac vaccinul de 2 luni si nu vreau sa raceasca.
Azi am avut musafiri si s-a nimerit intr-o zi in care a trebuit sa mergem si la cumparaturi cu bebe cu tot (nu mai pot sa-l las cu sot ca daca plange urat nu reuseste sa-l calmeze). Am plecat cu totii, dar tot am primit comentarii: nu ii pui si un maiou, nu il mai imbraci cu ceva, dar de ce ii mai iei biberon ca abia a mancat, dar putem sa mai stam ca doarme (se apropia ora mesei, iar daca nu mananca la timp face urat; si-a intiparit niste ore fixe se masa). Sa nu mai zic toata munca cu pus carutul, strans carutul.

In plus, sfaturile extra; dormi cand doarme bebe, dar iar vin cu intrebarea: noi cand mai mancam, sa facem un dus etc; fa treburi casnice cand doarme bebe asta dupa ce oricum esti epuizata fizic pentru ca bebe oricum te solicita, dar daca iti adoarme mai greu, mai stai si cu orele in brate.

Sunt zile cand eu nu apuc sa fac nimic altceva decat bebe.

Trecand peste astea, cum merge cu hipp ?
simmo
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:27 PM
Nivel

alina89 wrote:
De acord cu tot ce au zis fetele..

Eu saptamana trecuta am fost criticata ca ce m-a apucat acum sa alaptez exclusiv, ca pe primul l-am crescut mai bine cu lp, ca aveam viata, acum toata ziua la san cu bebe, ba chiar ironic cand m-au intrebat ce face bebe si-au raspuns tot ei.. ca ce sa faca cauta tata.. si tot atunci mi s-a zis ca o viata aveam si noi si ne-am pus sa mai facem un copil... in loc sa ne bucuram de ea ne-am distrus-o asa.

Pe bune ???!!!
Cred ca firea omului este in general sa critice, comenteze.
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:29 PM
Nivel

Mare dreptate aveti, fetelor..numai ca eu sunt mai "defecta" si inca pun la suflet tot.
M a durut tare mai ales ca eu chiar am incercat sa alaptez exclusiv, chiar si in ziua de azi ii dau sns, mulg cat de mult se poate, chiar consider ca fac tot ce pot ca sa i ofer ce e mai bun. Am avut si zile cand efectiv lm nu era deloc si am zis ca gata nu mai am dar cum necum l am readus cat de cat.

Maria si Adina, foarte bune replicile pt rautaciosiLol
Alexandra nu stiam de autismpale dar sper sa nu fie adevarat. Mie chiar mf mi a recomandat sa picur lapte in ochiul fetei ca avea o secretie. N am facut o, evident. La fel ca tine gandeam si eu, ca nu ii ofer sansa la o viata sanatoasa dar uite ca multumim Domnului n a racit si n am vazut dr pana acum decat pt picioruse si controale de rutina.

Doamne, Alina..cum pot exista astfel de oameni? Fara cuvinte!
Ella30
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:40 PM
Nivel

simmo wrote:
Ella,....ce pot sa zic ¿!
Eu care am san mai mult noapte tot ii mai fac un biberon ca sa vin cu completare pentru ca nu se satura.
Si sunt de acord cu tine: este mai mult de munca cu lp-ul decat cu lm; spalat, sterilizat, fiert apa, preparat.

Stau cu el la san pana cand se enerveaza si nu-i mai curge; iau pastilute si beau ceai. Uneori chiar cred ca nu tine neaparat de noi.

Asa cat de putin lm ii dau eu sper sa ma tina cat mai mult.

Mie tot mi s-a reprosat ca de ce nu scot copilul afara; eu stau la bloc si ies cu el pe balcon, este putin mai maricel, dar "Domne, nu este tot una"...de parca nu este acelasi aer. Cica nu aude copilul suficiente zgomote, dar nu este asa: tot aude masini, caini, pescarusi, pasari (sunt inconjurata de case). Sa nu ma intelegi gresit: am facut plimbari si cu el, dar nu zilnic sa ies din bloc pentru ca tot astept sa-i fac vaccinul de 2 luni si nu vreau sa raceasca.
Azi am avut musafiri si s-a nimerit intr-o zi in care a trebuit sa mergem si la cumparaturi cu bebe cu tot (nu mai pot sa-l las cu sot ca daca plange urat nu reuseste sa-l calmeze). Am plecat cu totii, dar tot am primit comentarii: nu ii pui si un maiou, nu il mai imbraci cu ceva, dar de ce ii mai iei biberon ca abia a mancat, dar putem sa mai stam ca doarme (se apropia ora mesei, iar daca nu mananca la timp face urat; si-a intiparit niste ore fixe se masa). Sa nu mai zic toata munca cu pus carutul, strans carutul.

In plus, sfaturile extra; dormi cand doarme bebe, dar iar vin cu intrebarea: noi cand mai mancam, sa facem un dus etc; fa treburi casnice cand doarme bebe asta dupa ce oricum esti epuizata fizic pentru ca bebe oricum te solicita, dar daca iti adoarme mai greu, mai stai si cu orele in brate.

Sunt zile cand eu nu apuc sa fac nimic altceva decat bebe.

Trecand peste astea, cum merge cu hipp ?

Simmo eu o tin asa de cand am nascut, pt ca nu m a sfatuit nimeni sa o tin cat mai mult la san. Eu o tineam, dar adormea si dr in loc sa ma ajute imi ziceau ce sa fac si plecau. Si fata mea nu se trezea..is multe lucruri pe care eu nu le am scris aici.
In rest absolut tot ce ai povestit parca ai povestit despre mine. Fix prin aceleasi lucruri trec si eu. Si eu am zile cand tin fata in balcon pt ca sotul e la munca si eu nu pot cobori carutul iar cu ea in mana imi e greu.

Deocamdata suntem pe o masura de hipp si 2 de topfer, maine trec pe 2 de hipp. Eu una nu vad nici o diferenta..poate doar gustul si faptul ca nu miroase asa urat ca topferul. In rest..mai urmaresc.
simmo
Scris: Sunday, October 27, 2019 9:46 PM
Nivel

Ella30 wrote:

Simmo eu o tin asa de cand am nascut, pt ca nu m a sfatuit nimeni sa o tin cat mai mult la san. Eu o tineam, dar adormea si dr in loc sa ma ajute imi ziceau ce sa fac si plecau. Si fata mea nu se trezea..is multe lucruri pe care eu nu le am scris aici.
In rest absolut tot ce ai povestit parca ai povestit despre mine. Fix prin aceleasi lucruri trec si eu. Si eu am zile cand tin fata in balcon pt ca sotul e la munca si eu nu pot cobori carutul iar cu ea in mana imi e greu.

Deocamdata suntem pe o masura de hipp si 2 de topfer, maine trec pe 2 de hipp. Eu una nu vad nici o diferenta..poate doar gustul si faptul ca nu miroase asa urat ca topferul. In rest..mai urmaresc.

Cu carutul ca sa ies singura trebuie sa deschid ambele usi de la scara. Sa vezi atunci belea daca sunt singura :)))

Cu fiertul apei eu am 2 termosuri. Intr-unul las apa sa se raceasca mai mult, iar in celalalt ii las apa fiarta. Cand fac lp-ul combin cele doua ca sa nu mai astept sa se raceasca. Poate si tu faci la fel, dar am zis sa impartasesc cum fac eu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.