Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 1:42 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Eu am incercat sa o mai las cu tati, dar frateee cum incepe sa urle:( cateodata vine de la serviciu si vrea sa o ia in brate si face foarte urat, nu inteleg de ce:( oare de ce il respinge ?
Am incercat de cateva ori sa dormim toti 3, dar nu a functionat, nici macar tati nu s-a odihnit si am concluzionat sa dormim separat. Mai incercam aleator vinerea sau sambata noaptea fara mari progrese:(
Dar si adormitul ei pe mine devine dificil, pentru ca deja se resimte greutatea ei:(
Off tot sper ca va fi mai bine dupa saltul/regresia asta de 4 luni
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 1:45 PM
Nivel

Alle.p wrote:
Mirela, Simo, sunt si eu in clubul vostruHilar de la raceala de acum 2s, al meu doarme 90% din noapte pe burta mea. Daca reusesc sa il pun în patu?, se trezeste la scurt timp, asa ca de multe ori am si încetat sa incercpale la noi somnul a devenit o problema de la 4 luni. Regresie, puseu, ce o fi fost, l-a dereglat de tot. Înainte, în ciuda episoadelor de colici, dormea noaptea în patu?, ba chiar adormeam singur acolo.plus ca dormea mai multe ore legate pana atunci, decat acumalcool Acum adoarme doar leganat în brate si se trezeste de cele mai multe ori cand il pun jos.
Acum mi-am propus sa-l înva? macar lânga mine, ca mai apoi sa lipesc patutul lui de al nostru. Tot ar fi mai bine decat in brate. alcool

Sa imi spui daca gasesti reteta magica pt adormit bebe langa tine, o caut cu disperareLol la noi nici leganat cu paturica pe el, pt a pastra caldura la transfer, nu merge..nu stiu ce sa mai incerc...
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 1:47 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Te inteleg in mare parte.Nici bebelusul meu nu prea doarme noptile.Are un singur somn legat 2 ore si dupa din ora in ora cere tzitzi si se foieste,plange si mai are un somn legat tot de 2 ore intre 3 si 5 si dupa gata somn pana la amiaza.Trebuie sa ma ridic cu el sa ne plimbam,sa il schimb altfel plange tare.La noi nu stiu daca o sa ramana asa ca inca este micut si fiecare zi este altcumva pana isi face un program.Acuma am observat ca ziua nu mai doarme,am ramas masca ieri a avut un singur somn de 2 ore legate si seara inca si atata si dormea aproape toata ziua.Te cred ca iti este greu,iti doresc multa putere si da treaca perioada asta greapupici

Multumeac, putere si tieCheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 2:52 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
MirelaD wrote:

Eu cred ca dupa saltul asta de 4 luni care tot aud ca e cel mai greu o sa fie mai bine.Esti o mami luptatoarepupici
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 2:56 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
Pff problema asta o am si eu cu Domi Crazy primele saptamâni a fost totul ok... apoi a fost racit si a stat cam mult acasa 3 saptamâni :( am asteptat sa se faca bn sa ii fac vaccinul prevenar... el nu sa încadrat sa îl faca gratuit si l-am facut acum cu bani... si acum nu mai vrea sa doarma la cresa :( prima zi sa jucat a mâncat dar nu a vrut sa doarma a plâns... acum îl las sa stea pana la ora 12 si îl iau... de saptamâna viitoare încerc sa îl las iar poate întra iar în ritm... si asistenta care ii supravegheaza îmi zicea ca nu întelege dc se comporta asa. la început sa integrat asa de repede si acum nu mai vrea sa doarma la cresa... de mers merge nu zice ca nu vrea.. dimineata nu plange când îl duc... zicea ca se joaca cu copii si apoi începe sa plânga ca vrea la mami si la tati :( sper sa între iar în ritm.. uff
Pt.ca so obisnuit acasa si a vazut ca acasa este mai bine ca acolo si acuma riposteaza.Tot ce poti sa faci este sa il duci in continuare indiferent ca ii convine sau nu,el trebuie sa constientizeze ca si acolo este bine.Ii explici de fiecare data ca o sa fie bine si dupa o perioada chiar o sa fie bine.Trebuie sa fi tare,nu va dura asa mereu.Majoritatea parintilor gresesc ca nu ii mai duc cand se confrunta cu problema asta si se dezobisnuiesc de totului copiii de gradinita.Clar trebuie sa fi tare de caracter si sa nu te arati afectata cand vezi ca riposteaza.O sa fie binepupici
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 2:59 PM
Nivel

Fetelor cam cat dureaza durerea asta de sfarcuri mai ales cand prinde bebe sfarcu si suge primele dati?imi vine sa mor de durere.Nu am rani doar sunt atata de sensibili ca imi vine sa plang si cand ma spal dapoi cand prinde bebe.Atasarea incerc sa o fac cat de cat corecta,tare greu deschide gurita mare dar totusi reusesc in mare parte altfel ma gandesc ca as avea rani...greu esteuff
simmo
Scris: Thursday, October 31, 2019 3:16 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2018
Mirela/Alle, voi cum ii tineti pe burta pe bebelusi ca sa doarma ? Au fata in sus sau in lateral ?

Daca nici la 5 luni nu sunt obisnuiti macar langa mami, atunci nu imi fac mari sperante avand in vedere ca noi in curand facem 2 luni.
Daca reusiti sa-i dezobisnuiti sa-mi spuneti si mie, va rog!
Yna86
Scris: Thursday, October 31, 2019 3:59 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/8/2017
Adina Mariana wrote:
Fetelor cam cat dureaza durerea asta de sfarcuri mai ales cand prinde bebe sfarcu si suge primele dati?imi vine sa mor de durere.Nu am rani doar sunt atata de sensibili ca imi vine sa plang si cand ma spal dapoi cand prinde bebe.Atasarea incerc sa o fac cat de cat corecta,tare greu deschide gurita mare dar totusi reusesc in mare parte altfel ma gandesc ca as avea rani...greu esteuff

Buna Adina.
Eu am avut dureri aproape 2 luni de zile. Am folosit o crema cu lanolina si mai ameliora durerile dar am avut multe momente in care plângeam de durere cand puneam fata la san.
Eu cred ca aveam durerile asa mari pt ca nu reu?eam sa o atasez corect la san, oricat incercam nu vroia sa deschida gurita prea mult.

Irinan
Scris: Thursday, October 31, 2019 4:11 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Adina Mariana wrote:
Irina este ft.comun la copii in primul an de gradi acest obicei.Ft.multi parinti am avut ca au venit si ne-au luat la intrebari ca ce am facut cu copilul ca in primele zile a venit cu drag si acuma nu mai vrea?mereu incerc sa le explic ca in primele zile copilul nu stie la ce vine..e totul nou pt.el si crede ca sta putin si este ca acasa.Dupa observa ca nu mai este el in centrul atentiei,observat ca se mananca orice si nu mai poate face figuri ca acasa ca lui asta nu ii place,observa ca se doarme ceea ce e ca un soc pt.ei ca se sperie si cred ca vine noaptea si mama ia abandonat si nu au alinare la somn cum primesc acasa,trebuie sa inchida ochii si sa doarma.Au reguli si lor asta nu le convine.Ei cateva zile tatoneaza terenul si normal ca nu le plac aceste reguli si uite asa nu mai doresc sa mearga la gradinita pt.ca acasa este mult mai bine.Se intampla si cazuri in care este personalul didactic de vina,urla la el,il scutura dar sunt mai rare cazurile si ti-ai dat seama pe copil ca ar fi ft.speriat cand ar vedea-o pe pers.care lo bruscat sau certat.Ce vreau sa iti spun este ca e normal si te sfatuiesc sa il duci in continuare chiar daca va plange.Tine de acomodare si daca tu nu il mai duci acuma el nu se va mai obisnui.Este o perioada critica cam o luna dupa care el intelege ca locul lui este acolo si nu se intampla nimic rau.La fel sa vorbesti mult cu el sa ii explici ca trebuie sa stea acolo cu copiii,cu doamnele,sa se joace,sa invete lucruri noi si incetuc cu rabdare o sa fie binepupici

Multumesc Adina de sfaturi. Ma gandeam ca tu te ai intalnit cu situatii de genul prin prisma meseriei tale.. la noi nu e problema de somn, nu dorm la gradi. Au program scurt, il duc la 13 si il iau la 16.30.. dar pt mine timpul asta e de ajutor ca mai respir si eu doar cu asta mica. D na educatoare e blanda, nu e asta problema, plus ca o stiu de multi ani(a fost si educatoarea mea cand am fost micaLol ).. problema ,din ce banuiesc si ce am vb cu el, a fost o mamica care si a petrecut aproape 2 saptamani cu fetita ei la gradi. Si al meu zice ca de ce nu pot sa stau si eu, ca el vrea sa stau cu el.. saptamana asta e in vacanta si de luni reintram in normal. Intentionez sa l duc mai departe chiar daca mai plange cate putin..
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 4:17 PM
Nivel

Yna86 wrote:

Buna Adina.
Eu am avut dureri aproape 2 luni de zile. Am folosit o crema cu lanolina si mai ameliora durerile dar am avut multe momente in care plângeam de durere cand puneam fata la san.
Eu cred ca aveam durerile asa mari pt ca nu reu?eam sa o atasez corect la san, oricat incercam nu vroia sa deschida gurita prea mult.

Cred ca la fel patesc si eu.Bebe nu deschide gurita nici cum sa cuprinda cat mai mult.Pun sfarcu si la nasuc,incerc cat mai mult sa il bag in gurita dar prinde chiar unpic mai mult de sfarc si am si sfarcurile micute si numa daca tin tip sandwici reusim sa ne atasam.Cu dreptul e mai usor dar cu stangul greu reusim.Ma doare mai ales ca si cere des san.Cand e treaz din ora in ora uneori si mai des iar cand doarme odata la 2 maxim 2 ore jumate.Si dupa 2 luni ce so intamplat?dintr-o data nu te-o mai durut sau a crescut mai mare si o puteai atasa mai bine?
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 4:29 PM
Nivel

Irinan wrote:

Multumesc Adina de sfaturi. Ma gandeam ca tu te ai intalnit cu situatii de genul prin prisma meseriei tale.. la noi nu e problema de somn, nu dorm la gradi. Au program scurt, il duc la 13 si il iau la 16.30.. dar pt mine timpul asta e de ajutor ca mai respir si eu doar cu asta mica. D na educatoare e blanda, nu e asta problema, plus ca o stiu de multi ani(a fost si educatoarea mea cand am fost micaLol ).. problema ,din ce banuiesc si ce am vb cu el, a fost o mamica care si a petrecut aproape 2 saptamani cu fetita ei la gradi. Si al meu zice ca de ce nu pot sa stau si eu, ca el vrea sa stau cu el.. saptamana asta e in vacanta si de luni reintram in normal. Intentionez sa l duc mai departe chiar daca mai plange cate putin..

Ah...pai atunci e clar si sigur asta este problema ca de ce tu nu ai voie.Noi nu lasam pe nimeni in grupa mai ales parinti pt.ca e normal ca dupa copiii vad si vor si ei.De la inceput am specificat ca este una din reguli sa nu ramana la gradi sau sa ii scoata la somn..(eu sunt la program prelungit unde dorm copiii) Asta tine de educatoare cum abordeaza ea situatia.Poate sa spuna ca nu e voie si sa spuna motivele sa inteleaga parintii.Uneori este bine sa fie lasati copiii si unpic fara parinti,le va prinde bine si lor si parintilor si revederea este mai frumoasa si emotionanta.Bine faci,sa il duci.Nu ceda ..e doar vorba de cateva zile care vor trece.
Yna86
Scris: Thursday, October 31, 2019 5:12 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/8/2017
Adina Mariana wrote:
Cred ca la fel patesc si eu.Bebe nu deschide gurita nici cum sa cuprinda cat mai mult.Pun sfarcu si la nasuc,incerc cat mai mult sa il bag in gurita dar prinde chiar unpic mai mult de sfarc si am si sfarcurile micute si numa daca tin tip sandwici reusim sa ne atasam.Cu dreptul e mai usor dar cu stangul greu reusim.Ma doare mai ales ca si cere des san.Cand e treaz din ora in ora uneori si mai des iar cand doarme odata la 2 maxim 2 ore jumate.Si dupa 2 luni ce so intamplat?dintr-o data nu te-o mai durut sau a crescut mai mare si o puteai atasa mai bine?

Si fetita mea mânca din ora in ora( si acum are zile si nopti in care vrea san foarte des,manânca si de 10 ori pe noapte).
In spital cat am stat mi au dat mameloane de silicon pt ca aveam sfarcurile micute iar ea nu putea deloc sa prinda si m au ajutat putin.
Durerile au scazut in intensitate treptat nu dintr o data, a crescut si am reusit sa o atasez mai bine la san.
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 5:25 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:

Vai Adina, imi aduc aminte ce dureri crunte am avut si eu, imi dadeau lacrimile si imi venea sa musc din canapea de fiecare data:( cred ca atasarea era proasta. Ma dadeam cu lanolina si stateam cu sanii neacoperiti. Am incercat sa imbunatatesc atasarea+bebe care mai crescuse si incet incet m-a mai lasat..tin minte ca aveam crapaturi asa dureroase pe sfarcuri:( deci te inteleg cand vorbesti de durere.
Culmea e ca acum asa activa e la san, da din picioare, ma mai atinge cu manutele, mai lasa sanul, si tot simt sensibilitate sani cand se repozitioneaza.
Imbunatateste atasarea si va fi bine cu timpul ai sa veziCheek Kiss
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 5:34 PM
Nivel

simmo wrote:
Mirela/Alle, voi cum ii tineti pe burta pe bebelusi ca sa doarma ? Au fata in sus sau in lateral ?

Daca nici la 5 luni nu sunt obisnuiti macar langa mami, atunci nu imi fac mari sperante avand in vedere ca noi in curand facem 2 luni.
Daca reusiti sa-i dezobisnuiti sa-mi spuneti si mie, va rog!

La mine sta cu fata in lateral, si isi misca capusorul cand in stanga cand in dreapta. Cateodata ajunge cu capul la subrat de trebuie sa ma asigur ca are nasucul liber:) cu fata in sus nu a stat niciodata, mereu e cu burtica lipita de a mea..
Nu vreau sa te sperii:) mai are momente cand o las jos si nu se trezeste dar nu sunt prea multe. Oricum fiecare bebe e diferit, poate al tau va sta:) nu e exclus nici sa fi gresit eu pe undeva, poate nu am procedat corect, nu stiu..tot ce pot sa fac in acest moment e sa fiu acolo pt ea si sa o ajut cum pot sa adoarma..
Ella30
Scris: Thursday, October 31, 2019 5:46 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
MirelaD wrote:

Tare rau imi pare ca de atatea luni tot citesc ca va chinuiti, Mirela..nu te simti vinovata , e foarte normal sa te enervezi .
La fel patesc si eu si imediat imi pare rau, apoi cu alta ocazie o iau de la capat si tot asa..
Eu nu o adorm cu capul pe umeri ci culcata in pozitia pt supt. Seara e o adevarata lupta..2 ore si ceva dureaza pana adoarme. Dar apoi recunosc ca doarme, cu 2-3 treziri pt papa. Dupa ce adoarme o mai tin inca cel putin 30 min, altfel se trezeste si o luam de la capat..
Nici eu nu mi pot face my time cateva ore, cum zice Georgiana..doar cand doarme ea, in loc sa ma odihnesc si eu uneori prefer sa fac cate ceva pt mineLol
Eu tot mai sper ca data viitoare cand intru sa te citesc cu vesti buneDistanceKiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.