Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
blu88
Scris: Wednesday, October 30, 2019 12:53 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/22/2018
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Despre acneea bebelusului ce stiti?de 3 zile ia aparut si bebelului meu niste zgrabunte/cosulete micute rosii cu puroi doar pe obrajori sus.Am citit ca e normal si vor trece de la sine.Voi ce spuneti sa il duc la medic?e ingrijorator?eu nu l-am dat cu nimic din ce scrie pe net.Cauzele ar fi supraincalzire ceea ce nu e cazul.La noi in casa sunt 22,5 grade iar el e imbracat cu un body subtire si salopeta.Detergent spal hainutele cu Ariel Baby si fara balsam.In rest folosesc doar gama mustela pt.ingrijirea lui nimic altceva.Am iesit si afara la aer si plimbarica,nu e tinut numai in casa.Nu imi dau seama de la ce a putut face sau daca e normal toti bebelusii sa faca.

Adina noi am facut , pe frunte ... si doctora mi-a recomandat sa schimb gama mustela cu bioderma atoderm...
blu88
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:03 PM
Nivel

Inregistrat: 11/22/2018
fetelor va deranjez si eu cu o intrebare, bebe meu desi am trecut de la nan opti pro la nan confortis tot nu iese afara cum trebuie .. iese la 4 5 zile, as vrea sa schimb cu hipp combiotic am inteles ca este bun pnetru tranzit, este vreuna dintre voi care foloseste si poate sa imi psuna cum este sau depinde la fel de la bebe la bebe.. se agita tare cand deja trec 3 zile si nu face plus ca nu vreau sa il invat cu supozitoare sau sa ii bag termommetru , eu la primul bebe nu am avut probleme de genul acesta ....mai nou mi-a recomandat cineva de la farmacie nu stiu ce chestie ca o seringa cu glicerina si eram ceee

de hipp prganic combiotic mi-a spus verisoara mea care avea la fel prob cu bebita
Nicole2018
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:05 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/11/2018
Alle.p wrote:
Fetelor, ca tot vorbiti de tantrum, maine e un seminar gratuit online despre a asta, poate va intereseaza.
https://allaboutparenting.ro/3-pasi-prin-care-calmezi-corect-episoadele-de-furie-tantrumurile-sau-crizele-de-nervi-la-copii/
Legat de diversificare si statul în fundulet, într-adevar am gasit acum în unele surse ca este vorba de câteva secunde(5sec) sa isi poata men?ina singur echilibrul.
Patrick face deja asta, deci m-am lini?tit în privin?a asta. De câteva zile il pun cu noi la masa. Lui îi pun canita cu apa(Cu cioc) din care mai reuseste sa ia cate o guri?a si o linguri?a pe care o molfaie si cu care a avut deja gag-uriLol sper sa ne descurcam, începem zilele asteanewclap

Multumim de recomandare.

Nici fetita mea cand am inceput diversificarea nu statea decat cateva secunde fara sprijin, in schimb in scaun statea foartee bine si putea sa prinda ce avea in fata si sa duca la gura fara probleme. Cam la o saptamana dupa ce am inceput diversificarea a reusit sa stea in fundulet fara sustinere si sa se joace.

Sigur o sa va descurcati, e o aventura frumoasa diversificarea daca o abordezi relaxat si cu rabdare. (la noi blw-ul a functionat de minune)
Ella30
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:49 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Adina Mariana wrote:
Si eu dimineata cu ser il curatam dar vad ca nu are efect,inca stau si ma gandi ca oare nu de la ser ii s-au facut?nah..cine stie.Trebuie sa imi caut pediatru.Inca nu stiu la cine sa merg.Momentan doar cu medicul de familie am vb.care este ft.implicata.Dar o sa o rog pe ea sa imi recomande un pediatru bun.

E super daca e foarte implicata.
Nu cred ca e de la ser pt ca eu zilnic o spal asa cand ii sterg si ochii si toata fatzuca si de atunci n o mai facutpupici
Cata123
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:52 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2017
Am avut si noi o tentativa de a manca cartof dulce si morcov facute la aburHilar
I le am dat separat, am zis sa avem 2 variante de incercat. Mai mult de o lingurita nu cred ca a ajuns in stomac, dar e perfect pentru prima zi. A baut si un pic de apa. O parte din cartof, pana sa il pasez cu furculita l-am pus la frigider pentru maine, cred ca este ok nu, sa il dau maine la pranz, adica rezista. Data viitoare voi face cartoful dulce copt, eu asa il mananc si mi se pare mai gustos. Oricum, mai mult au durat pregatirile decat masa in sine sic
Iulia13
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:56 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
alina89 wrote:

Cei din jur vor spune ca ti-ai tinut in puf copilul, ca face ce vrea cu tine si ca e super rasfatat de se tavaleste asa pe jos si nu ai stiut sa ii pui limite Lol hainoroc daca inveti sa faci abstractie de toti cei din jur o sa treci mai usor peste un tantrum in public. Pentru ei oricum nu exista reactie potrivita, daca te pui langa ea jos esti nebuna, daca o iei cu forta sau te enervezi ce fel de mama esti ca nu stii sa iti linistesti copilul "cu blandete". Mai sunt unii cu exces de zel care te vor intreba daca vrei sa o linisteasca ei Lol

Exact lucrul acesta îl discutam cu o prietena a carei fetita are 1 an, la fel a inceput sa faca ?i ea, sa se trânteasca pe jos, sa dea cu capul de covor când nu-i convine ceva.. ?i vorbeam cu ea ca cine o vede sigur zice ca nu are grija de copil, etc. Chiar îmi zicea ca la rândul ei i-a fost zis ca este o perioada între 1 - 1,5 ani când bebele face asa ?i nu credea pana nu a ajuns în punctul asta. Eu ie?ind cu ea des o ?tiam pe fetita, pai exact dupa ce a facut un ani?or exact asa a început sa se comporte, parca nu era ea de dinainte Lol de?i am mai ?tiu un nepo?el în familie care tot asa facea.. Nu ?tiu nici eu cum voi gestiona situa?ia atunci, numai când ma gândesc cum va fi.. uff
Ella30
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:56 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
blu88 wrote:
fetelor va deranjez si eu cu o intrebare, bebe meu desi am trecut de la nan opti pro la nan confortis tot nu iese afara cum trebuie .. iese la 4 5 zile, as vrea sa schimb cu hipp combiotic am inteles ca este bun pnetru tranzit, este vreuna dintre voi care foloseste si poate sa imi psuna cum este sau depinde la fel de la bebe la bebe.. se agita tare cand deja trec 3 zile si nu face plus ca nu vreau sa il invat cu supozitoare sau sa ii bag termommetru , eu la primul bebe nu am avut probleme de genul acesta ....mai nou mi-a recomandat cineva de la farmacie nu stiu ce chestie ca o seringa cu glicerina si eram ceee

de hipp prganic combiotic mi-a spus verisoara mea care avea la fel prob cu bebita

Pe hipp organic combiotic am trecut noi acum. Asta a fost una din cauzele pt care am schimbat, faptul ca facea la 2 zie sau uneori chiar mai rar.
De ieri suntem pe 2 masuri de hipp si una de topfer. Ieri si azi dimineata a avut scaun. Inca mai urmaresc sa vad rezultatele, ca sa nu ma bucur prea devreme.

Oricum, fiecare bebe e diferit si reactioneaza diferit la formulele de lapte si nu numai. Am auzit ca poate fi necesar sa schimb mai multe pana gasesc pe cea care ii prieste cel mai bine.
Eu as intreba si pediatrul, m am uitat peste ce contin ambele formule si topfer are cantitate mai mare de vitamine si minerale. Dar hipp are probiotice si prebiotice..
Irinan
Scris: Wednesday, October 30, 2019 1:58 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Fetelor revin si eu cu o problema.. nu reusesc sa ma reglez dupa nastere si pace.. ar fi a 3 oara cand imi vine menstruatia, luna trecuta mi a venit la 35z iar acum la 26.. am facut un papanicolau unde mi s a gasit o rana incipienta si sunt pe ovule cicatridina 3 luni(cate 10 ovule pe luna) plus tratament cu normens tot 3 luni. Problema mea e ca am sangerari destul de abundente si chiar si acum inca elemin cheaguri.. fetita mea a facut 4 luni ieri. Nici nu stiu daca sa sun iar medicul, sau o fi ok asa. La celelalte 2 nasteri nu am avut probleme de genul asta.. in alte ordine de idei suntem bine, crestem. Ieri am facut vaccinul de 4 luni, urmatorul la 9 acum.. a fost doar putin maraita, in rest toate ok. Cantarim 7.200gr, suntem in grafic.. baietelul in schimb mi a facut otita si suntem pe antibiotic, ca tot se vorbea de gradi si raceli aduse acasa, ia ca el s a imbolnavit cand a luat vacanta... speram sa fie ok pana luni..
Iulia13
Scris: Wednesday, October 30, 2019 2:03 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Fetelor deja am slabit 10 kgyes nu mi-a venit sa cred.Am avut 95 kg cand am mers la spital sa nasc si acuma am 85 si mananc normal atata ca mai sanatos gen supe multe,fiert,nu prajit,nu fastfood si nu sucuri acidulate iar dulciuri cu limita.Sunt happyClap

Super bravo. Asa am slabit ?i eu în prima luna, mai ales când am avut furia laptelui ?i beam un bax de apa în 3 zile Lol doar ca dupa am stagnat. De luna aceasta ma apuc din nou de sala ?i sper sa reu?esc sa dau repede jos înca 15-20 kg. Eu am ?i pus mult tare în sarcina ?i se vad pale
Iulia13
Scris: Wednesday, October 30, 2019 2:08 PM
Nivel

Irinan wrote:
Fetelor revin si eu cu o problema.. nu reusesc sa ma reglez dupa nastere si pace.. ar fi a 3 oara cand imi vine menstruatia, luna trecuta mi a venit la 35z iar acum la 26.. am facut un papanicolau unde mi s a gasit o rana incipienta si sunt pe ovule cicatridina 3 luni(cate 10 ovule pe luna) plus tratament cu normens tot 3 luni. Problema mea e ca am sangerari destul de abundente si chiar si acum inca elemin cheaguri.. fetita mea a facut 4 luni ieri. Nici nu stiu daca sa sun iar medicul, sau o fi ok asa. La celelalte 2 nasteri nu am avut probleme de genul asta.. in alte ordine de idei suntem bine, crestem. Ieri am facut vaccinul de 4 luni, urmatorul la 9 acum.. a fost doar putin maraita, in rest toate ok. Cantarim 7.200gr, suntem in grafic.. baietelul in schimb mi a facut otita si suntem pe antibiotic, ca tot se vorbea de gradi si raceli aduse acasa, ia ca el s a imbolnavit cand a luat vacanta... speram sa fie ok pana luni..

Hei Irina. Eu ?i-a? recomanda sa mergi la un alt medic pentru o alta parere ?i o noua examinare. Încearca la Sv la Criste, e super ca doctor ?i macar vezi ce zice ?i el(asta daca ai avea timp). Luna aceasta a fost a 4 a menstrua?ie la mine ?i e normala, luna asta deja mi-a venit la fix 28 de zile. ?i eu inten?ionez sa merg sa fac un Papanicolau caci mi se pare ca am ni?te scurgeri urat mirositoare pe care nu le aveam înainte.

A crescut prin?esa ta, cum a fost la vaccin? ?i noi mergem sapt urmatoare sa îl facem.. Însanato?ire grabnica la baie?el hearts
Irinan
Scris: Wednesday, October 30, 2019 2:28 PM
Nivel

Iulia13 wrote:

Hei Irina. Eu ?i-a? recomanda sa mergi la un alt medic pentru o alta parere ?i o noua examinare. Încearca la Sv la Criste, e super ca doctor ?i macar vezi ce zice ?i el(asta daca ai avea timp). Luna aceasta a fost a 4 a menstrua?ie la mine ?i e normala, luna asta deja mi-a venit la fix 28 de zile. ?i eu inten?ionez sa merg sa fac un Papanicolau caci mi se pare ca am ni?te scurgeri urat mirositoare pe care nu le aveam înainte.

A crescut prin?esa ta, cum a fost la vaccin? ?i noi mergem sapt urmatoare sa îl facem.. Însanato?ire grabnica la baie?el hearts

Unde ate cabinet Criste? Sa vad si eu cum ma organizez. Sunt vreo 60 km pana la sv.. la radauti cam i am luat la rand pe toti..a fost ok la vaccin, nici nu a plans mult, eu am avut emotii mariLol baietelul deja e mai bine. A facut 2 zile febra si plangea saracul, acum e ok...si mie tot pt niste secretii mi l a facut plus ca am un papanicolau iesit rau vreo 4 ani in urma.. de atunci a fost ok, dar am emotii de cate ori il repet... la tine s a decalat pitin vaccinul, cresc copilasii vazand cu ochii. Parca mai ieri asteptam sa nastem amandoua si acum sunt mari
Irinan
Scris: Wednesday, October 30, 2019 2:32 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Fetelor deja am slabit 10 kgyes nu mi-a venit sa cred.Am avut 95 kg cand am mers la spital sa nasc si acuma am 85 si mananc normal atata ca mai sanatos gen supe multe,fiert,nu prajit,nu fastfood si nu sucuri acidulate iar dulciuri cu limita.Sunt happyClap

Bravo Adina.. la baietel si eu aveam 94 cand am mers la nascut, de data asta am trecut de 100alcool imi venea a plange cand ma urcam pe cantar.. acum am ajuns la 83 si sper sa scad in continuareras nu pana la 57 dar macar inca putin. La fata cea mare, daca eram pustoaica,Lol aveam 72 kg cand am mers la nascut
Iulia13
Scris: Wednesday, October 30, 2019 4:02 PM
Nivel

Irinan wrote:

Unde ate cabinet Criste? Sa vad si eu cum ma organizez. Sunt vreo 60 km pana la sv.. la radauti cam i am luat la rand pe toti..a fost ok la vaccin, nici nu a plans mult, eu am avut emotii mariLol baietelul deja e mai bine. A facut 2 zile febra si plangea saracul, acum e ok...si mie tot pt niste secretii mi l a facut plus ca am un papanicolau iesit rau vreo 4 ani in urma.. de atunci a fost ok, dar am emotii de cate ori il repet... la tine s a decalat pitin vaccinul, cresc copilasii vazand cu ochii. Parca mai ieri asteptam sa nastem amandoua si acum sunt mari

Ma bucur pentru baie?elul tauHilar Daa a trecut tare repede, imediat fac jumatate de an ?i acu?i vezi ca fac un ani?or. Tare repede trece timpul. Pe dr. Criste îl gase?ti ?i la spital sau la Hereditas în Sv. Eu la el merg de 2 ani ?i sunt tare mul?umita, pe timpul sarcinii la fel. ?i-l recomand cu drag. ?i eu daca as fi în locul tau cu papanicolaul as sta în stres, dar eu sper sa fie bine ?i sa î?i gaseasca doctorul cauza. Eu de regula mergeam la spital, dar îmi e mai u?or la clinica sa merg, acum tu decizi. Pupici de la noi ?i a?tept vesti de la tine pupici
simmo
Scris: Wednesday, October 30, 2019 4:02 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Ella30 wrote:

Eu am tetina de la nuk, marimea s, cred ca marimea m ar merge la voi. Eu sunt foarte multumita de ea, e singura cu care a putut sa suga fara sa se inece. Si acum o mai folosesc cand nu apuc sa montez sns ul.
M am consultat cu sotul si el zice la fel, sa ramanem pe combinatia asta desi eu nu am luat ha. Tot asa, i se pare muuuult mai bine cu refluxul plus ca mananca mult mai bine, Aleluia! Daca lui bebe ii merge bine asa, sincer in locul tau si eu as ramane asa.

Eu am de la avent si sunt la nr 2. Cea cu flux variabil are si nr 3 si as incerca sa vad cum merge si cu nr 3.
Mai am biberon de la beurer de la pompa si asta imi place; nu se infunda.

Eu cand am schimbat tratamentul pentru colici, la fel imi manca mai bine. El nu putea sa manance mai mult ca il durea burta si imi plangea non stop la biberon; efectiv se chinuia.

Sper sa-ti mearga in continuare bine cu hipp si sa nu mai aveti probleme.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 4:29 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Nicole2018 wrote:

Felicitari Adina, o sa scapi rapid de toate kg acumulate.

Iti scriu si eu despe acneea bebelusului, si fetita mea a facut chiar inainte de a face 3 saptamani si imi amintesc ca ea a avut cel putin pana pe la 2 luni.
Este normala si nu necesita tratament.
La fetita mea uneori se accentua dar peste catva ore isi mai revenea, am presupus ca de la cum se freca cu obrajorii de mine, ii mai curgea laptic cand sugea/regurgita.

Atasez si o poza dintr-un pliant pe care l-am primit in spital cand am nascut (poate o sa fie util pentru proaspetele mamici).
Multumesc multpupici fix asa banui si eu cum este lipit cu obrajorii de sanii mei care sunt marisic pana se ataseaza mai curge laptic apoi asa ma gandeam eu ca de acolo este.O sa urmaresc.Foarte util pliantulDistanceKiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.