Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Elena7
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:07 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/2/2015
y
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Despre acneea bebelusului ce stiti?de 3 zile ia aparut si bebelului meu niste zgrabunte/cosulete micute rosii cu puroi doar pe obrajori sus.Am citit ca e normal si vor trece de la sine.Voi ce spuneti sa il duc la medic?e ingrijorator?eu nu l-am dat cu nimic din ce scrie pe net.Cauzele ar fi supraincalzire ceea ce nu e cazul.La noi in casa sunt 22,5 grade iar el e imbracat cu un body subtire si salopeta.Detergent spal hainutele cu Ariel Baby si fara balsam.In rest folosesc doar gama mustela pt.ingrijirea lui nimic altceva.Am iesit si afara la aer si plimbarica,nu e tinut numai in casa.Nu imi dau seama de la ce a putut face sau daca e normal toti bebelusii sa faca.

Unii bebelusi fac, in special bebelusii baietei sunt mai predispusi sa faca. Sunt cazuri mai usoare cand trece in cateva zile/ saptamani si cazuri mai accentuate cand poate sa dureze pana spre 4 luni.
Baiatul meu a avut. Nu trebuie sa il dai cu nimic, mergi in continuare cu ingrijirea lui asa cum faceai si pana acum. O sa treaca.flower
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:12 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Elena7 wrote:
y
Unii bebelusi fac, in special bebelusii baietei sunt mai predispusi sa faca. Sunt cazuri mai usoare cand trece in cateva zile/ saptamani si cazuri mai accentuate cand poate sa dureze pana spre 4 luni.
Baiatul meu a avut. Nu trebuie sa il dai cu nimic, mergi in continuare cu ingrijirea lui asa cum faceai si pana acum. O sa treaca.flower
Multumesc Elenapupici
MirelaD
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:14 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Alle.p wrote:
Fetelor, ca tot vorbiti de tantrum, maine e un seminar gratuit online despre a asta, poate va intereseaza.
https://allaboutparenting.ro/3-pasi-prin-care-calmezi-corect-episoadele-de-furie-tantrumurile-sau-crizele-de-nervi-la-copii/
Legat de diversificare si statul în fundulet, într-adevar am gasit acum în unele surse ca este vorba de câteva secunde(5sec) sa isi poata men?ina singur echilibrul.
Patrick face deja asta, deci m-am lini?tit în privin?a asta. De câteva zile il pun cu noi la masa. Lui îi pun canita cu apa(Cu cioc) din care mai reuseste sa ia cate o guri?a si o linguri?a pe care o molfaie si cu care a avut deja gag-uriLol sper sa ne descurcam, începem zilele asteanewclap

Alle, multumesc. M-am inscris:*

Succes cu diversificareaCheek Kiss eu am deja emotii chiar daca abia in decembrie "ne apucam si noi de treaba":)
AlexandraRr
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:15 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2017
Adina, unii bebelusi stiu ca pot face in primele saptamani dar se datoreaza trecerii hormonilor materni prin lapte la copil, nu inseamna ca tu nu il ingrijesti corect.

Poti intreba mf daca comunici pe WhatsApp, eventual sa ii trimiti poza. Probabil ca ai facut in maternitate exudat nazal. daca era ok rezultatul stai linistita :* Nu trebuie dat cu nimic, fa-i igiena ca si pana acum si va disparea. Daca vezi ca se extinde sau se agraveaza contacteaza atunci medicul :*
simmo
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:16 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
[/quote]
De ieri suntem pe 2 doze de Hipp si una de Topfer. Sper sa nu fie prea devreme sa ma pronunt, dar..fetelor, fata mea mananca mult mai bine! Ma rog sa ramana la fel in continuare..[/quote]

Noi inca preparam jumate - jumate. Lp anti-reflux face laptele mai gros si uneori imi blocheaza tetina. Am citit azi noapte ca este recomandat tetina cu flux variabil pentru el, dar nu am. O sa cumpar.
Daca nu o sa reusesc sa-l trec total la anti-reflux, sunt multumita si combinat jum-jum pentru ca am observat ca nu mai are de fiecare data refluxul gastric dupa ce mananca. Imi mai regurciteaza cand il pun sa scoata gazul afara.
Ella30
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:26 AM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
MirelaD wrote:

Ella, noi inca mai asteptam perioada insorita:( sper sa vedem curand si achizitiile, parca la sunete sunt cateva noi dar nu imi dau seama exact. . Voi ce aveti nou? Ma bucur ca va merge mai bine cu Hipp:*
Si eu citeam cu ce se confrunta fetele si deja ma apuca teamapale sper ca voi sti sa reactionez corect atunci pe moment...pff cate ne asteapta

Eu le citesc ca un burete, incerc sa absorb toate infoLol desi sunt sigura ca atunci cand va veni timpul creierul meu obosit sigur va uita totLol
E foarte atrasa de picioruse, le examineaza dar inca nu se intide dupa ele, e foarte atenta cand mancam noi, ne urmareste miscarile, isi mesteca limba, scoate niste gandureli blu blu blea bli blu bla (ea n a gangurit o perioada buna), ma imita (ii spun a pe diferite tonalitati si zice si ea la fel)..parca e alt copildance inainte de toate astea vreo 2 zile m a speriat, facea exact ca o maimuta . Scuze expresia dar fix asa facea, de am zis ca are o problemaLol

Rabdare, mamico, va fi bine! Incearca sa fii cat mai relaxata, eu m am calmat mult. Deocamdataalcool
Ella30
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:29 AM
Nivel

alina89 wrote:

Cei din jur vor spune ca ti-ai tinut in puf copilul, ca face ce vrea cu tine si ca e super rasfatat de se tavaleste asa pe jos si nu ai stiut sa ii pui limite Lol hainoroc daca inveti sa faci abstractie de toti cei din jur o sa treci mai usor peste un tantrum in public. Pentru ei oricum nu exista reactie potrivita, daca te pui langa ea jos esti nebuna, daca o iei cu forta sau te enervezi ce fel de mama esti ca nu stii sa iti linistesti copilul "cu blandete". Mai sunt unii cu exces de zel care te vor intreba daca vrei sa o linisteasca ei Lol

Cand eram mai tanara si vedeam copii care reactioneaza asa si eu gandeam ca sunt rasfatati si ca eu n o sa am un copil asa. Acum regret enorm gandurile alea, saracii parinti..alcool dar de unde sa stiu eu despre tantrum si toate cele?
Mi a ramas intiparit in minte un bebe in supermarket care urla dupa o sticla de ulei. S a aezat in fund si efectiv urla ca vrea o sticla de ulei. Reactia mea de atunci? "Wtf? "
Ella30
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:32 AM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Despre acneea bebelusului ce stiti?de 3 zile ia aparut si bebelului meu niste zgrabunte/cosulete micute rosii cu puroi doar pe obrajori sus.Am citit ca e normal si vor trece de la sine.Voi ce spuneti sa il duc la medic?e ingrijorator?eu nu l-am dat cu nimic din ce scrie pe net.Cauzele ar fi supraincalzire ceea ce nu e cazul.La noi in casa sunt 22,5 grade iar el e imbracat cu un body subtire si salopeta.Detergent spal hainutele cu Ariel Baby si fara balsam.In rest folosesc doar gama mustela pt.ingrijirea lui nimic altceva.Am iesit si afara la aer si plimbarica,nu e tinut numai in casa.Nu imi dau seama de la ce a putut face sau daca e normal toti bebelusii sa faca.

Am avut si noi cateva bubite pe obrajori. I au trecut de la sine. Eu dimineata o sterg cu o discheta cu ser sau cu apa termala, depinde ce prind la mana.
E normal sa faca din cate stiu eu. Daca e fff tare as intreba pediatrul.
Eu spal cu Sano maxima hipoalergen , tot asa fara balsam.
Ella30
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:36 AM
Nivel

simmo wrote:

De ieri suntem pe 2 doze de Hipp si una de Topfer. Sper sa nu fie prea devreme sa ma pronunt, dar..fetelor, fata mea mananca mult mai bine! Ma rog sa ramana la fel in continuare..[/quote]

Noi inca preparam jumate - jumate. Lp anti-reflux face laptele mai gros si uneori imi blocheaza tetina. Am citit azi noapte ca este recomandat tetina cu flux variabil pentru el, dar nu am. O sa cumpar.
Daca nu o sa reusesc sa-l trec total la anti-reflux, sunt multumita si combinat jum-jum pentru ca am observat ca nu mai are de fiecare data refluxul gastric dupa ce mananca. Imi mai regurciteaza cand il pun sa scoata gazul afara.[/quote]

Eu am tetina de la nuk, marimea s, cred ca marimea m ar merge la voi. Eu sunt foarte multumita de ea, e singura cu care a putut sa suga fara sa se inece. Si acum o mai folosesc cand nu apuc sa montez sns ul.
M am consultat cu sotul si el zice la fel, sa ramanem pe combinatia asta desi eu nu am luat ha. Tot asa, i se pare muuuult mai bine cu refluxul plus ca mananca mult mai bine, Aleluia! Daca lui bebe ii merge bine asa, sincer in locul tau si eu as ramane asa.
fluturash26
Scris: Wednesday, October 30, 2019 9:46 AM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Adina Mariana wrote:

Si a mea a avut, e ceva normal, a trecut de la sine in cateva zile- o saptamana. Nu am dat cu nimic, nu e de la caldura sau mai stiu eu ce. Unii fac unii nu.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 10:57 AM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Adina, unii bebelusi stiu ca pot face in primele saptamani dar se datoreaza trecerii hormonilor materni prin lapte la copil, nu inseamna ca tu nu il ingrijesti corect.

Poti intreba mf daca comunici pe WhatsApp, eventual sa ii trimiti poza. Probabil ca ai facut in maternitate exudat nazal. daca era ok rezultatul stai linistita :* Nu trebuie dat cu nimic, fa-i igiena ca si pana acum si va disparea. Daca vezi ca se extinde sau se agraveaza contacteaza atunci medicul :*
Nu are watsapp in schimb oricand pot cobora jos.Are cabinetul la 2 scari de blocul meu.Momentan de 3 zile e tot asa,nu ii so facut mai multe.Dar pt linistea mea maine cred ca o sa cobor pana jos sa intreb.pupici
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 10:59 AM
Nivel

Ella30 wrote:

Am avut si noi cateva bubite pe obrajori. I au trecut de la sine. Eu dimineata o sterg cu o discheta cu ser sau cu apa termala, depinde ce prind la mana.
E normal sa faca din cate stiu eu. Daca e fff tare as intreba pediatrul.
Eu spal cu Sano maxima hipoalergen , tot asa fara balsam.
Si eu dimineata cu ser il curatam dar vad ca nu are efect,inca stau si ma gandi ca oare nu de la ser ii s-au facut?nah..cine stie.Trebuie sa imi caut pediatru.Inca nu stiu la cine sa merg.Momentan doar cu medicul de familie am vb.care este ft.implicata.Dar o sa o rog pe ea sa imi recomande un pediatru bun.
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 11:00 AM
Nivel

fluturash26 wrote:

Si a mea a avut, e ceva normal, a trecut de la sine in cateva zile- o saptamana. Nu am dat cu nimic, nu e de la caldura sau mai stiu eu ce. Unii fac unii nu.
Mersi pt.raspuns.Ii bine ca trec de la sine.Sper sa ii treaca si lui Luca la felpupici
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 11:46 AM
Nivel

Fetelor deja am slabit 10 kgyes nu mi-a venit sa cred.Am avut 95 kg cand am mers la spital sa nasc si acuma am 85 si mananc normal atata ca mai sanatos gen supe multe,fiert,nu prajit,nu fastfood si nu sucuri acidulate iar dulciuri cu limita.Sunt happyClap
Nicole2018
Scris: Wednesday, October 30, 2019 12:53 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
Adina Mariana wrote:
Fetelor deja am slabit 10 kgyes nu mi-a venit sa cred.Am avut 95 kg cand am mers la spital sa nasc si acuma am 85 si mananc normal atata ca mai sanatos gen supe multe,fiert,nu prajit,nu fastfood si nu sucuri acidulate iar dulciuri cu limita.Sunt happyClap

Felicitari Adina, o sa scapi rapid de toate kg acumulate.

Iti scriu si eu despe acneea bebelusului, si fetita mea a facut chiar inainte de a face 3 saptamani si imi amintesc ca ea a avut cel putin pana pe la 2 luni.
Este normala si nu necesita tratament.
La fetita mea uneori se accentua dar peste catva ore isi mai revenea, am presupus ca de la cum se freca cu obrajorii de mine, ii mai curgea laptic cand sugea/regurgita.

Atasez si o poza dintr-un pliant pe care l-am primit in spital cand am nascut (poate o sa fie util pentru proaspetele mamici).

Nicole2018 attached the following image(s):
cum arata nou nascutul.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.