Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simmo
Scris: Saturday, December 28, 2019 1:52 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2018
Anitta76 wrote:

Iti multumesc. Ea cere din 3 in 3 ore papa insa are momente cand papa tot si parca i-as mai face inca 30ml si momente cand ii mai raman in jur de 30ml in biberon. 90 mananaca de obicei.computerlove

Daca ai mai multe mese pe zi in care mananca 90ml, poti sa treci la o doza mai mare. Nu o sa manance din prima 120ml, dar el o sa creasca treptat.
Poti sa si testezi cand termina cei 90ml, sa ii faci un supliment si sa vezi daca mai vrea.
Andra09
Scris: Saturday, December 28, 2019 2:43 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/1/2018
Georgy06 wrote:
Multumesc, fetelor. O sa verific si uniditatea. Temperatura e aceeasi din maternitate, am intrebat in mod deosebit ca sa nu fie diferenta macar pana se acomodeaza.. dar mai am o problema..macar la o masa bebele meu regurgiteaza, cateodata putin, cateodata cu jet..eu ma sperii, evident si nu stiu cum sa mai fac, mi-e frica si sa ii dau sa manance, cand stiu ca nu prea scoate aerul si ca va voma oricat de incet ma misc eu cu el. Aveti vreo solutie de scos aerul mai eficient, ca sa evit refluxul sau ce e asta? Nu va spun ce sperietura am tras cand am vazut ca iese lapte si pe gurita si pe nasuc...

Eu am încercat tot, dar tot varsa. Când gasesti o solu?ie, anun?a-ma si pe mine... Cray
simmo
Scris: Saturday, December 28, 2019 3:06 PM
Nivel

Andra09 wrote:

Eu am încercat tot, dar tot varsa. Când gasesti o solu?ie, anun?a-ma si pe mine... Cray

Buna,
Prea multe variante nu sunt decat scos aerul afara, tinut cat mai mult la verticala (aveam mimente cand il tineam si 30 minute) si perna anti reflux.

Georgy, daca au inceput colicii, cand se strage cu picioarele la burta si asta poate cauza regurcitarea sau refluxul. La o luna si al meu dadea cu jet afara. Daca nu toate mesele sunt cu jet si daca ia in greutate, nu este de ingrijorat, dar te sperii rau avand in vedere ca nu stii si ai impresia ca faci ceva gresit (asta a fost sentimentul meu atunci).

Din ce mi s-a explicat, pana la 6 luni tot o sa mai dea laptic afara pentru ca ei inca nu au stomacul dezvoltat. Dupa 6 luni cand incepi diversificarea, o sa dispara treptat.
Andra09
Scris: Saturday, December 28, 2019 3:21 PM
Nivel

Inregistrat: 8/1/2018
simmo wrote:

Buna,
Prea multe variante nu sunt decat scos aerul afara, tinut cat mai mult la verticala (aveam mimente cand il tineam si 30 minute) si perna anti reflux.

Georgy, daca au inceput colicii, cand se strage cu picioarele la burta si asta poate cauza regurcitarea sau refluxul. La o luna si al meu dadea cu jet afara. Daca nu toate mesele sunt cu jet si daca ia in greutate, nu este de ingrijorat, dar te sperii rau avand in vedere ca nu stii si ai impresia ca faci ceva gresit (asta a fost sentimentul meu atunci).

Din ce mi s-a explicat, pana la 6 luni tot o sa mai dea laptic afara pentru ca ei inca nu au stomacul dezvoltat. Dupa 6 luni cand incepi diversificarea, o sa dispara treptat.

Aerul ba îl scoate, ba nu, am stat si peste o ora cu ea la verticala, nu a avut efect. Iar când are crampe imediat dupa masa, nu conteaza în ce pozitie este, varsa cu jet. Singurul lucru bun este ca nu pare sa o deranjeze si înca ia bine în greutate, are deja 3600 gr.
Am cale lunga în fata înseamna... Rabdare si iar rabdare...
simmo
Scris: Saturday, December 28, 2019 5:14 PM
Nivel

Andra09 wrote:

Aerul ba îl scoate, ba nu, am stat si peste o ora cu ea la verticala, nu a avut efect. Iar când are crampe imediat dupa masa, nu conteaza în ce pozitie este, varsa cu jet. Singurul lucru bun este ca nu pare sa o deranjeze si înca ia bine în greutate, are deja 3600 gr.
Am cale lunga în fata înseamna... Rabdare si iar rabdare...

Eu am momente cand nici acum nu reusesc sa ii scot aerul afara si stau cu el ceva timp.

Muschiul care face legatura intre esofag si stomac la ei este insuficient dezvoltat. Treptat, pe masura ce vor creste acest muschi se va inchide. Dupa varsta de 1 an este neobisnuit sa mai existe astfel de episoade.
Bebelusii nascuti prematur sau mai micuti (cum a fost al meu, nascut la termen, dar mai micut ; si parca Georgy la fel este - scuze nu am mai apucat sa citesc si pe la gravidute) sunt mai predispusi regurcitarilor sau refluxului.

Bebelina ta a luat foarte bine in greutate.

Ca sa va linistiti, intrebati si la mf sau pediatru (cine il urmareste pe bebe), dar cat timp nu afecteaza ritmul de crestere, e ok.

Si da, rabdare... Eu am fost foarte stresanta cu asta si m-a afectat atunci. Tarziu am gasit un pediatru ok care sa-mi explice cateva lucruri pe intelesul meu.
Adina Mariana
Scris: Saturday, December 28, 2019 5:47 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Ella30 wrote:

Eu n as fi curioasa, atata timp cat ia in greutate super bine, cum o face al taucomputerlove proba cantarului nu e chiar relevanta din cate stiu eu, la fel si sa l cantaresti saptamanal nu e prea indicat decat in cazuri stricte, pt ca te poti speria fara motivcomputerlove
Asa este,eu de aceea nici nu am luat cantar acasa desi tentatia a fost mare...m-am abtinut.Asa,merg odata pe luna ma mf si acolo il controleaza,cantareste,masoara toate cele si asa stau cu sufletul la gura cand il pun pe cantar sa vad cat a mai luatras cred si eu ca papa destui ml de laptic daca ia asa bine in greutatetopai asa ma bucurnewclap
Anitta76
Scris: Saturday, December 28, 2019 6:34 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Adina, tu mai iei in continuare euthyrox? Eu citisem undeva ca influen?eaza lactatia daca ai probleme cu glanda, ce e drept eu nu am mai luat si lapte nu prea mai am...
Cata123
Scris: Saturday, December 28, 2019 7:05 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
Ella30 wrote:

Da, ca de obicei, increderea in mine e sub nivelul mariiLol
O sa incerc sa ma relaxez, sa o las in ritmul ei, si vb ta, ea stie mai bine cat sa pape. Daca laptele il mananca putin si des..de ce as avea pretentii sa manance mancare multa deodata ? Si eu is thaaaa cateodata..fool
O sa pun DND pe usa cand mancam noi doua, ca sa o pot lasa linistita sa si puna castronul in capsorry1

Uite ca ziceai ca nu mananca, dovleac facut la abur i-am dat de 2 ori pana acum si a mancat tot. Azi i-am facut dovleac copt si putina scortisoara. Am plecat si l-am lasat pe sot sa ii dea. Mi-a aratat filmare cand m-am intors, la primele 2 lingurite s-a strambat rau iar la a 3 a inceput sa planga Lol i-am facut lapte in loc ca trecusera deja 4 ore de la ultima masa si mi s-a parut ca nu am timp sa fac altceva. Scortisoara fr putina am pus, nu cred ca asta a fost problema.. oricum, pe urmatorul in fac la abur iar :))
Ella30
Scris: Saturday, December 28, 2019 7:55 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
simmo wrote:

Buna,

La noi s a ameliorat la 4 luni. De atunci mai da afara doar cand se agita prea tare dupa masa sau isi mananca degetele de la picioare.
Ella30
Scris: Saturday, December 28, 2019 7:58 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Asa este,eu de aceea nici nu am luat cantar acasa desi tentatia a fost mare...m-am abtinut.Asa,merg odata pe luna ma mf si acolo il controleaza,cantareste,masoara toate cele si asa stau cu sufletul la gura cand il pun pe cantar sa vad cat a mai luatras cred si eu ca papa destui ml de laptic daca ia asa bine in greutatetopai asa ma bucurnewclap

Eu si acum is cu sufletul la gura desi ma duc cu temele oarecum facute, o cantaresc mereu cu o zi inainte de control ca sa nu fac cine stie ce fata pe acoloLol
Ella30
Scris: Saturday, December 28, 2019 8:03 PM
Nivel

Cata123 wrote:

Uite ca ziceai ca nu mananca, dovleac facut la abur i-am dat de 2 ori pana acum si a mancat tot. Azi i-am facut dovleac copt si putina scortisoara. Am plecat si l-am lasat pe sot sa ii dea. Mi-a aratat filmare cand m-am intors, la primele 2 lingurite s-a strambat rau iar la a 3 a inceput sa planga Lol i-am facut lapte in loc ca trecusera deja 4 ore de la ultima masa si mi s-a parut ca nu am timp sa fac altceva. Scortisoara fr putina am pus, nu cred ca asta a fost problema.. oricum, pe urmatorul in fac la abur iar :))

Deci sa ma mai astept la zile de astea Lol eu niciodata nu mi am pregatit ceva in caz de nu mananca..
Azi i am dat branzica cu dovlecel si morcov. Am mers pe ceva ce stiu ca ii place ca sa vad daca mai face asa. A lins castronelulLol v am urmat sfaturile. Se trezise de vreo 30 min, ea astepta laptic dar nu i am dat, a stat cu mine cat am facut branzica si legumele apoi ne am pus la masa. Eu cu cozonac ca deh..asta aveam pofta, ea cu branzica ei. Am lasat o sa pape in legea ei, am avut 2 lingurite, ba i am dat eu, ba a mancat singura, a bagat capul in castron ca nu l a putut dezlipi, a lins de pe degete si la final...a baut apa! Pt prima data a reusit sa bea din benedetto.
Ca sa n o spal pe cap i am pus o caciulita. Dar am avut de scos branzica pana si din nasLol
Georgy06
Scris: Saturday, December 28, 2019 9:17 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/26/2018
Da, bebelul meu a fost nascut prematur. El ia bine in greutate, cel putin pana acum asa am observat. Daca spuneti ca e normal, o sa incerc sa nu ma mai stresez din cauza asta, stiu ca il agit si pe el. E greu cand nu iti spune nimeni la ce sa te astepti.. va multumesc, fetelor. Crestere frumoasa tuturor bebeilor!
Adina Mariana
Scris: Sunday, December 29, 2019 12:00 AM
Nivel

Ella30 wrote:

Eu si acum is cu sufletul la gura desi ma duc cu temele oarecum facute, o cantaresc mereu cu o zi inainte de control ca sa nu fac cine stie ce fata pe acoloLol
Ce tare ai fosthohot
Adina Mariana
Scris: Sunday, December 29, 2019 12:06 AM
Nivel

Anitta76 wrote:
Adina, tu mai iei in continuare euthyrox? Eu citisem undeva ca influen?eaza lactatia daca ai probleme cu glanda, ce e drept eu nu am mai luat si lapte nu prea mai am...
Eu nu cred sa aiba legatura..adica eu nu am vazut modificari la mine.Eu am luat inca o luna dupa ce am nascut dar am tot scazut doza saptamanal.De la 75 cat luam in sarcina in fiecare sapt.scadeam pana am ajuns la 25.Am facut analiza si mi-a iesit 2,4.Asa ca de 3 saptamani am oprit.In ianuarie merg sa refac analiza sa vad daca a ramas tot asa sau a urcat iar,am emotii dar sper sa fie bine.Nu am observat schimbari la lapte.Iti recomand Galafor Forte,ceai de chimion si ft.multe lichide pt.a stimula lactatia..daca iti doresti sa alaptezi..
MirelaD
Scris: Sunday, December 29, 2019 9:14 AM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
Mamici care a?i început diversificarea,v-a?i confruntat cu alergii la diverse alimente? Cum se manifesta mai exact? Noua ne-au aparut vreo 3 bubi?e pe corp ?i azi am observat pe fata vreo 2. Nu am introdus nimic nou zilele astea deci nu ?tiu de la ce ar putea fi. Nu mai introduc nimic nou pt moment ?i monitorizez evolu?ia.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.