Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
GeorgianaB
Scris: Tuesday, October 29, 2019 2:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/15/2018
Cata123 wrote:
Buna, am si eu cateva intrebari legate de diversificare. Sunt in cateva grupuri pe fb dar prefer sa intreb aici, acolo vad ca le place mai mult sa se certe si nu reusesc sa ma lamuresc... intr-un piure de fructe de exemplu, pot sa pun amestec direct un pic de nuca macinata de exemplu, sau toate astea, nuci, migdale etc trebuiesc hidratate inainte? Si hidratarea asta cum se face mai exact? Apoi la fel cu cerealele, pe acolo vad ca se vorbeste de cereale luate de la plafar, fierte in lapte, apoi nu am retinut ce se face cu ele, se pun in piureuri sau date asa? Astea la cutie, speciale pt bebei, gen topfer, nu sunt ok de dat? Eu ma gandeam ca astea se amesteca pur si simplu cu laptele praf, sau ar merge puse si in vreun piure de fructe, sau se fac in alt fel? Multumesc !!!

Eu folosesc cereale luate de la plafar, quinoa, cuscus, Fulgi de ovaz, macinis, ies niste terciuri foarte bune mai ales daca amesteci cu fructe.
Eu le fac cu lapte din comert gras, laptele praf nu se prepara termic.
Cata123
Scris: Tuesday, October 29, 2019 2:57 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
AlexandraRr wrote:

Este un pic spre extrem dusa ideea dar chestiile de baza cam asa sunt :)) orice am face tot vor avea diverse "sechele" copiii, cum si noi avem si spunem ca nu facem la fel cu ai nostri copii. Nu cred ca avem cum sa fim perfecti. Dar si mediul inconjurator are un impact puternic asupra dezvoltarii copiilor. Generatiile actuale sunt mereu cu ochii in tv, telefon, rar vad copii care se joaca cu mingea, ascunsa, prinsa etc Sunt sigura ca ai nostri copii vor fi si mai afectati de tehnologie si nu neaparat intr-un mod pozitiv. Si da, toata aceasta viata online duce de multe ori la singuratate, depresie etc

Apropo de sechele, eu tin minte si acum ca nu m-au lasat la ziua de nastere a unei colege in clasa a 6-a, cand a fost invitata toata clasa, de ce nu m-au lasat, habar am.. la fel nu am mers niciodata in nicio tabara, singura data am fost la munte cu clasa cand am terminat clasa a 8-a, acolo am facut petrecerea de final. Am fost toti dupa munca de lamurire a dirigintei cu parintii.. mama nu m-a lasat pentru ca faceam eu mofturi la mancare cica si ce mancam domne in tabara o saptamana plus adaug eu nevoia ei de control, pe vremea aia nu era cu telefoane mobile, nu stia ea ce fac eu acolo si este si genul care isi imagineaza lucruri negative. Deci pentru linistea ei, eu am fost privata sa zicem de multicele distractii nevinovate cand am fost copil. Voi avea grija sa nu fac asta cu copilul meu. Eu si acum ii reprosez cand imi aduc aminte si se mira cum ca asta tin minte dar alte chestii gen vacante cu familia nu le mai tin minte.. se iau niste decizii si nu se realizeaza ca vor avea impact chiar si dupa atatia ani..
GeorgianaB
Scris: Tuesday, October 29, 2019 3:01 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
AriaM wrote:
https://www.theonion.com/study-finds-every-style-of-parenting-produces-disturbed-1819573056

nu stiu daca sa rad sau sa plang.

Este putin dus la extrem articolul dar are si un sambure de adevar. Daca pe vremuri parintii nu erau atenti la nevoie emotionale ale copiilor acum mi se pare ca lucrurile evolueaza in extrema cealalta, poate ca le vom satisface toate nevoile ca parinti dar vor creste si vor da piept cu oameni care le vor spune si nu, care ii vor deceptiona si nu le vor raspunde pe masura asteptarilor.. Eu vad asta la fosti colegi super protejati de parinti care la 30 de ani nu au un job stabil, o relatie, inca locuiesc cu parintii...
AlexandraRr
Scris: Tuesday, October 29, 2019 3:19 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Cata, cu totii avem diverse lucruri de reprosat parintilor si sunt sigura ca si ai nostri copii vor avea la adresa noastra. Mie in clasele primare imi rupea foile la caiete si scriam pana la 2-3 noaptea pentru ca nu scriam frumos!! Nu vrei sa stii cat de "frumos" scriu acum de fapt Lol plus ca eram stangace si am fost obligata sa scriu cu mana dreapta si muuuulte altele. Eu nu as face chestii de genul copilului dar cine stie ce-l va marca? :))

Pe mine ma sperie mult evolutia rapida a tehnologiei dar ce pot face? Incerc sa ma adaptez si sa caut un echilibru ca sa nu-mi reproseze ca din cauza ca eu nu i-am luat telefon si nu am lasat-o la tv cand era mica are cine stie ce probleme Lol
AndreeaCD
Scris: Tuesday, October 29, 2019 4:41 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
Pe mine ma sperie tot...nu doar tehnologia. Mi-e groaza sa nu fiu prea severa, dar nici nu îmi doresc sa nu ?tie de limite ?i sa fie lipsita de bun simt (am vazut copii pe afara care la 1 an jumate fac ce vor ?i parin?ii în loc sa le explice ca de ex bicicleta nu e a lor sa o trânteasca, stau ?i se plâng ca asa face la toate bicicletele ?i merg spasiti în urma lor). Mi-e frica sa nu fie victima bullying-ului, cum am fost eu. Mi-e groaza de anturajul în care ar putea întra ?i sa nu reu?esc sa mai comunic cu ea. Nu mai zic de droguri, sex, bautura de care aud mergând în urma pu?tilor de generala....
Nicole2018
Scris: Tuesday, October 29, 2019 4:59 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2018
AlexandraRr wrote:
Multumesc mult pentru urari, fetelor. SimplyLove

Mirela, a mea la 4 luni a acceptat spontan, nu am facut eu nimic special :* nu o folosim in casa sau afara insa la somn si la drum lung cu masina imi e foarte util ca o accepta.

Fetelor, va rog mai povestiti ce faceti cand au copiii accese de furie. A mea prima data s-a suparat cand i-am luat un obiect din mana (o furculita pe care a "furat-o" de pe masa si recunosc ca m-am speriat si aproape ca i-am smuls-o din mana pentru ca o tot agita in aer si-mi imaginam deja cum si-o baga in ochi). Oricum reactia ei m-a speriat muuuult mai tare decat ce facuse ea de fapt. A incetat sa mai respire, ma uitam la ea si vedeam cum se albastresc buzele si ea tot nu respira, nici in brate, nici cu atentia distrasa...nimic nu a functionat pana nu i-am dat furculita inapoi Lol de atunci a mai facut cateva accese dar nemultumirea s-a manifestat doar prin plans si dat din picioare si maini.

Georgiana, la noi la 9 luni a fost o anxietate de separare, sper sa fi fost ultima :)) eu mi-am scos sistemul de la naftalina atunci Lol dar e drept ca a mea are acum, la 1 an 8,5kg, era mai slim si mai usor de purtat ;))

A mea cand se infurie incepe cu un tipat mut, adica casca gura ca si cand ar tipa dar nu se aude nimic, cred ca nu respira primele 2 secunde pt ca se invineteste rapid apoi plange, inca nu s-a trantit pe jos, inca nu a batut din maini si din picioare.... probabil urmeaza Lol
Ce fac eu, in majoritatea cazurilor ii dau voie sa planga, raman langa ea, ii zic ca o inteleg ca e suparata si imi pare rau insa ii explic de ce nu o las sa faca un anumit lucru. Este dreptul ei sa se supere si este firesc sa planga ca altfel nu stie sa isi exprime emotia.
Din fericire, de cele mai multe ori se calmeaza rapid.
Eu am invatat sa ii accept plansul, insa am mai avut si eu situatii cand nu mi-a fost confortabil sa fac asta si am ales sa ii distrag atentia, pana acum rare, sper sa ramana asa si pe viitor.

Imi propun sa raman ferma pe pozitie cu ce decizie iau, deci nu dau inapoi (nici eu nici sotul meu, bunicile in schimb sunt mai usor de "impresionat").
Si cred ca limitele sunt benefice pentru copii. Asa e si in viata, uneori esti refuzat, uneori lucrurile nu se intampla cum iti doresti.

Ma folosesc in schimb de distragerea atentiei/redirectionarea catre alte activitati ca sa evit "drama", asta daca anticipez ca ar putea face ceva periculos/nepermis.
Mi se intampla mai rar sa reactionez impulsiv, eu v-am mai zis ca poate ca sunt mai degajata sau usor "inconstienta", la exemplu cu furculita probabil ca as fi pus mana pe mana ei astfel incat sa ii potolesc miscarile, ii vorbeam "Ce ai in mana? Imi arati si mie?/Imi dai si mie?" ii prezentam furculita si cautam sa ii arat un alt obiect interesant si mai putin periculos.
Reactiile noastre depind foarte mult de felul nostru de a fi, de contextul in care ne aflam, de cum ne simtim in momentul respectiv.
Tu ai reactionat firesc manata de instinctul de a iti salva puiul.

AlexandraRr
Scris: Tuesday, October 29, 2019 6:08 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Multumesc mult pentru raspuns, Nicole. In general si eu ii explic dar sunt momente cand nu intelege si asta se intampla de obicei afara :)) sau cand ma sperii si reactionez nepotrivit desi sunt o fire calma.

Eu am dus-o o data din parc de exemplu pentru ca a facut un acces de furie. Vroia jucaria unui copil dar acel copil se juca cu ea. Cand am vazut ca a vrut sa o ia i-am explicat ca nu este a ei si daca copilul nu vrea sa o imparta nu este nici o problema. Cand a vazut ca nu iese cum vrea ea a inceput sa planga si s-a intins pe jos. I-am explicat ca daca nu se opreste mergem acasa si am luat-o apoi in brate, am lasat-o sa protesteze si am mers acasa desi abia iesisem.
Sau in magazine cand vine cu 2-3 jucarii o pun sa aleaga una sau daca nu e cazul sa cumparam jucarii le punem impreuna inapoi pe toate dar la fel, uneori nu ma pot intelege cu ea.
Eu sunt foarte mandra de ea pentru ca este un copil foarte cuminte si intelegator dar acel 1% de "obraznicie" imi scoate peri albi Lol

Imi e frica sa nu gestionez gresit accesele ei.
Ella30
Scris: Tuesday, October 29, 2019 10:14 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Ce vorbarete sunteti, am avut oleaca de cititHilar

Alexandra, si pe mine ma sperie deja accesele de furie. Apropo de furculita, a mea azi s a enervat foarte tare ca i am luat o revista din mana pe care o smotocea cu spor. Mi am facut filme ca si scoate ochii cu hartia..n am stiut cum sa reactionez si am luat o in brate. Tare greu s a pototlit..
Mirela, la noi s a mai calmat situatia. Cu siguranta e saltul de 4 luni..a fost urat tare. De vreo 2 zile scoate sunete noi plus alte achizitii noi, sper ca am scapat. Sper sa vina si la voi zilele insorite odata, ca meritati din plin.

Multumesc pentru sfaturile despre papa! Am inceput sa citesc despre si absorb orice informatie acum. Vom vedea mai tarziu ce aplic.

AriaM, o fi articolul dus la extrem, dar are adevar in el..fetele au dezvoltat tare bine..

AndreeaCd aceleasi frici le am si eu. Plus multe altele. Si mi e frica si ca nu stiu cum sa le fac sa dispara.

De ieri suntem pe 2 doze de Hipp si una de Topfer. Sper sa nu fie prea devreme sa ma pronunt, dar..fetelor, fata mea mananca mult mai bine! Ma rog sa ramana la fel in continuare..
Ella30
Scris: Tuesday, October 29, 2019 10:16 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Va tot citesc vorbind despre tantrum si ma tem. Nu stiu cum il voi gestiona, nu stiu cum sa reactionez, sau ce e bine si ce e rau. Si mai ales nu stiu ce vor spune cei din jur, cu siguranta imi vor critica atitudinea..
MirelaD
Scris: Wednesday, October 30, 2019 6:52 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Ella30 wrote:
Ce vorbarete sunteti, am avut oleaca de cititHilar

Alexandra, si pe mine ma sperie deja accesele de furie. Apropo de furculita, a mea azi s a enervat foarte tare ca i am luat o revista din mana pe care o smotocea cu spor. Mi am facut filme ca si scoate ochii cu hartia..n am stiut cum sa reactionez si am luat o in brate. Tare greu s a pototlit..
Mirela, la noi s a mai calmat situatia. Cu siguranta e saltul de 4 luni..a fost urat tare. De vreo 2 zile scoate sunete noi plus alte achizitii noi, sper ca am scapat. Sper sa vina si la voi zilele insorite odata, ca meritati din plin.

Multumesc pentru sfaturile despre papa! Am inceput sa citesc despre si absorb orice informatie acum. Vom vedea mai tarziu ce aplic.

AriaM, o fi articolul dus la extrem, dar are adevar in el..fetele au dezvoltat tare bine..

AndreeaCd aceleasi frici le am si eu. Plus multe altele. Si mi e frica si ca nu stiu cum sa le fac sa dispara.

De ieri suntem pe 2 doze de Hipp si una de Topfer. Sper sa nu fie prea devreme sa ma pronunt, dar..fetelor, fata mea mananca mult mai bine! Ma rog sa ramana la fel in continuare..

Ella, noi inca mai asteptam perioada insorita:( sper sa vedem curand si achizitiile, parca la sunete sunt cateva noi dar nu imi dau seama exact. . Voi ce aveti nou? Ma bucur ca va merge mai bine cu Hipp:*
Si eu citeam cu ce se confrunta fetele si deja ma apuca teamapale sper ca voi sti sa reactionez corect atunci pe moment...pff cate ne asteapta
MirelaD
Scris: Wednesday, October 30, 2019 7:17 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
AndreeaCD wrote:
Pe mine ma sperie tot...nu doar tehnologia. Mi-e groaza sa nu fiu prea severa, dar nici nu îmi doresc sa nu ?tie de limite ?i sa fie lipsita de bun simt (am vazut copii pe afara care la 1 an jumate fac ce vor ?i parin?ii în loc sa le explice ca de ex bicicleta nu e a lor sa o trânteasca, stau ?i se plâng ca asa face la toate bicicletele ?i merg spasiti în urma lor). Mi-e frica sa nu fie victima bullying-ului, cum am fost eu. Mi-e groaza de anturajul în care ar putea întra ?i sa nu reu?esc sa mai comunic cu ea. Nu mai zic de droguri, sex, bautura de care aud mergând în urma pu?tilor de generala....

Ohh Andreea, ai marcat 90% din grijile meleuff nu stiu, in capul meu stiind ca am fetita, mi se pare muult mai greu. Sper doar sa fiu in stare sa o aduc in punctul in care sa ia deciziile corecte atunci cand va fi cazulpale
simmo
Scris: Wednesday, October 30, 2019 7:41 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Ella30 wrote:
Va tot citesc vorbind despre tantrum si ma tem. Nu stiu cum il voi gestiona, nu stiu cum sa reactionez, sau ce e bine si ce e rau. Si mai ales nu stiu ce vor spune cei din jur, cu siguranta imi vor critica atitudinea..

Tot timpul vor fi cativa care vor comenta si daca faci bine si daca nu...NuImiPasa
alina89
Scris: Wednesday, October 30, 2019 8:18 AM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Ella30 wrote:

Cei din jur vor spune ca ti-ai tinut in puf copilul, ca face ce vrea cu tine si ca e super rasfatat de se tavaleste asa pe jos si nu ai stiut sa ii pui limite Lol hainoroc daca inveti sa faci abstractie de toti cei din jur o sa treci mai usor peste un tantrum in public. Pentru ei oricum nu exista reactie potrivita, daca te pui langa ea jos esti nebuna, daca o iei cu forta sau te enervezi ce fel de mama esti ca nu stii sa iti linistesti copilul "cu blandete". Mai sunt unii cu exces de zel care te vor intreba daca vrei sa o linisteasca ei Lol
Alle.p
Scris: Wednesday, October 30, 2019 8:32 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2018
Fetelor, ca tot vorbiti de tantrum, maine e un seminar gratuit online despre a asta, poate va intereseaza.
https://allaboutparenting.ro/3-pasi-prin-care-calmezi-corect-episoadele-de-furie-tantrumurile-sau-crizele-de-nervi-la-copii/
Legat de diversificare si statul în fundulet, într-adevar am gasit acum în unele surse ca este vorba de câteva secunde(5sec) sa isi poata men?ina singur echilibrul.
Patrick face deja asta, deci m-am lini?tit în privin?a asta. De câteva zile il pun cu noi la masa. Lui îi pun canita cu apa(Cu cioc) din care mai reuseste sa ia cate o guri?a si o linguri?a pe care o molfaie si cu care a avut deja gag-uriLol sper sa ne descurcam, începem zilele asteanewclap
Adina Mariana
Scris: Wednesday, October 30, 2019 8:52 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Buna fetelor.Despre acneea bebelusului ce stiti?de 3 zile ia aparut si bebelului meu niste zgrabunte/cosulete micute rosii cu puroi doar pe obrajori sus.Am citit ca e normal si vor trece de la sine.Voi ce spuneti sa il duc la medic?e ingrijorator?eu nu l-am dat cu nimic din ce scrie pe net.Cauzele ar fi supraincalzire ceea ce nu e cazul.La noi in casa sunt 22,5 grade iar el e imbracat cu un body subtire si salopeta.Detergent spal hainutele cu Ariel Baby si fara balsam.In rest folosesc doar gama mustela pt.ingrijirea lui nimic altceva.Am iesit si afara la aer si plimbarica,nu e tinut numai in casa.Nu imi dau seama de la ce a putut face sau daca e normal toti bebelusii sa faca.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.