Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
LAURA0202
Scris: Thursday, December 19, 2019 11:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/1/2016
Andra09 wrote:
Multumim de primire computerlove Mirunica mititica a crescut 500 gr în 10 zile Hilar de la 2430 gr la 2930 gr Love. Sper sa creasca bine în continuare.

Cheek Kiss Felicitari pt fetita. sa ti traiasca.o sa ia in greutate,stai linistita. a mea, avea 2580 cand am nascut o, am iesit din spital cu 2480 si acuma avem 11 kg, suntem o grasunica mica frumusica foc Hilar
imi cer scuze ca am cam ramas in urma, nu prea am timp de nimika,pe cat ii de dulce,pe atata fac tot ce conider eu ca trebuie pt ea, mai fac si un pic de curatenie ,plus mancare ca sa aiba tata so cand vine de la munca si uite asa eu, n am timp de mine ras dar sunt multumita cand stiu ca ea ii bine si ii multumesc la Dumnezeu in fiecare clipa, ca ii sanatoasa,imediat facem anul si n am fost decat o singura data racite, fara febra Hands
va pun o ultima poza cu minunea mea, sper sa ajung la zi cu cititul.
computerlove

LAURA0202 attached the following image(s):
micky mouse.jpg

Ella30
Scris: Friday, December 20, 2019 8:02 AM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Andreea06 wrote:

Eu iti propun sa o cantaresti si tu acasa ca am mai patit si eu sa fie valori gresite la mf. Iar legat de curba si de ‘cat ar trebui sa aiba’, fiecare copil e unic, pe 13 luna asta avea 6800? Pai sunt cateva zile de atunci.. nu ia 700 gr intr-o sapt nu?
De curba eu stiu ca e panica daca scade doua sau mai multe. Avand 96%, era oricum suuuus.. eu nu vad asa problema ca a scazut putin..

M am gandit si la asta dar am zis sa nu pic in extrema cealalta, adica sa ma obsedeze greutatea ei si sa o cantaresc zilnic. Dar cred ca totusi asa am sa fac.
Pe 13 avea 6800, la pediatra. La mf, ieri, 6820. Stiu ca pot exista diferente intre cantare, dar..ambele mi au zis ca trebuia sa aiba 7500, de asta m au pus asa pe ganduri.
AlexandraRr
Scris: Friday, December 20, 2019 8:42 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella30 wrote:
Noi azi am fost la mf pt bilantul de 6 luni. Panica totala. S a speriat de transaminaze, dar nu a propus nici un tratament. Buuuun. I am zis ca fontanela creste, m a intrebat cat are, i am zis 5/5, a masurat cu degetul, ei i a dat 6/6.5. In ritmul asta copilul meu va avea o gaura in loc de oase.
La proba cantarului sa cad jos. 6820. Ea ar trebui sa aiba 7500. Pe 13 la pediatra avea 6800. Deci nu s a pastrat pe curba ei de crestere, era la 96%, acum e la 90%. Mf a zis sa ii dau 3 mese. Nici nu stiu cum sa procedez..ce sa fac..stiu ca abia de luna urmatoare trebuia sa introducem md..
Oare din cauza laptelui nu ia in greutate ? Sau a faptului ca noaptea suge san, poate suge doar prima parte, apa? Speram si eu sa ne revenim, acum am alt stres..

Eu zic ca e ok, trebuie cantarita o data pe luna pentru ca nu cresc constant mai ales dupa 6 luni. Eu nu as schimba nimic, abia daca are o masa pe zi, as introduce micul dejun nu peste o luna ci cand renunta la masa de lapte de dupa pranz, nu trebuie fortata.
Eu am avut si 25g in 1luna si pediatrul a zis sa o lasam in pace daca ea mananca normal si nu are semne de boala, acum la 1 an are analizele bune, deci clar mai sunt perioade cand stagneaza, daca nu scade sub percentila ei e totul ok (cu greutatea masurata lunar, mai des nu e relevant).
Carina de la 4 luni nu mai mananca deloc noaptea (cu mici exceptii, a avut cateva perioade de mancat noaptea dar nu tineau mai mult de 2-3 nopti) si totusi a crescut, nu toti copiii primesc lapte noaptea, mie pediatra imi spusese ca atunci cand nu mai cere noaptea sa nu insist si sa o trezesc pentru ca asa e firesc. Sfatul meu e sa faci la fel ca acum in continuare si sa o cantaresti din nou cand trece o luna :*

Ps. Am vazut ca ti-au zis ca "trebuia" sa aiba mai mult ;)) Carina la 1 an avea 8000g si este si acum totusi pe aceeasi percentila, deci nu conteaza greutatea pe care o are, nu toti copiii au la o anumita varsta un anumit nr de kg, stai linistita :*
Ella30
Scris: Friday, December 20, 2019 11:34 AM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Eu zic ca e ok, trebuie cantarita o data pe luna pentru ca nu cresc constant mai ales dupa 6 luni. Eu nu as schimba nimic, abia daca are o masa pe zi, as introduce micul dejun nu peste o luna ci cand renunta la masa de lapte de dupa pranz, nu trebuie fortata.
Eu am avut si 25g in 1luna si pediatrul a zis sa o lasam in pace daca ea mananca normal si nu are semne de boala, acum la 1 an are analizele bune, deci clar mai sunt perioade cand stagneaza, daca nu scade sub percentila ei e totul ok (cu greutatea masurata lunar, mai des nu e relevant).
Carina de la 4 luni nu mai mananca deloc noaptea (cu mici exceptii, a avut cateva perioade de mancat noaptea dar nu tineau mai mult de 2-3 nopti) si totusi a crescut, nu toti copiii primesc lapte noaptea, mie pediatra imi spusese ca atunci cand nu mai cere noaptea sa nu insist si sa o trezesc pentru ca asa e firesc. Sfatul meu e sa faci la fel ca acum in continuare si sa o cantaresti din nou cand trece o luna :*

Ps. Am vazut ca ti-au zis ca "trebuia" sa aiba mai mult ;)) Carina la 1 an avea 8000g si este si acum totusi pe aceeasi percentila, deci nu conteaza greutatea pe care o are, nu toti copiii au la o anumita varsta un anumit nr de kg, stai linistita :*

De luna trecuta de pe 13 pana luna asta pe 13 ea a pus 300gr. Avem aceeasi zi in care mergem la pediatra. Ea a zis ca per total e bine, ar fi trebuit sa aiba 7500 da ea a inceput sa joace in alta liga si ca nu i bai.

Mf asta m a speriat..acum mi am am dat seama ca la 4 luni a masurat o 61.5cm si ieri 60 cm..clara treaba. Fac in continuare cum am inceput, m am speriat degeaba ieri. Dar stii cum e..cand vine cineva si iti spune ca nu e ok incepi sa iti faci ganduri si sa te intrebi daca nu cumva are dreptate..
Sotul mi a zis ca de ce mai dam 150/ 180 lei la pediatra daca ma iau dupa mf..mare dreptate are si elcomputerlove
fluturash26
Scris: Friday, December 20, 2019 12:15 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Ella30 wrote:

De luna trecuta de pe 13 pana luna asta pe 13 ea a pus 300gr. Avem aceeasi zi in care mergem la pediatra. Ea a zis ca per total e bine, ar fi trebuit sa aiba 7500 da ea a inceput sa joace in alta liga si ca nu i bai.

Mf asta m a speriat..acum mi am am dat seama ca la 4 luni a masurat o 61.5cm si ieri 60 cm..clara treaba. Fac in continuare cum am inceput, m am speriat degeaba ieri. Dar stii cum e..cand vine cineva si iti spune ca nu e ok incepi sa iti faci ganduri si sa te intrebi daca nu cumva are dreptate..
Sotul mi a zis ca de ce mai dam 150/ 180 lei la pediatra daca ma iau dupa mf..mare dreptate are si elcomputerlove

Ei dupa 6 luni,iau mult mai putin in greutate. Important e sa ia si sa nu dea jos. A mea acum la 1 an si 2 luni abia are 9 kg deci iti dai seama ca va lua din ce in ce mai greu...
Si de cand incep sa mearga vor lua si mai greu.
In medie a mea ia cam 200-300 gr pe luna de la 6luni incoace.
Cata123
Scris: Friday, December 20, 2019 1:58 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017

Alexandra, ca vorbeati de 2 mese pe zi, are ceva daca a doua masa sa nu fie micul dejun? Chestia e ca de vreo saptamana nu se mai trezeste noaptea, mananca seara la 22-23 si apoi somn pana la 8. Cand se trezeste, mai stam vreo juma de ora in pat apoi vrea mancare, si cel mai repede ii fac laptele, evident. Nu ar avea rabdare sa ii pregatesc ceva, pana fac, pana se raceste, sigur se lasa cu plans. Si ma gandeam sa ii dau la pranz, apoi mai la 5-6, deci inainte de somn tot lapte primeste. Uite acum la pranz vreo 10 min am lasat farfuria cu supa la geam sa se raceasca, in timpul asta l-am mai pacalit cu cate o jucarie, dimineata nicio sansa sa mearga pacaleala Lol
AlexandraRr
Scris: Friday, December 20, 2019 2:09 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Cata123 wrote:

Alexandra, ca vorbeati de 2 mese pe zi, are ceva daca a doua masa sa nu fie micul dejun? Chestia e ca de vreo saptamana nu se mai trezeste noaptea, mananca seara la 22-23 si apoi somn pana la 8. Cand se trezeste, mai stam vreo juma de ora in pat apoi vrea mancare, si cel mai repede ii fac laptele, evident. Nu ar avea rabdare sa ii pregatesc ceva, pana fac, pana se raceste, sigur se lasa cu plans. Si ma gandeam sa ii dau la pranz, apoi mai la 5-6, deci inainte de somn tot lapte primeste. Uite acum la pranz vreo 10 min am lasat farfuria cu supa la geam sa se raceasca, in timpul asta l-am mai pacalit cu cate o jucarie, dimineata nicio sansa sa mearga pacaleala Lol

N-as putea sa iti zic exact cum e mai bine dar cert e ca va trebui totusi candva sa ii dai si mic dejun Lol incearca sa ii dai fructe, iaurt, branza sau pregateste cu o zi inainte si lasa la frigider, doar sa incalzesti, mie mai greu mi se pare sa ii dau cina pentru ca daca e prea devreme ii e foame noaptea si daca e prea tarziu nu mai vrea lapte Lol

Le: eu ii pregatesc mereu dimineata si pranzul si cina ca sa evit protestele ;))
AndreeaCD
Scris: Friday, December 20, 2019 2:31 PM
Nivel

Inregistrat: 4/26/2018
Cata123 wrote:

Buna Cata! Po?i sa ii decalezi prânzul. ?i fetita mea se trezea la 8 înainte. De fapt uneori dar foarte rar ?i în prezent. Ii dadeam laptic la 8,pe la 10 jumate 11 Md (fructe, iaurt cu fructe, fructe cu cereale sau cu brânza) la 13:30-14 prânzul ?i apoi numai bine vine ?i cina la 17-18. Recomandat e la diversificare sa nu la?i mai mult de 3 ore 3 ore jumate între mese, acum ca se întâmpla sa fii afara, pe drum sau sa doarma ?i sa treaca mai mult nu e grav, dar de preferat e sa ii faci asa, ca sa nu fie nici prea înfometat când ii dai sa pape sa plânga ?i apoi sa refuze mâncarea. În timp oricum o sa î?i schimbe ora de trezire noi de la 8 am ajuns la 6 jumate pe la 10 luni ?i ma dormea dupa. Iar în prezent se treze?te pe la 7-7 jumate ?i se treze?te de tot. Dar orele de mese eu nu prea le-am schimbat mult. Doar cu vreo jumate de ora mai repede dau Md ?i prânz ca sa bag ?i o gustare pana în cina.
Adina Mariana
Scris: Friday, December 20, 2019 4:26 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
alina89 wrote:

Haha Lol multumesc, dar nu sunt asa eroina, daca nu era TVul eram demult terminata pale macar ii pun doar chestii de la care are ce invata si ii povestesc si eu ce se intampla acolo, dar tot mi-as fi dorit sa stea mai mult inchis.. asa ca astept cu nerabdare gradi sa aiba parte de socializarea de care are nevoie si jocuri multe pe care eu nu i le pot oferi mereu, e o vina mare ce o simt fata de el. Cred ca asta e cel mai dificil lucru pe care l-am intampinat de cand sunt mami de 2.. sentimentul de vinovatie ca nu mai sunt doar mamica lui si trebuie sa ma imparta, in rest nu regret nimic.
Eu tot o mama eroina te vad.Nu ti usor asa ca orice modalitati vei aborda faci bine asa cum faci.Esti si tu un om si nu te poti rupe in 100 de bucati.Nu trebuie sa te simti vinovata.Atata cat poti si iti permite bebe faci.Indata merge la gradinita si o sa fie mai binepupici
Adina Mariana
Scris: Friday, December 20, 2019 4:29 PM
Nivel

Ella30 wrote:

Iohhh, greu ii, Doamne..cred ca mie imi e si mai greu pt ca in general ea e cumintica si eu nu s invatata cu ea asa nervoasa si urlatoare. Sau poate s a schimbat si asa va fi de acum..vrea sa faca multe lucruri si eu nu inteleg ce vrea si se enerveaza si tipa..sau maraie incontinuu, de ma face la psihic..dar..hashtag rezist. Trebuie.
O sa fie bine la puseul de 12s. Oricum a fi, o sa treaca. E tare greu pt ei..

Mancacioasa nu e deloc..mi se pare ca a mai si slabit. Dar o sa fie bine DistanceKiss
Este doar o perioada,nu cred ca va ramane ea mereu asa.Se poate schimba pt.ca ai fetita mare acuma dar nicidecum in rau doar cere atentie mai multa din partea ta.Tu o sa te obisnuiesti in timp ca acum esti obisnuita cum era pana acuma.Sper sa ia in greutate si sa nu ai probleme si la acest capitol.Pupici si multa puterepupici
Cata123
Scris: Friday, December 20, 2019 5:16 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2017
Multumesc mult pentru raspunsuri fetelor!!
Da Alexandra, nu pot sa fentez micul dejun la nesfarsit Lol
Cred ca fac cum a zis Andreea, sa ii dau mai tarziu, am preferat pranzul mai intai ca mananca mai mult legume si carnita decat fructe si imi place sa il vad mancand bine, dar asa fac de maine !

alina89
Scris: Friday, December 20, 2019 6:38 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Multumesc, Adina! pupici

Cata, eu cand se trezea la 8 ii dadeam lp cu o doza mai putin ca de obicei si dupa 1h-1h30m ii dadeam si fructele si dupa inca 3h pranzul. Al meu cand era mic era super mancacios.. dupa prima saptamana de diversificare nu mai primea lp la pranz dupa solide.. acum a devenit fooooarte mofturos. Sunt recunoscatoare totusi ca nu a fost asa dintodeauna..
Adina Mariana
Scris: Saturday, December 21, 2019 9:28 AM
Nivel

Fetelor vreau sa va intreb voi ce parere aveti despre vaccinul rotarix?citesc si de bine si de rau.Medicul de familie mi-a spus ce inseamna si ca pot sa il fac optional daca il cumpar din farmacie dar nu stiu daca sa il fac sau doar cele obligatorii.Voi ati facut?sper sa nu isc polemici nu asta este intentia mea.Stiu ca parerile sunt ft.partite in general cu vaccinurile dar pur si simplu nu am idee ce sa fac.Asa nehotarata nu am fost niciodataNuStiu
Ella30
Scris: Saturday, December 21, 2019 9:37 AM
Nivel

fluturash26 wrote:

Ei dupa 6 luni,iau mult mai putin in greutate. Important e sa ia si sa nu dea jos. A mea acum la 1 an si 2 luni abia are 9 kg deci iti dai seama ca va lua din ce in ce mai greu...
Si de cand incep sa mearga vor lua si mai greu.
In medie a mea ia cam 200-300 gr pe luna de la 6luni incoace.

Multumesc multcomputerlove m am linistit si relaxat acum. Isi spun cuvantul si oboseala si..nervii. ma simt foarte nervoasa pe mine ca nu stiu cum sa o calmez, daca ramane asa o sa imi fac stoc de magneziu..
Ella30
Scris: Saturday, December 21, 2019 9:41 AM
Nivel

Adina Mariana wrote:
Este doar o perioada,nu cred ca va ramane ea mereu asa.Se poate schimba pt.ca ai fetita mare acuma dar nicidecum in rau doar cere atentie mai multa din partea ta.Tu o sa te obisnuiesti in timp ca acum esti obisnuita cum era pana acuma.Sper sa ia in greutate si sa nu ai probleme si la acest capitol.Pupici si multa puterepupici

O sa ma obisnuiesc ca n am incotro. Iar ma gandesc la mamicile care au asa bebei de mici..Doamne cat le apreciez pt rabdarea lor..
Atentie ii ofer, e toata ziua lipita de mine ca o maimutica, si daca nu o tin in brate sta tot pe langa mine in pat/ scoica/ carut..am ajuns sa ma rog sa vina bunica la noi sau sa mergem noi la ei ca sa ne linistim putinuff
O sa te fac iar sa razi da..o sa fie binecomputerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.