Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Scris: Thursday, October 31, 2019 5:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
Adina Mariana wrote:
Fetelor cam cat dureaza durerea asta de sfarcuri mai ales cand prinde bebe sfarcu si suge primele dati?imi vine sa mor de durere.Nu am rani doar sunt atata de sensibili ca imi vine sa plang si cand ma spal dapoi cand prinde bebe.Atasarea incerc sa o fac cat de cat corecta,tare greu deschide gurita mare dar totusi reusesc in mare parte altfel ma gandesc ca as avea rani...greu esteuff

Ai incercat Lanolina sau Garmastan? Si stat cu sanii "in vant" , asa mi a zis dr mie si mi a prins bineLol

Vezi ca am avut dreptate cu kg? Crazy
Ella30
Scris: Thursday, October 31, 2019 5:51 PM
Nivel

blu88 wrote:

multumesc mult Ella o sa discut cu pediatra, asa am auzit si eu ca trebuei sa incerci mau multe pana o gasesti pe cea adecvata

Cheek Kiss
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 6:17 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
Yna86 wrote:

Si fetita mea mânca din ora in ora( si acum are zile si nopti in care vrea san foarte des,manânca si de 10 ori pe noapte).
In spital cat am stat mi au dat mameloane de silicon pt ca aveam sfarcurile micute iar ea nu putea deloc sa prinda si m au ajutat putin.
Durerile au scazut in intensitate treptat nu dintr o data, a crescut si am reusit sa o atasez mai bine la san.
Apoi si eu ii dau pe noapte de vreo 10 ori si doar asa atipeste astfel am nopti albe.Cam greu cu dormitul,cred ca nu o sa ii placa lui sa doarma.Eu mai dorm in timpul zilei cu el altfel nu as rezista sa fac fatza.Am si eu mameloane de silicon.Odata am incercat dar am evitat pt.ca as vrea cat mai natural sa fie totul,dar asa bine a fost cu ele,nu am simtit nici o durere,nimic.Am pus si comprese multi mam,m-au ajutat dar e parca doar pt.moment.Am incredere ca asa incetuc o sa creasca si o sa prinda sfarcu tot mai bine.Pana atunci indur,altceva nu am ce face.Iti multumesc pt.raspunspupici
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 6:19 PM
Nivel

MirelaD wrote:

Vai Adina, imi aduc aminte ce dureri crunte am avut si eu, imi dadeau lacrimile si imi venea sa musc din canapea de fiecare data:( cred ca atasarea era proasta. Ma dadeam cu lanolina si stateam cu sanii neacoperiti. Am incercat sa imbunatatesc atasarea+bebe care mai crescuse si incet incet m-a mai lasat..tin minte ca aveam crapaturi asa dureroase pe sfarcuri:( deci te inteleg cand vorbesti de durere.
Culmea e ca acum asa activa e la san, da din picioare, ma mai atinge cu manutele, mai lasa sanul, si tot simt sensibilitate sani cand se repozitioneaza.
Imbunatateste atasarea si va fi bine cu timpul ai sa veziCheek Kiss
Cam asa si eu.Partea buna daca o pot numi asa este ca dupa ce incepe sa suga de cateva ori se mai reduce din durere dar la inceput cand il apuca imi vine sa urlu.Stau si indur ce sa fac?incerc mereu sa fie atasarea cat mai corecta si sa cuprinda el cu gurita cat mai mult.Sper sa reusim in timp...greu mai esteCray
Adina Mariana
Scris: Thursday, October 31, 2019 6:23 PM
Nivel

Ella30 wrote:

Ai incercat Lanolina sau Garmastan? Si stat cu sanii "in vant" , asa mi a zis dr mie si mi a prins bineLol

Vezi ca am avut dreptate cu kg? Crazy
da..garmastan.Nu stiu cat ma ajuta...poate ma ajuta sa nu fac rani.Cel mai bine ma calmeaza compresele multi mam.De stat cu sanii goi nu prea pot din 2 motive.Unul ca ma dor cum sunt mari si ma misc deci imi e mai bine cu ei in sutien de alaptat si doi daca nu pun tampoane de sani imi curge lapticul afara cand se scoala sfarcul si patez tot.
Cu kg da...incetuc merg jos.Sper sa nu stagnez la un moment dat.Macar sub 80 sa fiu sa imi fie hainele de dinainte bune si sunt ft.multumitayes
alina89
Scris: Thursday, October 31, 2019 6:41 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Cam 3 sapt a durat la mine sensibilitatea asta la sani.. acum eu am alta problema, la satangul am facut de 3 ori perla de lapte si de 2 canal infundat, deci doare de mor, imi vine sa renunt la alaptat cu durerea asta Cray cel mai probabil nu se ataseaza cum ar trebui acolo si deasta tot fac.. la dreptul e totul perfect nici nu am treaba sa simt ceva cu el, dar stangul e teroare..

Fetelor, la noi de vro 2s doarme de la 22:30-7 dimineata cu vro 3 treziri, dar ffff agitat ca nu stiu cum se odihneste.. sta treaz cam 1h intre reprizele de somn pt papica. Eu il adorm ori la san ori infasat (doar manutele) si pe picioare leganat in timp ce citesc dintro carte random soptit asa, ambele variante dupa ce adoarme profund il mut in baby nest in pat langa mine si doarme cam 2-3 ore legat.
simmo
Scris: Thursday, October 31, 2019 7:13 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/19/2018
MirelaD wrote:

La mine sta cu fata in lateral, si isi misca capusorul cand in stanga cand in dreapta. Cateodata ajunge cu capul la subrat de trebuie sa ma asigur ca are nasucul liber:) cu fata in sus nu a stat niciodata, mereu e cu burtica lipita de a mea..
Nu vreau sa te sperii:) mai are momente cand o las jos si nu se trezeste dar nu sunt prea multe. Oricum fiecare bebe e diferit, poate al tau va sta:) nu e exclus nici sa fi gresit eu pe undeva, poate nu am procedat corect, nu stiu..tot ce pot sa fac in acest moment e sa fiu acolo pt ea si sa o ajut cum pot sa adoarma..

Asa doarme si al meu, dar tare mi-e frica de cum s-ar putea misca noaptea cu nasul :(
Uneori adorm si eu si nu mai pot sa-l urmaresc :((
Daca se misca mai mult, il simt si ma trezesc.
De cateva zile isi misca si el capul stanga - dreapta de unul singur (daca sta pe spate il misca lejer, iar daca sta la mine pe burta se chinuie putin, dar reuseste intr-un final. De miscarile astea peste noapte imi este frica. pale uff
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 8:45 PM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
alina89 wrote:
Cam 3 sapt a durat la mine sensibilitatea asta la sani.. acum eu am alta problema, la satangul am facut de 3 ori perla de lapte si de 2 canal infundat, deci doare de mor, imi vine sa renunt la alaptat cu durerea asta Cray cel mai probabil nu se ataseaza cum ar trebui acolo si deasta tot fac.. la dreptul e totul perfect nici nu am treaba sa simt ceva cu el, dar stangul e teroare..

Fetelor, la noi de vro 2s doarme de la 22:30-7 dimineata cu vro 3 treziri, dar ffff agitat ca nu stiu cum se odihneste.. sta treaz cam 1h intre reprizele de somn pt papica. Eu il adorm ori la san ori infasat (doar manutele) si pe picioare leganat in timp ce citesc dintro carte random soptit asa, ambele variante dupa ce adoarme profund il mut in baby nest in pat langa mine si doarme cam 2-3 ore legat.

Nestiutoarea se mine intreaba: cum iti dai seama daca ai canal infundat? De cateva zile fata mananca mai putin ca inainte, simt ca nu imi mai goleste bine sanii ...si parca simt asa o durere surda intr-un san chiar daca a papat inainte..cu celalalt nu am treaba, ca si tine..
Trebuie sa ma mai documentez ca nici despre perluta nu stiu mare lucru.
Pe picioare leganata nu am incercat. Voi testa la un somn peste zi, mai dau pauza bratelor
MirelaD
Scris: Thursday, October 31, 2019 8:48 PM
Nivel

Inregistrat: 5/16/2019
Ella30 wrote:

Tare rau imi pare ca de atatea luni tot citesc ca va chinuiti, Mirela..nu te simti vinovata , e foarte normal sa te enervezi .
La fel patesc si eu si imediat imi pare rau, apoi cu alta ocazie o iau de la capat si tot asa..
Eu nu o adorm cu capul pe umeri ci culcata in pozitia pt supt. Seara e o adevarata lupta..2 ore si ceva dureaza pana adoarme. Dar apoi recunosc ca doarme, cu 2-3 treziri pt papa. Dupa ce adoarme o mai tin inca cel putin 30 min, altfel se trezeste si o luam de la capat..
Nici eu nu mi pot face my time cateva ore, cum zice Georgiana..doar cand doarme ea, in loc sa ma odihnesc si eu uneori prefer sa fac cate ceva pt mineLol
Eu tot mai sper ca data viitoare cand intru sa te citesc cu vesti buneDistanceKiss

Si eu sper sa se imbunatateasca lucrurile curandCheek Kiss
Sper ca la voi e liniste si pace in toate aspecteleDistanceKiss
Iulia13
Scris: Thursday, October 31, 2019 8:54 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Adina Mariana wrote:
Da,recunosc ca am avut noroc cum sunt inalta.La mine numa de la 75 kg in sus se vede ca am inceput sa pun si pe haine.Cu toate ca am ajuns la 95 in sarcina chiar aratam bine si inca imi mai erau bune unele haine de dinainte dar eu pe mine le simt si nu este ok sa nu ma simt bine in pielea mea.Eu cu vergeturile cred ca mo ajutat si uleiul de cocos ca m-am dat din luna 3 de sarcina pana am nascut si pe sani la fel si am scapat.Adevarul e ca nici burta nu am avut format mare.Pe picioare aveam inainte cateva vergeturi in interior si acum au aparut sus in fatza dar noroc ca nu multe si nu se vad ft.tare.Este super ok daca poti tine Rina si sa faci si sport.O sa mearga kg jos destul de repede cu combinatia asta.La mine functioneaza.Asa am slabit cu Rina in urma cu cativa ani 24 kg si nu le-am mai pus inapoi.Bafta sa aipupici

Mul?umesc mult, sper sa le dau jos pana la nunta la anu Lol
alina89
Scris: Thursday, October 31, 2019 9:23 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
MirelaD wrote:

Nestiutoarea se mine intreaba: cum iti dai seama daca ai canal infundat? De cateva zile fata mananca mai putin ca inainte, simt ca nu imi mai goleste bine sanii ...si parca simt asa o durere surda intr-un san chiar daca a papat inainte..cu celalalt nu am treaba, ca si tine..
Trebuie sa ma mai documentez ca nici despre perluta nu stiu mare lucru.
Pe picioare leganata nu am incercat. Voi testa la un somn peste zi, mai dau pauza bratelor

Perla de lapte e un punctulet mic mic alb ca un cosulet pe mamelon, doare/ustura rau mai ales la supt. La canalul infundat se face caun fel de nodul intrun loc pe san, la fel foarte dureros..nici nu stiu care din astea 2 e mai rea...
Ella30
Scris: Thursday, October 31, 2019 11:19 PM
Nivel

alina89 wrote:

Perla de lapte e un punctulet mic mic alb ca un cosulet pe mamelon, doare/ustura rau mai ales la supt. La canalul infundat se face caun fel de nodul intrun loc pe san, la fel foarte dureros..nici nu stiu care din astea 2 e mai rea...

Nodulul tre sa doara neaparat?
Ella30
Scris: Thursday, October 31, 2019 11:20 PM
Nivel

MirelaD wrote:

Si eu sper sa se imbunatateasca lucrurile curandCheek Kiss
Sper ca la voi e liniste si pace in toate aspecteleDistanceKiss

Suntem pe modul zen acumLol DistanceKiss
Ella30
Scris: Thursday, October 31, 2019 11:22 PM
Nivel

Adina Mariana wrote:
da..garmastan.Nu stiu cat ma ajuta...poate ma ajuta sa nu fac rani.Cel mai bine ma calmeaza compresele multi mam.De stat cu sanii goi nu prea pot din 2 motive.Unul ca ma dor cum sunt mari si ma misc deci imi e mai bine cu ei in sutien de alaptat si doi daca nu pun tampoane de sani imi curge lapticul afara cand se scoala sfarcul si patez tot.
Cu kg da...incetuc merg jos.Sper sa nu stagnez la un moment dat.Macar sub 80 sa fiu sa imi fie hainele de dinainte bune si sunt ft.multumitayes

Usor usor o sa imbunatatesti atasarea si o sa treaca si durereapupici
Eu am ramas cu 5kg in plus de care vad ca nu scap nici daca nu manancLol
Lili Eu
Scris: Thursday, October 31, 2019 11:38 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
Adina Mariana wrote:
Pt.ca so obisnuit acasa si a vazut ca acasa este mai bine ca acolo si acuma riposteaza.Tot ce poti sa faci este sa il duci in continuare indiferent ca ii convine sau nu,el trebuie sa constientizeze ca si acolo este bine.Ii explici de fiecare data ca o sa fie bine si dupa o perioada chiar o sa fie bine.Trebuie sa fi tare,nu va dura asa mereu.Majoritatea parintilor gresesc ca nu ii mai duc cand se confrunta cu problema asta si se dezobisnuiesc de totului copiii de gradinita.Clar trebuie sa fi tare de caracter si sa nu te arati afectata cand vezi ca riposteaza.O sa fie binepupici
Multumesc de raspuns..îl duc nu îl tin acasa... cat a stat ca asa mereu zicea mami gradi, Luca si Gabi... Luca stiu cine e dar Gabi habar nu aveam.. toata ziua zicea prin casa Gabi Gabiii Lol si când am fost luni întreb pe îngrijitoare care a venit la usa după el cine e Gabi. ca toata ziua întreaba de Gabi de la gradi... si ea cica pai eu sunt Gabi Lol îmi place ca deja au activitati si el e foarte incantat sa îmi arate ce face el la gradi.. Love
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.