Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MirelaD
Scris: Friday, August 9, 2019 2:59 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Nela wrote:
Fetelor, care sunte?i din Sv si întreba?i de indemniza?ie..... Eu am avut concediul pana pe 8 mai. Actele pentru indemniza?ie se depun dupa ce se termina concediu. Am început sa umblu dupa hârtii dupa vreo 3 zile, de când am terminat concediul, cele de la serviciu au durat pu?in mai mult (câteva zile pana le-a completat pe toate). Pe data de 17 sau 20, nu mai re?in, am depus dosarul (în alt ora? din jud), iar pe data de 10 iulie am primit banii în cont.

Multumim:*:*
MirelaD
Scris: Friday, August 9, 2019 3:01 PM
Nivel

Bella_Tm wrote:
Mirela apropo de administrarea acasa a vaccinului si noi prima doza de Rotarix am facut-o la medic, am vazut cum se administreaza si ne-a spus ca urmatoarea doza putem sa o facem acasa daca bebe e ok. Este destul de simplu, i-l dai ca pe un siropel in gurita. Noi asa o sa facem la 5 luni cand va fi timpul.

Ce cantitate este? Mie mi-e teama sa nu il scuipe sau eu stiu ce altceva:(
MirelaD
Scris: Friday, August 9, 2019 3:05 PM
Nivel

Fetelor, referitor la depunerea dosarului de indemniza?ie,poate vreuna ati trecut prin asa ceva: eu in buletin am adresa de domiciliu in piatra neamt, dar de vreo 3 ani lucrez in iasi, unde stau cu sotul in chirie.
Ma gandeam, oare nu ar fi posibil cumva sa depun in iasi dosarul? Ca sa nu mai bat drumul pana la piatra?
CrisM
Scris: Friday, August 9, 2019 3:10 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/17/2017
MirelaD wrote:
Fetelor, referitor la depunerea dosarului de indemniza?ie,poate vreuna ati trecut prin asa ceva: eu in buletin am adresa de domiciliu in piatra neamt, dar de vreo 3 ani lucrez in iasi, unde stau cu sotul in chirie.
Ma gandeam, oare nu ar fi posibil cumva sa depun in iasi dosarul? Ca sa nu mai bat drumul pana la piatra?

Eu am în buletin adresa de domiciliu la parinti si stau în Pite?ti. Am depus actele în Pite?ti, dar nu mi le-ar fi primit daca nu aveam facuta resedinta pe Pite?ti.
La mine a durat 3 luni pana am primit banii.
Ella30
Scris: Friday, August 9, 2019 3:13 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
MirelaD wrote:

Cred ca trebuie sa depui unde ai adresa de domiciliu..asa ni s a zis cand ne am dus ca floricele sa depunem dosarul de alocatie in iasiLol
Nela
Scris: Friday, August 9, 2019 3:40 PM
Nivel

Inregistrat: 6/18/2018
MirelaD wrote:

?i eu am domiciliul în alt ora?,în buletin, ?i stau în Sv. Asta a fost prima mea întrebare pe care am adresat-o la primaria de aici, din Sv. Raspunsul - dosarul se depune doar la primaria de unde ai domiciliu. De aici de la primarie, nici n-a vrut sa-mi dea hârtiile sa le am gata completate. A zis ca le primesc de acolo. Lol
Nela
Scris: Friday, August 9, 2019 3:47 PM
Nivel

Inregistrat: 6/18/2018
Bella_Tm wrote:
Mirela apropo de administrarea acasa a vaccinului si noi prima doza de Rotarix am facut-o la medic, am vazut cum se administreaza si ne-a spus ca urmatoarea doza putem sa o facem acasa daca bebe e ok. Este destul de simplu, i-l dai ca pe un siropel in gurita. Noi asa o sa facem la 5 luni cand va fi timpul.

Dar trebuie notat în carnetul cu vaccin date despre el.Data când s-a facut ?i altele. Da, nu e complicat, dar e totu?i un vaccin. Oare este în regula administrarea unui vaccin acasa fie el ?i sub forma de siropel?
MirelaD
Scris: Friday, August 9, 2019 4:18 PM
Nivel

Multumesc fetelor de raspuns. Deci asta e voi depune la piatra neamt, desi imi doream sa nu mai bat drumul pana acolo. Inca o data birocratia nu e de partea noastra..
lore.t.
Scris: Friday, August 9, 2019 4:20 PM
Nivel

Inregistrat: 9/11/2017
MirelaD wrote:

Nu poti sa depui actele decat in orasul unde ai adresa de domiciliu in buletin. Eu la fel am fost in Deva cu toate completate, chiar ei mi-au dat ca nu stiau ca am buletinul pe Orastie si cand m-am dus cu dosarul au zis vaiiii dar nu se poate aici...trebuie sa mergeti la Orastie si am facut iar un drum Crazy
Bella_Tm
Scris: Friday, August 9, 2019 4:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2018
Nela wrote:

Dar trebuie notat în carnetul cu vaccin date despre el.Data când s-a facut ?i altele. Da, nu e complicat, dar e totu?i un vaccin. Oare este în regula administrarea unui vaccin acasa fie el ?i sub forma de siropel?

Da, mi-a zis sa il notez in carnetel si va pune ea parafa data urmatoare cand merg la control.
Saptamana viitoare as vrea sa i-l administrez, inainte de a merge la mare, ca azi am facut cele 2 de la 4 luni (noi ne-am decalat cu vreo 2 sapt ca a avut o raceala la 2 luni).
Banuiesc ca daca nu era ok nu mi-ar fi spus. Am vazut primul cum i l-a administrat, pur si simplu putin cate putin cu siringa in gurita pana l-a terminat.
fluturash26
Scris: Friday, August 9, 2019 4:31 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
MirelaD wrote:
Multumesc fetelor de raspuns. Deci asta e voi depune la piatra neamt, desi imi doream sa nu mai bat drumul pana acolo. Inca o data birocratia nu e de partea noastra..

Nu stiu voi, dar la mine a mers sotup singurel si a depus dosarul si de alocatie si de indemnizatie, fara procura fara nimic. Suna si intreaba daca e ok sa mearga doar el.
Bella_Tm
Scris: Friday, August 9, 2019 4:36 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2018
Am fost ieri la un consult la o alta pediatra legat de scaunul verde. Mi-a spus ca e normal la bebelusii alaptati cu formula si ca e de la cum se oxideaza scaunul, cat sta in intestin. Mi-a spus sa ramanem pe Topfer 1, sa nu mai schimbam, mai ales ca bebe ia bine in greutate. La 4 luni jumate are 67 cm si 8100g.
De asemenea i s-a parut ca e putin cam alb in podul palmelor, talpi si pe la gurita si mi-a dat cateva analize de sange pe care sa le facem (hemoleucograma, calciu ionic si total, feritina) pt a depista din timp o eventuala anemie si astfel sa putem corecta eventuale carente cu mancarea pe care o sa o introducem la 6 luni si nu neaparat cu suplimente (doar in caz de nevoie).
In rest bebe e sanatos si voinic.
AlexandraRr
Scris: Friday, August 9, 2019 4:42 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Mirela, eu te sfatuiesc sa administrezi la medic vaccinul, nu se face acasa chiar daca e oral! Inainte de a administra un vaccin copilul trebuie consultat complet si corect, sa se asigure ca nu are focare de infectie orl etc Nu am mai aizit aceasta abordare dar medicul trebuie sa isi asume asta, nu tu. Ce faci daca il varsa pe tot sau aproape tot, daca are o reactie alergica? Medicul macar vede si stie ce sa faca. Sfatul meu e sa mergi la medic, daca nu schimbi mf mergi la un pediatru, el trebuie si raportat la directia de sanatate publica nu doar trecut in carnet Cheek Kiss
AlexandraRr
Scris: Friday, August 9, 2019 4:44 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ma bucur ca e bine voinicul, Bella, stiu ca erai stresata cu greutatea si cu laptele praf :*
Sper sa fie ok analizele, nici noua nu ne-a recomandat niciodata pediatrul suplimente fara motiv :*
CrisM
Scris: Friday, August 9, 2019 5:46 PM
Nivel

Inregistrat: 11/17/2017
Art. 14 OUG 111/2010 privind acordarea indemnizatiei de crestere copil
"(1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonan?a de urgen?a, reprezentând indemniza?ie sau stimulent de inser?ie, ?i documentele din care rezulta îndeplinirea condi?iilor legale de acordare a acestora se depun la primaria comunei, ora?ului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucure?ti pe raza careia solicitantul î?i are domiciliul sau re?edin?a. "
E suficienta resedinta si dosarul poate fi depus si în alt oras fata de cel de domiciliu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.