Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 8:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
maria2013 wrote:
Cu drag! Spor la adunat hârtii si...sa scapati usor! Eu una...urasc birocratia!!!

Si noi o uramLol si inca cum !
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 9:07 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
maria2013 wrote:
Dupa ce se termina concediul postnatal, aveti la dispozitie 60 de zile pt a depune dosarul de indemnizatie

Multumesc:*
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 9:09 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Eu am depus pe 6 mai, desi concediul postnatal se terminase pe 8 Aprilie. Am primit banii in iulie. Cam doua luni dureaza pana intra banii

Sa speram ca si in piatra neamt se misca asa lucrurile, eu auzisem si de la 3 luni in sus:(
fluturash26
Scris: Thursday, August 8, 2019 9:41 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
AlexandraRr wrote:

Sper ca iti poti da seama pentru ca nu sta la pozat :))
https://ibb.co/3ST4g9q
https://ibb.co/zbhJdz3
https://ibb.co/hsR8CM8
https://ibb.co/WW1GH34
L e: are pe tot corpul dar sunt rare si predomina pe fata, gat si maini :*

A avut si a mea ceva dar nu asa, nu cred ca se vedeau la poza daca as fi facut...era ceva la gat ca o iritatie de la caldura. Deci nu cred ca a avut legatura cu vaccinul.
Mi-am dat seama dupa poze. Merci mult! Si voi sti si la urmatoru.
Iulia13
Scris: Thursday, August 8, 2019 10:23 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
MirelaD wrote:

Eu sunt in plin proces de adunat documente.
Eu mai am sapt viitoare concediu postnatal, si practic de luni de pe 19 intru in concediu crestere copil.
Azi dim cand am fost la mf, mi-am luat si concediul care mai era de luat pe august.
Apoi am facut o cerere prin care rog conducerea sa imi suspende cim-ul pt a putea trece in concediu crestere copil+copie certificat nastere fata+concediul de la mf. Eu toate astea le-am facut poza si le-am trimis pe mail la contab ca nu am cum sa ajung personal acolo. Lucrez inspre letcani, la vreo 10 km de iasi, si nu am cu cine lasa fata:(Sotul iese tarziu si asta e..a fost intelegatoare dna de la conta, desi e o pers f dificila.
Apoi ea imi face decizia aceea+adeverinta+ cred ca o copie dupa cererea facuta de mine. Plus restul de doc care trebuiesc puse in dosar.
Eu trebuie sa depun la piatra neant, asa ca ma rog sa primesc de la serviciu ce am nevoie, de la ing un extras de cont si sa plec la drum cu ambele dosare compplete( eu am si cel pt alocatie). Iar luni dim pe 19 aug sa ma prezint acolo sa le depun.

Eu asa mi-am organizat, sper sa fie corect. Daca fetele cu exp au facut altfel, poate ne ajutaCheek Kiss

Si eu am depus dosarul saptamana trecuta ,postnatalul l-am avut pana pe 17.07. Aloca?ia am depus-o în iunie ,la o sapt dupa ce am nascut acum nu stiu cand vor intra ..stiu ca dureaza ceva. Si la mine a fost ceva umblatura, am facut un dosar dupa un anumit tipar dat de cineva de la Ia?i care ne-a zis ce acte am nevoie ,cand am fost la primarie de unde e sotul mai aveam nevoie de ceva, dupa ce am dus la primarie la Sv ma suna dupa 2 zile sa imi zica ca mai trebuie sa duc ceva Argue
AlexandraRr
Scris: Thursday, August 8, 2019 10:53 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
fluturash26 wrote:

A avut si a mea ceva dar nu asa, nu cred ca se vedeau la poza daca as fi facut...era ceva la gat ca o iritatie de la caldura. Deci nu cred ca a avut legatura cu vaccinul.
Mi-am dat seama dupa poze. Merci mult! Si voi sti si la urmatoru.

A mea a facut practic boala, pediatrul zicea ca dispar in 24 de ore. Ma bucur ca nu face febra si nu e contagioasa, eu nu am facut nici o boala a copariei si n-as vrea sa le fac acum Lol
Poate scapati si data viitoare fara reactii adverse topai
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 10:58 PM
Nivel

Iulia13 wrote:

Si eu am depus dosarul saptamana trecuta ,postnatalul l-am avut pana pe 17.07. Aloca?ia am depus-o în iunie ,la o sapt dupa ce am nascut acum nu stiu cand vor intra ..stiu ca dureaza ceva. Si la mine a fost ceva umblatura, am facut un dosar dupa un anumit tipar dat de cineva de la Ia?i care ne-a zis ce acte am nevoie ,cand am fost la primarie de unde e sotul mai aveam nevoie de ceva, dupa ce am dus la primarie la Sv ma suna dupa 2 zile sa imi zica ca mai trebuie sa duc ceva Argue

Si mie mi s a spus in iulie cand am depus ca poate sa dureze si 4 luni pana intra alocatia. Dar azi am avut o surpriza placutaLol
Noua ne a dat de la primarie o lista cu ce ne trebuie la dosar. Bine, noi nu mai apartinen de Iasi , poate si de asta s au miscat asa repedehainoroc deh, cu ciurea nu te puiLol
MirelaD
Scris: Friday, August 9, 2019 4:34 AM
Nivel

Ella30 wrote:

Si mie mi s a spus in iulie cand am depus ca poate sa dureze si 4 luni pana intra alocatia. Dar azi am avut o surpriza placutaLol
Noua ne a dat de la primarie o lista cu ce ne trebuie la dosar. Bine, noi nu mai apartinen de Iasi , poate si de asta s au miscat asa repedehainoroc deh, cu ciurea nu te puiLol

Unde ai depus dosarul de s-a miscat asa repede?
Este ora 4 jumate, tocmai i-am mai luat fetei temp inca o data, ce-i drept noaptea la subrat. Sper ca e ok si asa, nu am vrut sa o chinui cu funduletul, i-am verificat periodic si fruntea. O singura data am atins 38.1 in rest sub. Poate nu mai creste si scapam

LE: am vazut ca ai zis ciurea:)
Ella30
Scris: Friday, August 9, 2019 5:19 AM
Nivel

MirelaD wrote:

Unde ai depus dosarul de s-a miscat asa repede?
Este ora 4 jumate, tocmai i-am mai luat fetei temp inca o data, ce-i drept noaptea la subrat. Sper ca e ok si asa, nu am vrut sa o chinui cu funduletul, i-am verificat periodic si fruntea. O singura data am atins 38.1 in rest sub. Poate nu mai creste si scapam

LE: am vazut ca ai zis ciurea:)

Da, eu apartin acum de primaria ciureaLol dar sincer daca se rezolva asa repede toate, prefer mai degraba aici decat iasiulNuImiPasa

Eu sper ca momentul critic a trecut si ca nu mai creste temperatura, ci isi revineHands
Nela
Scris: Friday, August 9, 2019 11:47 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/18/2018
Fetelor, care sunte?i din Sv si întreba?i de indemniza?ie..... Eu am avut concediul pana pe 8 mai. Actele pentru indemniza?ie se depun dupa ce se termina concediu. Am început sa umblu dupa hârtii dupa vreo 3 zile, de când am terminat concediul, cele de la serviciu au durat pu?in mai mult (câteva zile pana le-a completat pe toate). Pe data de 17 sau 20, nu mai re?in, am depus dosarul (în alt ora? din jud), iar pe data de 10 iulie am primit banii în cont.
Ella30
Scris: Friday, August 9, 2019 12:32 PM
Nivel

Nela wrote:
Fetelor, care sunte?i din Sv si întreba?i de indemniza?ie..... Eu am avut concediul pana pe 8 mai. Actele pentru indemniza?ie se depun dupa ce se termina concediu. Am început sa umblu dupa hârtii dupa vreo 3 zile, de când am terminat concediul, cele de la serviciu au durat pu?in mai mult (câteva zile pana le-a completat pe toate). Pe data de 17 sau 20, nu mai re?in, am depus dosarul (în alt ora? din jud), iar pe data de 10 iulie am primit banii în cont.

Multumim mult pupici
Bella_Tm
Scris: Friday, August 9, 2019 1:29 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2018
Si noi am facut azi vaccinul de 4 luni. A plans putin dar apoi a inceput sa rada. Sa vedem daca face febra.

Actele pt indemnizatie si alocatie le-am depus in 28 mai (in 26 mi se termina concediul postnatal) si in 10 iulie mi-au virat banii. Azi a intrat a doua tura.
Succes!
Irinan
Scris: Friday, August 9, 2019 2:09 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
MirelaD wrote:
Neata fetelor, ati discutat ceva, nu gluma, trebuie sa ma pun la punct cu cititul ca pare interesant:)
Insa va scriu repede ca am fost dimineata la vaccinul de 2 luni, gata l-am facut si pe asta. A plans mititica, era de asteptatuff dar s-a linistit in bratele mele si a adormit. Doarme si acum..si asa noaptea trecuta a fost agitata, de fapt in fiecare noapte. Ea nu doarme asa linistita in pat, ci la 5-10 secunde misca mainile si picioarele le trage la piept. Apoi se linisteste inca 5 sec si tot asa. Stau/dorm iepureste langa ea.

Mi-a zis mf ca la 38.5 grade sa ii dau 1/2 supoz cu paracetamol de 125mg, pana atunci nimic doar comprese cu gheata pe picioruse sau felii de cartof de la congelator ..eu am de ambele la congelator, desi nu stiu ce sa zic despre cartof..

Mi-a cantarit-o si cik nu a mai luat asa bn in greutate ca data trecuta:( avem cam 5kg si 57 cm. Asta am citit eu repede de pe foaie ca nu mi-a zis efectiv valorile. M-a intrebat daca nu cumva fata nu se satura cu laptele meu..eu nu am simtit diferente mari, adica sunt si zile cand parca papa mai putin dar banuiesc ca e normal, nu? Cred ca tindea spre introducerea lp:( Era destul de prost dispusa astazi si s-a schimbat si mai mult cand i-am zis ca am fost la pediatru si am facut si analize. S-a simtit vizibil jignita..conform hemoleucogramei ar avea anemie, hb si hematocrit scazut comparativ cu analizele anterioare. Ea vroia sa intervina cu supliment, dar i-am zis ca ieri la consultul pediatrei aceasta nu considera ca e nevoie inca sa ii dam fier, sa mai asteptam o luna jum 2 si sa refacem hemoleucograma.. cu chiu cu vai a zis si ea ca peste o luna sa revenim cu rezultatele si daca tot sunt in scadere ii dam fier..m-a cam enervat atitudinea ei.
Legat de calciu, am intrebat-o pt ce ii dam, pt fontanela? Si ea a sarit ca arsa ca pt profilaxia rahitismului( evident fara analiza calciului inainte). I-am zis sa fata nu tolereaza prea bn calciu gluconic, simt ca o constipa si ii da dureri de burtica si ne-a recomandat alinan ca+d3 de 2 ori pe zi, si sa nu ii mai dau d3-ul separat ca pana acum. Si sa iau eu ce mai am din calciu si d3. Nici nu stiu ce sa fac, daca sa ii dau sau nu..

Am intrebat de vaccinul rotarix, ca ea nu avea de gand sa zica nimic, si a zis ca il recomanda. DAR sa il adminisrrez eu singura acasa. E normal asa?? Nu trebuie acolo la cabinet? A zis ca peste 2 sapt sa ii dau prima doza, si fix peste o luna cealalta doza. Sa il administrz intre mese. Mi-a dat reteta sa il cumpar eu. Oare sa ma risc sa il dau eu, sau sa caut un alt cabinet sa il faca?

Nu stiu, mi-am schimbat total parerea, nu ma asteptam sa se simta asa ofensata ca am fost si la un pediatru..

Greu cu mf astia, unii se cred atotstiutori si tare au probleme cu orgoliul..

Mirela iti spun ce mi a zis mie neonatologul in maternitate, atat timp cat copilul ia minim 500 g pe luna e ok. Nu fiecare copil ia in greitate la fel, de fapt acelasi copil nu ia in greutate la fel in fiecare luna.
Bella_Tm
Scris: Friday, August 9, 2019 2:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2018
Mirela apropo de administrarea acasa a vaccinului si noi prima doza de Rotarix am facut-o la medic, am vazut cum se administreaza si ne-a spus ca urmatoarea doza putem sa o facem acasa daca bebe e ok. Este destul de simplu, i-l dai ca pe un siropel in gurita. Noi asa o sa facem la 5 luni cand va fi timpul.
MirelaD
Scris: Friday, August 9, 2019 2:58 PM
Nivel

Irinan wrote:

Mirela iti spun ce mi a zis mie neonatologul in maternitate, atat timp cat copilul ia minim 500 g pe luna e ok. Nu fiecare copil ia in greitate la fel, de fapt acelasi copil nu ia in greutate la fel in fiecare luna.

Multumesc:* stiu lucrurile astea, dar uite cum te ajung vorbele unui medic:( te fac sa te indoiesti de anumite lucruri
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.