Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
GeorgianaB
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:27 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/15/2018
AlexandraRr wrote:

Nu omoara dar de exemeplu relatia fosfor-calciu este invers proportionala, cu cat unul e in cantitate mai mare cu atat creste excretia celuilalt si atunci scade nivelul sanguin. Daca valoarea calciului este mare va fi mica cea a fosfoului si stii cat e de important in stuctura oaselor si dintilor acest mineral. e doar un exemplu.

Dozele recomandate de toti medicii sunt profilactice, nu curative. Nu exista un medic care sa dea Calciu sau alt mineral astfel incat sa perturbe metabolismul. Adica sa nu exageram totusi
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:30 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
AlexandraRr wrote:
Somnolenta a fost si la noi dupa fiecare vaccin. Dureri nu ar trebui sa aiba, daca asa ti se pare pune-i comprese ude la locul injectarii, alta durere nu are de ce sa existe :*
Mai urmareste-i temperatura dar e posibil sa doarma mult azi :)

Deja ma ingrijoram ca nu ii sta in caracter asa, de obicei ma chinui sa o linistesc..si acum doarme:) dar m-am mai linistit.
O sa ii mai iau temperatura, si o sa fiu atenta si peste noapte:*
AlexandraRr
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:36 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
MirelaD wrote:

Deja ma ingrijoram ca nu ii sta in caracter asa, de obicei ma chinui sa o linistesc..si acum doarme:) dar m-am mai linistit.
O sa ii mai iau temperatura, si o sa fiu atenta si peste noapte:*

Te cred, la fel ma speriasem si eu :))
Eu foloseam un plasture care arata temperatura, il puneam pe timp de noapte pentru a nu o trezi.

La noi au inceput acum sa apara pete rosii, ne-a avertizat medicul ca este o reactie adversa frecventa dupa ror dar tot e stresant Lol
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:39 PM
Nivel

Ella30 wrote:
Cata si noi suntem in cautarea unui carut mai mic pe care sa l pot manerva si eu. Momentan avem un kunert 3 in 1 dar depind de altii ca sa scot fata afaraalcool

Fetelor cand se depune dosarul pt indemnizatie? Eu mai am cm pana pe 5 sept. As putea cere de pe acum documentele de la angajator? Nu ma afecteaza la cm faptul ca am nevoie de decizia de spuspendare a contractului? Voi cum ati procedat? hearts grup

Eu sunt in plin proces de adunat documente.
Eu mai am sapt viitoare concediu postnatal, si practic de luni de pe 19 intru in concediu crestere copil.
Azi dim cand am fost la mf, mi-am luat si concediul care mai era de luat pe august.
Apoi am facut o cerere prin care rog conducerea sa imi suspende cim-ul pt a putea trece in concediu crestere copil+copie certificat nastere fata+concediul de la mf. Eu toate astea le-am facut poza si le-am trimis pe mail la contab ca nu am cum sa ajung personal acolo. Lucrez inspre letcani, la vreo 10 km de iasi, si nu am cu cine lasa fata:(Sotul iese tarziu si asta e..a fost intelegatoare dna de la conta, desi e o pers f dificila.
Apoi ea imi face decizia aceea+adeverinta+ cred ca o copie dupa cererea facuta de mine. Plus restul de doc care trebuiesc puse in dosar.
Eu trebuie sa depun la piatra neant, asa ca ma rog sa primesc de la serviciu ce am nevoie, de la ing un extras de cont si sa plec la drum cu ambele dosare compplete( eu am si cel pt alocatie). Iar luni dim pe 19 aug sa ma prezint acolo sa le depun.

Eu asa mi-am organizat, sper sa fie corect. Daca fetele cu exp au facut altfel, poate ne ajutaCheek Kiss
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:42 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Eu foloseam un plasture care arata temperatura, il puneam pe timp de noapte pentru a nu o trezi.

La noi au inceput acum sa apara pete rosii, ne-a avertizat medicul ca este o reactie adversa frecventa dupa ror dar tot e stresant Lol

Nu stiam ca exista astfel de plasturi, ar fi f utili pe timp de noapte. O sa il pun pe sot sa intrebe la farmacie..

Pff deci si noi trebuie sa fim pe fata cu petele cand vom face ror..
GeorgianaB
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:44 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
Cata123 wrote:
Acum ceva timp, nu nascusem sigur, vorbeau fetele, nu mai stiu care, de carutul sport Gb Pockit + mi-am adus recent aminte de el si l-am cautat, ma gandeam sa il cumpar ca ce avem noi e mare si nu prea am acces cu el in magazine cum as dori eu. Voiam sa intreb daca este bun, rezistent cat de cat sa poata fi folosit mai des sau e asa mai mult in caz de deplasare in concediu etc. Ce avem noi acum e 3 in 1 deci as avea si partea sport dar ma gandeam sa il iau si pe acela sa fie pentru cand am chef sa ma strecor. Multumesc

Noi avem GB Pockit All Terrain, in comparatie cu caruciorul 3 in 1 Chicco Trio Sprint este mai usor, se poate manevra cu o mana, ca minus spatiu de depozitare este mic si din punctul meu de vedere conteaza mult ca sa te scuteasca de la a cara geanta, rucsac. Tot ca minus vad si manevrarea lui cel putin pe strazile, trotuarele din Bucuresti, ne mai impotmolim in sinele de tramvai, trotuarele accidentate, cu celalalt carucior nu aveam aceeasi problema, treceam peste orice obstacol aproape. La minus pot trece si sistemul prin care se lasa copilul in pozitie orizontala, presupune sa apesi pe un fel de button si sa tragi de o centura spre deosebire de celalalt carucior la care puteam face asta cu o mana.
Important este sa il vezi in magazin, sa il incerci, la bebetei au multe modele si le poti compara.
Sincer ai putea sa il cumperi de la anul, acum nu ii vad rostul.
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:47 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
MirelaD wrote:

Eu sunt in plin proces de adunat documente.
Eu mai am sapt viitoare concediu postnatal, si practic de luni de pe 19 intru in concediu crestere copil.
Azi dim cand am fost la mf, mi-am luat si concediul care mai era de luat pe august.
Apoi am facut o cerere prin care rog conducerea sa imi suspende cim-ul pt a putea trece in concediu crestere copil+copie certificat nastere fata+concediul de la mf. Eu toate astea le-am facut poza si le-am trimis pe mail la contab ca nu am cum sa ajung personal acolo. Lucrez inspre letcani, la vreo 10 km de iasi, si nu am cu cine lasa fata:(Sotul iese tarziu si asta e..a fost intelegatoare dna de la conta, desi e o pers f dificila.
Apoi ea imi face decizia aceea+adeverinta+ cred ca o copie dupa cererea facuta de mine. Plus restul de doc care trebuiesc puse in dosar.
Eu trebuie sa depun la piatra neant, asa ca ma rog sa primesc de la serviciu ce am nevoie, de la ing un extras de cont si sa plec la drum cu ambele dosare compplete( eu am si cel pt alocatie). Iar luni dim pe 19 aug sa ma prezint acolo sa le depun.

Eu asa mi-am organizat, sper sa fie corect. Daca fetele cu exp au facut altfel, poate ne ajutaCheek Kiss

La mine e mai dificil cu obtinerea documentelor pt ca sediul e la timisoara si dureaza pana le primesc. De asta ma intrebam ce si cum..sa scap odata si de asta ca sincer urasc birocratia. Noi pt alocatie am depus luna trecuta, azi au intrat deja banutii.
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 4:33 PM
Nivel

Ella30 wrote:

La mine e mai dificil cu obtinerea documentelor pt ca sediul e la timisoara si dureaza pana le primesc. De asta ma intrebam ce si cum..sa scap odata si de asta ca sincer urasc birocratia. Noi pt alocatie am depus luna trecuta, azi au intrat deja banutii.

Da, deci nu am cum sa primesc documentele cum speram. Cel putin un act se emite dupa ce ai intrat efectiv in concediu crestere copil. Mi s-au dat peste cap toate planurile. Chiar vroiam sa depun cat mai repede ca 1: e un stres in plus si 2: dureaza pana intra banii, si chiar nu ne putem lipsi de ei.
Si faza nasoala e ca nici la piatra nu putem face drumuri oricand, sotul nu isi poate lua liber oricand:(

Dar oare cat timp avem la dispozitie sa depunem dosarul dupa ce s-a intrerupt contractul de munca? Eu parca stiam ceva de 2 sapt.
fluturash26
Scris: Thursday, August 8, 2019 5:03 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
AlexandraRr wrote:

Poti pune o poza cum arata petele?
Si noi am facut vaccinul, marti se termina cele 21 de zile. Pana acum a fost ok dar il mai avem si pe cel de un an si in caz de ceva as vrea sa stiu la ce sa ma asteptras
AlexandraRr
Scris: Thursday, August 8, 2019 5:31 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 6:46 PM
Nivel

MirelaD wrote:

Da, deci nu am cum sa primesc documentele cum speram. Cel putin un act se emite dupa ce ai intrat efectiv in concediu crestere copil. Mi s-au dat peste cap toate planurile. Chiar vroiam sa depun cat mai repede ca 1: e un stres in plus si 2: dureaza pana intra banii, si chiar nu ne putem lipsi de ei.
Si faza nasoala e ca nici la piatra nu putem face drumuri oricand, sotul nu isi poate lua liber oricand:(

Dar oare cat timp avem la dispozitie sa depunem dosarul dupa ce s-a intrerupt contractul de munca? Eu parca stiam ceva de 2 sapt.

Sincer habar n am ..sper sa ne ajute mamicile cu experientaNuStiu
maria2013
Scris: Thursday, August 8, 2019 8:27 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Dupa ce se termina concediul postnatal, aveti la dispozitie 60 de zile pt a depune dosarul de indemnizatie
maria2013
Scris: Thursday, August 8, 2019 8:28 PM
Nivel

Eu am depus pe 6 mai, desi concediul postnatal se terminase pe 8 Aprilie. Am primit banii in iulie. Cam doua luni dureaza pana intra banii
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 8:40 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Eu am depus pe 6 mai, desi concediul postnatal se terminase pe 8 Aprilie. Am primit banii in iulie. Cam doua luni dureaza pana intra banii

Multumim! Cheek Kiss DistanceKiss
maria2013
Scris: Thursday, August 8, 2019 8:45 PM
Nivel

Cu drag! Spor la adunat hârtii si...sa scapati usor! Eu una...urasc birocratia!!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.