Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Scris: Thursday, August 8, 2019 10:56 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Si legat de mf, eu fac ca restul mamicilor care au zis ca la mf merg pt vaccin si ceva urhente (de ex papetarie adeverinte concedii acu ca incep lucru), am o relatie buna cu ea, nu e pro indopare cu antibiotic sau imediat medicamente, nu zic ca nu e buna daaar principalul doctor pt copil e pediatru. Acela e specializat doar pe copii. Deci nu mai lua in seama tot ce palavrageste si daca te deranjeaza atitudinea o schimbi si gata. La pediatru se merge in rest, ea nu vad de ce sa se simta ofensata.. toti copiii merg la pediatru pe langa mf..
fluturash26
Scris: Thursday, August 8, 2019 10:58 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/9/2017
Mirela, fata mea ia extraordinar de greu in greutate, am probleme cu ea cu mancatul de cand s-a nascut, refuzul sanului, mananca putin, la diversificare nu s-au schimbat multe...
Dar niciodata nu m-a sfatuit mf sa ii dau lp, chiar m-a incurajat sa continui si ea a zis ca ia foarte bine in greutate, mentine sau creste un pic pe curba de crestere. Eu am aplicatia glow unde imi trec valorile de la fiecare consult sa vad cum evolueaza. A mea are aproape 10 luni si 7700 gr. Am gasit un pediatru tare prost ultima data, care recomamda sa o trec pe lp si am preferat sa incep diversificarea mai devreme cu 2 sapt decat sa ii dau lp. Si a fost ok. Acum la 10 luni tinde sa manance mai mult san, cauta ea singura.hohot
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 11:18 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
AlexandraRr wrote:
Wow, Mirela :( mergi la un pediatru sa administreze vaccinul si schimba mf. Noi am fost la policlinica din copou pentru vaccin dar cred ca gasesti si la spital sa administreze gratuit vaccinul, eu am platit 100lei la dr tarcau dar asa cred ca poti merge la siminiceanu, e acelasi pret al consultatiei, eu ma grabeam.
Daca ca si greutate nu a scazut sub percentila pe care era este ok, nu toti copiii iau 1kg/luna, a mea la 9 luni are 7,7kg :)) fiecare creste in ritmul lui dar atata timp cat nu scade sub percentila la greutate/lungime e bine.
Asculta doar de sfaturile pediatrului, eu m-am lamurit de mult cu mf :))

Legat de greutate, a mentionat ca nu a scazut sub percentila..dar tot nu era multumita. Si eu cred ca un copil ia in greutate in ritm diferit, doar nu e robot.
Off cred ca merg undeva sa imi administreze vaccinul,la pediatru chiar daca in teorie pare usor ca doar trebuie sa il dai in gurita, nu injectat. Nu mi se pare corect sa il faca mamica acasa.
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 11:25 AM
Nivel

Multumesc fetelor pt sfaturiCheek Kiss ca proaspata mamica ai tendinta sa iei de bun tot ce zice un medic sau mf, dar uneori experienta bate teoria. Foarte utile parerile voastregrup

Asa ca nu voi risca sa fac eu acasa vaccinul. Eu inteleg ca e optional, dar cred ca era de datoria ei sa il administreze.Dar oare e ok sa il facem peste 2 saptamani? Sau sa asteptam 3 luni?
AlexandraRr
Scris: Thursday, August 8, 2019 11:57 AM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Daca e pe aceeasi percentila e bine, eu nu sunt impotriva completarii cu lapte praf, cred doar ca asta trebuie facuta cand chiar e necesar.
Poti face cand vrei vaccinul, iti las un link unde gasesti prospectul si ai acolo cateva intervale ce trebuie respectate (varsta minima si maxima si intervalul dintre doze) :* noi am facut la varsta de doua luni prima doza.
https://comenzi.farmaciatei.ro/vaccinuri/rotarix-p10017566

https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/vaccinuri/rotateq_2_ml_solutie_orala_1_doza_msd-p10052959

Am lasat link cu ambele variante de vaccin anti-rotavirus, sunt asemanatoare perioadele.
Sa aveti o zi cat mai buna, fara reactii adverse DistanceKiss
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 12:33 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Daca e pe aceeasi percentila e bine, eu nu sunt impotriva completarii cu lapte praf, cred doar ca asta trebuie facuta cand chiar e necesar.
Poti face cand vrei vaccinul, iti las un link unde gasesti prospectul si ai acolo cateva intervale ce trebuie respectate (varsta minima si maxima si intervalul dintre doze) :* noi am facut la varsta de doua luni prima doza.
https://comenzi.farmaciatei.ro/vaccinuri/rotarix-p10017566

https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/vaccinuri/rotateq_2_ml_solutie_orala_1_doza_msd-p10052959

Am lasat link cu ambele variante de vaccin anti-rotavirus, sunt asemanatoare perioadele.
Sa aveti o zi cat mai buna, fara reactii adverse DistanceKiss

Multumesc AlexandraCheek Kiss

Deocamdata e mai somnoroasa ca de obicei, dormim si plangem puternic in reprize:( i-am pus comprese reci pe locul intepaturilor( m-am certat cu sotul ca el vroia sa puna gheata/cartof in tifon pe picioruse)

Inseamna ca putem si noi sa il facem peste 2 sapt. Vom avea 2 luni si vreo 2 sapt cam asa. Oricum voi citi imediat ce voi avea timp
delia.c.yaya
Scris: Thursday, August 8, 2019 12:40 PM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
Andreea06 wrote:

Vai Mirela, sub nici o forma nu pui gheata pe copil... am auzit si eu de impachetari cu sosete umede (adica udate si stoarse bine) dar nu am pus niciodata si al meu a avut si febra 40-41. Lasa deoparte chestiile astea babesti, pui compresa pe cap daca trebuie, nu gheata, nu legume... si lase doar in pampers. Urmaresti temp.. nu te stresa ca 38-38,5 nu e mare lucru, corpul va invata singur sa lupte si sa se regleze. Urmareste mai degraba starea, daca e vesela, activa sau somnolente si molesita.

Exact. A mea la vaccinul de la 2l la 39 febra era ca moarta, pus compresa pe frunte + doza de medicament ce avem noi aici in it, in jum de ora era ca noua. La vaccinul de la 12l, la 39 febra era vesela, se juca, doar fruntea ii ardea, dat medicament si gata problema.

Las, ca venea soacramea cu sticla de o?et, vai sai pui in ?osete, nici nam zis co arunc pe geam afara.
Noua de la centrul de vaccinare nea zis clar. Medicament pentru febra dupa 38.5 rectal, ii putem da daca prezinta si dureri. Plus ca ne dadea mereu de acolo doua pastile homeopate pentru durere. Compresa rece doar pe cap. In rest, se poate iesi cu copilul, ii poti face baie, o zi normala. Am facut mereu asa, fara probleme. Pana la 1 an facea febra, dupa nici o reac?ie la vaccinuri.
Andreea06
Scris: Thursday, August 8, 2019 1:14 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
MirelaD wrote:

Multumesc AlexandraCheek Kiss

Deocamdata e mai somnoroasa ca de obicei, dormim si plangem puternic in reprize:( i-am pus comprese reci pe locul intepaturilor( m-am certat cu sotul ca el vroia sa puna gheata/cartof in tifon pe picioruse)

Inseamna ca putem si noi sa il facem peste 2 sapt. Vom avea 2 luni si vreo 2 sapt cam asa. Oricum voi citi imediat ce voi avea timp

Aaa si legat de soti. Daca nu intra cu tine in cabinet, nu ii mai spune ce prostii zice doc, daca stii ca al tau crede in puterea cuvantului unui medic.. de orice fel. Ca sa nu mai duci razboi si cu el. Iar daca intra si aude, inarmeaza-te cu cateva articole bune in care se explica de ce nu otet, cartofi etc.. si ce se face la febra.
Cata123
Scris: Thursday, August 8, 2019 1:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
Andreea06 wrote:

Aaa si legat de soti. Daca nu intra cu tine in cabinet, nu ii mai spune ce prostii zice doc, daca stii ca al tau crede in puterea cuvantului unui medic.. de orice fel. Ca sa nu mai duci razboi si cu el. Iar daca intra si aude, inarmeaza-te cu cateva articole bune in care se explica de ce nu otet, cartofi etc.. si ce se face la febra.

Bine zis Andreea Lol
La noi a zis doctora sa nu il scoatem din casa in ziua aia si sa nu ii facem baie, eu una nu am vazut rostul, de la doctor ca sa ajungem acasa nu trebuia sa iesim afara? Deci asa se putea, dar peste 2 ore nu mai era indicat. Pt ca am fost cu sotul, in sèara aceea nu am iesit afara cu baiatul, nu aveam chef sa ma contrazic sau sa ma cert. Plus ca are obiceiul sa puna si intrebari idioate la care as fi putut sa ii dau si eu raspuns acasa, daca m-ar fi intrebat...
Cata123
Scris: Thursday, August 8, 2019 1:47 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/11/2017
Acum ceva timp, nu nascusem sigur, vorbeau fetele, nu mai stiu care, de carutul sport Gb Pockit + mi-am adus recent aminte de el si l-am cautat, ma gandeam sa il cumpar ca ce avem noi e mare si nu prea am acces cu el in magazine cum as dori eu. Voiam sa intreb daca este bun, rezistent cat de cat sa poata fi folosit mai des sau e asa mai mult in caz de deplasare in concediu etc. Ce avem noi acum e 3 in 1 deci as avea si partea sport dar ma gandeam sa il iau si pe acela sa fie pentru cand am chef sa ma strecor. Multumesc
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 2:00 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
Iulia13 wrote:
Buna ziua mamici. Ma scuzati ca nu am reusit sa va raspund in forumul anterior ,va multumesc tuturor pentru complimentele bebelinei. Nu am reusit sa va raspund ,intru va citesc si dupa fug iar la rolul de mamicaLol am ramas singura cu cea mica ,sotul este plecat cu munca ,abea astazi vine acasa.. voiam sa va intreb daca v-ati confruntat cu urina mai galbuie si cu un miros intepator la bebei? Simona are urina asa de sambata-duminica ,am fost cu ea marti la mf pentru vaccin ,i-am zis de urina si mi-a recomandat sa merg la pediatru sa vedem ce zice ,iar mai apoi sa ma intorc saptamana urmatoare la vaccin. Astazi mergem la pediatru ,imi doresc din tot sufletul sa nu fie ceva grav ,vreo infec?ie urinara.. am zis sa va intreb si pe voi ,poate v-ati confruntat cu o astfel de situatie si despre ce a fost vorba ..O zi frumoasa va dorim pupici

Iulia noi nu ne am confruntat cu problema asta dar cred ca cel mai in masura sa ti spuna ce e de facut e pediatrul pupici ce am observat insa e ca la inceput pipi parca nu miroasea, acum usor usor incepe sa miroasa ca la noi. Sau eram eu prea entuziasmata cand facea si nu mi am dat seama..nu stiu sa ti spun. Lol
MirelaD
Scris: Thursday, August 8, 2019 2:41 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Din pacate era in cabinet cu noi. Alta data ori il pun sa astepte afara ori cum zici tu aduc dovezi palpabile.

Oare e normal sa doarma asa mult de la vaccin? De cand ne-am intors inafara de reprizele de plans, care si acelea parca era ca prin somn dar ff puternice, doarme. Nu a stat deloc treaza..i-am luat pe la 13.20 temperatura in fundulet si arata 37. Minus 0.5 cum scrie si pe instructiuni, iese 36.5
Acum parca o simt o idee mai calda dar poate e si de la plans, ca se inroseste toata. Mai stau putin si iau din nou temperatura.
Dar pt durere as putea sa ii dau ceva? Simt sigur ca parte din plans se datoreaza si durerii
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 2:46 PM
Nivel

MirelaD wrote:
Neata fetelor, ati discutat ceva, nu gluma, trebuie sa ma pun la punct cu cititul ca pare interesant:)
Insa va scriu repede ca am fost dimineata la vaccinul de 2 luni, gata l-am facut si pe asta. A plans mititica, era de asteptatuff dar s-a linistit in bratele mele si a adormit. Doarme si acum..si asa noaptea trecuta a fost agitata, de fapt in fiecare noapte. Ea nu doarme asa linistita in pat, ci la 5-10 secunde misca mainile si picioarele le trage la piept. Apoi se linisteste inca 5 sec si tot asa. Stau/dorm iepureste langa ea.

Mi-a zis mf ca la 38.5 grade sa ii dau 1/2 supoz cu paracetamol de 125mg, pana atunci nimic doar comprese cu gheata pe picioruse sau felii de cartof de la congelator ..eu am de ambele la congelator, desi nu stiu ce sa zic despre cartof..

Mi-a cantarit-o si cik nu a mai luat asa bn in greutate ca data trecuta:( avem cam 5kg si 57 cm. Asta am citit eu repede de pe foaie ca nu mi-a zis efectiv valorile. M-a intrebat daca nu cumva fata nu se satura cu laptele meu..eu nu am simtit diferente mari, adica sunt si zile cand parca papa mai putin dar banuiesc ca e normal, nu? Cred ca tindea spre introducerea lp:( Era destul de prost dispusa astazi si s-a schimbat si mai mult cand i-am zis ca am fost la pediatru si am facut si analize. S-a simtit vizibil jignita..conform hemoleucogramei ar avea anemie, hb si hematocrit scazut comparativ cu analizele anterioare. Ea vroia sa intervina cu supliment, dar i-am zis ca ieri la consultul pediatrei aceasta nu considera ca e nevoie inca sa ii dam fier, sa mai asteptam o luna jum 2 si sa refacem hemoleucograma.. cu chiu cu vai a zis si ea ca peste o luna sa revenim cu rezultatele si daca tot sunt in scadere ii dam fier..m-a cam enervat atitudinea ei.
Legat de calciu, am intrebat-o pt ce ii dam, pt fontanela? Si ea a sarit ca arsa ca pt profilaxia rahitismului( evident fara analiza calciului inainte). I-am zis sa fata nu tolereaza prea bn calciu gluconic, simt ca o constipa si ii da dureri de burtica si ne-a recomandat alinan ca+d3 de 2 ori pe zi, si sa nu ii mai dau d3-ul separat ca pana acum. Si sa iau eu ce mai am din calciu si d3. Nici nu stiu ce sa fac, daca sa ii dau sau nu..

Am intrebat de vaccinul rotarix, ca ea nu avea de gand sa zica nimic, si a zis ca il recomanda. DAR sa il adminisrrez eu singura acasa. E normal asa?? Nu trebuie acolo la cabinet? A zis ca peste 2 sapt sa ii dau prima doza, si fix peste o luna cealalta doza. Sa il administrz intre mese. Mi-a dat reteta sa il cumpar eu. Oare sa ma risc sa il dau eu, sau sa caut un alt cabinet sa il faca?

Nu stiu, mi-am schimbat total parerea, nu ma asteptam sa se simta asa ofensata ca am fost si la un pediatru..

Greu cu mf astia, unii se cred atotstiutori si tare au probleme cu orgoliul..

Oricat de prost dispusa ar fi, nu are nici un drept sa se poarte asa cu pacientii. Cum sa nu ti spuna valorile? Da o bateam la cap pana mi le spunea.
Din cate am citit alinanul are indulcitori, conservanti si arome. Eu as fi reticenta in a i da fetei asa ceva..dar e strict ce as face eu.
Daca s a simtit jignita ca ai fost la pediatru eu as pleca de tot de la ea. Cu atat mai mult cu cat a venit apoi cu magnifica idee de ai administra tu vaccinul fetei. Ce naiba?? Chiar ia bani degeaba ??
Una peste alta ma bucur ca ati trecut cu bine de vaccin, sa dea doamne doamne sa fie bine in continuarecomputerlove
AlexandraRr
Scris: Thursday, August 8, 2019 2:46 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
Somnolenta a fost si la noi dupa fiecare vaccin. Dureri nu ar trebui sa aiba, daca asa ti se pare pune-i comprese ude la locul injectarii, alta durere nu are de ce sa existe :*
Mai urmareste-i temperatura dar e posibil sa doarma mult azi :)
Ella30
Scris: Thursday, August 8, 2019 3:23 PM
Nivel

Cata si noi suntem in cautarea unui carut mai mic pe care sa l pot manerva si eu. Momentan avem un kunert 3 in 1 dar depind de altii ca sa scot fata afaraalcool

Fetelor cand se depune dosarul pt indemnizatie? Eu mai am cm pana pe 5 sept. As putea cere de pe acum documentele de la angajator? Nu ma afecteaza la cm faptul ca am nevoie de decizia de spuspendare a contractului? Voi cum ati procedat? hearts grup
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.