Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Scris: Friday, August 23, 2019 8:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
MirelaD wrote:

Am incercat si la providenta dar acolo nu rasp nimeni niciodata, trebuie sa ajung personal si la medis aici in podul de piatra unde sunt 2 medici cu recom, dar sunt in co. Pff cat noroc pe capul meupale

Suna pe la 19.30 sau da le mail seara tarziu, o sa primesti raspuns cu sigurantaras
MirelaD
Scris: Friday, August 23, 2019 8:37 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Ella30 wrote:

Suna pe la 19.30 sau da le mail seara tarziu, o sa primesti rasouns cu sigurantaras

Mersi de pont asa voi face:*
Mirunah
Scris: Friday, August 23, 2019 11:07 PM
Nivel

Inregistrat: 10/23/2017
Hello sau mai bine zis buna seara, mamici. Cine isi mai aduce aminte de noi? V-am mai citit din cand in cand din umbra...cum timpul nu prea imi permite.

Mirunah attached the following image(s):
a0069dcc-f48f-4f6a-9aa0-652bdb75e9c3.jpeg

MaryPoppins
Scris: Friday, August 23, 2019 11:51 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
Ella30 wrote:

Am inteles ce ai zis:d poate pt ca e un canal blocat, deci lapte ramas acolo, sa mi fi zis dr sa trag cu seringa ? Ideea e ca ceva rezultate vad, nodulul s a mai micsorat. Ichhhh, incep sa ma supar pe ea si pe cele din spital, f putine lucruri bune m au invatat.
Suuuuuper buna metoda aia de muls ! Am incercat o si iese laptic. Picura cate putin dar iese, desi nu simt cum coboara laptele, cum zici tubounce
Deci spui ca ar fi util sa iau o pompa electrica. Phillips avent e buna ? E marca pe care o stiu cel mai bine..
Azi am incercat sa i dau fara protectii. Ff greu..nu deschidea gurita deloc. Intr un final a luat sanul dar nu s a atasat corect, pt ca acum ma ustura putin. Mai incerc. Am schimbat sanii cand n am mai auzit ca inghite + stimulare dar intr un final tot a adormit si n a mai supt deloc. Insa nu ma las, m am ambitionat si tre sa reusesc. Sper sa nu fie prea tarziu.

Spectra si Medela au cupe pe marimi, iar tu sigur ai nevoie de cupa cea mai mica, daca zici ca ai mameloanele foarte mici. Eu am avut Spectra 9+ si am luat cupele cele mai mici, de 20 mm. Daca nu gasesti de imprumut, poti lua una second. Ca idee, eu am vandut-o pe a mea cu 250 lei, chiar la cineva din Iasi :D

Insita cu atasarea, daca zici ca te ustura. Si incearca sa ii dai sanul fara protectii cand e semi adormita, atunci sunt sanse mai mari sa il accepte.

Tarziu nu e, alte mame ai reusit alaptarea exclusiva mult mai tarziu!
MaryPoppins
Scris: Friday, August 23, 2019 11:53 PM
Nivel

Mirunah wrote:
Hello sau mai bine zis buna seara, mamici. Cine isi mai aduce aminte de noi? V-am mai citit din cand in cand din umbra...cum timpul nu prea imi permite.

Ce flacau mare ai tu acolo computerlove hearts
Ella30
Scris: Saturday, August 24, 2019 12:08 AM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Spectra si Medela au cupe pe marimi, iar tu sigur ai nevoie de cupa cea mai mica, daca zici ca ai mameloanele foarte mici. Eu am avut Spectra 9+ si am luat cupele cele mai mici, de 20 mm. Daca nu gasesti de imprumut, poti lua una second. Ca idee, eu am vandut-o pe a mea cu 250 lei, chiar la cineva din Iasi :D

Insita cu atasarea, daca zici ca te ustura. Si incearca sa ii dai sanul fara protectii cand e semi adormita, atunci sunt sanse mai mari sa il accepte.

Tarziu nu e, alte mame ai reusit alaptarea exclusiva mult mai tarziu!

O sa caut pompele astea pupici nu i rau pretul chiar deloc ras sper sa gasesc undeva pe acolo si eu.
Insist. Daca reusesc fac cinste tuturorhainoroc
Multumesc muuuuuult de tot pt sfaturi si pt timpul acordat! DistanceKiss
O sa revin periodic cu info despre cum decurge. Pana atunci luni mergem la kineto. Emotii mari ! pale
AriaM
Scris: Saturday, August 24, 2019 1:22 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
maria2013
Scris: Saturday, August 24, 2019 7:27 AM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
AriaM wrote:
Mamici, ati avut careva de-a face cu giraffe shoes? ce parere aveti de papuci?
https://giraffe-shoes.ro/

Si mie îmi fac cu ochiul de ceva vreme. Eu sunt ca cetateanul turmentat, doar ca...în loc de "eu cu cine votez?" ma întreb:"Eu ce incaltari ii voi cumpara Anei?"... Ana va începe sa mearga în anotimpul rece. Ok, va merge ea desculta prin casa, dar afara? Fetele care ati avut copiii nascuti iarna, ce sugestii aveti? (Sa nu mai spun ca discutia de zilele trecute despre talpa pantofilor m-a bagat si mai mult în ceata...)
maria2013
Scris: Saturday, August 24, 2019 7:32 AM
Nivel

Ella30 wrote:

O sa caut pompele astea pupici nu i rau pretul chiar deloc ras sper sa gasesc undeva pe acolo si eu.
Insist. Daca reusesc fac cinste tuturorhainoroc
Multumesc muuuuuult de tot pt sfaturi si pt timpul acordat! DistanceKiss
O sa revin periodic cu info despre cum decurge. Pana atunci luni mergem la kineto. Emotii mari ! pale

Poate ai vreo prietena/cunostinta ce iti poate împrumuta. Eu cumparasem una manuala Primii pasi si am împrumutat una Medela Swing dubla de la o colega. Problema la mine era ca reuseam sa scot foarte putin cu pompa (cel mai mult am scos 80 ml dupa multe saptamâni de Power pumping). Pt mine alaptarea a fost cea mai grea provocare si nici acum nu este exclusiva. Lucrul asta m-a stresat groaznic!
Nela
Scris: Saturday, August 24, 2019 8:08 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/18/2018
Cata123 wrote:

Pai cand ai facut patutul cu ce ai strans suruburile, nu mai ai surubelnita de atunci? Eu am luat, nu pt patut, asa sa am, de la un magazin cu chinezarii o cutiuta cu o surubelnita mica cu multe capete de toate formele si marimile sa pui in varful ei. Am tot folosit-o la diverse chestii prin casa cand ne-am mutat. Patutul luat de noi mi se pare ca a avut scula lui speciala pt suruburi, o chestie din metal in forma de L.
Cam cum are mai tot mobilierul demla Ikea daca stii ce zic.

Mda, Cata,patutul mi-a fost montat ?i nu am fost atenta cu ce scula. O trusa de ?urubelni?e de la brico am ?i eu, cu mai multe capete ?i nu a mers niciuna. Dar, am apelat la serviciul clien?i de pe site ?i mi-au explicat ca aveam chestia aia de care zici ?i tu, în forma de l, impus. N-o gasesc, dar acum ?tiu ce sa cumpar. Cred ca eram mai smart daca trimiteam mesaj din prima pe site. ras
MaryPoppins
Scris: Saturday, August 24, 2019 8:36 AM
Nivel

AriaM wrote:
Mamici, ati avut careva de-a face cu giraffe shoes? ce parere aveti de papuci?
https://giraffe-shoes.ro/

Da, tipul care are afacerea e din Timisoara, deci aici multa lume cumpara Giraffe. Ii importa din China, dar sunt de foarte buna calitate. Au croi mai mare si sunt mai largute, merg bine in special pe picioruse pufoase. Eu o sa mai cumpar, desi Tikki/Dodo shoes mi se pare ca se aseaza mai bine pe piciorul ei.

Maria, omul a evoluat mergand descult. Mersul descult e cel care va dezvolta corect piciorul bebelusului, de asta studiile recomanda incaltamintea de tip barefoot pt primii pasi. Mie logica nici nu imi spune altceva. E plin de medici ortopezi si in Timisoara care recomanda talpa tare, glezna inalta, ba chiar si talonet. Eu consider asta o treaba total iresponsabila.

Majoritatea marcilor de pantofi tip barefoot au si incaltaminte de iarna.
Ella30
Scris: Saturday, August 24, 2019 8:40 AM
Nivel

maria2013 wrote:

Poate ai vreo prietena/cunostinta ce iti poate împrumuta. Eu cumparasem una manuala Primii pasi si am împrumutat una Medela Swing dubla de la o colega. Problema la mine era ca reuseam sa scot foarte putin cu pompa (cel mai mult am scos 80 ml dupa multe saptamâni de Power pumping). Pt mine alaptarea a fost cea mai grea provocare si nici acum nu este exclusiva. Lucrul asta m-a stresat groaznic!

Am sa intreb sa vad daca are cineva si e disponibila sa o cedeze putinLol
Cunosc sentimentul. Si in plus stresul asta se intoarce tot impotriva noastra.
Ella30
Scris: Saturday, August 24, 2019 8:49 AM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Da, tipul care are afacerea e din Timisoara, deci aici multa lume cumpara Giraffe. Ii importa din China, dar sunt de foarte buna calitate. Au croi mai mare si sunt mai largute, merg bine in special pe picioruse pufoase. Eu o sa mai cumpar, desi Tikki/Dodo shoes mi se pare ca se aseaza mai bine pe piciorul ei.

Maria, omul a evoluat mergand descult. Mersul descult e cel care va dezvolta corect piciorul bebelusului, de asta studiile recomanda incaltamintea de tip barefoot pt primii pasi. Mie logica nici nu imi spune altceva. E plin de medici ortopezi si in Timisoara care recomanda talpa tare, glezna inalta, ba chiar si talonet. Eu consider asta o treaba total iresponsabila.

Majoritatea marcilor de pantofi tip barefoot au si incaltaminte de iarna.

Barefoot e talpa de cauciuc ? Mie ortopedul mi a zis cand va fi cazul aa ii cumpar cu talpa tare, exact cum luam pt noi NuStiu

Off topic. De cand am renuntat la ceaiuri si nu mai iau nimic imi pare ca si lapticul e mai putin. Stimulez cu mana, masez..
Si inca ceva. Ieri mi s a zis ca laptele a devenit albastru si ca nu mai este gras. Incep sa ma sperii..oare ar trebui sa iau din nou ceva pt stimulare?
LAURA0202
Scris: Saturday, August 24, 2019 8:51 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2016
Nela wrote:
Fetelor, care sunte?i din Sv si întreba?i de indemniza?ie..... Eu am avut concediul pana pe 8 mai. Actele pentru indemniza?ie se depun dupa ce se termina concediu. Am început sa umblu dupa hârtii dupa vreo 3 zile, de când am terminat concediul, cele de la serviciu au durat pu?in mai mult (câteva zile pana le-a completat pe toate). Pe data de 17 sau 20, nu mai re?in, am depus dosarul (în alt ora? din jud), iar pe data de 10 iulie am primit banii în cont.

Cheek Kiss buna dimineata fetelor. scuzati ca n am mai intrat dar la noi e nebuneala. lucreaza al meu la casa, reface fundatia ca ..... nu era gram de fier in beton si se lasau peretii\crapau Hilar
noua, si alocatia si indemnizatia lui, au venit dupa 4 luni. si vine postarita cu banii, pt ca ex: alocatia ii pe numele meu si cica nu lucreaza cu ing ul, indemnizatia e pe numele lui, ca doar el a lucrat in tara ,nu eu ras . el are si brd si ing dar din cauza celor de la primarie ....vine tot postarita ca tre sa faca el un alt drum de arad ca sa faca cererea inca o data ...
noi, suntem bine. crestem, mancam , urlam cand ne e foame hohot , gangurim ...si ne apuca si la 23.30 cand tati se pune la somn topai asta este , amcar as simta ca are o minune de fetita Blushing
imediat facem 6 luni si da sa se ridice singura din scoica in care o pun spre exemplu Blushing ii o dulceata
mi au mancat o tantarii de numa numa si chiar daca o dau cu ceva sprei care cica i contra tantarilor dar parca atunci vin mai multi Hilar
ne trezim noaptea de vreo 2 ori cam, sau doar odata, dar pe burtica ii Hilar cu toate ac eu seara la culcare, o pun pe o parte sau pe spate cu capul intr o parte. dar s au dus vremurile cand statea cum o puneam eu Big Laugh se invarte in patut de numa numa....
o pun pe jos,pe paturica ei , cea cu muzicuta si jucarii si ea pleaca taras....Blushing
doar ce m am dus la bucatarie sa mai spal 2 vase si cand ma uit la ea.....nu mai era pe paturica ei, ci deja ajunsese pe covor Lol cred ca o sa mi plece imediat la plimbare. inca nu sta singura in fundulet,adica daca o tin eu sta,daca nu ...se duce ori in stanga , ori in dreapta ... ii o dulceata, mai ales ca acum cateva zile, si a descoperit piciorusele, talpile ... cand vedea ca ea reuseste sa tot mute aleza care era pe pat, ea fiind in brate la mine, mama ...ce bucurie pe ea ca vedea cum misca ea singurica aleza aia Hilar Bravoo
sper ca sunteti bine atat voi, cat si bebelusii vostri. am de recuperat aici, cred ca am ramas cu multe pagini in urma, chiar daca va mai citeam de pe telefon, nu reuseam sa va scriu 2 randuri.
pupici la toata lumea si un weekend minunta va doresc. computerlove
maria2013
Scris: Saturday, August 24, 2019 9:08 AM
Nivel

Laura, atât alocatia cat si indemnizatia pot fi virate binemerci prin ING! Noi avem alocatia la ING ?i indemniza?ia la Raiffeisen si nu a comentat nimeni când am depus dosarele. Eu de posta romana nici nu vreau sa aud! Le-a luat doua luni sa îmi aduca decizia de indemniza?ie (vorbim de o hârtie ce trebuia dusa dintr-un cartier al Constantei în altul)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.