Clubul Mamicilor - 1
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ada03
Scris: Monday, October 20, 2014 12:01 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/13/2014
Roxi, ai niste copii superbi, sa iti traiasca si sa te bucuri din plin de eiLove . Asa e, cum ai spus tu, zboara timpul de nici nu stii unde. Parca mai ieri nascusem pe cea mare si acum are aproape doi ani. Si asta micu face o luna jumatate deja. Doamne ca repede mai zboara. Foarte putin ne putem bucura de ei ca bebelusi.
Fetelor, voi cum va descurcati cu prichindeii vostrii? Al meu deja nu prea mai doarme ziua decat vreo 2 transe de 3, ore, uneori 4. De exemplu, acum este treaz de la 9 jumatate. Azi noapte m'a lasat sa ma odihnesc de la 11 jumatate pana la 5 jumate. Si ce bine mi'a prins. Dormim pe burtica si asa linistiti suntem noaptea de nu stie mami ca are bebe, decat ca mai trage cate un ochi sa vada ca e totul in regula.
Si fata mea e o zvapaiata, vrea muzica pe calculator si canta cu copilasii. Deja incepe sa spuna franturi de cantece, sunt tare mandra de ea.
Va pupam pe toti, de la mic la mareiloveyou

ada03 attached the following image(s):
img_20141016_104259.jpgimg_20141017_132941.jpg

roxinthya
Scris: Monday, October 20, 2014 12:11 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
Ada - multumesc - si ai tai sunt dragalasi foc!iloveyou computerlove
Am ramas sa mai il smotocesc pe Petru ca e mai mic si inca mai are ceva de bebelus dar Maria e deja domnisoara asa ca la ea ma uit in poze ...alcool
simona83
Scris: Tuesday, October 21, 2014 5:33 PM
Nivel

Inregistrat: 7/23/2013
Hello fetelor! Ce fac minunile voastre?
Eu ma declar fericita ca matza mea doarme noapteayes . Gata cu cearcanele pana la calcaie, parul cuib de barza, tricouri patate de lapte. Acum mami are timp sa faca si dus, sa faca si papa pentru baieti si ma uit la Supernatural din cand in cand. O alta chestie "la moda" este suptul degetului. Doamneee.. suge la el cu o pofta de numa. Nu ii e foame, asta clar, ca lapte nu vrea. Suzeta o molfaie de cateva ori si o scuipa, ca sa bage la loc degetul. Uf, sper sa nu ma trezesc ca ramane cu obiceiul asta.Bye2
E din ce in ce mai activa pe zi, zambeste cu generozitate, gangureste din cand in cand si e tare fericita cand mami o ajuta sa bata din palme si ii imita limbajul. Cred ca si asa mici sunt dornici de comunicare... E un sentiment extraordinar cand se trezeste si i se lumineaza chipul cu un zambet atunci cand ma vede.hearts Cum bine zicea Ema, mi se umezesc ochii cand ma uit la ea si ma gandesc cat sunt de norocoasa.coeur coeur coeur

simona83 attached the following image(s):
10736230_1005481642811036_292315227_n.jpg10743363_1005481759477691_1816030633_n.jpg10729078_1005485479477319_461693507_n.jpg

dana_h
Scris: Tuesday, October 21, 2014 5:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/14/2014
hellaaauuuuuuuuuu mamici si pitici Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss
ce pitici adorabili computerlove computerlove computerlove
noi am fost tare ocupate zilele astea,vizite peste vizite...obositor Big Surprise
nici Dari meu ziua nu mai doarme ca inainte,mai mult de o ora jum nu vrea,dar noaptea ne trezim la 3 ore,papam si somn iar yes ,colici inca nu avem,ne strange putin burtica,dar nu plangem iar mami ne da mami baby calm si e mai bine.
avem falcute si 6 cm in plus yes yes yes ,in greutate nu stiu,dar daca a luat in inaltime sigur a luat si in greutate.afara iesim si noi,cate 15 minute.problema noastra sunt MUCII hohot ,punem ser fiziologic si mami ii trage.plus ca alaptatul merge struna,nu mai am nici ragade,yes yes yes
asa aratam acum dupa o masa copioasa hohot hohot hohot

dana_h attached the following image(s):
my snapshot62.jpgmy snapshot63.jpg

simona83
Scris: Tuesday, October 21, 2014 6:06 PM
Nivel

Inregistrat: 7/23/2013
dana_h wrote:
hellaaauuuuuuuuuu mamici si pitici Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss
ce pitici adorabili computerlove computerlove computerlove
noi am fost tare ocupate zilele astea,vizite peste vizite...obositor Big Surprise
nici Dari meu ziua nu mai doarme ca inainte,mai mult de o ora jum nu vrea,dar noaptea ne trezim la 3 ore,papam si somn iar yes ,colici inca nu avem,ne strange putin burtica,dar nu plangem iar mami ne da mami baby calm si e mai bine.
avem falcute si 6 cm in plus yes yes yes ,in greutate nu stiu,dar daca a luat in inaltime sigur a luat si in greutate.afara iesim si noi,cate 15 minute.problema noastra sunt MUCII hohot ,punem ser fiziologic si mami ii trage.plus ca alaptatul merge struna,nu mai am nici ragade,yes yes yes
asa aratam acum dupa o masa copioasa hohot hohot hohot

Ce ma bucur, Dana! Sa fie sanatoasa si cumintica in continuare, sa va fereasca Doamne Doamne de colici si mai departe. A luat super mult in inaltime, noi fix 6 cm am luat in prima luna, o sa fie o lungana.computerlove
La voi e frigut de o tii cu caciulita? Eu sunt in impas pentru ca nu vreau sa ii dau caciula in casa nici dupa baie. Afara doar, din bumbac, daca bate vantul. Mama in schimb ma terorizeaza sa ii pun caciula, dar pediatra ma sustine asa ca o tin pe a meaHilar . Plus, ca mama vrea sa ii mai dau un rand de hainute in casa. Adica eu o tin in pijama cu piciorus, sau body cu maneca lunga cu pantaloni, sau body cu maneca scurta si pantaloni si un pluoveras subtire. Mama sa ii mai dea niste pantalonasi, sau body plus bluza Exagerez eu? Eu ma gandesc ca dc acum o infofolesc asa, ce fac la iarna? La noi e ok in casa, sunt vreo 22-23 de grade. A mai fost si ea fonfanita cateva zile, dar i-am dat cu ser inainte de culcare si i-am lasat sa curga, nici macar cu pompita.
dana_h
Scris: Tuesday, October 21, 2014 6:39 PM
Nivel

nu e frig deloccc,dar am fost pe afara si cand intraram atat de foame ii era de nu apucai decat sa o dezbrac,ca facea scandal Big Laugh si noi in casa doar in body si pantalonasi stam,chitiuta nu purtam ca se irita sub barbita.la Daria mucisorii nu curg,trebuie sa ii scot eu.
Nanny
Scris: Tuesday, October 21, 2014 7:15 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2012
Mai dar ce printese..dragute! Una mai simpatica ca cealalta!!Cheek Kiss Cheek Kiss
Simonica temperatura este optima! Asa sunt parintii..ce sa faci..asa ne-au imbrobodit si pe noi, ca pe atunci nu dadea caldura Ceausescu...si imi aduc aminte ca ne impletea bunica-mea botosei, vestute de lana, ne inveleau cu 7 paturi...iarna!!
ada03
Scris: Tuesday, October 21, 2014 10:57 PM
Nivel

Doua printesele dragalase foc aveti voi fetelor Love Love
Si eu in tin in body cu maneca lunga, dar nu e gros e subtirel si pantalonasi. Caciulita nu mai purtam de cand au inceput sa ne dea caldura. Si acum, i'am facut baita si tot cu capsorul gol l'am lasat. De ce sa chinui copilul, cand eu stau in tricou si pantaloni scurti, pe el sa il infofolesc? Azi si afara am iesit tot cu capsorul gol, si nu e prima data. Nici fata nu am ferit'o si ce bine imi e acum ca nu am avut'o deloc racita in 2 ani si sa dea Domnul sa nici nu o am. Si pe ea o scot afara fara caciula, cand unii copilasi sunt imbracati pana in gat, ea e lejera si nici nu am probleme. Va pup mamicute, si va sfatuiesc sa nu chinuiti copiii de gura bunicii, matusii, vecinii... Si nu va fie frica, copilul trebuie sa se intareasca si noi trebuie sa ii ajutam, nu sa ii inhibam
elala
Scris: Wednesday, October 22, 2014 9:04 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/13/2009
Buna dimineata,mamici! Cat e bebe ocupat cu pumnisorii lui in patut am si eu timp sa va mai scriu.
Vai dar ce discutie are cu ei hohot ...rade, ii cearta...hearts
Ema, Dana, Simo, Sym, Ada, Roxinthya, Andreea, ce copii minunati aveti!! Si cumintei toti!!pupici pupici pupici pupici
Ericut nu prea e cumintel..se plictieste repede si vrea mereu altceva..ba in brate, ba nu mai vrea nici in brate..acum e innebunit sa il ridic de manute in fundulet..desi de balangane ca un jeleu inca rade cu gura pana la urechi dragul de el..apoi il ridic in picioare sustinut de subrat si incarca el micutul sa paseasca..vai ce ma astepta cand incepe sa mearga..cred ca nu va sta locului o secunda..alcool Nici bebe meu nu mai vrea suzeta, in schimb degetelele...le degusta pe fiecare in parteras . In 4 luni, nu l-am tinut niciodata cu caciulita in casa..acum ca sa mai racit sta ori cu body cu maneca lunga ori bluzita de bumbacel peste unul cu maneca scurta, pantalonasi si ciorapei..noaptea o pijamaluta si o paturica tricotata subtirica deasupra.Nici dupa baita nu il imbrac mai gros. Pana acum nu mi-a racit, a avut doar vreo trei zile mucisori cand am venit de la tara.Inca mai mananca noapte la trei ore si ziua la 2 ore, cei drept cate 5 minute..hap, hap, rapidLol !
Ne-a dat pediatra sa luam calciu gluconic cate 5 ml 10 zile pe luna timp de trei luni. Voi le dati bebelusilor? Oare nu ii este sufient calciul din lapticul meu?

elala attached the following image(s):
10154963_873105939380513_2235831605462564289_n.jpg10708705_873106002713840_8338335184625592683_o.jpg

aurishta
Scris: Wednesday, October 22, 2014 10:15 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
simona83 wrote:

Eu sunt in impas pentru ca nu vreau sa ii dau caciula in casa nici dupa baie. Afara doar, din bumbac, daca bate vantul. Mama in schimb ma terorizeaza sa ii pun caciula, dar pediatra ma sustine asa ca o tin pe a meaHilar . Plus, ca mama vrea sa ii mai dau un rand de hainute in casa. Adica eu o tin in pijama cu piciorus, sau body cu maneca lunga cu pantaloni, sau body cu maneca scurta si pantaloni si un pluoveras subtire. Mama sa ii mai dea niste pantalonasi, sau body plus bluza Exagerez eu? Eu ma gandesc ca dc acum o infofolesc asa, ce fac la iarna?
Ti-as da un sfatras asa, ca intre mamiciras ras Imbraca pe bb la fel ca pe tine....asta este cel mai bun reper! Daca tu simti nevoia sa iti acoperi capul, pune-i si ei o caciulita...daca tu simti ca-i cam racoros si iti iei pulover, pune-i si ei....Bebelusii au temperatura corpului putin mai ridicata ca a noastra....este o protectie pusa de Dumnezeu ca sa compenseze imaturitatea sistemului de reglare al temperaturii corporale... Elala are dreptate, infofolitul mai degraba ii slabeste rezistenta decat o protejeaza! Si vezi ras persoanele in varsta au obsesie la infofolit....asa au trait ei si considera ca asa este bine! Lor li se pare de neconceput sa scoti copilul afara fara caciulita, de exemplu....fac tot felul de preziceri sumbre despre "nenorocirile" care vor urma....sunt basme....bebelusii nu sunt deloc asa de sensibili cum par! Fii curajoasa si urmeaza-ti instinctul...asta face mai mult decat o mie de sfaturi!Cheek Kiss
bereea
Scris: Wednesday, October 22, 2014 3:41 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
aurishta wrote:
 Elala are dreptate, infofolitul mai degraba ii slabeste rezistenta decat o protejeaza! Si vezi ras persoanele in varsta au obsesie la infofolit....asa au trait ei si considera ca asa este bine! Lor li se pare de neconceput sa scoti copilul afara fara caciulita, de exemplu....fac tot felul de preziceri sumbre despre "nenorocirile" care vor urma....sunt basme....bebelusii nu sunt deloc asa de sensibili cum par! Fii curajoasa si urmeaza-ti instinctul...asta face mai mult decat o mie de sfaturi!Cheek Kiss

Corect! Eu nu mi-am infofolit deloc copilul nici cand era bebelus, nici acum. Si se imbolnaveste foarte foarte rar. Caciula ps cal i-am pus numai daca era sub 0 grade sau batea vantul foarte tare. Aici vad iarna pe strada bebelusi abia nascuti fara sa aiba capul acoperit. Imi amintesc can am fost in tara cu fiica-mea : avea 4 luni si toata lumsa ma batea la cap ca e prea dezbracata . Ce lupta a trebuit sa duc!
ada03
Scris: Wednesday, October 22, 2014 4:28 PM
Nivel

bereea wrote:

Corect! Eu nu mi-am infofolit deloc copilul nici cand era bebelus, nici acum. Si se imbolnaveste foarte foarte rar. Caciula ps cal i-am pus numai daca era sub 0 grade sau batea vantul foarte tare. Aici vad iarna pe strada bebelusi abia nascuti fara sa aiba capul acoperit. Imi amintesc can am fost in tara cu fiica-mea : avea 4 luni si toata lumsa ma batea la cap ca e prea dezbracata . Ce lupta a trebuit sa duc!

Lupte dastea duc si eu mereu. Le'am dus la fata si acum o sa continui cu baiatul. Eu mor pe astia care stiu ei mai bine ce e pentru copilul tau. Tu esti o mama denaturata si ai facut copilul sa iti bati joc de el, cam asta par sa spuna si sa se citeasca in ochii lor cand le spui sa te lase sa iti cresti copilul in stilul tau. Se stramba si fac niste ifose de parca cine stie ce sfat pretios ai avut nesimtirea sa nu'l asculti. Eu am facut mereu ca mine si mi'am ascultat " inconstienta" cum ii spun unii, si tare bine mi'a fost si imi e
dana_h
Scris: Wednesday, October 22, 2014 4:33 PM
Nivel

noi nu am renuntat la Suzi yes uite si dovada
Elala noi momentan luam doar Vigantol Oil

dana_h attached the following image(s):
my snapshot64.jpg

aurishta
Scris: Wednesday, October 22, 2014 10:57 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
ada03 wrote:

Lupte dastea duc si eu mereu. Le'am dus la fata si acum o sa continui cu baiatul. Eu mor pe astia care stiu ei mai bine ce e pentru copilul tau. Tu esti o mama denaturata si ai facut copilul sa iti bati joc de el, cam asta par sa spuna si sa se citeasca in ochii lor cand le spui sa te lase sa iti cresti copilul in stilul tau. Se stramba si fac niste ifose de parca cine stie ce sfat pretios ai avut nesimtirea sa nu'l asculti. Eu am facut mereu ca mine si mi'am ascultat " inconstienta" cum ii spun unii, si tare bine mi'a fost si imi e
hohot hohot Mi-aduc aminte de o intamplare....Patricia era nou-nascuta si eram cu ea in piata, imbracata foarte lejer, in rochita, cu capul si piciorusele goale... O femeie din piata a inceput sa tipe la mine ca sunt o inconstienta, ca imbolnavesc copilul, ca asa sunt "pustoaicele" astea din ziua de azi, se cred destepte si isi distrug copiii....cica sa ascult de ea fiindca a crescut copii, nu ca mineHilar Hilar Am intrebat-o cati copii are si ce varsta auCrazy ....ea, fericita sa-mi dea peste nas zice: "am doi si sunt la scoala!". Eu mi-am luat o figura nevinovata si i-am zis: "Doar doi????? Eu am patru si pe toti i-am crescut tot asa!!!" Lol Nu pot sa va spun ce fatza a facut....era siderata de-a dreptulLol ...nici n-a mai avut replica! De-atunci a inceput sa vorbeasca respectuos cu mineCrazy , nu mai eram o "pustoaica"Hilar , eram "doamna" hohot hohot
Andreea.A
Scris: Thursday, October 23, 2014 11:34 AM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2013
Hello, fetelor...Intr-o fuga am intrat sa va salut, sa va zic ca suntem bine si abia asteptam sa ne mai eliberam un pic cu treburile sa apuc si eu sa intru un pic mai serios pe aici. Ziua, cat doarme bebe, incerc sa fac cat mai multe: dus, papa, curat, pregatirile pentru botez, ca il avem pe 8 noiembrie...Iar noaptea incerc sa dorm cat pot de mult, cu toate ca la fiecare scancet sau foiala sar ca arsa din pat. Ne cam chinuim cu mucisorii...mi-e tare mila de ea. Acum ii curat nasucul si respira ok, in 10 minute iar nu poate respira.
Va pupam pe toate si pe toti!!

Andreea.A attached the following image(s):
10743263_10152358618116791_266703000_n.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.