Clubul aspirantelor - 90
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea_neacsu
Scris: Wednesday, June 11, 2025 9:00 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/27/2021
Mesaje: 1488
Alexandra1210 wrote:
Arefam ar putea inhiba ovulația ? 😊

Da , arefam luat inainte de ovulatie o inhiba, de aceea e recomandat sa fie luat dupa ce s-a confirmat ovulatia (in vederea sustinerii unei sarcini)
Ella controlul de cate saptamani? pupici
Criss4
Scris: Wednesday, June 11, 2025 11:09 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/27/2025
Mesaje: 277
Fetelor ce părere aveți despre testele de sarcină Viola? Am citit pe instrucțiuni ca se poate citi rezultatul în 10 min, însă sunt situații când rezultatul pozitiv apare și dupa 15 minute și ca nu exista cazuri să apară linia de prezență a sarcini, dacă aceasta nu există. Am făcut încă un test ieri, pe zii, în care în primele 10 min parcă nu era nimic,până în 15 min am observat sau mi s-a părut o linie extrem de fină, dar nu am băgat-o de seamă, am concluzionat negativ, acum când m-am uitat pe test iar, întâmplător, se vede mai vizibilă linia.
Ați avut la ele situații în care să apară linia de uscare?
Ps: la câte teste am făcut, nu am văzut linia a doua fină ca de uscare niciodată, decât când am pierdut sarcina biochimica.. nu vreau să mă bucur, nici nu mă așteptam să văd așa ceva pe test. Sunt în ziua 26 astăzi. Teoretic luna trecută mi-a venit în ziua 25 noaptea spre 26. Acum suntem în ziua 26 și încă nimic. Nu vreau să sper, sau să mă bucur, dar mi-a dat de gândit testul ăsta..
Andreea_neacsu
Scris: Thursday, June 12, 2025 12:22 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/27/2021
Mesaje: 1488
Cris , daca in z 26 este prima zi de menstruatie , atunci orice test iese pozitiv daca este vorba de o sarcina . Ideea la Viola este ca il poti face cu mult inainte de ziua menstruatiei pt ca are sensibilitate mica(eu imi aminteam de 5 unitati) si detecteaza o sarcina extrem de mica , cu un hcg peste 5.
Deci poti face si teste de 10 si de 15 si de 20 cu incredere , ele arata de acum deja rezultatul corect .
De regula astea mai sensibile le folosim ca sa ne calmam entuziasmul, sa putem testa inainte ca hormonul sa creasca asa mult in corp (gen z 10 dpo , z 11-12 dpo)
Sa ne anunti daca mai faci vreun test majoreta noi tinem pumnii sa fie 👀
Alexandra1210
Scris: Thursday, June 12, 2025 6:08 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/10/2025
Mesaje: 90
Mulțumesc Andreea 😘
Așteptăm test pozitiv Criss !
EllaMaria
Scris: Thursday, June 12, 2025 6:28 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/12/2020
Mesaje: 1169
Andreea, voi avea 9 săptămâni, sper de data asta sa fie ok🙏

Cris eu am avut linie de uscare pe Viola când nu era sarcina, sper sa nu fie cazul tau, încearcă cu un barza ultrasensibil🤗
Dellialilliana
Scris: Thursday, June 12, 2025 8:21 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/17/2022
Mesaje: 182
Bună fetele. Mă bucur că sunteți active și nu vă pierdeți speranța și cele care încă sunteți în faza de pre-conceptie,o să fie bine!
Da, nu cred că e ok progesteronul înainte de ovulatie și pe timpul ei, dar nu știu să îți spun exact. La punctie de exemplu, progesteronul trebuie să fie foarte mic ca să poți face transfer, e o regulă, de aia zic. Punctia coincide cu ovulația propriu-zisă. Deci da, progesteronul crescut poate inhiba ovulația.
Noi suntem bine, nu am mai avut sperieturi de nici un fel, de la 19 s și 3 z am început să simt loviturile fetiței, acum (21 s fix) o simt foarte bine și asta mă mai liniștește că nu am control decât pe 27.06 când vom face morfologia de trim 2 la 23 s și 1zi. Îmi monitorizez progesteronul deoarece de la 16 s nu mai iau deloc ovule. Ieri îl aveam 70 ng deci în parametrii . Am o problema pe partea de hematologie, eu am clexane și aspenter în schema iar hematologul refuza să am un astfel de tratament deoarece îmi exclude trombofilia deșii am 3 sarcini pierdute și 3 mutatii minore heterozigote. Asa ca merg înainte cu tratamentul pus de medicul specialist in infertilitate deși acesta m-a certat la ultimul control că nu am văzut un hematolog până acuma..sunt tare curioasa când îi voi spune ce părere are hematologul, ce decide... Cam asta e la mine, au mai trecut grețurile dar încă mai am episoade scurte pe lângă balonarea de către seara și sunt fericita că momentan am scăpat de constipatie..
Succes fetelor și sarcini ușoare graviduțelor🤗
Criss4
Scris: Thursday, June 12, 2025 8:53 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/27/2025
Mesaje: 277
A fost linia de uscare, am făcut un alt test și e negativ, e exact cum bănuiam, însă vazandu-l pe acela, am avut o mică speranță.
Sincer nu mai știu când ar trebui să îmi vină menstruația, luna trecuta a venit intre ziua 25-26, acum sunt in ziua 27, dupa sarcina aia biochimica am menstruația cam neregulată, între 25-28 zile..
Cris567
Scris: Thursday, June 12, 2025 5:33 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/1/2024
Mesaje: 177
Buna fetelor. Sa nu va pierdeti speranta pentru ca veni si minunea. Eu am fost azi la o ecografie, am 10s si 5 zile, am un fibrom cam maricel de 4 cm si inca 1 mai mic. V-ati mai confruntat cu fibrom in sarcina? Doctorita mi a zis sa stau linistita dar eu imi fac griji,plus ca la PAP mi a iesit si ASC-Us, dar la fel am inteles ca va trebui sa tin sub observatie dupa nastere.
Criss4
Scris: Friday, June 13, 2025 12:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/27/2025
Mesaje: 277
Cris567 wrote:
Buna fetelor. Sa nu va pierdeti speranta pentru ca veni si minunea. Eu am fost azi la o ecografie, am 10s si 5 zile, am un fibrom cam maricel de 4 cm si inca 1 mai mic. V-ati mai confruntat cu fibrom in sarcina? Doctorita mi a zis sa stau linistita dar eu imi fac griji,plus ca la PAP mi a iesit si ASC-Us, dar la fel am inteles ca va trebui sa tin sub observatie dupa nastere.


Bună! Eu la a doua sarcină când am fost la primul eco pe la 6-7 săptămâni, aveam un chist de aprox 7-8cm, care s-a resorbit de la sine până la finalul primului trimestru. Acum nu știu cum este cu fibroamele, daca e diferit…
Fetelor astăzi e ziua 28, conform calendarului și momentan nici urmă de menstruație, aplicația zice ca astăzi e ziua menstruatiei, nu am mai avut așa “ întârziere” de când cu sarcina biochimica, mă cam îngrijorează aceste dereglări ale mele, pe care nu le înțeleg, ca până lunile acestea, nu le am mai avut…
Cris567
Scris: Friday, June 13, 2025 1:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/1/2024
Mesaje: 177
Ai mai incercat un test, Cris? Si mie mi s a dereglat vreo 2 luni dupa biochimica dar apoi a revenit la cum o stiam eu, aduca perioada mai scurta.
Criss4
Scris: Friday, June 13, 2025 5:51 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/27/2025
Mesaje: 277
Cris567 wrote:
Ai mai incercat un test, Cris? Si mie mi s a dereglat vreo 2 luni dupa biochimica dar apoi a revenit la cum o stiam eu, aduca perioada mai scurta.


Din februarie pana acum tot ma supără dereglările astea, prima luna martie perioada menstruala 28 zile, aprilie 27 zile,mai 25 zile, astăzi sunt în 28a zii. Iar până în februarie cu sarcina biochimica nici vorbă de astfel de dereglări.
Nu am mai făcut test, fiindcă am făcut ieri și erau clar negative.. măcar să vină să știu o treabă…
Luna01
Scris: Friday, June 13, 2025 7:32 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 3/26/2025
Mesaje: 73
Imi pare rau, Criss4!

Pastreaza-ti optimismul, va veni si luna norocoasa!

Parca sotul tau urma sa plece in curand, nu? Poate in lunile astea se regleaza inapoi si menstruatia si apoi stii o treaba.
Luna01
Scris: Friday, June 13, 2025 7:38 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 3/26/2025
Mesaje: 73
Dellialilliana wrote:
Bună fetele. Mă bucur că sunteți active și nu vă pierdeți speranța și cele care încă sunteți în faza de pre-conceptie,o să fie bine!
Da, nu cred că e ok progesteronul înainte de ovulatie și pe timpul ei, dar nu știu să îți spun exact. La punctie de exemplu, progesteronul trebuie să fie foarte mic ca să poți face transfer, e o regulă, de aia zic. Punctia coincide cu ovulația propriu-zisă. Deci da, progesteronul crescut poate inhiba ovulația.
Noi suntem bine, nu am mai avut sperieturi de nici un fel, de la 19 s și 3 z am început să simt loviturile fetiței, acum (21 s fix) o simt foarte bine și asta mă mai liniștește că nu am control decât pe 27.06 când vom face morfologia de trim 2 la 23 s și 1zi. Îmi monitorizez progesteronul deoarece de la 16 s nu mai iau deloc ovule. Ieri îl aveam 70 ng deci în parametrii . Am o problema pe partea de hematologie, eu am clexane și aspenter în schema iar hematologul refuza să am un astfel de tratament deoarece îmi exclude trombofilia deșii am 3 sarcini pierdute și 3 mutatii minore heterozigote. Asa ca merg înainte cu tratamentul pus de medicul specialist in infertilitate deși acesta m-a certat la ultimul control că nu am văzut un hematolog până acuma..sunt tare curioasa când îi voi spune ce părere are hematologul, ce decide... Cam asta e la mine, au mai trecut grețurile dar încă mai am episoade scurte pe lângă balonarea de către seara și sunt fericita că momentan am scăpat de constipatie..
Succes fetelor și sarcini ușoare graviduțelor🤗


Ne bucuram ca vii cu vesti bune! Sarcina usoara in continuare!
Pe partea de trombofilie, si mie mi-au iesit analizele ok, dar mi-a dat medicul ginecolog Aspenter inca de la inceputul sarcinii si a zis sa continui pana in saptamana 36 (parca), iar medicul hematolog a fost de acord cu tratamentul. Cred ca si medicul tau ginecolog iti va spune sa continui. Eu am in istoric o sarcina oprita din evolutie la 6 saptamani.
Criss4
Scris: Friday, June 13, 2025 8:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/27/2025
Mesaje: 277
Luna01 wrote:
Imi pare rau, Criss4!

Pastreaza-ti optimismul, va veni si luna norocoasa!

Parca sotul tau urma sa plece in curand, nu? Poate in lunile astea se regleaza inapoi si menstruatia si apoi stii o treaba.

Da, va pleca in curand pt urmatoarele 3-4 luni. Stau prost rău cu moralul zilele acestea, sper să îmi revin curând..
Alexandra1210
Scris: Saturday, June 14, 2025 8:11 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/10/2025
Mesaje: 90
Sarcina ușoară fetelor 🤗
Criss , trebuie sa ne ridicam moralul după fiecare test de sarcina negativ și să continuăm cu optimism! O sa fie și luna noastră norocoasă ,fii sigură
Rebeca tu ce mai faci?
Utilizatori in acelasi subiect
Alexandra1012
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.