|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/27/2021 Mesaje: 1488
| Alexandra1210 wrote:Arefam ar putea inhiba ovulația ? 😊 Da , arefam luat inainte de ovulatie o inhiba, de aceea e recomandat sa fie luat dupa ce s-a confirmat ovulatia (in vederea sustinerii unei sarcini) Ella controlul de cate saptamani? |
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 2/27/2025 Mesaje: 277
| Fetelor ce părere aveți despre testele de sarcină Viola? Am citit pe instrucțiuni ca se poate citi rezultatul în 10 min, însă sunt situații când rezultatul pozitiv apare și dupa 15 minute și ca nu exista cazuri să apară linia de prezență a sarcini, dacă aceasta nu există. Am făcut încă un test ieri, pe zii, în care în primele 10 min parcă nu era nimic,până în 15 min am observat sau mi s-a părut o linie extrem de fină, dar nu am băgat-o de seamă, am concluzionat negativ, acum când m-am uitat pe test iar, întâmplător, se vede mai vizibilă linia. Ați avut la ele situații în care să apară linia de uscare? Ps: la câte teste am făcut, nu am văzut linia a doua fină ca de uscare niciodată, decât când am pierdut sarcina biochimica.. nu vreau să mă bucur, nici nu mă așteptam să văd așa ceva pe test. Sunt în ziua 26 astăzi. Teoretic luna trecută mi-a venit în ziua 25 noaptea spre 26. Acum suntem în ziua 26 și încă nimic. Nu vreau să sper, sau să mă bucur, dar mi-a dat de gândit testul ăsta.. |
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/27/2021 Mesaje: 1488
| Cris , daca in z 26 este prima zi de menstruatie , atunci orice test iese pozitiv daca este vorba de o sarcina . Ideea la Viola este ca il poti face cu mult inainte de ziua menstruatiei pt ca are sensibilitate mica(eu imi aminteam de 5 unitati) si detecteaza o sarcina extrem de mica , cu un hcg peste 5. Deci poti face si teste de 10 si de 15 si de 20 cu incredere , ele arata de acum deja rezultatul corect . De regula astea mai sensibile le folosim ca sa ne calmam entuziasmul, sa putem testa inainte ca hormonul sa creasca asa mult in corp (gen z 10 dpo , z 11-12 dpo) Sa ne anunti daca mai faci vreun test noi tinem pumnii sa fie 👀
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 2/10/2025 Mesaje: 90
| Mulțumesc Andreea 😘 Așteptăm test pozitiv Criss !
|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/12/2020 Mesaje: 1169
| Andreea, voi avea 9 săptămâni, sper de data asta sa fie ok🙏
Cris eu am avut linie de uscare pe Viola când nu era sarcina, sper sa nu fie cazul tau, încearcă cu un barza ultrasensibil🤗 |
 Nivel: Grupa mica
Inregistrat: 8/17/2022 Mesaje: 182
| Bună fetele. Mă bucur că sunteți active și nu vă pierdeți speranța și cele care încă sunteți în faza de pre-conceptie,o să fie bine! Da, nu cred că e ok progesteronul înainte de ovulatie și pe timpul ei, dar nu știu să îți spun exact. La punctie de exemplu, progesteronul trebuie să fie foarte mic ca să poți face transfer, e o regulă, de aia zic. Punctia coincide cu ovulația propriu-zisă. Deci da, progesteronul crescut poate inhiba ovulația. Noi suntem bine, nu am mai avut sperieturi de nici un fel, de la 19 s și 3 z am început să simt loviturile fetiței, acum (21 s fix) o simt foarte bine și asta mă mai liniștește că nu am control decât pe 27.06 când vom face morfologia de trim 2 la 23 s și 1zi. Îmi monitorizez progesteronul deoarece de la 16 s nu mai iau deloc ovule. Ieri îl aveam 70 ng deci în parametrii . Am o problema pe partea de hematologie, eu am clexane și aspenter în schema iar hematologul refuza să am un astfel de tratament deoarece îmi exclude trombofilia deșii am 3 sarcini pierdute și 3 mutatii minore heterozigote. Asa ca merg înainte cu tratamentul pus de medicul specialist in infertilitate deși acesta m-a certat la ultimul control că nu am văzut un hematolog până acuma..sunt tare curioasa când îi voi spune ce părere are hematologul, ce decide... Cam asta e la mine, au mai trecut grețurile dar încă mai am episoade scurte pe lângă balonarea de către seara și sunt fericita că momentan am scăpat de constipatie.. Succes fetelor și sarcini ușoare graviduțelor🤗 |
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 2/27/2025 Mesaje: 277
| A fost linia de uscare, am făcut un alt test și e negativ, e exact cum bănuiam, însă vazandu-l pe acela, am avut o mică speranță. Sincer nu mai știu când ar trebui să îmi vină menstruația, luna trecuta a venit intre ziua 25-26, acum sunt in ziua 27, dupa sarcina aia biochimica am menstruația cam neregulată, între 25-28 zile.. |
 Nivel: Grupa mica
Inregistrat: 11/1/2024 Mesaje: 177
| Buna fetelor. Sa nu va pierdeti speranta pentru ca veni si minunea. Eu am fost azi la o ecografie, am 10s si 5 zile, am un fibrom cam maricel de 4 cm si inca 1 mai mic. V-ati mai confruntat cu fibrom in sarcina? Doctorita mi a zis sa stau linistita dar eu imi fac griji,plus ca la PAP mi a iesit si ASC-Us, dar la fel am inteles ca va trebui sa tin sub observatie dupa nastere. |
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 2/27/2025 Mesaje: 277
| Cris567 wrote:Buna fetelor. Sa nu va pierdeti speranta pentru ca veni si minunea. Eu am fost azi la o ecografie, am 10s si 5 zile, am un fibrom cam maricel de 4 cm si inca 1 mai mic. V-ati mai confruntat cu fibrom in sarcina? Doctorita mi a zis sa stau linistita dar eu imi fac griji,plus ca la PAP mi a iesit si ASC-Us, dar la fel am inteles ca va trebui sa tin sub observatie dupa nastere.
Bună! Eu la a doua sarcină când am fost la primul eco pe la 6-7 săptămâni, aveam un chist de aprox 7-8cm, care s-a resorbit de la sine până la finalul primului trimestru. Acum nu știu cum este cu fibroamele, daca e diferit… Fetelor astăzi e ziua 28, conform calendarului și momentan nici urmă de menstruație, aplicația zice ca astăzi e ziua menstruatiei, nu am mai avut așa “ întârziere” de când cu sarcina biochimica, mă cam îngrijorează aceste dereglări ale mele, pe care nu le înțeleg, ca până lunile acestea, nu le am mai avut… |
|
 Nivel: Grupa mica
Inregistrat: 11/1/2024 Mesaje: 177
| Ai mai incercat un test, Cris? Si mie mi s a dereglat vreo 2 luni dupa biochimica dar apoi a revenit la cum o stiam eu, aduca perioada mai scurta. |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 2/27/2025 Mesaje: 277
| Cris567 wrote:Ai mai incercat un test, Cris? Si mie mi s a dereglat vreo 2 luni dupa biochimica dar apoi a revenit la cum o stiam eu, aduca perioada mai scurta.
Din februarie pana acum tot ma supără dereglările astea, prima luna martie perioada menstruala 28 zile, aprilie 27 zile,mai 25 zile, astăzi sunt în 28a zii. Iar până în februarie cu sarcina biochimica nici vorbă de astfel de dereglări. Nu am mai făcut test, fiindcă am făcut ieri și erau clar negative.. măcar să vină să știu o treabă… |
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 3/26/2025 Mesaje: 73
| Imi pare rau, Criss4!
Pastreaza-ti optimismul, va veni si luna norocoasa!
Parca sotul tau urma sa plece in curand, nu? Poate in lunile astea se regleaza inapoi si menstruatia si apoi stii o treaba. |
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 3/26/2025 Mesaje: 73
| Dellialilliana wrote:Bună fetele. Mă bucur că sunteți active și nu vă pierdeți speranța și cele care încă sunteți în faza de pre-conceptie,o să fie bine! Da, nu cred că e ok progesteronul înainte de ovulatie și pe timpul ei, dar nu știu să îți spun exact. La punctie de exemplu, progesteronul trebuie să fie foarte mic ca să poți face transfer, e o regulă, de aia zic. Punctia coincide cu ovulația propriu-zisă. Deci da, progesteronul crescut poate inhiba ovulația. Noi suntem bine, nu am mai avut sperieturi de nici un fel, de la 19 s și 3 z am început să simt loviturile fetiței, acum (21 s fix) o simt foarte bine și asta mă mai liniștește că nu am control decât pe 27.06 când vom face morfologia de trim 2 la 23 s și 1zi. Îmi monitorizez progesteronul deoarece de la 16 s nu mai iau deloc ovule. Ieri îl aveam 70 ng deci în parametrii . Am o problema pe partea de hematologie, eu am clexane și aspenter în schema iar hematologul refuza să am un astfel de tratament deoarece îmi exclude trombofilia deșii am 3 sarcini pierdute și 3 mutatii minore heterozigote. Asa ca merg înainte cu tratamentul pus de medicul specialist in infertilitate deși acesta m-a certat la ultimul control că nu am văzut un hematolog până acuma..sunt tare curioasa când îi voi spune ce părere are hematologul, ce decide... Cam asta e la mine, au mai trecut grețurile dar încă mai am episoade scurte pe lângă balonarea de către seara și sunt fericita că momentan am scăpat de constipatie.. Succes fetelor și sarcini ușoare graviduțelor🤗
Ne bucuram ca vii cu vesti bune! Sarcina usoara in continuare! Pe partea de trombofilie, si mie mi-au iesit analizele ok, dar mi-a dat medicul ginecolog Aspenter inca de la inceputul sarcinii si a zis sa continui pana in saptamana 36 (parca), iar medicul hematolog a fost de acord cu tratamentul. Cred ca si medicul tau ginecolog iti va spune sa continui. Eu am in istoric o sarcina oprita din evolutie la 6 saptamani. |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 2/27/2025 Mesaje: 277
| Luna01 wrote:Imi pare rau, Criss4!
Pastreaza-ti optimismul, va veni si luna norocoasa!
Parca sotul tau urma sa plece in curand, nu? Poate in lunile astea se regleaza inapoi si menstruatia si apoi stii o treaba. Da, va pleca in curand pt urmatoarele 3-4 luni. Stau prost rău cu moralul zilele acestea, sper să îmi revin curând.. |
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 2/10/2025 Mesaje: 90
| Sarcina ușoară fetelor 🤗 Criss , trebuie sa ne ridicam moralul după fiecare test de sarcina negativ și să continuăm cu optimism! O sa fie și luna noastră norocoasă ,fii sigură Rebeca tu ce mai faci? |
|
|
Alexandra1012 |