Clubul aspirantelor - 89
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alinush
Scris: Monday, May 2, 2022 4:44 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 4/13/2022
Bibii wrote:

Și eu ma gandeam sa nu fie prea devreme.
Nu am niciun semn , nici de Cm , nici altceva. Eu de regula cu cateva zile inainte de CM aveam simptome..acum nimic

Poate ne ajuta doamne doamne și revenim cu vesti bune!🥰♥️👣
Alinush
Scris: Monday, May 2, 2022 4:44 PM
Nivel

Inregistrat: 4/13/2022
DistanceKiss
Bibii wrote:

Și eu ma gandeam sa nu fie prea devreme.
Nu am niciun semn , nici de Cm , nici altceva. Eu de regula cu cateva zile inainte de CM aveam simptome..acum nimic

Poate ne ajuta doamne doamne și revenim cu vesti bune!🥰♥️👣
Bia_S
Scris: Monday, May 2, 2022 6:03 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/27/2021
Au venit in sfarsit rezultatele.
Beta 112
Progesteron 67 nmol
I-am scris si medicului acum... astept sa vad ce zice si miercuri repet beta.
Va multumesc pt gandurile bune🤗
Andreea_neacsu
Scris: Monday, May 2, 2022 6:34 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
Bia_S wrote:
Beta 112
Progesteron 67 nmol

vai Bia ! felicitari ! computerlove
deme
Scris: Monday, May 2, 2022 6:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/19/2020
Bia_S wrote:
Beta 112
Progesteron 67 nmol

Super Bia !! Felicitări 🍀
Gaby 41
Scris: Monday, May 2, 2022 7:21 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Bia_S wrote:
Beta 112
Progesteron 67 nmol
Felicitări Bia!
Lore35
Scris: Monday, May 2, 2022 8:15 PM
Nivel

Inregistrat: 1/7/2022
Maria.mmh wrote:

Daca te intereseaza o parere despre dna. dr. Veliscu iti pot spune ca eu merg la ea din 2020, eu am prins-o la inceput la Columna, apoi s-a mutat la Embryos.
Eu m-am dus cu analizele deja facute. In prima faza iti va face o ecografie. Noi atunci am fost amandoi, asa ca dupa am avut o discutie de cuplu. Mi s-a raspuns la ce intrebari am avut, apoi mi s-a dat un tratament si ce analize sa fac mai departe. Dupa primul consult o sa tii legatura cu dna Diana (asistenta). Eu sunt foarte multumita de dna dr. Cu dansa am facut toate histeroscopiile chiar si cea operatorie.

Mulțumesc maria pentru răspunsuri... Am de așteptat pana în septembrie când voi ajunge la dânsa. As fi cam a 4 zi a cm atunci dar poate se mai decaleaza.
Maria.mmh
Scris: Monday, May 2, 2022 8:29 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2019
Bia_S wrote:
Beta 112
Progesteron 67 nmol

Felicitări!newclap
Bia_S
Scris: Monday, May 2, 2022 8:44 PM
Nivel

Inregistrat: 4/27/2021
Va multumesc mult fetelor🤗
InaLina
Scris: Monday, May 2, 2022 9:51 PM
Nivel

Inregistrat: 1/23/2022
Bia_S wrote:
Va multumesc mult fetelor🤗

Heeei, hai că arată bine, bravo! Doamne ajută și pt următorul beta! 👏💐
InaLina
Scris: Monday, May 2, 2022 9:52 PM
Nivel

Lore35 am vești. Of, sunt atâtea de zis că nici nu știu cu ce să încep.

În primul rând rezultatele lui erau gata, doar nu i-au trimis ei totul pe mail. Bine că sunt eu căpoasă, am întrebat la recepție și ni le-au găsit, ni le-au printat și le-am putut arăta pe toate la Dr Velișcu.

De data asta i-a ieșit teratozoospermie (morfologia sub limitele optime) în loc de asthenozoospermie (motilitatea cu probleme), cum îi ieșise prima dată.
O să pun rezultatele la subsol.

În rest rezultate bune și chiar f bune la halosperm și testul Mar.

Mar tb să îți zică dacă are infertilitate imunologică, adică anticorpi care atacă spermatozoizii și mai puțin de 10% spermatozoizi reactivi e negativ. I-a ieșit 1%,deci negativ

La halosperm dr chiar la felicitat, gradul de fragmentare a ADN-ului e de 3%, adică f bun.

Și spermocultura a ieșit negativ deci nu sunt infecții.
InaLina
Scris: Monday, May 2, 2022 9:54 PM
Nivel

Acu la mine e mai complicat.
S-a uitat pe toate rezultatele mele și a zis că e cam clar că tb să mergem direct pe varianta FIV.
În primul rând a zis că AMH-ul meu de 0.83 poate să nu reflecte în mod real rezerva ovariană, adică să fie chiar mai mică, TSH fiind la limita superioară dar tb confirmat ecografic și am și făcut ecografie.

Să știi că nu contează dacă ești la cm, ea face eco transvaginală și pe sângerare, la mine fiind ziua 2. A zis că nu contează, e chiar ok și a văzut totul bine așa. A numărat și foliculii, mi-au ieșit 5 pe dreptul, pe stângul s-au văzut 2 și corpul galben mare, de la foliculul eliberat la ultima ovulație. A zis că asta confirmă că valoarea AMh e reală, dar va tb să repet și analizele hormonale oricum, pt dosarul FIV.

În afară de asta mi-a confirmat și ea cele 5 fibroame subseroase pediculate, măricele. Aici se complică treaba, fiindcă m-a trimis direct la chirurg, să le scot că în sarcină ajung și de 10 cm fiecare și nu se poate așa...

I-am zis că eu le scoteam, dar 5 medici diferiți mi-au zis să nu mă operez că e periculos și pot pierde uterul, dar ea a zis că nu e adevărat, mai ales că la mine toate sunt pe exterior și legate cu pedicul (un mic cordon de țesut) deci e operație f simplă cu recuperare rapidă de 2 luni.
Mi-a recomandat chirurg Cătălin Coroleuca și am și vb cu el să merg să mă vadă săptămâna viitoare la clinica Giulești și stabilim data operației. Va scoate toate fibroamele și verifica trompele.

După ce mă refac după operație voi face și o histeroscopie, să vedem cum se prezintă uterul, dacă mai sunt polipi, sinechii etc.

Lui i-a recomandat doi urologi, dr Voinea sau dr Gagiu, ambii de la Embryos. Rămâne să aleagă unul și să vb cu el.

Ne-a dat o pagină întreagă cu toate analizele care ne tb pt întocmit dosar FIV, cam o lună durează să faci dosarul, apoi se începe procedura propriu-zisă. Încerc să atașez și astea,să vedeți clar în ce poate consta, deși totul poate varia de la persoană la persoană. Taxa pt întocmirea dosarului e de 300 RON, desigur, în afară de costul fiecărei analize în parte.
InaLina
Scris: Monday, May 2, 2022 10:57 PM
Nivel

Lore35 sper să îți fie de folos ce am scrus.

Per total Dr Velișcu mi-a inspirat încredere și mi-a făcut o impresie bună. E un dr care pare f uman, în primul rând, explică bine, răspunde la întrebări și pare că își dă interesul, că știe despre ce vb, nu ca alți medici și "specialiști" la care am fost până acum, pare profesionistă. La mine a fost cam rapidă și n-am apucat să întreb tot ce am dorit la prima vizită, dar cred și eu că la dânsa e f aglomerat.

Cu unele păreri m-a surprins, sunt diferite față de ce citisem sau ce au zis alți medici până acum.
De exemplu i-am zis că am încercat să planificăm contactele sexuale mai ales în perioada fertilă și ea a zis că nu contează, mai mult ne stresăm. Aici nu știu ce să zic... Eu aș fi zis că e totuși important să ai contact sexual în perioada fertilă, deși nu am făcut noi doar atunci, dar mă rog...

De valorile analizelor pt el, a zis că de fapt la bărbați valorile oricum variază și pot fi diferite de lună la lună.
Apoi faza cu operația de fibrom, vreo 6 medici diferiți mi-au zis că orice operație pe uter e pericol să pierd uterul și ea îmi zice că astea sunt povești, că dacă era fibrom intramural, poate, dar subseros nu. Acum sper din suflet să fie cum zice ea, să dea Dumnezeu și să iasă bine!
Eu tot voi avea mari emoții, că prea m-au speriat acei medici... Cum ar fi fost să nu mă sperie? Că făceam de mult operația și acum puteam trece direct la FIV. În orice caz la un moment dat în cineva trebuie să ne punem încrederea și să începem de undeva. Doamne ajută!

De aici s-a operat cineva de fibroame?
InaLina
Scris: Monday, May 2, 2022 11:01 PM
Nivel

Documente cum atașez aici, să pun screenshot cu analizele necesare pt dosar FIV? Mulțumesc!

Apropos de astea, mă întreb unde pot face toate aceste analize, se cer tot la ei la Embryos, la orice clinică RUAM, sau pot face tot la Regina Maria, unde am eu reducere? O să sun secretara să o întreb dacă oferă chiar Embryos vreun pachet de analize și să văd cât ne-ar costa la ei.
Lore35
Scris: Tuesday, May 3, 2022 6:27 AM
Nivel

Inregistrat: 1/7/2022
InaLina wrote:
Lore35 sper să îți fie de folos ce am scrus.

Per total Dr Velișcu mi-a inspirat încredere și mi-a făcut o impresie bună. E un dr care pare f uman, în primul rând, explică bine, răspunde la întrebări și pare că își dă interesul, că știe despre ce vb, nu ca alți medici și "specialiști" la care am fost până acum, pare profesionistă. La mine a fost cam rapidă și n-am apucat să întreb tot ce am dorit la prima vizită, dar cred și eu că la dânsa e f aglomerat.

Cu unele păreri m-a surprins, sunt diferite față de ce citisem sau ce au zis alți medici până acum.
De exemplu i-am zis că am încercat să planificăm contactele sexuale mai ales în perioada fertilă și ea a zis că nu contează, mai mult ne stresăm. Aici nu știu ce să zic... Eu aș fi zis că e totuși important să ai contact sexual în perioada fertilă, deși nu am făcut noi doar atunci, dar mă rog...

De valorile analizelor pt el, a zis că de fapt la bărbați valorile oricum variază și pot fi diferite de lună la lună.
Apoi faza cu operația de fibrom, vreo 6 medici diferiți mi-au zis că orice operație pe uter e pericol să pierd uterul și ea îmi zice că astea sunt povești, că dacă era fibrom intramural, poate, dar subseros nu. Acum sper din suflet să fie cum zice ea, să dea Dumnezeu și să iasă bine!
Eu tot voi avea mari emoții, că prea m-au speriat acei medici... Cum ar fi fost să nu mă sperie? Că făceam de mult operația și acum puteam trece direct la FIV. În orice caz la un moment dat în cineva trebuie să ne punem încrederea și să începem de undeva. Doamne ajută!

De aici s-a operat cineva de fibroame?

Mulțumesc de răspunsuri mai liniștit cu cm și eu as fi ziua 5 teoretic cand am programare la ea. Sper sa se termine cu bine pana la urma și sa ne auzim cu toate ca sa îndeplinit visul. Deja am speranțe ca pana la urma totul o sa fie bn, am nevoie de un medic care știe sa comunice și sa iti ofere toate informațiile nu sa te trimita sa faci o intervenție dar sa nu iti dea toate detaliile.. Mult succes și gândește pozitiv. Te îmbrățișez. Sper sa mai păstrăm legătură aici cu detalii. Nu mai știu cum se pot atașa aici imagini ca as fi vrut sa vad și eu ce analize tia dat sa faci pentru dosarul fiv. Pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.