Clubul aspirantelor - 89
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nicaieri88
Scris: Wednesday, December 13, 2023 3:56 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 8/2/2022
Maria2508 wrote:

Ce muult ma bucurcoeur
Felicitari si sa mearga totul minunat in continuare!!hearts

Mutumesc mult, Doamne ajuta! coeur
Lore35
Scris: Wednesday, December 13, 2023 5:29 PM
Nivel

Inregistrat: 1/7/2022
Nicaieri88 wrote:

E totul f bine, Doamne ajuta! coeur
Are 7 saptamani si 1 zi, e pozitionat foarte bine si are puls, tot ce trebuie coeur
Ne-a aratat cum pulseaza pe monitor; de ascultat nu am ascultat, ca a zis doamna doctor ca ii face rau momentan functia asta a ecografului.

Urmatoarea ecografie e la inceputul lui ianuarie, cand o sa aiba 10 saptamani si un pic.

Speram sa fie bine totul in continuare, Doamne ajuta!

Sper ca sarbatorile de iarna sa vina cu noroc pentru toate aspirantele si anul viitor sa fie numai cu vesti bune!

Felicitari!!! 🥰🥰🥰Iti doresc o sarcina usoara fără prea multe grețuri și un bebe voinic și sanatos. 🤗🤗🤗
Nicaieri88
Scris: Wednesday, December 13, 2023 6:55 PM
Nivel

Lore35 wrote:

Felicitari!!! 🥰🥰🥰Iti doresc o sarcina usoara fără prea multe grețuri și un bebe voinic și sanatos. 🤗🤗🤗

Multumesc mult, Lore! coeur
Voi sunteti bine, sanatosi? Cheek Kiss
Isa294
Scris: Wednesday, December 13, 2023 10:45 PM
Nivel

Inregistrat: 10/13/2021
Felicitari pentru sarcina!

Revin si eu cu noutati, azi ziua 8 dupa transfer cu embrion de ziua 5, beta negativ… ce sa zic, m-am bucurat ca s-au aliniat planetele si am putut face transfer, dar acum, ca si deme, sunt demoralizata maxim si mai vin si sarbatorile, am aflat si de sarcinile a doua prietene si simt ca efectiv viata e nedreapta.
deme
Scris: Wednesday, December 13, 2023 11:03 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/19/2020
Isa294 wrote:
Felicitari pentru sarcina!

Revin si eu cu noutati, azi ziua 8 dupa transfer cu embrion de ziua 5, beta negativ… ce sa zic, m-am bucurat ca s-au aliniat planetele si am putut face transfer, dar acum, ca si deme, sunt demoralizata maxim si mai vin si sarbatorile, am aflat si de sarcinile a doua prietene si simt ca efectiv viata e nedreapta.

Imi pare rau Isa, stiu cum este.
Duminica am împlinit 41! Toate bune si frumoase pana apare un prieten cu iubita lui de 40 ani, insarcinata in 18s, ei nefiind casatoriti, împreună de aproape 1 an
Ea fericita nevoie mare ca la amh 0,6 i-a iesit din prima caci altfel "trebuiau sa faca inseminari si fiv si stii si tu ca e aiurea si oricum nici asa nu garanteaza nimeni". In secunda 2 imi venea sa trec peste masa si sa ii f^t una, asa fara perdele.

Viata chiar este nedreapta.
Isa294
Scris: Wednesday, December 13, 2023 11:58 PM
Nivel

Pe asta am auzit-o si eu chiar inainte sa ma apuc de fiv, ca nu garanteaza vreo reusita oricum (persoana apropiata mie care a zis-o nu stia ce urma sa fac), inclusiv remarci de genul “copii facuti in eprubeta” si alte balarii… prostie, ignoranta, lipsa de educatie, toate la un loc. Si nu ca-mi plang de mila si refulez acum, dar eu una nu-mi permit sa-mi dau cu parerea unde nu ma pricep, dar la asta cu facutul de copii cei carora le iese din prima sunt atotstiutori, ca doar ei au reusit si tu nu, deci ia de aici sfaturi…
deme
Scris: Thursday, December 14, 2023 6:34 AM
Nivel

Isa294 wrote:
Pe asta am auzit-o si eu chiar inainte sa ma apuc de fiv, ca nu garanteaza vreo reusita oricum (persoana apropiata mie care a zis-o nu stia ce urma sa fac), inclusiv remarci de genul “copii facuti in eprubeta” si alte balarii… prostie, ignoranta, lipsa de educatie, toate la un loc. Si nu ca-mi plang de mila si refulez acum, dar eu una nu-mi permit sa-mi dau cu parerea unde nu ma pricep, dar la asta cu facutul de copii cei carora le iese din prima sunt atotstiutori, ca doar ei au reusit si tu nu, deci ia de aici sfaturi…

Stiu ce spui, nici tipa respectiva nu stia prin cate am trecut si trecem, plus cand am auzit-o ca oricum era ultimul drum ca are 40 si apoi m-a întrebat pe mine, cati ani am.. Se uita nasa la mine si parca zicea "las-o, las-oooo".

Iti doresc multa putere sa va regrupati. Care sunt următorii pasi? Dr ce spune?
Te îmbrățișez 🤗🤗🤗🍀🍀🍀
Nicaieri88
Scris: Thursday, December 14, 2023 7:51 AM
Nivel

Imi pare rau, fetelor :(
Si eu am trecut prin multe experiente d-astea inclusiv cu cea mai buna prietena a mea care ma punea sa ii mangai burtica "ca sa se ia".

Sper ca nu am contribuit si eu la suparare..eu am scris pe aici in ideea in care la mine devenea cam imposibil, cu Amh 0.6 la 35 de ani, eu un am zis ca mai degraba va dau speranta. Mie incepuse sa mi se vorbeasca de menopauza, adica doctora ma intreba la ce varsta a intrat mama ca pare ca nu mai am mult si sa ma rog la divinitate sa avem ce scoate in ziua punctiei.

Nu va pierdeti speranta, fetelor, si eu mi-o pierdusem complet.

Legat de comentarii deplasate, eu zambeam politicos desi mi se rupea sufletul si incercam sa ii evit pe viitor. Doar cu prietena mea n-am avut ce sa fac, ea a fost kriptonita mea, am ascultat fiecare povestioara, i-am ajutat inclusiv sa care mobila pt camera copilului (fix dupa a treia inseminare nereusita).

La multi ani, Deme! Sa fii sanatoasa si fericita si tot ce iti doresti sa vina repede la tine.
Sper sa aveti sarbatori linistite!
Va pup
Isa294
Scris: Thursday, December 14, 2023 10:49 AM
Nivel

Ei, stai linistita, e foarte bine ca ne-ai impartasit reusita, si noi am fi vrut sa avem noroc din prima dar nu a fost sa fie, nu e un capat de lume. Statistic stiam unde ne situam desi cred totusi ca suntem norocosi de fel (eu endometrioza, polipi care se refac, cu 38 de ani ce-mi bat la usa, el morfologie proasta si fragmentare mare) ca am obtinut din prima dintr-un singur ovar punctionat, ca stangul a dormit in papuci, 2 embrioni de ziua 5 din care cel transferat acum frumos si aratos dupa decongelare. Stiu ca e doar o evaluare ochiometrica, dar ne-am pus sperantele in ea si oricum nu am face testare pgt o data ca nu vreau sa risc embrionii si a doua ca oricum nu e o garantie pt succes.
Deme, la multi ani! Am ratat ca ai scris de ziua ta, sa vina vremuri bune si implinitoare! Ce sa zic, continuarea banuiesc ca va fi o pauza luna asta ca vin sarbatorile si din ianuarie mai tragem un loz :)) Eu as vrea sa ii propun medicului sa mai fac un fiv inainte de a mai incerca un transfer, sa mai obtin niste embrionasi acum cat inca ma ajuta varsta, in ambitia si probabil naivitatea mea imi doresc 2 copii si sa am un plan facut pentru asta, sa zic asa.
deme
Scris: Thursday, December 14, 2023 10:55 AM
Nivel

Isa294 wrote:
Ei, stai linistita, e foarte bine ca ne-ai impartasit reusita, si noi am fi vrut sa avem noroc din prima dar nu a fost sa fie, nu e un capat de lume. Statistic stiam unde ne situam desi cred totusi ca suntem norocosi de fel (eu endometrioza, polipi care se refac, cu 38 de ani ce-mi bat la usa, el morfologie proasta si fragmentare mare) ca am obtinut din prima dintr-un singur ovar punctionat, ca stangul a dormit in papuci, 2 embrioni de ziua 5 din care cel transferat acum frumos si aratos dupa decongelare. Stiu ca e doar o evaluare ochiometrica, dar ne-am pus sperantele in ea si oricum nu am face testare pgt o data ca nu vreau sa risc embrionii si a doua ca oricum nu e o garantie pt succes.
Deme, la multi ani! Am ratat ca ai scris de ziua ta, sa vina vremuri bune si implinitoare! Ce sa zic, continuarea banuiesc ca va fi o pauza luna asta ca vin sarbatorile si din ianuarie mai tragem un loz :)) Eu as vrea sa ii propun medicului sa mai fac un fiv inainte de a mai incerca un transfer, sa mai obtin niste embrionasi acum cat inca ma ajuta varsta, in ambitia si probabil naivitatea mea imi doresc 2 copii si sa am un plan facut pentru asta, sa zic asa.

As mai incerca si eu un fiv, dar nu cred ca ma mai tine capul.. si buzunarul de altfel.
Este greu pentru ca am doar o sansa, 1 embrion. Am obosit sincer.
Încercati sa va bucurați de sărbători, cat puteti . Imi spunea o prietena "an nou, sanse noi".
roxana 38
Scris: Friday, December 29, 2023 10:30 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 7/1/2023
aveti grija unde faceti fiv

Buna fetele multumesc pentru sustinere si pentru toate mesajele, ati avut dreptate in legatura cu clinca e foarte proasta Genesis Athens, cat despre medici groaznica experienta, acum nu stiu daca sa merg la Columna, Gynera sau Embryos, ma voi duce la toate la o a doua parere sa vad ce si cum.
Am cheltuit 15 mii de euro pe 5 ani pierduti cu 3iui uri si 3 fivuri toate nereusite, 1fiv cu banii nostrii si doua cu statul la clinica Genesis Athens de care ar trebuii sa fugiti.
Am schimbat prima data doctorul- Chadi Muheidli pentru ca nu a mentionat ce tip de pastile cicloprognova albe sau rosii sa iau si eu am luat si rosii si am inteles ulterior dupa, ca de aceea nu a iesit fivul, plus ca el nu a fost prezent la punctie, punctia mi-a facut-o cine s-a nimerit, ca era in vacanta si nici in general nu a fost prezent.
Am decis sa schimbam doctorul si apoi am decis sa schimbam si cel de-al 2lea doctor- Oana Moise si clinica deoarece mi s-a spus ca nu avem sanse decat cu donate(avand in vedere ca eu aveam 12 foliculi antrali si nici o problema de sanatate, varsata35) dar si faptul ca la intrebarea daca putem sa facem cu ziua5 raspunsul a fost mai bine dadea statul banii altora decat voua si eu nu va fac decat cand am eu chef ca plec in vacanta.
Am avut la ultimele 2 punctii sangerari timp de 2 sapatamani si doctora a zis ca e ok.
Ca reactii adverse la fiv: hematom injectii, cazut par+albit, vezica cu probleme urinare , bube piele, dureri de: cap, dinti, gingi, stomac+umflat, sani, ovare+umflat, dureri si jos, dureri in piept, rinichi, maini+tremur, greut+ 4kg la fiecare fiv. Am umblat din doctor in doctor ca sa rezolv toate aceste probleme si nici acum nu mi-am revenit.
deme
Scris: Friday, December 29, 2023 3:18 PM
Nivel

Sper ca sărbătorile sa va fi gasit sănătoase pe toate :)
Nicăieri, cum ești?
Isa, ce faceti acum ?
Roxana imi pare rau sa aud de situațiile prin care ati trecut.

Mie mi-a venit menstruatia pe 16 Decembrie, insa Maftei a zis sa asteptam urmatoarea menstruatie, caci laboratorul o sa fie inchis pana pe 8 Ianuarie, deci iar asteptare..
Am început sa iau Vit. E pt endometrul meu minune si optibac (am auzit ca ajuta pt flora) .
Vedem din Ianuarie ce o sa fie.
Colac peste pupaza, mi-a facut una din fete astrograma, la munca, si de acolo reiesea cumva ca nu am nici o (casa, planeta sau ce trebuie) pe copii (or something like that) ..m-am demoralizat ce sa zic, ma intreb daca si ET asta o sa fie eșuat.

Pana una alta, pe 2 Ianuarie plecam la munte cu nasii si fratele meu, cumnata, nepotul :)

Va doresc in noul an sa va ingrasati 9 luni ,iar apoi sa aveti un copil sanatos ;)
Nicaieri88
Scris: Saturday, December 30, 2023 6:28 PM
Nivel

deme wrote:
Sper ca sărbătorile sa va fi gasit sănătoase pe toate :)
Nicăieri, cum ești?
Isa, ce faceti acum ?
Roxana imi pare rau sa aud de situațiile prin care ati trecut.

Mie mi-a venit menstruatia pe 16 Decembrie, insa Maftei a zis sa asteptam urmatoarea menstruatie, caci laboratorul o sa fie inchis pana pe 8 Ianuarie, deci iar asteptare..
Am început sa iau Vit. E pt endometrul meu minune si optibac (am auzit ca ajuta pt flora) .
Vedem din Ianuarie ce o sa fie.
Colac peste pupaza, mi-a facut una din fete astrograma, la munca, si de acolo reiesea cumva ca nu am nici o (casa, planeta sau ce trebuie) pe copii (or something like that) ..m-am demoralizat ce sa zic, ma intreb daca si ET asta o sa fie eșuat.

Pana una alta, pe 2 Ianuarie plecam la munte cu nasii si fratele meu, cumnata, nepotul :)

Va doresc in noul an sa va ingrasati 9 luni ,iar apoi sa aveti un copil sanatos ;)

Buna, Deme! Sper ca si tu si fetele ati avut un Craciun fericit si ca Noul An sa va aduca numai vesti bune si un bebe coeur
Imi pare rau ca n-ai prins luna asta, dar incearca sa te relaxezi cu rudele la munte si sa te distrezi <3

Eu sunt bine, am ramas cu greturile vad, sper sa treaca macar cand trec in trim II. (Plus constipatie si dureri de stomac, unele cred ca se trag de la medicamente..). Altceva in afara de sfera digestiva..n-am. Inca am momente cand mi se pare ca e prea frumos sa fie adevarat.
Am tras si o sperietura de Craciun, am fost la urgenta..aveam sangerare usoara, am zis ca gata, asta a fost, sa pierd si in ziua de Craciun. Se pare ca a fost de la Arefam, mi-a facut o rana mica. Acum m-a invatat doctora sa le umezesc inainte sa le introduc.

Asteptam a treia eco (a doua a fost la urgenta), sper sa fie totul ok si de acum inainte.

Legat de astrograma, eu zic sa nu pui la suflet, eu nici nu cred in asa ceva. Eu cred ca lucrurile nu sunt prestabilite si ca destinul e format din momente, alegeri, experiente, noroc.

Eu zic sa iti reincarci bateriile pt Noul An, totul va fi bine pana la urma. coeur

@Roxana, imi pare rau de experientele negativeCray . Eu cred ca nu ai nevoie sa mergi la atatea, si Columna si Embyros sunt clinici bune, orice ai alege e bine
Isa294
Scris: Sunday, December 31, 2023 11:59 AM
Nivel

Buna fetelor, sper sa va gaseasca finalul de an cu recunostinta pentru tot ce a fost bun, acceptare pentru ce a mers prost si speranta si forte proaspete pentru un nou inceput, mai ales noua celor care inca ducem aceasta lupta.

Roxana, nasol cu clinica asta, eu am avut noroc sa zic asa cu o prietena trecuta prin fiv-uri esuate la o clinica si mi-am facut lectiile cand am inceput sa merg eu. Tot aud de medici care trateaza superficial infertilitatea, sau cu aroganta, pe principiul ai venit la mine, faci ce zic eu, fara alte intrebari. Oribil, asta chiar e o specializare ce necesita un grad mare de empatie, e multa emotie ma mijloc si din pacate multe clinici o exploateaza pentru profit. Daca nu esti deja, intra pe SOSI si vezi acolo cata informatie pretioasa gasesti, asta ne ofera un control cat de cat atunci cand mergem la un medic, increderea asta oarba eu nu o recomand tocmai ca avem de a face cu oameni care pot gresi sau omite niste lucruri, neintentionat. Multa putere pe mai departe!

Deme, eu ce sa fac, astept, ca si tine :). Urmeaza sa facem kir, hla-c si cariotipul, sa repet histero cu acea biopsie pentru endometru, toate in ianuarie de acum. Sper sa tin sub control TSH si sa nu mai apara si altele, ca tot asteptand se mai dau peste cap, dar le luam pe rand. Mi-a zis o prietena ca rabdare, si ne va iesi, iar asta e partea cea mai grea, simt o mare nedreptate ca mie imi trebuie rabdare iar altora nu le-a trebuit decat un pahar de vin in plus si hop si bebe. Sunt frustrata dar aia e, tot eu trebuie sa ma scutur, sa ma ridic si sa merg inainte. Bafta si voua sa vi se alinieze planetele pentru urmatorul transfer!
deme
Scris: Sunday, December 31, 2023 12:41 PM
Nivel

Isa294 wrote:
Buna fetelor, sper sa va gaseasca finalul de an cu recunostinta pentru tot ce a fost bun, acceptare pentru ce a mers prost si speranta si forte proaspete pentru un nou inceput, mai ales noua celor care inca ducem aceasta lupta.

Roxana, nasol cu clinica asta, eu am avut noroc sa zic asa cu o prietena trecuta prin fiv-uri esuate la o clinica si mi-am facut lectiile cand am inceput sa merg eu. Tot aud de medici care trateaza superficial infertilitatea, sau cu aroganta, pe principiul ai venit la mine, faci ce zic eu, fara alte intrebari. Oribil, asta chiar e o specializare ce necesita un grad mare de empatie, e multa emotie ma mijloc si din pacate multe clinici o exploateaza pentru profit. Daca nu esti deja, intra pe SOSI si vezi acolo cata informatie pretioasa gasesti, asta ne ofera un control cat de cat atunci cand mergem la un medic, increderea asta oarba eu nu o recomand tocmai ca avem de a face cu oameni care pot gresi sau omite niste lucruri, neintentionat. Multa putere pe mai departe!

Deme, eu ce sa fac, astept, ca si tine :). Urmeaza sa facem kir, hla-c si cariotipul, sa repet histero cu acea biopsie pentru endometru, toate in ianuarie de acum. Sper sa tin sub control TSH si sa nu mai apara si altele, ca tot asteptand se mai dau peste cap, dar le luam pe rand. Mi-a zis o prietena ca rabdare, si ne va iesi, iar asta e partea cea mai grea, simt o mare nedreptate ca mie imi trebuie rabdare iar altora nu le-a trebuit decat un pahar de vin in plus si hop si bebe. Sunt frustrata dar aia e, tot eu trebuie sa ma scutur, sa ma ridic si sa merg inainte. Bafta si voua sa vi se alinieze planetele pentru urmatorul transfer!

Te înțeleg perfect Isa, si eu simt nedreptatea si uneori mi-e teama sa nu fie si răutate, insa nu ma pot abtine. Cu groaza ma gândesc daca următorul transfer este negativ, aia este pt mine, alt fiv nu mai fac.
Am facut eu kir si hlac, totul a ieșit ok asa ca sotul nu a mai facut, si la cariotip la fel, totul bine la amândoi.
Ce răbdare, ca parca mereu apar piedici si altele si iar trebuie așteptat si tot asa.

Un an mai bun pentru toata lumea, pe toate planurile 🍀
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.