|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 2/7/2024 Mesaje: 89
| deme wrote:
Ce tare!!! Ceva sfaturi pt a fa kg jos dupa nastere ? :)) eu deja am luat 22kg ,,stiu ca sunt multe, în primele 3luni am luat 12kg :(
Daa, buna asta! Eu am luat 14 kg pana acum la 22 de saptamani si cred ca vor mai fi inca pe atat. Avem nevoie de cateva ponturi sa dam jos kg dupa nastere 😁 |
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/27/2021 Mesaje: 1488
| Alice, ce tare , gemeni! dar sigur va fi foarte greu . Si ce simpatic , fetita si baietel Candva imi doream gemeni si eu dar dupa baiat (desi a fost cumintel dar singura cu el mai mereu) am zis multumesc ca nu-i decat unul Nu fac beta, as fi vrut dar m-am nimerit cu multe zile libere din cauza sarbatorilor . Initial as fi mers pe 28 si primeam rezultatul pe 30 seara si repetam pe 30 si speram sa il primesc pe 3 seara, daca nu , pe 8, am zis ca e super mult de asteptat ….. si stau cu stres Capsunica , wow ! Esti tare curajoasa sotul a spus ca dupa bebe 2 inchidem portile fabricii . Sa-ti traiasca sanatosi copilasii Deme , asta urma sa te intreb , daca vreti sa mai aveti inca un bebe pe langa printesa |
 Nivel: Membru
Inregistrat: 2/7/2024 Mesaje: 89
| Sigur usor nu va fi, dar daca asa a vrut Doamne Doamne, noi ne bucuram. Sotul meu zicea mereu ca i-ar placea sa avem gemeni si parca i s-a indeplinit visul, eu nici nu voiam sa aud |
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 2/19/2020 Mesaje: 1935
| Andreea_neacsu wrote:Alice, ce tare , gemeni! dar sigur va fi foarte greu . Si ce simpatic , fetita si baietel  Candva imi doream gemeni si eu dar dupa baiat (desi a fost cumintel dar singura cu el mai mereu) am zis multumesc ca nu-i decat unul  Nu fac beta, as fi vrut dar m-am nimerit cu multe zile libere din cauza sarbatorilor . Initial as fi mers pe 28 si primeam rezultatul pe 30 seara si repetam pe 30 si speram sa il primesc pe 3 seara, daca nu , pe 8, am zis ca e super mult de asteptat ….. si stau cu stres Capsunica , wow ! Esti tare curajoasa  sotul a spus ca dupa bebe 2 inchidem portile fabricii . Sa-ti traiasca sanatosi copilasii Deme , asta urma sa te intreb , daca vreti sa mai aveti inca un bebe pe langa printesa
Nu stiu daca mai vrem, eu in primul rand ma gandesc la vârsta noastră , eu am facut acum 42 si sotul face 45 la anul :) |
 Nivel: Membru
Inregistrat: 7/13/2023 Mesaje: 43
| Hey bună, eu la fel va urmăresc poveștile mereu, drumul nostru spre a avea un copil a început anul trecut dupa mai multe investigatii am ajuns la indicația de fiv.( trompe impermeabile). Cand am fost sa iau reteta pt Fiv mi a fost scris a gresit rețeta cu ordinea medicamentelor asa ca o injecție de ziua 6 spre ex eu am fact o on ziua 1 a menstruației ... dar mi am dat seama imediat după ce am făcut o citind prospectul asa ca am oprit tot tratamentul în luna respectiva la inducatia medicului care si a cerut scuze pt gresala.... si surpriza a fost ca luna următoare aveam tes pozitiv. Acum îmi țin minunea in brate care are 2 luni și 1 sapt deja. Va pup și un nou an asa cum va doriți. |
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 7/13/2023 Mesaje: 43
| Deme legat de kg eu am luat 27 kg...mult f mult ... ce pot spune este ca dacă o sa vrei sa alaptezi nu prea poți tine diete stricte,eu am încercat sa nu mananc și era sa pierd lactatia, asa ca dacă renunțăm la dulciuri și prăjeli Si produse de panificație probabil ușor ușor dam jos dar este de durata.... eu mai am de dat jos 16 kg și tare greu mi se pare . |
|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/12/2020 Mesaje: 1169
| Alice11 wrote:
Heyyy, buna, felicitari pt testul pozitiv! Nu mergi sa faci si beta? Eu va urmaresc doar si ma bucur pt voi ❤️ bebelusii mei cresc in burtica, avem 22 de saptamani.
Wow felicitări!🥰 |
|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/12/2020 Mesaje: 1169
| Capsunica2024 wrote: Hey, eu sunt pe forumul acesta de cand am vrut sa am primul bebe , din 2013 Acum am 3 copilasi minunati , 10 ani baiat 8 ani fetita si mai un baietel de 3 anisori :p Sunt instructor de fitness aerobic si consultant nutritionist.Ador copilasii si as mai face toata viata mea doar asta :)) ( maternitate, copilasi, si munca mea care e foarte flexibila si ma adaptez f usor sa lucrez de acasa pe partea de nutritie iar la sala fizic lucrez doar 3 ore pe zi :p Ma tot bate gandul:))) sa mai fac un bebe dar nu sunt decisa … oricum eu ma bucur penteu voi si va tin pumnii sa aveti teste pozitive <3 Daca ar fi sa raman asa fara sa incerc eu special m-as bucura :)))))))) Asa s-a intamplat si cu bebe 3 :))) <3 Va pupacesc pe toate si noul an sa vina cu un bebeeeee <3
Bine ai revenit🤗 hai cu bebe 4😘 |
|
 Nivel: Grupa mica
Inregistrat: 11/29/2022 Mesaje: 155
| Bună fetelor si sărbători fericite tuturor și împlinirea tuturor dorințelor! Și eu va urmăresc de muuult timp și ma bucur pentru fiecare reușită a voastră! Eu am început sa ma informez cu mult înainte sa rămân gravida doar pentru ca vroiam sa fiu pregătită și am avut noroc sa rămân foarte repede chiar nu ne așteptam pentru ca o singura data am avut contact fără protecție și s a și întâmplat minunea și bebe Albert a venit pe lume cu 3,08 kg si puțin grăbit la 37 de săptămâni dar sanatos. Acum are 17 luni și este un bebe minunat dar eu sunt o mamica tare panicata și probabil puțin perfecționista iar alte persoane din jur cred ca sunt cam protectoare dar nu știu sa fiu altfel asa ca încerc decât sa fac totul cât pot eu de bine. O sa încerc sa atașez o poza cu bebe sa vad dacă reușesc. Felicitări fetelor pentru testele pozitive, iar cele ce urmează sa nască va doresc acomodare ușoară și răbdare multă.Cu kilogramele în plus eu încă mai am de dat jos 5 și de tonificat și eu am luat în sarcina destul de mult de la 49 am ajuns la 68 dar acum ma mențin la 54. https://ibb.co/vBvCH0W
|
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 7/13/2023 Mesaje: 43
| Iulia123 wrote:Bună fetelor si sărbători fericite tuturor și împlinirea tuturor dorințelor! Și eu va urmăresc de muuult timp și ma bucur pentru fiecare reușită a voastră! Eu am început sa ma informez cu mult înainte sa rămân gravida doar pentru ca vroiam sa fiu pregătită și am avut noroc sa rămân foarte repede chiar nu ne așteptam pentru ca o singura data am avut contact fără protecție și s a și întâmplat minunea și bebe Albert a venit pe lume cu 3,08 kg si puțin grăbit la 37 de săptămâni dar sanatos. Acum are 17 luni și este un bebe minunat dar eu sunt o mamica tare panicata și probabil puțin perfecționista iar alte persoane din jur cred ca sunt cam protectoare dar nu știu sa fiu altfel asa ca încerc decât sa fac totul cât pot eu de bine. O sa încerc sa atașez o poza cu bebe sa vad dacă reușesc. Felicitări fetelor pentru testele pozitive, iar cele ce urmează sa nască va doresc acomodare ușoară și răbdare multă.Cu kilogramele în plus eu încă mai am de dat jos 5 și de tonificat și eu am luat în sarcina destul de mult de la 49 am ajuns la 68 dar acum ma mențin la 54. https://ibb.co/vBvCH0W Albert îl cheamă și pe băiețelul meu,ce contează ce zic alte persoane daca nu îl protejezi tu atunci cine? |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 12/30/2024 Mesaje: 416
| EllaMaria wrote:
Bine ai revenit🤗 hai cu bebe 4😘
:)))) hehe Fetelor , in legatura cu kg , treaba e foarte simpla.Mancam sanatos , dupa principii clar stabilite :) exercitiu fizic zilnic ,monotorizare :) Hrana cat mai curata, avem grija la combinatii ( ma gasiti pe facebook Ticala Ana Paula - daca aveti nevoie de ajutor ) In sarcina este normal sa puneti cateva kg, bucurati-va de sarcina si aveti timp dupa sa dati jos kg , in sarcina nu e ok sa fiti in deficit caloric pt bebe , iar in alaptare la fel deficitul trebuie sa fie foarte mic :) Este vorba de mai multe chestii, mai multi piloni de respectat si implementat. Nu exista o “reteta magica “ :p Oricum, alimentatia are un rol foarte important asupra fertilitatii :) , eu i facusem un plan alimentar unei prietene si a ramas gravida foarte usor dupa ce si-a schimbat stilul de viata :) Un bebelus nu o sa vina intr un mediu inflamat.Mancati cat mai curat, materie prima , cat mai neprocesat, hidratare, odihna ,mindset pozitiv <3 mancati sa va hraniti corpul <3 cat mai nutritiv,mai multi antioxidanti :) afine ,fructe de padure , muraturi, probiotice pt intestin.Totul pleaca de acolo, e fundatia imunitatii. <3 Va pupacesc si va tin la curent :)) pe 19 mi a venit in decembrie si am ciclu de 28 zile , luna asta cred ca trebuuie sa testez pe 17 :))) deocamdata a lasat de rasad cum zice Ela :)) dupa cm ultima zi si dupa ce mi a trecut :))) atat ca dupa a vrut sa mai lase :))) samanta si nu l am lasat =))) ca m-am razgandit :)) acum sunt in dubii daca sa incerc la ovulatie , pe 2 sau 3 :)) |
|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 9/12/2020 Mesaje: 1169
| Gata 3640, dublare la 37 ore
Mă gândesc că până acum e ok, acum aștept ecografia. |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 12/30/2024 Mesaje: 416
| Capsunica2024 wrote: :)))) hehe Fetelor , in legatura cu kg , treaba e foarte simpla.Mancam sanatos , dupa principii clar stabilite :) exercitiu fizic zilnic ,monotorizare :) Hrana cat mai curata, avem grija la combinatii ( ma gasiti pe facebook Ticala Ana Paula - daca aveti nevoie de ajutor ) In sarcina este normal sa puneti cateva kg, bucurati-va de sarcina si aveti timp dupa sa dati jos kg , in sarcina nu e ok sa fiti in deficit caloric pt bebe , iar in alaptare la fel deficitul trebuie sa fie foarte mic :) Este vorba de mai multe chestii, mai multi piloni de respectat si implementat. Nu exista o “reteta magica “ :p Oricum, alimentatia are un rol foarte important asupra fertilitatii :) , eu i facusem un plan alimentar unei prietene si a ramas gravida foarte usor dupa ce si-a schimbat stilul de viata :) Un bebelus nu o sa vina intr un mediu inflamat.Mancati cat mai curat, materie prima , cat mai neprocesat, hidratare, odihna ,mindset pozitiv <3 mancati sa va hraniti corpul <3 cat mai nutritiv,mai multi antioxidanti :) afine ,fructe de padure , muraturi, probiotice pt intestin.Totul pleaca de acolo, e fundatia imunitatii. <3 Va pupacesc si va tin la curent :)) pe 19 mi a venit in decembrie si am ciclu de 28 zile , luna asta cred ca trebuuie sa testez pe 17 :))) deocamdata a lasat de rasad cum zice Ela :)) dupa cm ultima zi si dupa ce mi a trecut :))) atat ca dupa a vrut sa mai lase :))) samanta si nu l am lasat =))) ca m-am razgandit :)) acum sunt in dubii daca sa incerc la ovulatie , pe 2 sau 3 :)) faza e ca eu raman foarte rapid acum:)))) cu primul 6 luni am tot incercat :p |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 12/30/2024 Mesaje: 416
| EllaMaria wrote:Gata 3640, dublare la 37 ore Mă gândesc că până acum e ok, acum aștept ecografia. super Elaaa <3 ai vazut ce feeling am avut eu:)))) |
|
 Nivel: Grupa mijlocie
Inregistrat: 12/30/2024 Mesaje: 416
| EllaMaria wrote:Gata 3640, dublare la 37 ore Mă gândesc că până acum e ok, acum aștept ecografia. Fetelor :))) aveti grija ca eu am gura aurita cum zice Ela :))) aduc praf de burtici :))) in grup :))) si data trecuta cand intrasem eu pe grup:)) plin de teste pozitive :))))))))))bine :)) sigur era coincidenta :))))) |
|
|
|