Clubul aspirantelor - 89
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Oana.c
Scris: Tuesday, May 10, 2022 11:13 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/28/2021
Albinutza35 wrote:
Vă mulțumesc fetelor, dar cred că pur și simplu am o răceală 😔 de aseară mă doare în gât simt o uscăciune , acum spre dimineață ma mai lăsat , noapte iar am transpirat dar foarte puțin , de alte simptome nici vorbă nici măcar sânii nu mă dor sunt moi chiar dacă pun progesteron de două în zi , sunt foarte descurajata 😢😢 mă simt goală pe dinăuntru 😭😭 îmi vine să plâng în continuu

Nu mai fi asa descurajata....eu la fiecare sarcina cand am ramas am racit ot ca atunci sistemul imunitar e foarte slabit pentru a putea pernite embrionului sa se ataseze. Deci... Poate o fi semn bun.
Fa un test!
Albinutza35
Scris: Tuesday, May 10, 2022 1:28 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 4/20/2022
Oana.c wrote:

Nu mai fi asa descurajata....eu la fiecare sarcina cand am ramas am racit ot ca atunci sistemul imunitar e foarte slabit pentru a putea pernite embrionului sa se ataseze. Deci... Poate o fi semn bun.
Fa un test!

Mulțumesc sper sa fie așa să te audă Dumnezeu, mâine dimineață fac un test cu sensibilitate 10 voi fi în ziua 9 cu blastocist deci ori e ori nu e... așa mă chinui degeaba 😭
deme
Scris: Tuesday, May 10, 2022 1:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/19/2020
Gataaaa, am ajuns la 10 chiar de programarea era la 10:30. Am intrat aman2, s-a uitat pe toate analizele, dosarul etc ne-a pus unele întrebări, ne-a desenat cum influențează fshr pozitiv calitatea ovocitelor, ne-a scris/explicat ce inseamna ovocite donate, si preturi. Ne-a zis sa ne facem calculele pt tot etc
Mie mi-a plăcut super mult de el, si soțului la fel.
Apoi hai sa vedem cum arata uterul , ovarele, hop pe masa si surpriza: endometrioza intestinala, chist 3,8cm cat o felie de portocala si ca aspect la fel. Ma intreaba " nu știați de el?" Ce sa vezi, nuuuuu stiam :(
Urmatorul pas rmn ,in funcție de rezultat, vedem daca se operează sau nu, apoi incepem cu protocolul lung pt fiv.
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, May 10, 2022 1:56 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
deme wrote:
Gataaaa, am ajuns la 10 chiar de programarea era la 10:30. Am intrat aman2, s-a uitat pe toate analizele, dosarul etc ne-a pus unele întrebări, ne-a desenat cum influențează fshr pozitiv calitatea ovocitelor, ne-a scris/explicat ce inseamna ovocite donate, si preturi. Ne-a zis sa ne facem calculele pt tot etc
Mie mi-a plăcut super mult de el, si soțului la fel.
Apoi hai sa vedem cum arata uterul , ovarele, hop pe masa si surpriza: endometrioza intestinala, chist 3,8cm cat o felie de portocala si ca aspect la fel. Ma intreaba " nu știați de el?" Ce sa vezi, nuuuuu stiam :(
Urmatorul pas rmn ,in funcție de rezultat, vedem daca se operează sau nu, apoi incepem cu protocolul lung pt fiv.

daca e chist endometriozic si eu am o nenorocire dinasta , are 4 cm banghead fostul dr la care mergeam a tratat superficial problema asta , nici nu ma sfatuise de rmn sau altceva
speram sa fie de bine deme !! gravida
Isa294
Scris: Tuesday, May 10, 2022 2:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 10/13/2021
Deme, ma bucur ca a fost ok experienta cu medicul. Iti spusesem de endometrioza cand ai scris tu de markerul ala, Maftei fiind specializat si pe asta stie sa o caute. Ma intreb de ce ti-a spus de operatie, eu am unul de 2 cm si a zis sa il lasam in pace momentan.
deme
Scris: Tuesday, May 10, 2022 2:34 PM
Nivel

Isa294 wrote:
Deme, ma bucur ca a fost ok experienta cu medicul. Iti spusesem de endometrioza cand ai scris tu de markerul ala, Maftei fiind specializat si pe asta stie sa o caute. Ma intreb de ce ti-a spus de operatie, eu am unul de 2 cm si a zis sa il lasam in pace momentan.

La cea intestinala mi-a spus ca este cumva la limita rectului si..nu mai știu ce, ca ma uitam la al meu ce figura facuse. Isa, al meu e dublu 🙈
Bia_S
Scris: Tuesday, May 10, 2022 10:13 PM
Nivel

Inregistrat: 4/27/2021
Deme... ma bucur ca a decurs totul bine la consultatie si bine ca a descoperit chistul... mi se pare incredibil cum unii medici nu vad asa ceva. Sper sa se rezolve toate cat de repede 🤗
Albinutza35
Scris: Wednesday, May 11, 2022 8:19 AM
Nivel

Inregistrat: 4/20/2022
Bună fetelor, din păcate e așa cum simțeam testul e negativ , îmi vine să urlu de durere 😭😭😭😭

https://ibb.co/q0Kd8Px
Isa294
Scris: Wednesday, May 11, 2022 8:24 AM
Nivel

Endometrioza nu o vede orice medic dar mai bine zis nu orice ecograf. Chiar nu au cum, mai ales la paciente care nu au simptome (cum sunt eu) n-au nici motiv sa o caute.

Eu am mers la medic in Tg Neamt cu ecograf performant (cel cu care se fac si morfologiile) si initial nu mi-a gasit-o, desi e specializata si ea. Apoi la Maftei parea totul ok, dar a invartit sonda aia nu stiu cum de m-a durut si atunci a vazut chistul, tot infiltrat intestinal si la mine. Am revenit la Tg Neamt, am spus de ce s-a vazut la Iasi si a gasit-o si acolo.
deme
Scris: Wednesday, May 11, 2022 11:10 AM
Nivel

Isa294 wrote:
Endometrioza nu o vede orice medic dar mai bine zis nu orice ecograf. Chiar nu au cum, mai ales la paciente care nu au simptome (cum sunt eu) n-au nici motiv sa o caute.

Eu am mers la medic in Tg Neamt cu ecograf performant (cel cu care se fac si morfologiile) si initial nu mi-a gasit-o, desi e specializata si ea. Apoi la Maftei parea totul ok, dar a invartit sonda aia nu stiu cum de m-a durut si atunci a vazut chistul, tot infiltrat intestinal si la mine. Am revenit la Tg Neamt, am spus de ce s-a vazut la Iasi si a gasit-o si acolo.

Ai dreptate, dar toate ecografiile făcute in centru RUAM, m-am gandit ca aparatura ar trebui sa fie performanta. In fine,important este ca s-a descoperit. Pe 5 m-am programat pt rmn si-mi e cam teama de el 😂 simptome am, CM foarte dureroase si mereu la eco ma durea. Asa l-a si văzut Maftei , ca ma tot trăgeam cand punea sonda in anumite pozitii :)

Acum sa vad daca este de operat sau nu. Bănuiesc ca el ma opereaza in caz de ceva.
Isa294
Scris: Wednesday, May 11, 2022 12:26 PM
Nivel

Albinutza35 wrote:
Bună fetelor, din păcate e așa cum simțeam testul e negativ , îmi vine să urlu de durere 😭😭😭😭

Imi pare rau, stiu de la o prietena apropiata ca emotional nu e deloc usor cu fiv-urile. Multa putere si rabdare, stiu ca ai scris ca ati obtinut mai multi embrioni, sa fie cu noroc pe data viitoare.

Deme, iti inteleg frustrarea, si eu ma gandeam la acelasi lucru, cum de unii medici stiu sa ne intoarca pe toate partile, sa investigheze, iar altii (majoritatea) dupa o consultatie de 5 min si un ecograf spun ca e totul in regula. Bani si timp pierdut, cel din urma fiind tare pretios, mai ales pt noi cele de 35+. A fost ziua mea de curand, am facut 36 si mi-am zis ca gata, asta e varsta la care o sa am bebe in burtica, ca e minune, stiinta sau amandoua, eu pentru asta ma rog.

In legatura cu operatia, Maftei mi-a spus ca endometrioza intestinala o opereaza doar 2 medici in tara, unul e in Timisoara si unul in Bucuresti, Elvira Bratila parca e numele. Dar cel mai bine fa mrn-ul apoi discuti cu el. Il faci pe cel cu protocol de endometrioza?
deme
Scris: Wednesday, May 11, 2022 2:21 PM
Nivel

Isa294 wrote:

Imi pare rau, stiu de la o prietena apropiata ca emotional nu e deloc usor cu fiv-urile. Multa putere si rabdare, stiu ca ai scris ca ati obtinut mai multi embrioni, sa fie cu noroc pe data viitoare.

Deme, iti inteleg frustrarea, si eu ma gandeam la acelasi lucru, cum de unii medici stiu sa ne intoarca pe toate partile, sa investigheze, iar altii (majoritatea) dupa o consultatie de 5 min si un ecograf spun ca e totul in regula. Bani si timp pierdut, cel din urma fiind tare pretios, mai ales pt noi cele de 35+. A fost ziua mea de curand, am facut 36 si mi-am zis ca gata, asta e varsta la care o sa am bebe in burtica, ca e minune, stiinta sau amandoua, eu pentru asta ma rog.

In legatura cu operatia, Maftei mi-a spus ca endometrioza intestinala o opereaza doar 2 medici in tara, unul e in Timisoara si unul in Bucuresti, Elvira Bratila parca e numele. Dar cel mai bine fa mrn-ul apoi discuti cu el. Il faci pe cel cu protocol de endometrioza?

Ah ok , credeam ca si el operează endo. Da, rmn abdomino-pelvin cu protocol de endometrioza. Mi-a dat numele unei doamne care a zis ca vrea interpretarea sa fie făcută de ea. Am avut noroc ca interpreteaza si la Cta, altfel trebuia sa ma duc la București.

Eu la 39 ani si o luna am facut primul FIV, acum la 39 si 6 luni .. cand am împlinit 39 am zis ca sigur 40 ma prinde cu copil sau gravida, încep sa ma îndoiesc 🙄
deme
Scris: Wednesday, May 11, 2022 2:23 PM
Nivel

Albinutza35 wrote:

Of te înțeleg si imi pare rau. Priveste partea buna, mai ai embrioni deci si sanse 🤗
Maria.mmh
Scris: Wednesday, May 11, 2022 4:26 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2019
Isa294 wrote:

Mie mi-a spus Veliscu de endometrioza de la primul consult pe care l-am avut la ea si am facut eco.
Ginecologul meu din oras inainte sa ma apuc de aprofundat in ale infertilitatii nu a vazut nimic :)) din punctul ei de vedere eram perfect sanatoasa, iar eu defapt le am pe toate :))
Din pacate endometrioza e un "impediment" in sarcina.. si eu am ramas paf la spusele Oanei, mai ales de chistul de 4cm.
Lore35
Scris: Wednesday, May 11, 2022 8:39 PM
Nivel

Inregistrat: 1/7/2022
Salut fetele, deme îți țin pumnii de data asta o sa fie bn. Ma minunez de curajul tău în a-ți îndeplini visul ești demna de toata admirația. Așteptăm cu nerăbdare ca într-o buna zi sa vii cu veste cea buna pentru ca meriți.
Noi suntem sub tratament de fapt sotul😁 doar ca eu am 3 zile de întârziere deja și îmi este teama sa fac test. Nu am nici un simptom deși în ziua 12 când am fost la medic aveam folicul de 18.. Nu știu ce sa zic dar sper sa nu fie iar o amenoree cum am avut acum 7 ani.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.