Clubul aspirantelor - 88
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Castanuta
Scris: Tuesday, January 11, 2022 7:54 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 6/22/2020
Oanaiuliana wrote:

De mai bine de jumătate de an fetita mea care în martie face 4 ani cred ca tot la 2 zile îmi spune ca e supărată ca doamne doamne nu ne da și noua un bebeluș....vede la prietenele mele și îmi spune ca numai altora le da și nou nu ca pe noi nu ne aude doamne doamne și e supărată.. nu mai stiu ce sa ii mai răspund. Cu soțul nu vorbesc niciodată de fata cu ea despre bebe....dar ea vede și vrea ...mi se rupe sufletul de câte ori o aud

Offf, Draga de ea Cheek Kiss
guest177
Scris: Tuesday, January 11, 2022 7:56 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Oanaiuliana wrote:

Sa sti ca întotdeauna am crezut ca pe al doua copil nu ti-l dorești cu atâta înverșunare ca pe primul ...dar sa ști ca nu e asa....dezamăgirea unui test negativ e la fel de mare ca la prima sarcina dorita. E drept ...te consolezi cu gândul ca Dumnezeu ti-a binecuvântat viata cu un copil....dar nu e de ajuns. Plus ca sincer nu știu ce explicații sa ii mai dau fetitei ...este într-adevăr trista când vorbește despre bebeluși. Durerea din ochișorii ei inocenți și nevinovați e sfasietoare

Of, draga de ea.. poti sa creezi o poveste frumoasa pentru ea, sa ii spui ca fratiorul/surioara ei se afla inca undeva pe cer, intr-o stea stralucitoare si are un drum lung de parcurs pana la mami in burtica. Sau orice altceva creativ care sa o faca sa vada altfel lucrurile si nu ca pe ceva negativ. De exemplu, stiu ca mama mie imi spunea ca daca pun in fiecare zi cate un bob de orez intr-un borcanel asezat pe pervazul geamului, Doamne Doamne imi va trimite o surioara, ceea ce s-a si intamplat mai tarziu.
Castanuta
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:00 PM
Nivel

Minunatele, nu a fost momentul.
Ziua 1 NuStiu
Oanaiuliana
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:00 PM
Nivel

Inregistrat: 12/2/2016
RoxanaMaria wrote:

Of, draga de ea.. poti sa creezi o poveste frumoasa pentru ea, sa ii spui ca fratiorul/surioara ei se afla inca undeva pe cer, intr-o stea stralucitoare si are un drum lung de parcurs pana la mami in burtica. Sau orice altceva creativ care sa o faca sa vada altfel lucrurile si nu ca pe ceva negativ. De exemplu, stiu ca mama mie imi spunea ca daca pun in fiecare zi cate un bob de orez intr-un borcanel asezat pe pervazul geamului, Doamne Doamne imi va trimite o surioara, ceea ce s-a si intamplat mai tarziu.

La început asa ii spuneam ...su era entuziasmata, apoi din ce în ce mai dezamăgită ca totuși nu se întâmplă....apoi am început sa ii spun adevărul...ca doamne doamne ne da bebeluși dar ca și burtica mamei trebuie sa fie pregătită și ca pentru asta mai trebuie sa merg la doctor sa vedem de ce nu vine bebe. Acum ma întreabă dacă burtica mea e pregătită.. am rămas în pana de idei...sper sa se întâmple cât mai repede sa fie toată lumea fericita. Am avut mari speranțe, e a doua luna după hyfosy....îmi spusese dr ca în primele 3 luni șansele cresc. Prima luna nu a fost cu succes...acum...nu am nici simptome ca ar veni, nici de sarcina....dacă tot nu va veni zilele astea poate pe joi-vineri îmi fac curaj sa testez
guest177
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:05 PM

Oanaiuliana wrote:

La început asa ii spuneam ...su era entuziasmata, apoi din ce în ce mai dezamăgită ca totuși nu se întâmplă....apoi am început sa ii spun adevărul...ca doamne doamne ne da bebeluși dar ca și burtica mamei trebuie sa fie pregătită și ca pentru asta mai trebuie sa merg la doctor sa vedem de ce nu vine bebe. Acum ma întreabă dacă burtica mea e pregătită.. am rămas în pana de idei...sper sa se întâmple cât mai repede sa fie toată lumea fericita. Am avut mari speranțe, e a doua luna după hyfosy....îmi spusese dr ca în primele 3 luni șansele cresc. Prima luna nu a fost cu succes...acum...nu am nici simptome ca ar veni, nici de sarcina....dacă tot nu va veni zilele astea poate pe joi-vineri îmi fac curaj sa testez

Sunt convinsa ca i-ai spus cele mai frumoase povesti, insa stii ca se spune ca parintii transmit copiilor tot ce simt. Probabil si prin prisma faptului ca iti doresti foarte mult sa se intample transmiti si fetitei.
Eu am facut HYFOSY si histeroscopie operatorie (polip operat) in luna mai a anului trecut si inca nimic.. suntem sanatosi amandoi, spermograma foarte buna insa bebe se lasa asteptat. Si mie medicul imi spunea ca dupa HYFOSY si implicit dupa extirparea polipului, sarcina ar trebui sa apara in 3 luni.
Incet ne indreptam spre IUI, desi am mai avut sperante ca poate poate se intampla minunea.
AMH 6.61, eu 30, el 37.. deci…
Oanaiuliana
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:13 PM
Nivel

RoxanaMaria wrote:

Sunt convinsa ca i-ai spus cele mai frumoase povesti, insa stii ca se spune ca parintii transmit copiilor tot ce simt. Probabil si prin prisma faptului ca iti doresti foarte mult sa se intample transmiti si fetitei.
Eu am facut HYFOSY si histeroscopie operatorie (polip operat) in luna mai a anului trecut si inca nimic.. suntem sanatosi amandoi, spermograma foarte buna insa bebe se lasa asteptat. Si mie medicul imi spunea ca dupa HYFOSY si implicit dupa extirparea polipului, sarcina ar trebui sa apara in 3 luni.
Incet ne indreptam spre IUI, desi am mai avut sperante ca poate poate se intampla minunea.
AMH 6.25, eu 30, el 37.. deci…

Parca ne asemananam... eu 30, el 36...prima sarcina obținută în a doua luna de încercări fără nici un fel de probleme....și sop aveam și atunci și cicluri neregulate. Spermograma soțului e buna ....nici nu mai stiu care e problema
Bia_S
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:14 PM
Nivel

Inregistrat: 4/27/2021
Castanuta imi pare rau🤗 sper ca mai ai puterea sa crezi in sansa ta de a avea un bebe. Nu stiu exact povestea ta, dar din ce am mai prins eu de cand v-am descoperit stiu ca incercati de mai mult timp. Pt mine tot timpul z1 e oribila si plang si ma supar, dar in 2-3 zile ma scutur si incep sa sper iar.
Eu nu prea pot sa testez inainte de intarzierea cm... nici nu am teste acasa, doar cele ce au ramas din pachetele cu teste de ovulatie si de fiecare data cand am facut, era negativ, evident, si in cateva ore aparea cm. Pt mine e groaznic un test negativ si dupa max 5 min daca nu apare a doua liniuta il arunc si nu ma mai uit la el.

guest177
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:21 PM

Bia_S wrote:
Castanuta imi pare rau🤗 sper ca mai ai puterea sa crezi in sansa ta de a avea un bebe. Nu stiu exact povestea ta, dar din ce am mai prins eu de cand v-am descoperit stiu ca incercati de mai mult timp. Pt mine tot timpul z1 e oribila si plang si ma supar, dar in 2-3 zile ma scutur si incep sa sper iar.
Eu nu prea pot sa testez inainte de intarzierea cm... nici nu am teste acasa, doar cele ce au ramas din pachetele cu teste de ovulatie si de fiecare data cand am facut, era negativ, evident, si in cateva ore aparea cm. Pt mine e groaznic un test negativ si dupa max 5 min daca nu apare a doua liniuta il arunc si nu ma mai uit la el.

Bia, curaj!!! Si eu obisnuiam sa plang in prima zi, asta si din cauza eliminarii bruste a progesteronului, devenim mai sensibile. De vreo 3 luni in schimb nu mai am nicio reactie. Si sotul se mira, ca plangeam de rupeam pamantul pe umarul lui, saracul.
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:22 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
imi pare rau Castanuta ... Cray
sincer .. chiar aveam speranta ca asta e luna cea buna ..
fetelor , curaj, va fi si momentul vostru .. stiu , suna ciudat din gura altcuiva cand numai tu stii prin cate treci , dar noi nu va putem lua durerea decat cu o vorba buna Cheek Kiss
guest177
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:27 PM

Oanaiuliana wrote:

Parca ne asemananam... eu 30, el 36...prima sarcina obținută în a doua luna de încercări fără nici un fel de probleme....și sop aveam și atunci și cicluri neregulate. Spermograma soțului e buna ....nici nu mai stiu care e problema

Noi ne-am trezit tarziu ca vrem si bebe si nunta si inca un apartament si abia in 2019 ne-am casatorit dupa mmuuulti ani de convietuire, asa a fost sa fie, am pus pe primul loc alte lucruri si nu am crezut vreo clipa ca poate sa fie asa complicat sa obtin o sarcina. Sotul a avut si o prostatita urata dar a urmat tratament si s-a rezolvat. In fine, acum ne uitam cateodata unul la celalalt si nu ne vine sa credem ca au trecut deja 2 ani de cand incercam si inca nimic.
PS: toate interventiile si investigatiile din ultimul an au fost facute la o clinica de fertilitate si medicii spun ca suntem fertili si nu ar trebui sa fie probleme.
Totusi eu pun pe seama stresului faptul ca nu reusim inca.. altfel nu imi explic.
Oanaiuliana
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:32 PM
Nivel

RoxanaMaria wrote:

AMH 6.25, eu 30, el 37.. deci…
Castanuta
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:32 PM
Nivel

Bia_S wrote:

Multumesc,Bia!
De fiecare data ma revolt o secunda, însă apoi ma gândesc la copiii cu probleme si ma consolez cu gândul ca o sa vina când o sa fie sănătos. Sau poate fac parte eu din statisticile femeilor care nu devin mame. Cineva trebuie sa fie si acolo.
Noi sa fim sănătoși! Cheek Kiss

LE: încercam de 10 ani, am ajuns pana la clinica de fertilitate însă după primele analize am simțit ca nu pot merge mai departe. Am făcut stimulare și am avut sarcina extrauterina la doua luni după pastile. Din cele 4 sarcini, doua s-au eliminat la CM iar doua au fost cu probleme. Metotrexat, Artrotec pentru eliminare, sângerări negre săptămâni de zile, încât abia așteptam sa scap. In 3 săptămâni am trecut de la speranțe și Arefam la dorința de a se duce și panica de a nu sparge pe unde s-a prins pentru ca eram suspecta de extrauterina.
Iau Vitex de 3 ani și DHeA de vreo 2 luni. Din cauza asta cred ca am tot simțit nevoia sa testez.
Oanaiuliana
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:37 PM
Nivel

Castanuta îmi pare rău...am tot sperat ca ai testat prea devreme și pana la urma o sa vede. 2 liniute la tine.
Roxana eu parca de treaba asta cu stresul asa m-am saturat....chiar nu cred ca în ultimii 2 ani am fost stresata non-stop ca am avut și luni în care zic eu mam simțit extraordinar de bine și chiar nu am calculat perioada fertila sau altceva...
Castanuta
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:41 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
imi pare rau Castanuta ... Cray
sincer .. chiar aveam speranta ca asta e luna cea buna ..
fetelor , curaj, va fi si momentul vostru .. stiu , suna ciudat din gura altcuiva cand numai tu stii prin cate treci , dar noi nu va putem lua durerea decat cu o vorba buna Cheek Kiss

Multumesc, Andreea! Și eu aveam un colț de speranta.
Rămân optimista pentru voi, fetele aspirante. Cheek Kiss
Castanuta
Scris: Tuesday, January 11, 2022 8:42 PM
Nivel

Oanaiuliana wrote:
Castanuta îmi pare rău...am tot sperat ca ai testat prea devreme și pana la urma o sa vede. 2 liniute la tine.
Roxana eu parca de treaba asta cu stresul asa m-am saturat....chiar nu cred ca în ultimii 2 ani am fost stresata non-stop ca am avut și luni în care zic eu mam simțit extraordinar de bine și chiar nu am calculat perioada fertila sau altceva...

Multumesc, Oana, o sa fie bine Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.