Clubul aspirantelor - 88
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Gaby 41
Scris: Tuesday, January 4, 2022 4:52 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/20/2021
Felicitări verișoarei,Lyli!!!!Ce mă bucur pentru ea și ce poveste are.Uite că atunci când nu te aștepți apare o minune.
Andreea_neacsu
Scris: Tuesday, January 4, 2022 5:01 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
ce poveste frumoasa Lyli , felicitari verisoarei tale ! Cheek Kiss
Isa294
Scris: Wednesday, January 5, 2022 12:25 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 10/13/2021
Din fetele care au avut probleme cu tiroida, ati luat tratament pentru scaderea tsh-ului? Ca mie 3 medici mi-au spus ca e mare valoarea din analizele mele pentru conceptie. Am tiroidita autoimuna (anticorpi anti TPO prezenti) stadiu subclinic, restul valorilor sunt in parametri, doar tsh mi se cere sub 2.5.
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, January 5, 2022 10:33 AM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Isa294 wrote:
Din fetele care au avut probleme cu tiroida, ati luat tratament pentru scaderea tsh-ului? Ca mie 3 medici mi-au spus ca e mare valoarea din analizele mele pentru conceptie. Am tiroidita autoimuna (anticorpi anti TPO prezenti) stadiu subclinic, restul valorilor sunt in parametri, doar tsh mi se cere sub 2.5.

Da, TSH e recomandat sa fie sub 2.5 in conceptie, si chiar si in sarcina daca e posibil. Dar din ce stiu eu, la tiroida autoimuna se recomanda alt tratament, nu doar TSH-ul tinut sub control.
Irinan
Scris: Wednesday, January 5, 2022 10:45 AM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Lyli wrote:
Fetelor la multi ani si un an nou plin de bebelusi !!! Nu am mai postat de mult in casuta asta dar m-am gandit sa va incant cu o poveste poate va e de folos , am o ruda , verisoara, care de vreo 6 ani se chinuia sa ramana insarcinata , dupa o sarcina extrauterina , ovare polichistice , un inceput de endometrioza , pe scurt multe probleme si multe peoceduri , le-a luat ani la rand la rezolvat pe toate si de vreo 2 ani tot incerca cu teste de ovulatie zi de zi , cicluenstrual era undeva la 34 de zile total aiurea in fine , nu a reusit sub nici o forma , depresiile de zi cu zi prezente stresul , varsta destul de inaintata , si ce credeti ... o gluma a ajutato ... stand la niste discutii acum ceva vreme i-a fost recomandat un anumit medic la care a fost la o consultatie pe la sfarsitul luni noiembrie , pe langa analize toate cele tratamentul care ia fost prescris ( dar n-a apucat sa il inceapa ) medicul a facut o gluma si ia zis ceva de genul sa faca sex in ultima zi de ciclu cand inca mai are menstruatie poate pe langa toate problemele fiind colul deschis ajunge vr-un fermecat unde trebuie , nu era nici de cum in jurul ovulatiei dar a luat gluma im serios si a incercat , ieri a trecut pe la mine si mi-a povestit in gluma i-am zis sa faca un test , ea foarte convinsa ca nu are cum ca ovulatia a fost tarziu sau nu a fost luna decembrie convinsa maxim ca n-are simptome nimic a facut de gura mea ,de ieri plange incontinnu ... testul a iesit pozitiv , a mai facut vreo 20 si azi a fost la beta ... care este deja 400 si ceva .... ma bucur enorm pentru ea si sper ca anul acesta sa ma bucur si pentru fiecare dintre voi ... bafta la bebelit si incercati si voi poate poate merge si metoda asta majoreta

Felicitari pt verisoara ta Lylicoeur
Bia_S
Scris: Wednesday, January 5, 2022 11:28 AM
Nivel

Inregistrat: 4/27/2021
Am citit si eu cu TSH sub 2,5 dar am intrebat medicul endocrinolog, care face parte din echipa de FIV de la Regina Maria si a zis ca doar pt cele care au probleme cu tiroida trebuie respectat asa si ca in ultimele indrumari ce le au ei la nivel international nu mai este specificata regula asta. Eu am 2,88 si a zis ca e in regula pt ca toate analizele pt tiroida sunt in parametrii si ecografic are dimensiuni normale. Probabil ca daca ai tiroida autoimuna atunci ar trebui sa iei tratament.
Isa294
Scris: Wednesday, January 5, 2022 11:37 AM
Nivel

Multumesc de raspunsuri, da am autoimuna, are si aspect patat, semn ca organismul o ataca, doar ca restul analizelor ft3, ft4, t3, t4 sunt in parametri. TSH la inceputul lui 2021 a fost si 5, apoi in octombrie mi-a iesit 3, mi s-a spus de valoarea 2.5 si chiar sub, ideal e sa ajung pe la 1 si ceva. Probabil corelat cu faptul ca am totusi probleme cu tiroida mi se cere sa-l scad, unul din medici care mi-a mentionat de tsh e Maftei de la Origyn, deci si ei cer asta pacientelor, ca fac sau nu protocoale de fertilitate.
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, January 5, 2022 12:39 PM
Nivel

Isa294 wrote:
Multumesc de raspunsuri, da am autoimuna, are si aspect patat, semn ca organismul o ataca, doar ca restul analizelor ft3, ft4, t3, t4 sunt in parametri. TSH la inceputul lui 2021 a fost si 5, apoi in octombrie mi-a iesit 3, mi s-a spus de valoarea 2.5 si chiar sub, ideal e sa ajung pe la 1 si ceva. Probabil corelat cu faptul ca am totusi probleme cu tiroida mi se cere sa-l scad, unul din medici care mi-a mentionat de tsh e Maftei de la Origyn, deci si ei cer asta pacientelor, ca fac sau nu protocoale de fertilitate.

Da, cu Maftei am facut si eu FIV, si mi-a cerut TSH sub 2.5, eco tiroida cand am avut TSH mai mare, si el mi-a recomandat sa-l tin sub 2.5, m-a suspectat de autoimuna, dar i-am zis ca nu e cazul cf endocrinologului. Si da, endocrinologul si mie mi-a spus ca nu e neaparat sa fie sub 2,5. Am ales totusi sa urmez sfatul lui Maftei. La endo mi-a explicat ca TSH-ul se elibereaza in pulsuri, asa ca poate avea o valoare de 3-4 imediat dupa eliberare, si 1 ora mai tarziu sa fie sub 2.
Isa294
Scris: Wednesday, January 5, 2022 2:52 PM
Nivel

Am programare pe 21 la endocrine, vedem atunci ce si cum. Eu le iau pe toate pe rand la rezolvat si sper ca se intampla minunea. Parca mai linistita sunt cand gasesc cate ceva ce evident pot trata decat cum mi s-a tot spus la controale initial ca e totul bine.
deme
Scris: Thursday, January 6, 2022 11:19 AM
Nivel

Inregistrat: 2/19/2020
Revin si eu cu vesti, nu mari..rezultatul la FSHR este pozitiv , inca iau arefam ca sa intarzie menstruatia pana ajungem acasă, ca sa putem incepe FIV.
Suntem in vacanta in varf de munte. Astazi ar fi trebuit sa îmi apara CM, dar acum am văzut ca un spotting (gen cafea cu lapte) pe absorbant. Nu am mai pățit asa sub arefam .
IoanaIoanaC
Scris: Thursday, January 6, 2022 12:03 PM
Nivel

deme wrote:
Revin si eu cu vesti, nu mari..rezultatul la FSHR este pozitiv , inca iau arefam ca sa intarzie menstruatia pana ajungem acasă, ca sa putem incepe FIV.
Suntem in vacanta in varf de munte. Astazi ar fi trebuit sa îmi apara CM, dar acum am văzut ca un spotting (gen cafea cu lapte) pe absorbant. Nu am mai pățit asa sub arefam .

Deme, nu e capat de lume, bine ca stii, probabil medicul va opta pentru doza mai mare de FSH. Cat despre menstra peste progesteron, da, se poate. Tin pumnii!Clap Clap Clap
deme
Scris: Thursday, January 6, 2022 12:08 PM
Nivel

Inregistrat: 2/19/2020
IoanaIoanaC wrote:

Deme, nu e capat de lume, bine ca stii, probabil medicul va opta pentru doza mai mare de FSH. Cat despre menstra peste progesteron, da, se poate. Tin pumnii!Clap Clap Clap

Mulțumesc Ioana, nici nu îmi faceam griji pt fshr, eu sper doar sa nu imi apara CM cat sunt in concediu si sa ratam luna, de aceea tot bag arefam ; macar 2 zile sa mai reziste ras
IoanaIoanaC
Scris: Thursday, January 6, 2022 4:39 PM
Nivel

deme wrote:

Mulțumesc Ioana, nici nu îmi faceam griji pt fshr, eu sper doar sa nu imi apara CM cat sunt in concediu si sa ratam luna, de aceea tot bag arefam ; macar 2 zile sa mai reziste ras

Daca am invatat ceva in FIV, am invatat ca unele lucruri se intampla cand trebuie sa se intample, nu cand le programam noi. Uite asa am avut si eu primul FIV esuat fara nici un transfer (desi eram convinsa ca e o sa reusesc din prima), al doilea amanat pentru ca pandemie, etc. Plus ca stimularea se poate incepe si in ziua 4-5, daca asta decide medicul. Dar daca e sa fie doar luna viitoare, nu vreau sa fii dezamagita! Bucura-te de concediu si lasa lucrurile sa curga de la sine! Cheek Kiss
iris11
Scris: Thursday, January 6, 2022 11:35 PM
Nivel

Inregistrat: 1/6/2022
Maria.mmh wrote:
Cine doreste pe listuta sa se anunte ras
Gaby, eu te-am trecut si aici pe lista, daca vrei sa te scot , imi spui Buddy1
Deasemenea daca va anuntati pentru lista, mi-ar fi mai de ajutor daca imi spuneti si data din care incercati sa concepeti, asa putem face lista in ordine cronologica Cheek Kiss

Bună fetelor!
Georgia27
Scris: Friday, January 7, 2022 12:32 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 3/7/2021
Buna fetelor! V-am urmarit din umbra pana acum. As dori sa fiu si eu pe lista. TTC ianuarie 2021.
Vreau sa va multumesc foarte mult, datorita voua am acumulat multe informatii si de multe ori m-ati facut sa ma simt mai bine. Sotul meu ma intreaba deseori ce mai spun fetele de pe forum pentru ca mi am petrecut multe ore citind in 2021.
Va pup!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.