Clubul aspirantelor - 88
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Isa294
Scris: Wednesday, November 3, 2021 12:09 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 10/13/2021
Bun, ca sa ne lamurim, am programare pe 2 februarie anul viitor la Origyn in Iasi, consultatie in infertilitate. Cand am sunat, la receptie mi s-a spus deja cu ce analize sa vin eu, printre care AMH si obligatoriu spermograma sotului. Problemele din sfera asta se abordeaza la nivel de cuplu, investigatii facute in paralel, nu sa ma duc eu sa ma supuna la interventii invazive fara sa aiba si date despre cum sta el cu gigeii...
La asta m-am referit, eu nu o sa ma programez de capul meu la histeroscopie, desi pot. Vreau sa il conving pe el sa rezolve cu spermograma, apoi continuam cu restul dupa recomandarea medicului.
Isa294
Scris: Wednesday, November 3, 2021 12:13 PM
Nivel

Maria.mmh wrote:

Si eu asta intreb, care e ideea?
Daca sotul are spermograma buna sau proasta si eu trompe infundate, polipi, hidrosalpinx, etc cu ce il incalzeste spermograma?
Investigatiile astea inainte de orice trebuiesc facute oricum, cu sau fara o spermograma.
Mie nu mi-au pus niciodata problema de "nu fac histero/laparo fara sa vad spermorama". Poate sunt eu exagerata NuStiu

Daca sotul are spermograma proasta, recomandarea e fiv direct, asta a spus luni doctorita la care am fost, altfel pierdem timpul degeaba. Iar abordarea e diferita, recomandarea va fi de laparoscopie probabil, sa rezolve ovarul stang, care desigur se poate face concomitent cu histero.
Roxana199@
Scris: Wednesday, November 3, 2021 12:54 PM
Nivel
Nivel: Membru

Buna,o sa merg sa testez iar progesteronul,deci la 7 zile de când se încheie perioada fertila nu?
Isa294
Scris: Wednesday, November 3, 2021 1:25 PM
Nivel

Roxana199@ wrote:
Buna,o sa merg sa testez iar progesteronul,deci la 7 zile de când se încheie perioada fertila nu?

Buna, da, la 7 zile de cand a avut loc ovulatia.
Roxana199@
Scris: Wednesday, November 3, 2021 1:30 PM
Nivel

Mulțumesc!asa o sa fac.
Maria.mmh
Scris: Wednesday, November 3, 2021 1:40 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/21/2019
Isa294 wrote:

Daca sotul are spermograma proasta, recomandarea e fiv direct, asta a spus luni doctorita la care am fost, altfel pierdem timpul degeaba. Iar abordarea e diferita, recomandarea va fi de laparoscopie probabil, sa rezolve ovarul stang, care desigur se poate face concomitent cu histero.

Asta incercam si eu sa iti spun, ca avand probleme sau nu sotul, pentru FIV trebuiesc facute investigatiile. Oricum le ai pe lista pt inceperea procedurii.
Eu nu le-am facut de capul meu, sa stii. Niciuna din ele.
Probabil nu inteleg eu cum au abordat problema, caci fiecare medic are abordarea lui.
Multa bafta ! AngelNot
Isa294
Scris: Wednesday, November 3, 2021 1:47 PM
Nivel

Maria.mmh wrote:

Asta incercam si eu sa iti spun, ca avand probleme sau nu sotul, pentru FIV trebuiesc facute investigatiile. Oricum le ai pe lista pt inceperea procedurii.
Eu nu le-am facut de capul meu, sa stii. Niciuna din ele.
Probabil nu inteleg eu cum au abordat problema, caci fiecare medic are abordarea lui.
Multa bafta ! AngelNot

Eu doar ziceam ce mi s-a spus si mie, asta e protocolul lor, veniti cu niste analize, atat ea cat si el, apoi te luam pe tine la puricat, iti dam cu somn si bagam camere si bisturie pe unde e cazul :)).
Eu nu vreau nimic din toate astea, decat 2 liniute pe un betisor ras Poate se dumireste totusi barza pe unde e adresa noastra, ca in ultimul timp a cam nimerit pe la vecini Lol
Andreea_neacsu
Scris: Wednesday, November 3, 2021 3:20 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/27/2021
Buna Gaby , buna fetelor love
ieri sau alaltaieri am avut ovulatia , m-a durut burtica in ambele zile si nu stiu exact in care a fost ras
o sa testez pe 14 zic eu , am rabdare pana atunci ..
daca nu este de data asta , asta este , luna urmatoare hearts
mai este cineva care testeaza in aceeasi perioada cu mine ? sa avem emotii impreuna ?
eu incerc sa nu ma mai gandesc , sa imi tin timpul ocupat pana atunci caci daca ma stresez nu rezolv nimic coeur
Gaby 41
Scris: Wednesday, November 3, 2021 4:14 PM
Nivel

Inregistrat: 7/20/2021
Andreea să fie cu Noroc!!!!! Abia aștept să veniți toate cu vești bune!O să mă bucur din tot sufletul pentru voi!
Isa294
Scris: Wednesday, November 3, 2021 4:55 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:
ieri sau alaltaieri am avut ovulatia , m-a durut burtica in ambele zile si nu stiu exact in care a fost ras
mai este cineva care testeaza in aceeasi perioada cu mine ? sa avem emotii impreuna ?
eu incerc sa nu ma mai gandesc , sa imi tin timpul ocupat pana atunci caci daca ma stresez nu rezolv nimic coeur

Eu o sa testez numai daca imi confirma martea viitoare medicul ca s-au rupt foliculii, luni aveam 2 maturi pe ovarul drept. Luni dozez progesteronul si vitamina D sa vad cum stau.
Irinan
Scris: Wednesday, November 3, 2021 6:13 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Maria.mmh wrote:

Si eu asta intreb, care e ideea?
Daca sotul are spermograma buna sau proasta si eu trompe infundate, polipi, hidrosalpinx, etc cu ce il incalzeste spermograma?
Investigatiile astea inainte de orice trebuiesc facute oricum, cu sau fara o spermograma.
Mie nu mi-au pus niciodata problema de "nu fac histero/laparo fara sa vad spermorama". Poate sunt eu exagerata NuStiu

Probabil nu se merge doar pe ideea ca femeia ar avea trompele infundate sau alti crocobauri, si se vrea o imagine de ansamblu pt amandoi, cred... noua ne au fost recomandate amandoua investigatiile in acelasi timp, histero si spermograma... e o analiza obligatorie, dar ordinea exacta a medicilor doar ei o decid
Irinan
Scris: Wednesday, November 3, 2021 6:13 PM
Nivel

Gaby 41 wrote:
Irina merg luni! Abia aștept!topai

Doamne ajuta Gabycoeur
Irinan
Scris: Wednesday, November 3, 2021 6:24 PM
Nivel

Andreea_neacsu wrote:

Sa vi cu vesti bune Andreeacoeur eu sunt cam 12 zile in spatele tauhainoroc
Roxana199@
Scris: Wednesday, November 3, 2021 7:42 PM
Nivel

Fetelor…help…azi am mai avut o scurgere destul de închisă maro așa,oare sa fie ca s a terminat menstruația sau ar trebuii sa ma îngrijoreze și sa merg la medic?ce credeți?
Roxana199@
Scris: Wednesday, November 3, 2021 7:45 PM
Nivel

Am uitat…am început sa iau și myo sun plus nu știu dacă are vreo legătura,ce credeți?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.