Clubul aspirantelor - 85
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria.mmh
Scris: Friday, April 2, 2021 10:23 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/21/2019
IoanaIoanaC wrote:

Te sfatuiesc sa nici nu incerci sa il faci sa se lase. Ii poti sugera, dar nu insista, este foarte frustrant pentru un fumator sa ii spuna cineva mereu sa se lase. Din pacate e un viciu tare urat pale

Mie-mi spui?
I-am sugerat de cateva ori sa le rareasca dar intra prin urechea dreapta si iese prin stanga. Nu am ce sa ii fac NuStiu
Mi-am luat IQOS prin 2019 ca am zis ca asa ma las. Si uite-ma in 2021 cum inca trag din IQOS, cand raman fara baterie mai fumez si de la sot Lol
Andreeax
Scris: Friday, April 2, 2021 10:23 AM
Nivel

Inregistrat: 5/6/2020
Maria.mmh wrote:

Eu nu i-am propus sa nu bea sau sa fumeze inainteHilar
Se imbata cu apa rece daca se lasa 2 zile inainte de spermograma si dupa isi vede de treaba cu ele in continuare NuStiu
Bine...nici nu cred ca am vreo sansa sa il fac sa se lase de fumat banghead

Aceia?i parere ca a Ioanei. Nici sa nu ii zici,daca o sa o faca cândva,sa vina de la el! E frustrant sa te cicaleasca cineva pe tema asta (pe mine bunicii ma bateau la cap cu fiecare ocazie). Eu m-am lasat cu un an înaintea so?ului de?i deciseseram amândoi sa o facem împreuna....el nu a reu?it iar mie mi-a fost ru?ine de cei din jur care deja ?tiau ca nu mai fumez pt ca ?i eu am avut tendin?a de a le lua iar când mi-am vazut so?ul :)))). L-am lasat,nu i-am zis nimic niciodata,anul acesta efectiv a renun?at el a?a din senin fara a ii spune cineva ceva,mai avea jumate de cartu? nefumat ?i le-a aruncat.
deme
Scris: Friday, April 2, 2021 11:08 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/19/2020
Al meu nu mai fumeaza din Ianuarie, dr cand s-a speriat ca face infarct si am chemat ambulanta. Din fericire nu a fost nimic, insa de atunci o tot tragem cu atacurile de panica, are senzatia ca are probleme cu inima ,chiar de a fost la cei mai buni cardiologi si i-au spus ca este bine, a ramas cu teama asta si este crancen. Orice i-as spune eu, nu functioneaza, uneori are insomnii, merge la psiholog 1 data pe saptamana..sper sa treaca mai repede pt ca ma demoralizeaza si pe mine.
In alta ordine de idei, pe 8 am programat HSG , mi-a incoltit in cap si ideea de histeroscopie. Aveti idee daca se pot face in aceeasi luna?
Momentan nu mi-a fost recomandata, insa eu as vrea sa o fac, sa elimin toate posibilele impedimente
zgubyro
Scris: Friday, April 2, 2021 11:18 AM
Nivel

Inregistrat: 4/18/2017
deme wrote:
Al meu nu mai fumeaza din Ianuarie, dr cand s-a speriat ca face infarct si am chemat ambulanta. Din fericire nu a fost nimic, insa de atunci o tot tragem cu atacurile de panica, are senzatia ca are probleme cu inima ,chiar de a fost la cei mai buni cardiologi si i-au spus ca este bine, a ramas cu teama asta si este crancen. Orice i-as spune eu, nu functioneaza, uneori are insomnii, merge la psiholog 1 data pe saptamana..sper sa treaca mai repede pt ca ma demoralizeaza si pe mine.
In alta ordine de idei, pe 8 am programat HSG , mi-a incoltit in cap si ideea de histeroscopie. Aveti idee daca se pot face in aceeasi luna?
Momentan nu mi-a fost recomandata, insa eu as vrea sa o fac, sa elimin toate posibilele impedimente

Atacurile de panica is boala secolului. Eu am avut preobleme mari vreo 3 ani de zile. Am tot facut tratamente cu magnzeiu si calciu si s-au mai diminuat. Cand vad ca incep mai iau cate un aspacardin si ma linistesc. Acum vreun an, cand a fost carantina numai cu extraveral reuseam sa-mi revin. Trebuie sa incerce sa se detaseze de stres si miscare cat mai multa , aerul curat ajuta enorm.
deme
Scris: Friday, April 2, 2021 11:27 AM
Nivel

zgubyro wrote:

Atacurile de panica is boala secolului. Eu am avut preobleme mari vreo 3 ani de zile. Am tot facut tratamente cu magnzeiu si calciu si s-au mai diminuat. Cand vad ca incep mai iau cate un aspacardin si ma linistesc. Acum vreun an, cand a fost carantina numai cu extraveral reuseam sa-mi revin. Trebuie sa incerce sa se detaseze de stres si miscare cat mai multa , aerul curat ajuta enorm.

A tot luat magneziu .. eu tot ii spun sa incerc sa se detaseze, sa nu isi mai caute simptome pt ca este perfect sanatos, insa ..uff
Iesim in fiecare seara la o plimbare de vreo ora pe malul ghiolului .
A fost ingrozitor in ianuarie, nu a fost la munca 2 saptamani, doar a zacut in pat de aveai senzatia ca este pe moarte. Adica asta si era in capul lui, ca sigur este cardiac si doctorii nu au vazut.
Ellena20
Scris: Friday, April 2, 2021 11:33 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
deme, si sotul meu se confrunta cu aceeasi situatie: teama de infarct + atacuri de panica.
La orice durere in piept, noi eram permanent la spital. Desi stiam ca nu e nimic, il insoteam sa ii fiu alaturi. La el a inceput totul de la niste medici de la spital cand s-a prezentat cu o durere intre omoplati foarte puternica. La analize i-au iesit marite niste enzime care sunt marite la infarct, dar mai arata si alte cateva afectiuni, printre care o nevralgie musculara (ceea ce avea el atunci). L-au speriat ca la ce valoare au enzimele acelea, nu mai prinde dimineata.

Ei si de atunci.. ne luptam cu atacurile de panica. Pana intr-o zi cand am decis sa mergem la psihiatrie la un consult si asa i-au fost prescrise niste medicamente pentru atacurile de panica. Pentru el, au fost foarte bune. Acum aceste atacuri de panica sunt foarte rare spre deloc, nici nu mai tin minte cand a avut ultimul atac de panica. Insa a fost foarte, foarte greu. Orice durere avea il facea sa intre in panica si sa mergem la spital indiferent de ora. Ajunsesem sa ii spun la orice simtea ca asa am mai simtit si eu si uite, sunt vie Lol
Poate parea amuzant, dar uneori il linistea asta.
La el deja nu mai functionau extraveral sau altele.
Multi se confrunta cu prejudecati in a merge la psihiatrie, insa nu e deloc ceva rusinos sau eu mai stiu ce. Pe sotul meu l-a ajutat enorm tratamentul primit.
Maria.mmh
Scris: Friday, April 2, 2021 11:34 AM
Nivel

zgubyro wrote:

Cat stateam la soacra-mea cu scandalurile din casa mi se intampla din ce in ce mai des sa fac atacuri de panica. Mi s-a intamplat si la volan, a trebuit sa trag pe dreapta sa imi revin. Oribil..la inceput nu stiam ce sunt, apoi "google it" si am aflat. In ultimele luni cat am stat acolo incepusem sa am si palpitatii la nervi, am avut batai si 130, bineinteles ca ii dateam si eu cu aspacardin. Acum rar mi se mai intampla...

Deme am auzit de fete care au facut ambele in aceasi luna
deme
Scris: Friday, April 2, 2021 11:41 AM
Nivel

Ellena20 wrote:
deme, si sotul meu se confrunta cu aceeasi situatie: teama de infarct + atacuri de panica.
La orice durere in piept, noi eram permanent la spital. Desi stiam ca nu e nimic, il insoteam sa ii fiu alaturi. La el a inceput totul de la niste medici de la spital cand s-a prezentat cu o durere intre omoplati foarte puternica. La analize i-au iesit marite niste enzime care sunt marite la infarct, dar mai arata si alte cateva afectiuni, printre care o nevralgie musculara (ceea ce avea el atunci). L-au speriat ca la ce valoare au enzimele acelea, nu mai prinde dimineata.

Ei si de atunci.. ne luptam cu atacurile de panica. Pana intr-o zi cand am decis sa mergem la psihiatrie la un consult si asa i-au fost prescrise niste medicamente pentru atacurile de panica. Pentru el, au fost foarte bune. Acum aceste atacuri de panica sunt foarte rare spre deloc, nici nu mai tin minte cand a avut ultimul atac de panica. Insa a fost foarte, foarte greu. Orice durere avea il facea sa intre in panica si sa mergem la spital indiferent de ora. Ajunsesem sa ii spun la orice simtea ca asa am mai simtit si eu si uite, sunt vie Lol
Poate parea amuzant, dar uneori il linistea asta.
La el deja nu mai functionau extraveral sau altele.
Multi se confrunta cu prejudecati in a merge la psihiatrie, insa nu e deloc ceva rusinos sau eu mai stiu ce. Pe sotul meu l-a ajutat enorm tratamentul primit.

Asa a fost si la meu la inceput, intr-o saptamana chemama salvarea o zo da, 1 nu. Cei mai buni cardiologi, teste peste teste, 3500 lei doar in investigatii, toti i-au spus ca este perfect sanatos,doar o usoara aritmie si niste extra sistole, absolut nimic sa necesite tratament, i-au dat cure de magneziu.. analizele de sange bune.
El tot se cauta, la orice usoara durere sau disconfort e in brate cu google. Te inteleg perfect, si eu tot asa ii spun, si chisr azi dimi i-am zis ca la un moment dat tot o sa mor, nu inseamna ca trebuie sa ma caut de orice prostie, in fine. Ajung la saturatie pt ca din cauza asta nu reusim nici cu bebe, am amanat de 2 ori spermograma tot din cauza asta, se panica si ..nu mai functiona organul uff
Merge la psiholog, e mai bine, insa ..
deme
Scris: Friday, April 2, 2021 11:43 AM
Nivel

Maria.mmh wrote:

Cat stateam la soacra-mea cu scandalurile din casa mi se intampla din ce in ce mai des sa fac atacuri de panica. Mi s-a intamplat si la volan, a trebuit sa trag pe dreapta sa imi revin. Oribil..la inceput nu stiam ce sunt, apoi "google it" si am aflat. In ultimele luni cat am stat acolo incepusem sa am si palpitatii la nervi, am avut batai si 130, bineinteles ca ii dateam si eu cu aspacardin. Acum rar mi se mai intampla...

Este crancen, atat pt cel in cauza cat si pt partener. Nu am dormit cu noptile si apoi ma duceam direct la munca.

Eu am intrebat daca pot sa fac histeroscopie in aceeasi zi cu hsg si au zis nu. Ca idee, ar trebui sa astept sa imi recomande medicul sa fac sau pot asa de capul meu?
freya1
Scris: Friday, April 2, 2021 11:59 AM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
Deme, histeroscopia se face cu anestezie de obicei, e nevoie de internare de zi, sala de operatie, nu ai cum sa o faci odata cu hsg care e o procedura simpla
Daca nu ai avut fibroame, chiuretaje, alte pb eu nu te-as sfatui sa o faci asa by default, eu nici pt fiv nu am facut, e ceva invaziv totusi
zgubyro
Scris: Friday, April 2, 2021 12:02 PM
Nivel

Inregistrat: 4/18/2017
Maria.mmh wrote:

Eu am tot analizat problema, nu stiu daca are de-a face sau nu , dar am impresia ca poersoanele care stau foarte mult pe scaunla calculator au tendinta de a face atacurile astea de panica. POate este si pozitia incorecta, astfel creierul nu mai este oxigenat cum trebuie, poate si lipsa miscarii, lipsa aerului curat (mai demult oamenii erau tot in natura) si cu siguranta factorul principal e stresul. E greu de luptat cu toate acestea avend in vedere vremurile in care traim.
Multa sanatate!
deme
Scris: Friday, April 2, 2021 12:08 PM
Nivel

freya1 wrote:
Deme, histeroscopia se face cu anestezie de obicei, e nevoie de internare de zi, sala de operatie, nu ai cum sa o faci odata cu hsg care e o procedura simpla
Daca nu ai avut fibroame, chiuretaje, alte pb eu nu te-as sfatui sa o faci asa by default, eu nici pt fiv nu am facut, e ceva invaziv totusi

Nu am avut nici un fel de probleme de genul, vroiam sa bifez cat mai multe .

Multumesc freyaCheek Kiss
Maria.mmh
Scris: Friday, April 2, 2021 12:26 PM
Nivel

freya1 wrote:

Eeeei, Freya, eu am facut 2 histero fara anestezie ..nici nu mi se pare ca se merita sa faci anestezie la histero..m-a durut mai mult la un eco transvaginal decat la histeroscopii Lol Lol
Deme, in aceeasi zi sigur nu se poate, dar in aceasi luna am mai auzit NuStiu
Irinan
Scris: Friday, April 2, 2021 2:34 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Maria.mmh wrote:

La banii aia mai bine le cumpar pe cele pe care le-a pus Wannabe de pe Emag la 18baniLol

La astea platesti si carcasaLol Lol , numai ca pe emag e destul de mult transportul.. vezi tu
Irinan
Scris: Friday, April 2, 2021 2:41 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Oana nu ti a iesit rezultat la beta? Parca azi trebuia sa recoltezi.. suntem cu gandul la tineHands Hands
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.