Clubul aspirantelor - 85

Options Clubul aspirantelor - 85
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria.mmh
Postat: Thursday, March 25, 2021 7:35 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/21/2019
Postari: 2038
rux wrote:
Salut,

fetelor am si eu o intrebare mai delicata...stiu ca e un subiect intens dezbatut si nu vreau sa deschid polemici, vreau doar sa stiu ce ati ales voi sa faceti relativ la vaccin..

Eu sunt pro-vaccin in general, insa acum am ales sa il fac dupa sarcina (sper ca voi reusi in final).. Acum 2 zile insa, o prietena apropiata s-a inbolnavit si se simte foarte rau si parca am inceput sa am ceva indoieli si sa ma intreb daca ar trebui facut acum sau nu...

Nu mai zic ca am ajutat toata lumea cu informatii despre vaccin, unde sa se inscrie, etc.. - doar pentru noi nu am facut..

Am citit ca studiile pe gravide nu sunt finalizate, ca e la alegerea fiecareia si ca recomandarea este pentru vaccinare, dar ma intreb, voi ce ati ales sa faceti ?

Rux

Din câte am citit medicii nu indica înainte de preconcep?ie. Eu una nu am de gând sa îl fac. ?i nici pe viitor nu ?tiu ce sa zic.. Nu prea am încredere având în vedere ce tot vad cu reac?ii adverse. Probabil la un moment dat nu o sa mai am de ales ?i trebuie sa îl fac, deja vad ca încep cu pa?aportul de vaccin ?i alte chestii, s-ar putea în curând ca cei nevaccinati de exemplu sa nu aiba acces la sanatate, magazin, cinema, Mall, etc. NuStiu
Irinan
Postat: Thursday, March 25, 2021 8:03 AM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 2305
Locatia: Suceava
Irda wrote:

Irina, nu l-am bagat în premom, doar ochiometric e mai intensa liniuta decât ieri când abia era schitata.

In poza de mai jos cu testul de ovulatie, întâi l-am facut pe cel de ovulatie si când am vazut ca e mai intens ca ieri l-am facut si pe cel de sarcina (pe cel de sarcina abia se schita liniuta la momentul pozei, dat testul e acelasi din postul anterior)

https://ibb.co/G382T9T

Testul de ovulatie e dr. Max.... Le-am "papat" de luna trecuta pe Easy at home, care mi-au placut mult dealtfelnewclap

Daca mâine se lasa cu invazie dau comanda pentru lunile viitoare pe Amazon de Easy at home ras, dar poate totusi se potoleste si spotting ul si testele ies mai accentuate hearts

Succes mâine la testare! Cheek Kiss

Multumesc Irda, la mine e negativ momentan. Dar sunt abia 9 dpo, mai am o sperantaCheek Kiss
deme
Postat: Thursday, March 25, 2021 8:54 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/19/2020
Postari: 650
rux wrote:
Salut,

fetelor am si eu o intrebare mai delicata...stiu ca e un subiect intens dezbatut si nu vreau sa deschid polemici, vreau doar sa stiu ce ati ales voi sa faceti relativ la vaccin..

Eu sunt pro-vaccin in general, insa acum am ales sa il fac dupa sarcina (sper ca voi reusi in final).. Acum 2 zile insa, o prietena apropiata s-a inbolnavit si se simte foarte rau si parca am inceput sa am ceva indoieli si sa ma intreb daca ar trebui facut acum sau nu...

Nu mai zic ca am ajutat toata lumea cu informatii despre vaccin, unde sa se inscrie, etc.. - doar pentru noi nu am facut..

Am citit ca studiile pe gravide nu sunt finalizate, ca e la alegerea fiecareia si ca recomandarea este pentru vaccinare, dar ma intreb, voi ce ati ales sa faceti ?

Rux

Si eu sunt pro vaccinare, tatal si fratele meu s-au vaccinat deja ,au si rapelul si nu au avut nici o reactie, urmeaza mama, aman2 au facut Pfizer.
Eu am decis sa aman vaccinul pana dupa ce raman gravida, am tot citit ca 2-3 luni dupa vaccin nu e indicat sa ramai gravida.
Eu si sotul inca avem anticorpi de cand am avut boala.
deme
Postat: Thursday, March 25, 2021 8:55 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/19/2020
Postari: 650
Irinan wrote:

Multumesc Irda, la mine e negativ momentan. Dar sunt abia 9 dpo, mai am o sperantaCheek Kiss

Cheek Kiss
wannabemom
Postat: Thursday, March 25, 2021 8:59 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/3/2021
Postari: 462
Locatia: Bucuresti
Eu l am intrebat ieri pe doctor inainte sa intru la HSG daca e in regula vaccinul anti-Covid in perioada asta cand incerc sa raman gravida
Mie mi-a spus ca e diferit fata de celelalte, si ca nu ar trebui sa afecteze cu nimic.
Drept urmare...ne am inscris si eu si sotul pe liste....
Acum asteptam sa fim programati
oana.c.
Postat: Thursday, March 25, 2021 9:44 AM

Intrat: 1/9/2021
Postari: 264
maria2013 wrote:

Pai homozigot 4g/4g e mutatie de risc mediu, mthfr e mutatie de risc scazut. Pentru ambele trebuie verificat daca sunt active sau nu. Poti avea mutatii, dar sa nu fie active si sa nu afecteze cu nimic calitatea vietii. Pentru Pai se verifica la Synevo Activitatea genei Pai, iar pentru MTHFR se verifica nivelul de folati serici si eritrocitari, precum si nivelul homocisteinei. Pai combinat cu MTHFR poate da dificultati de implantare, prin insuficienta irigare cu sânge a embrionului, apoi a placentei in formare. Uneori, o femeie poate duce cu bine una sau mai multe sarcini, trombofilia activandu-se ulterior, la fel cum poate fi si invers (o sarcina dusa ok, cu tratament adecvat, poate regenera organismul, iar a doua sa fie mult mai usoara.
Nu mereu se impune tratament injectabil!Trebuie gasit hematologul cu care sa rezonezi. Asta e o treaba grea...
Las aici linkuri spre analizele prin care se pot verifica cele doua gene (activitatea lor)
https://www.synevo.ro/shop/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g-5g-risc-trombofilie/
https://www.synevo.ro/shop/homocisteina/
https://www.synevo.ro/shop/folati-serici/

Iti multumesc din suflet Maria, of, in ultimele 6 luni de incercari am avut 2 episoade de teste timpurii slab pozitive, la cel din urma am dizat beta pt ca mi se parea ciudat ca apare totusi o dunguta si sa fie linie de uscare si am avut drwptate, a fost sarcina si nu s a reusit implantarea. Sunt convinsa. Prima sarcina a fost ok pana pe la 6 luni cand faceam carcei cu vanatai, banuiesc ca era tromboza. Sambata am control la hematolog si voi efectua si celelalte analize, ini pare rau ca nu voi avea rezultatul pana sambata ca sa ma duc cu toate temele facute.
oana.c.
Postat: Thursday, March 25, 2021 9:48 AM

Intrat: 1/9/2021
Postari: 264
Maria.mmh wrote:

Din câte am citit medicii nu indica înainte de preconcep?ie. Eu una nu am de gând sa îl fac. ?i nici pe viitor nu ?tiu ce sa zic.. Nu prea am încredere având în vedere ce tot vad cu reac?ii adverse. Probabil la un moment dat nu o sa mai am de ales ?i trebuie sa îl fac, deja vad ca încep cu pa?aportul de vaccin ?i alte chestii, s-ar putea în curând ca cei nevaccinati de exemplu sa nu aiba acces la sanatate, magazin, cinema, Mall, etc. NuStiu

Eu am facut vaccinul in prima tura, adica ianuarie, medicii nu indica sa ramai in luna respectiva sau 2 luni dupa, de altfel, pe chestionar veti regasi intrebari legate dsp faptul ca ati putea fi insarcinata. Nu recomanda pt ca nu exista studii, nu din alt motiv.
rux
Postat: Thursday, March 25, 2021 10:02 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/24/2021
Postari: 135
oana.c. wrote:

Eu am facut vaccinul in prima tura, adica ianuarie, medicii nu indica sa ramai in luna respectiva sau 2 luni dupa, de altfel, pe chestionar veti regasi intrebari legate dsp faptul ca ati putea fi insarcinata. Nu recomanda pt ca nu exista studii, nu din alt motiv.

Va mul?umesc tuturor pentru raspunsuri !
Maria.mmh
Postat: Thursday, March 25, 2021 10:24 AM

oana.c. wrote:

Asta stiu, doar prima propozitie e referitor la ce am citit.
Restul e parerea mea personala. Dealtfel cum cred ca oricum o sa ne vaccinam toti si daca vrem si daca nu vrem ...ca sa putem avea parte de normalitate intr-un final.
Cateodata am impresia ca nu se mai termina niciodata nebunia asta. Valul1, valul2, valul3, probabil ca urmeaza si altele pale
maria2013
Postat: Thursday, March 25, 2021 12:57 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2620
Locatia: Constanta
oana.c. wrote:

Iti multumesc din suflet Maria, of, in ultimele 6 luni de incercari am avut 2 episoade de teste timpurii slab pozitive, la cel din urma am dizat beta pt ca mi se parea ciudat ca apare totusi o dunguta si sa fie linie de uscare si am avut drwptate, a fost sarcina si nu s a reusit implantarea. Sunt convinsa. Prima sarcina a fost ok pana pe la 6 luni cand faceam carcei cu vanatai, banuiesc ca era tromboza. Sambata am control la hematolog si voi efectua si celelalte analize, ini pare rau ca nu voi avea rezultatul pana sambata ca sa ma duc cu toate temele facute.

Vânataile pot fi din cauza trombofiliei, cârceii nu au legatura. Cârceii se datoreaza, cel mai probabil, deficitului de magneziu si sunt intalniti la multe gravide.
Irinan
Postat: Thursday, March 25, 2021 2:14 PM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 2305
Locatia: Suceava
Irda ai mai testat azi?
Irda
Postat: Thursday, March 25, 2021 4:21 PM

Intrat: 12/29/2020
Postari: 116
Irinan wrote:
Irda ai mai testat azi?

Nope, ca nu am mai avut teste ?i nici nu am avut cum sa ies. Acum am luat ?i ma îndrept spre casa. Din pacate de ieri am un spotting rosu intens. Putin, dar e.... Asa ca nu-mi fac mari speran?e.

Tu clar mai ai timp sa vezi 2 liniute luna astaCheek Kiss
Maria.mmh
Postat: Thursday, March 25, 2021 4:32 PM

https://ibb.co/VYGvCmN

Sa va mai amuz putin, dar parca ma vad pe mine in poza asta Lol Lol Lol
AndreiutzaEu
Postat: Thursday, March 25, 2021 5:08 PM

Intrat: 2/27/2015
Postari: 1683
Bună Am revenit dupa 5 ani. Am o minune de 5 ani. Întrebare . S-a confruntat cineva cu infertilitate secundara?
Irda
Postat: Thursday, March 25, 2021 5:32 PM

Intrat: 12/29/2020
Postari: 116
Irinan wrote:
Irda ai mai testat azi?

Am testat acum.
Asta e rezultatul:

https://ibb.co/F45Pw3j

Și asta e acelasi test, editata poza:

https://ibb.co/WPRYpyB

Nu stiu ce sa zicNuStiu
Nu pare mai intensa decât ieri.
Mai testez mâine ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed