Clubul aspirantelor - 85

Options Clubul aspirantelor - 85
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana.c.
Postat: Wednesday, March 24, 2021 5:34 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/9/2021
Postari: 264
Si profilul trombofilic, ma ajuta cineva care se pricepe sa imi explice? Ajung la medic abia peste 2 sapt.
Asta sa fie oare motivul pt sarcina aembrionara si cea biochimica oare?

oana.c. attached the following image(s):
screenshot_20210324_173510.jpg

IoanaIoanaC
Postat: Wednesday, March 24, 2021 5:43 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/30/2019
Postari: 827
oana.c. wrote:
Si profilul trombofilic, ma ajuta cineva care se pricepe sa imi explice? Ajung la medic abia peste 2 sapt.

Oana, trombofiliile se spune ca intervin mult mai tarziu intr-o sarcina. La cateva saptamani in sus. Sub nici o forma nu pot fi vinovate pentru biochimice sau sarcini molare, fara embrion. De regula, la acestea, se spune ca e embrion cu defecte, de asta se elimina/nu se formeaza.
Cat despre rezultatele tale, ai nevoie de un hematolog. Am auzit hematologi care la aceste mutatii recomanda clexane al test pozitiv, si altii care recomanda aspirina din preconceptie. Nu sunt in masura sa spun care recomandare e buna, dar tin pumnii sa gasesti hematologul care sa-ti inspire incredere si sa iti dea tratamentul adecvat.
L.E Vad ca ai deja o fetita, aceasta trombofilie este ereditara, deci clar o aveai si in cealalta sarcina. Poate va conta faptul ca ai dus o sarcina fara tratament.
oana.c.
Postat: Wednesday, March 24, 2021 5:49 PM

IoanaIoanaC wrote:

Oana, trombofiliile se spune ca intervin mult mai tarziu intr-o sarcina. La cateva saptamani in sus. Sub nici o forma nu pot fi vinovate pentru biochimice sau sarcini molare, fara embrion. De regula, la acestea, se spune ca e embrion cu defecte, de asta se elimina/nu se formeaza.
Cat despre rezultatele tale, ai nevoie de un hematolog. Am auzit hematologi care la aceste mutatii recomanda clexane al test pozitiv, si altii care recomanda aspirina din preconceptie. Nu sunt in masura sa spun care recomandare e buna, dar tin pumnii sa gasesti hematologul care sa-ti inspire incredere si sa iti dea tratamentul adecvat.
L.E Vad ca ai deja o fetita, aceasta trombofilie este ereditara, deci clar o aveai si in cealalta sarcina. Poate va conta faptul ca ai dus o sarcina fara tratament.

Multumesc mult, va trebui sa ma adresez unui hematolog.
Acum gandindu ma inntrecut stiu ca am avut cateva epidoase cu carcei de mi se invineteau degetele... Atynci nu a stiut nimeni sa ma trimita sa vada dc.. Doar in sarcina am patit asta.
Irinan
Postat: Wednesday, March 24, 2021 6:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/20/2018
Postari: 2305
Locatia: Suceava
Blondyb wrote:

Sora-mea a facut un copil ca-n reclame blond cu ochii mari albastrii, bineintelees ca tatalgrup e cu ochi caprui si sor'mea spre verzui... Dar bunicii toti au ochii albastrii si din partea lui si bunicii mei si mama ochi albastrii al doilea copil fetita e cu ochi caprui dar eu zilnic ma rog sa fie cu ochi albastrii pe langa ca ne dorim sa fie sanatosi insa asa mi-as doriii eu! DistanceKiss
Eu am iesit cu ochii verzi si pe tabel sanse 0 % din mama cu ochi albastrii si tata ochi caprui Lol

Lol exceptia de la regula
ANDREEA2929A
Postat: Wednesday, March 24, 2021 8:07 PM

Intrat: 1/15/2019
Postari: 1390
oana.c. wrote:

Oana eu am Pai ca tine iar la.mthfr pe amandoua, ?i la mine la prima era doar sacul, medicul zice ca a fost ceva ?i s a dus n am primit diagnostic de biochimica ci de sarcina oprita in evol. Da, cum zice ?i Ioana iti trebuie 2 medici care sa rezoneze adica hemato cu gineco, eu am primit clexane de la testul pozitiv. Pai ul e pacatos in ecuatie , la mthfr nu asimilezi bine acidul folic.
oana.c.
Postat: Wednesday, March 24, 2021 8:30 PM

ANDREEA2929A wrote:

Oana eu am Pai ca tine iar la.mthfr pe amandoua, ?i la mine la prima era doar sacul, medicul zice ca a fost ceva ?i s a dus n am primit diagnostic de biochimica ci de sarcina oprita in evol. Da, cum zice ?i Ioana iti trebuie 2 medici care sa rezoneze adica hemato cu gineco, eu am primit clexane de la testul pozitiv. Pai ul e pacatos in ecuatie , la mthfr nu asimilezi bine acidul folic.

Iti multumesc andreea, nu am citit lucruri prea bune dsp homozigot.
Voi merge la un hematolog luna viit dar pana atunci stau ca pe ace.
Irda
Postat: Wednesday, March 24, 2021 9:14 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 12/29/2020
Postari: 116
Buna seara dragilorGossip!

Update de pe frontul de Est hohot

De pe la 12 s-a apucat un spotting cu sânge foarte rosu, dar apos cumva si putin cantitativ... ca o moneda de 50 de bani în 4-5 ore.

La 19:16 am facut un Barza ultrasensibil caseta si pot spune ca de câteva zile încoace (de la liniuta aia pe dr. Max din 7 DPO),
e singurul test pe care pot sa-l pun ca poza asa cum e, needitata, ca se vede (daca stii dupa ce sa te uiti) cu ochiul liber a doua liniuta.

Am pus un semn de plus cu semnul întrebarii lânga pe el hohot

https://ibb.co/GTxKVpx

Aici mai jos e acelasi test cu o minima editare.
A început si LH-ul sa creasca, vad... Ieri era anemica rau liniuta de pe testul de ovulatie uff

https://ibb.co/V9rmhcN

Mno... Cu Dumnezeu înainte! hearts

Maine ma mai duc dupa 1-2 teste la farmacia din zona (deja ma stiu doamnele ce cumparhohot), la dr. Max am terminat stocurile de 2 in 1 newclap din cartier.

Seara faina tuturor! grup
Irinan
Postat: Wednesday, March 24, 2021 10:43 PM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 2305
Locatia: Suceava
Irda wrote:
Buna seara dragilorGossip!

Update de pe frontul de Est hohot

De pe la 12 s-a apucat un spotting cu sânge foarte rosu, dar apos cumva si putin cantitativ... ca o moneda de 50 de bani în 4-5 ore.

La 19:16 am facut un Barza ultrasensibil caseta si pot spune ca de câteva zile încoace (de la liniuta aia pe dr. Max din 7 DPO),
e singurul test pe care pot sa-l pun ca poza asa cum e, needitata, ca se vede (daca stii dupa ce sa te uiti) cu ochiul liber a doua liniuta.

Am pus un semn de plus cu semnul întrebarii lânga pe el hohot

https://ibb.co/GTxKVpx

Aici mai jos e acelasi test cu o minima editare.
A început si LH-ul sa creasca, vad... Ieri era anemica rau liniuta de pe testul de ovulatie uff

https://ibb.co/V9rmhcN

Mno... Cu Dumnezeu înainte! hearts

Maine ma mai duc dupa 1-2 teste la farmacia din zona (deja ma stiu doamnele ce cumparhohot), la dr. Max am terminat stocurile de 2 in 1 newclap din cartier.

Seara faina tuturor! grup

Sa fie cu Doamne ajuta Irda..majoreta coeur nu ne arati si testul de ovulatie de vedem ce e cu el? Premom cu cat ti l coteaza? Maine as fi si eu 9 dpo, conform premom, poate incerc si eu un test dimineata. Sa vad cum ma trezescCrazy
Irda
Postat: Wednesday, March 24, 2021 11:02 PM

Intrat: 12/29/2020
Postari: 116
Irinan wrote:

Sa fie cu Doamne ajuta Irda..majoreta coeur nu ne arati si testul de ovulatie de vedem ce e cu el? Premom cu cat ti l coteaza? Maine as fi si eu 9 dpo, conform premom, poate incerc si eu un test dimineata. Sa vad cum ma trezescCrazy

Irina, nu l-am bagat în premom, doar ochiometric e mai intensa liniuta decât ieri când abia era schitata.

In poza de mai jos cu testul de ovulatie, întâi l-am facut pe cel de ovulatie si când am vazut ca e mai intens ca ieri l-am facut si pe cel de sarcina (pe cel de sarcina abia se schita liniuta la momentul pozei, dat testul e acelasi din postul anterior)

https://ibb.co/G382T9T

Testul de ovulatie e dr. Max.... Le-am "papat" de luna trecuta pe Easy at home, care mi-au placut mult dealtfelnewclap

Daca mâine se lasa cu invazie dau comanda pentru lunile viitoare pe Amazon de Easy at home ras, dar poate totusi se potoleste si spotting ul si testele ies mai accentuate hearts

Succes mâine la testare! Cheek Kiss
rux
Postat: Wednesday, March 24, 2021 11:29 PM

Intrat: 1/24/2021
Postari: 135
Locatia: Bucuresti
Salut,

fetelor am si eu o intrebare mai delicata...stiu ca e un subiect intens dezbatut si nu vreau sa deschid polemici, vreau doar sa stiu ce ati ales voi sa faceti relativ la vaccin..

Eu sunt pro-vaccin in general, insa acum am ales sa il fac dupa sarcina (sper ca voi reusi in final).. Acum 2 zile insa, o prietena apropiata s-a inbolnavit si se simte foarte rau si parca am inceput sa am ceva indoieli si sa ma intreb daca ar trebui facut acum sau nu...

Nu mai zic ca am ajutat toata lumea cu informatii despre vaccin, unde sa se inscrie, etc.. - doar pentru noi nu am facut..

Am citit ca studiile pe gravide nu sunt finalizate, ca e la alegerea fiecareia si ca recomandarea este pentru vaccinare, dar ma intreb, voi ce ati ales sa faceti ?

Rux
ANDREEA2929A
Postat: Thursday, March 25, 2021 6:28 AM

oana.c. wrote:

Iti multumesc andreea, nu am citit lucruri prea bune dsp homozigot.
Voi merge la un hematolog luna viit dar pana atunci stau ca pe ace.

Npc Buddy1 doamne ajuta sa fie asta buba si sa ti dea tratament.
Cum zicea dr meu bine ca stim ce e ca rezolvam...mai rau e cand nu i dai de capat. Eu in preconceptie am luat aspenter, redoxon,magneb6 și ulei de peste. Prescris și acid folic și folat dar am luat folat de la solgar, apoi când am ramas mi a dat femibion care contine mai mult folat decat acid folic.
maria2013
Postat: Thursday, March 25, 2021 6:31 AM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2620
Locatia: Constanta
oana.c. wrote:

Pai homozigot 4g/4g e mutatie de risc mediu, mthfr e mutatie de risc scazut. Pentru ambele trebuie verificat daca sunt active sau nu. Poti avea mutatii, dar sa nu fie active si sa nu afecteze cu nimic calitatea vietii. Pentru Pai se verifica la Synevo Activitatea genei Pai, iar pentru MTHFR se verifica nivelul de folati serici si eritrocitari, precum si nivelul homocisteinei. Pai combinat cu MTHFR poate da dificultati de implantare, prin insuficienta irigare cu sânge a embrionului, apoi a placentei in formare. Uneori, o femeie poate duce cu bine una sau mai multe sarcini, trombofilia activandu-se ulterior, la fel cum poate fi si invers (o sarcina dusa ok, cu tratament adecvat, poate regenera organismul, iar a doua sa fie mult mai usoara.
Nu mereu se impune tratament injectabil!Trebuie gasit hematologul cu care sa rezonezi. Asta e o treaba grea...
Las aici linkuri spre analizele prin care se pot verifica cele doua gene (activitatea lor)
https://www.synevo.ro/shop/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g-5g-risc-trombofilie/
https://www.synevo.ro/shop/homocisteina/
https://www.synevo.ro/shop/folati-serici/
ANDREEA2929A
Postat: Thursday, March 25, 2021 6:34 AM

maria2013 wrote:

Pai homozigot 4g/4g e mutatie de risc mediu, mthfr e mutatie de risc scazut. Pentru ambele trebuie verificat daca sunt active sau nu. Poti avea mutatii, dar sa nu fie active si sa nu afecteze cu nimic calitatea vietii. Pentru Pai se verifica la Synevo Activitatea genei Pai, iar pentru MTHFR se verifica nivelul de folati serici si eritrocitari, precum si nivelul homocisteinei. Pai combinat cu MTHFR poate da dificultati de implantare, prin insuficienta irigare cu sânge a embrionului, apoi a placentei in formare. Uneori, o femeie poate duce cu bine una sau mai multe sarcini, trombofilia activandu-se ulterior, la fel cum poate fi si invers (o sarcina dusa ok, cu tratament adecvat, poate regenera organismul, iar a doua sa fie mult mai usoara.
Nu mereu se impune tratament injectabil!Trebuie gasit hematologul cu care sa rezonezi. Asta e o treaba grea...
Las aici linkuri spre analizele prin care se pot verifica cele doua gene (activitatea lor)
https://www.synevo.ro/shop/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g-5g-risc-trombofilie/
https://www.synevo.ro/shop/homocisteina/
https://www.synevo.ro/shop/folati-serici/

Asteptam ?i postul tau yes Buddy1
Ps:oana poti face și INR,Appt și timequick și aici se vad modificari...eu cand am ramas acum erau tare modificate, iar după 1 luna de claxane erau in limite ok, dar vezi cu medicul intai ce zice.
La mine se activează pe sarcina in rest totul e ok, am mai scris asta.
maria2013
Postat: Thursday, March 25, 2021 6:41 AM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2620
Locatia: Constanta
ANDREEA2929A wrote:

Asteptam ?i postul tau yes Buddy1
Ps:oana poti face ?i INR,Appt ?i timequick ?i aici se vad modificari...eu cand am ramas acum erau tare modificate, iar dupa 1 luna de claxane erau in limite ok, dar vezi cu medicul intai ce zice.

Ce sa fac si eu? Ma mai bag, din când în când, in seama, cu speranta ca e de folos cuiva. Pentru mine, urata de trombofilie a fost un cosmar, dar am inceput sa fac pace cu ea, sa îmi iau tratamentul, sa fac zilnic macar 5000 de pasi, sa ma hidratez corect si o tin în frâu. Ideea e ca e ceva ce poti duce, ceva pentru care exista ajutoare(tratament, stil de viata). Succes tuturor!
Isa29
Postat: Thursday, March 25, 2021 7:33 AM

Nivel: Membru

Intrat: 1/28/2021
Postari: 39
Locatia: Piatra Neamt
rux wrote:
Salut,

fetelor am si eu o intrebare mai delicata...stiu ca e un subiect intens dezbatut si nu vreau sa deschid polemici, vreau doar sa stiu ce ati ales voi sa faceti relativ la vaccin..

Eu sunt pro-vaccin in general, insa acum am ales sa il fac dupa sarcina (sper ca voi reusi in final).. Acum 2 zile insa, o prietena apropiata s-a inbolnavit si se simte foarte rau si parca am inceput sa am ceva indoieli si sa ma intreb daca ar trebui facut acum sau nu...

Nu mai zic ca am ajutat toata lumea cu informatii despre vaccin, unde sa se inscrie, etc.. - doar pentru noi nu am facut..

Am citit ca studiile pe gravide nu sunt finalizate, ca e la alegerea fiecareia si ca recomandarea este pentru vaccinare, dar ma intreb, voi ce ati ales sa faceti ?

Rux

Buna, si eu am nedumeriri in legatura cu vaccinul.

Personal eu am avut boala acum cateva luni si am facut si anticorpi, chiar azi merg sa-mi refac acea analiza sa vad daca ii mai am in aceeasi cantitate.

Stiu pe cineva care si-a amanat un fiv pentru a se vaccina, pana la urma fiecare procedeaza dupa cum este sfatuit de medicul sau.

Atat timp cat nu exista aceste studii, nu se poate da nici o asigurare cu privire la reactii sau cum va influenta organismul si pe bebe. Sunt recomandate totusi, ele au aparut sa ne ajute nu sa faca rau, dar ca orice produs medical nu garanteaza 100% nici ca va fi eficient nici ca nu vor fi deloc reactii.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed