Clubul aspirantelor - 85

Options Clubul aspirantelor - 85
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria.mmh
Postat: Saturday, March 20, 2021 11:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/21/2019
Postari: 2038
freya1 wrote:
Maria Cheek Kiss te urmaresc, sa stii, iti tin pumnii sa rezolvi cu tot !
Bebe cu treburile lui bebelusesti, a invatat sa zambeasca si dimineata cand ne trezim e cu gura pana la urechi, suntem topiti dupa el

Eh, nu sunt ele departe, zilele însorite ras
Ma bucur ca sunte?i bine iloveyou Cheek Kiss
oana.c.
Postat: Saturday, March 20, 2021 11:47 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/9/2021
Postari: 264
ANDREEA2929A wrote:

Oana nu te speria la sarcini asa mici foarte rar chiuretaj cel mult poate sa ti dea medicamente, eu aveam 8 sapt Si s a mers pe varianta asta, beta era 6500 aprox

Tu ai pietdut sarcina pt ca ai trombofilie si nu ai stiut de ea? Apoi ai fcut analizele si ai inceput tratament si acum ai reusit sa obtii si sa tii sarcina aceasta cu tratamentul??
Cat timp a durat pana ai ramas din nou dupa prima sarcina pierduta pana la obtinerea acesteia? uff
ANDREEA2929A
Postat: Sunday, March 21, 2021 8:46 AM

Intrat: 1/15/2019
Postari: 1390
oana.c. wrote:

Tu ai pietdut sarcina pt ca ai trombofilie si nu ai stiut de ea? Apoi ai fcut analizele si ai inceput tratament si acum ai reusit sa obtii si sa tii sarcina aceasta cu tratamentul??
Cat timp a durat pana ai ramas din nou dupa prima sarcina pierduta pana la obtinerea acesteia? uff

Da, mult timp ma pregateam sa sun la clinica..la noi sunt probleme si pe partea sotului,amh mic, trompe blocate si laparoscopie in dec 2019 apoi am ramas repede insa am mai intalnit un obstacol. Am pierdut o În aprilie anul trecut ?i starea de urgenta a fost dezavantaj pt ca pana la 8 sapt nu am avut efectiv unde sa merg la control. Apoi 2,3 luni investigatii si abia in ianuarie am reusit.Buddy1 am primit clexane de la testul pozitiv adică 10 dpo. Eu nu am cele mai grave mutatii mthfr ambele heterozogot și pai homozigot, dar uite ca inspiratia doctorului de a mi da clexane m a dus aici, de asta zic eu nu sunt de acord cu unele păreri ca daca e sarcina mica tine de defect cromozomial. Medicul mi a explicat asa: daca fluxul acolo e intrerupt de cel mai mic tromb, ii taie alimentarea. Am avut aspenter cu redoxon, magneb6 si ulei de peste in preconceptie dat de Hematolog nu de capul meu si tot el a zis ca mi da clexane nu doar ginecologul.
Le: eu cand vad beta asa mic deja stiu ca nu e bine...eu prima dată l am avut 70 Apoi 149, apoi la 1 săpt 1480 pare ok și dublat dar nu a fost bine.
Le2: eu am primit indicatia sa vin pt clexane cat de repede stiu, de aia și testam inainte, e dureros cum zic fetele, insa pe mine m a ajutat, tin minte ca am fugit la beta a2a zi și când i am scris medicului mi a spus repejor la.farmacie pt clexane și l faci cat de repede poti.
Scuze de roman!
ANDREEA2929A
Postat: Sunday, March 21, 2021 9:02 AM

Maria.mmh wrote:

Eh, nu sunt ele departe, zilele însorite ras
Ma bucur ca sunte?i bine iloveyou Cheek Kiss

O sa fie si la tine, o sa vezi!
Nu stiu daca ti am spus eu dupa operatia avuta s a retroversat uterul si poate de asta am si ramas mai greu.
oana.c.
Postat: Sunday, March 21, 2021 11:27 AM

ANDREEA2929A wrote:

Da, mult timp ma pregateam sa sun la clinica..la noi sunt probleme si pe partea sotului,amh mic, trompe blocate si laparoscopie in dec 2019 apoi am ramas repede insa am mai intalnit un obstacol. Am pierdut o În aprilie anul trecut ?i starea de urgenta a fost dezavantaj pt ca pana la 8 sapt nu am avut efectiv unde sa merg la control. Apoi 2,3 luni investigatii si abia in ianuarie am reusit.Buddy1 am primit clexane de la testul pozitiv adica 10 dpo. Eu nu am cele mai grave mutatii mthfr ambele heterozogot ?i pai homozigot, dar uite ca inspiratia doctorului de a mi da clexane m a dus aici, de asta zic eu nu sunt de acord cu unele pareri ca daca e sarcina mica tine de defect cromozomial. Medicul mi a explicat asa: daca fluxul acolo e intrerupt de cel mai mic tromb, ii taie alimentarea. Am avut aspenter cu redoxon, magneb6 si ulei de peste in preconceptie dat de Hematolog nu de capul meu si tot el a zis ca mi da clexane nu doar ginecologul.
Le: eu cand vad beta asa mic deja stiu ca nu e bine...eu prima data l am avut 70 Apoi 149, apoi la 1 sapt 1480 pare ok ?i dublat dar nu a fost bine.
Le2: eu am primit indicatia sa vin pt clexane cat de repede stiu, de aia ?i testam inainte, e dureros cum zic fetele, insa pe mine m a ajutat, tin minte ca am fugit la beta a2a zi ?i când i am scris medicului mi a spus repejor la.farmacie pt clexane ?i l faci cat de repede poti.
Scuze de roman!

Iti super multu pt tot.ma ajuta toate aceste indicatii.
Maria.mmh
Postat: Sunday, March 21, 2021 12:28 PM

Intrat: 10/21/2019
Postari: 2038
ANDREEA2929A wrote:

O sa fie si la tine, o sa vezi!
Nu stiu daca ti am spus eu dupa operatia avuta s a retroversat uterul si poate de asta am si ramas mai greu.

Da, mi-ai spus pale eu acum nu pun asta numai pe baza uterului în forma de T ?i nici pe baza spermogramei so?ului pe care o ?tiam proasta, motivul principal acum e anovulatia mea... Probabil ca încerc degeaba în momentul de fata, am cam tri?at în ultimele 3 zile ?i am luat temperatura, 36,5 zilnic.. Clar nu e urma de ovulatie.. U de mai pui ca sunt ?i în ziua 33..
Miri08
Postat: Sunday, March 21, 2021 4:02 PM

Intrat: 1/22/2020
Postari: 318
Locatia: Bucuresti
Am vazut ca vorbeati de medici care trateaza superficial sau in graba.
Mi-am facut si eu analizele de trombofilie in ianuarie , vazand discutiile de aici de pe grup, desi la clinica mi s-a spus ca nu trebuie decat daca am avut sarcini pierdute.
Din fericire nu am nici o mutatie insa medicul cand a vazut m-a intrebat de ce le-am facut etc?
I-am spus ca am vrut sa fiu eu linistita ca nu am probleme pe partea asta si ca nu conteaza ca au fost scumpe.
Si ii parea rau ca am dat banii.....spunandu-mi ca aceste analize nu se fac decat la sarcini pierdute.
Eu nu inteleg de ce sa astepti ca o femeie sa piarda o sarcina sau mai multe pana sa recomanzi aceste analize.Eu cred ca socul emotional de la pierderea unei sarcini nu se mai repara asa usor cu toti banii din lume, asa ca 1000 de lei in plus sau in minus nu prea mai conteaza in buget atunci cand stii ca ai pierdut un copil pt care aflii mai tarziu ca puteai sa faci ceva ..... Mie asta mi se pare cel mai horror Cray Abordarea asta in care astepti sa ti se intample ceva rau ca sa actionezi .....Si din pacate asa e in romania la foarte multe boli,.Medicii nu se axeaza pe partea de preventie!
ANDREEA2929A
Postat: Sunday, March 21, 2021 5:19 PM

Miri08 wrote:
Mi-am facut si eu analizele de trombofilie in ianuarie , vazand discutiile de aici de pe grup, desi la clinica mi s-a spus ca nu trebuie decat daca am avut sarcini pierdute.
Din fericire nu am nici o mutatie insa medicul cand a vazut m-a intrebat de ce le-am facut etc?
I-am spus ca am vrut sa fiu eu linistita ca nu am probleme pe partea asta si ca nu conteaza ca au fost scumpe.
Si ii parea rau ca am dat banii.....spunandu-mi ca aceste analize nu se fac decat la sarcini pierdute.
Eu nu inteleg de ce sa astepti ca o femeie sa piarda o sarcina sau mai multe pana sa recomanzi aceste analize.Eu cred ca socul emotional de la pierderea unei sarcini nu se mai repara asa usor cu toti banii din lume, asa ca 1000 de lei in plus sau in minus nu prea mai conteaza in buget atunci cand stii ca ai pierdut un copil pt care aflii mai tarziu ca puteai sa faci ceva ..... Mie asta mi se pare cel mai horror Cray Abordarea asta in care astepti sa ti se intample ceva rau ca sa actionezi .....Si din pacate asa e in romania la foarte multe boli,.Medicii nu se axeaza pe partea de preventie!

Unii le considera inutile ?i le induc asta si pacien?ilor! Eu dupa ce am ramas m a intrebat celalalt doctor: te stii cu trombofilie? I am spus ca nu, chiar ?i INR ul ?i Appt ul facut cu un an înainte pt o interventie era ok nimic suspect, daca as fi stiut atunci sa le fac era altceva...dar asa a vrut sa fie...si sa dau peste un dr caruia nu i am cerut eu ci el m a indrumat spre asta ?i nu a gresit. Cunosc cel putin 4 persoane in situatia mea si inca 4 care au descoperit la al doilea copil treaba asta. Dar am ales sa Mi tin parerea pana am testat la mine.
Si Mi o bazez pe analizele de coagulare facute imediat ce am ramas ?i cele de dupa 1 luna de clexane.
În sarcina organismul meu o ia razna, in rest perfect normal.
Irinan
Postat: Sunday, March 21, 2021 6:07 PM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 2305
Locatia: Suceava
oana.c. wrote:

Sa sti ca nu doar din cauza trombofiliei se pierd sarcinile. Eu am 5 sarcini pierdute si analizele sunt ok, nu am mutatii.. e foarte bine sa avem analizele facute, doar ca de multe ori ,la o sarcina neviabila,corpul isi face datoria
Irinan
Postat: Sunday, March 21, 2021 6:15 PM

Miri08 wrote:

Eu, la ultima sarcina (pierduta intr un final), la sfatul fetelor de aici am facut analizele de trombofilie. Cu atatea sarcini pierdute si nici un medic nu mi a recomandat analizele. Primeam doar aspenter preventiv. Din fericire nu mi au iesit mutatii, dar daca stiam ,cu siguranta le faveam mai repede
ANDREEA2929A
Postat: Sunday, March 21, 2021 6:22 PM

Irinan wrote:

Eu, la ultima sarcina (pierduta intr un final), la sfatul fetelor de aici am facut analizele de trombofilie. Cu atatea sarcini pierdute si nici un medic nu mi a recomandat analizele. Primeam doar aspenter preventiv. Din fericire nu mi au iesit mutatii, dar daca stiam ,cu siguranta le faveam mai repede

Asta spunem si noi hearts ca e o analiza putin cunoscuta si recomandata in pierderile de sarcina.
Te imbratisez, cum esti?
Irinan
Postat: Sunday, March 21, 2021 7:27 PM

ANDREEA2929A wrote:

Asta spunem si noi hearts ca e o analiza putin cunoscuta si recomandata in pierderile de sarcina.
Te imbratisez, cum esti?

Buddy1 Cheek Kiss Sunt in asteptare. 5dpo azi. Cu emotii mari ca in fiecare luna. Tu vad ca esti aproape in trimestrul 2, ma bucur mult pt tine. Cum e viata de graviduta?coeur coeur
oana.c.
Postat: Sunday, March 21, 2021 8:30 PM

Miri08 wrote:

Asa este, dar crede ma ca asa e si in afara, eu cel putin am vb cu 4 medici diferiti si le am spus disperarea mea de a pierde sarcini si cu toate astea, dupa prima sarcina pierduta m au asigurat ca a 2 a va fi ok, iata ca nu a fost, si nu mai pierd timp sa merg iar la control sa discut, merg direct si le fac si revin cu ele.
In afara spre ex, dupa 2 ani jumatate de incercari, la un cuplu ce femeia are 35 ani nu au recomandat nimic ca si analize, au fost superficiali, e ceva nornal sa dureze....
Asa spun ei...
Eu m am lamurit si am inceput pe cont propriu sa caut sa ma documentez, daca as putea mi as administra singura medicatia de preventie dar nu pot asa ca va trebui in continuare sa ma rog de medici sa ma ia in serios si sa trateze cu maxim de bun problena mea.
oana.c.
Postat: Sunday, March 21, 2021 8:35 PM

Irinan wrote:

Sa sti ca nu doar din cauza trombofiliei se pierd sarcinile. Eu am 5 sarcini pierdute si analizele sunt ok, nu am mutatii.. e foarte bine sa avem analizele facute, doar ca de multe ori ,la o sarcina neviabila,corpul isi face datoria

Total de acord, stiu lucrul acesta, dar este mai usor de rumegat cand stii ca a fost un defect genetic incompatibil cu viata si s a oprit din ev, decat sa banuiesti ca poate era ok si nu ai stiut din cauza ca nu stii daca ai sau nu trombofilie sau doamne fereste alte afectiuni.
Consider ca trebuie sa se puna mai mult accent pe investigatie preventiva decat pe incercari fara sfarsit pana poate poate e o sarcina care sa reziste pana termen.
Irinan
Postat: Sunday, March 21, 2021 9:10 PM

oana.c. wrote:

Total de acord, stiu lucrul acesta, dar este mai usor de rumegat cand stii ca a fost un defect genetic incompatibil cu viata si s a oprit din ev, decat sa banuiesti ca poate era ok si nu ai stiut din cauza ca nu stii daca ai sau nu trombofilie sau doamne fereste alte afectiuni.
Consider ca trebuie sa se puna mai mult accent pe investigatie preventiva decat pe incercari fara sfarsit pana poate poate e o sarcina care sa reziste pana termen.

Total de acordCheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed