Clubul aspirantelor - 85

Options Clubul aspirantelor - 85
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Postat: Sunday, April 18, 2021 9:13 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/10/2020
Postari: 2145
oana.c. wrote:
Fetelor si mie mi a vorbit medicul dsp IUI, ce pret ar avea aveti idee cele ce ati facut?
Va multumesc!

1800 ron am dat eu acum un an si jumatate, doar procedura, se mai adauga tratamentul de stimulare, daca faci
freya1
Postat: Sunday, April 18, 2021 9:19 PM

rux wrote:
Fetelor, am ?i eu o întrebare - in mare, in ce anume consta ?i cât costa tratamentul de stimulare ovariana pentru FIV ? ?ti?i cumva daca se poate ?i compensat ?

Mul?umesc !

In medie dureaza cam 10 zile, sunt mai multe scheme de tratament, cel mai simplu presupune sa incepi din z2 niste injectii de stimulare ovariana (LH sau FSH+LH), dupa ceva timp se adauga si unele de inhibare a ovulatiei, ca sa nu ovulezi spontan, apoi cu 36h inainte de punctie ovitrelle pt maturarea foliculilor, in functie de durata, doza si medicament poate trece de 1000 euro, la mine asa a fost cu menopur care e cel msi ieftin, urma sa fac cu pergoveris tura viitoare si iesea cel putin dublu6

Gasesti aici explicate f bine toate schemele de tratament pt fiv :
https://alinabolintineanu.ro/articole/blog/
diana.dmn
Postat: Sunday, April 18, 2021 9:30 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/29/2018
Postari: 150
oana.c. wrote:
Fetelor si mie mi a vorbit medicul dsp IUI, ce pret ar avea aveti idee cele ce ati facut?
Va multumesc!

Buna. 1300 lei doar procedura (iulie 2020), la care se adauga costul analizelor hormonale + costul tratamentului de stimulare (daca este cazul)
Adina Mariana
Postat: Sunday, April 18, 2021 10:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5953
Locatia: Satu Mare
oana.c. wrote:
Va multumesc!
Eu am ajuns cu tot in jur de 3000 lei.1300 IUI,apoi Menopur 15 zile am avut eu ca am raspuns ft.greu la tratament(imi crestea ft.greu foliculul) Ovitrell,analizele hormonale obligatorii,ecografiile,drumul la Iasi si cazarea pe o noapte in Iasi.Fara drum si cazare undeva la 2400 lei cam asa.
oana.c.
Postat: Monday, April 19, 2021 12:03 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/9/2021
Postari: 262
Va mul?umesc fetelor pt raspuns. A functionat la voi IUI? Ati reusit sa ramaneti si sa duceti pana la capat prin aceasta procedura sau a fost pierdere inutila de timp si bani?
AndreiutzaEu
Postat: Monday, April 19, 2021 6:26 AM

Intrat: 2/27/2015
Postari: 1657
Locatia: Bucuresti
oana.c. wrote:
Va mul?umesc fetelor pt raspuns. A functionat la voi IUI? Ati reusit sa ramaneti si sa duceti pana la capat prin aceasta procedura sau a fost pierdere inutila de timp si bani?
Buna. Nimeni nu garanteaza nimic. Iti dau 2 cazuri. Cumnata mea. 3 fiv. Primeke 2 sarcini pierdute. Prima 3 embrioni implantati. A doua 2 ?i a treia 2. Are un baiat minunat acum. Ni?te prieteni 1 fiv. Doar cu un ovocit recoltat.. Un embrion implantat ?i au o fata de 4 ani. Depinde
oana.c.
Postat: Monday, April 19, 2021 7:11 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/9/2021
Postari: 262
AndreiutzaEu wrote:
Buna. Nimeni nu garanteaza nimic. Iti dau 2 cazuri. Cumnata mea. 3 fiv. Primeke 2 sarcini pierdute. Prima 3 embrioni implantati. A doua 2 ?i a treia 2. Are un baiat minunat acum. Ni?te prieteni 1 fiv. Doar cu un ovocit recoltat.. Un embrion implantat ?i au o fata de 4 ani. Depinde

Da, stiu ca nu e garantat dar voiam sa fac o statistica la cate dintre fete a reusit(defect profesional)... Oricum banuiesc ca fiv urile sunt mai sigure decat IUi urile... Poate gresesc insa la fiv cred ca se face putin mai mult spre reusita...
Maria.mmh
Postat: Monday, April 19, 2021 7:57 AM

Intrat: 10/21/2019
Postari: 1928
deme wrote:

Din ce ?tiu eu, depinde mult de ce tratament iti da, citisem de o doamna care pt 2 saptamani a ajuns la 6000 lei tratament.

Pt programul FIV de la Primarie, depinde de oras. Iti subventioneaza 10 000 lei, insa trebuie sa ai 3 IUI si daca nu sunt reusite poti aplica pt program la FIV. De ex in Constanta inca nu se stie daca se continua si anul acestauff

S-au sistat ?i pt Bucure?ti.. Au spus ca au nevoie de bani pt covid. Ramâne subprogramul national unde te încadrezi cu greu.
La mine daca ar ramâne spermograma la fel, doar sotul s-ar încadra, ca era la limita cu 5 mil ?i sub 4% forme
freya1
Postat: Monday, April 19, 2021 9:12 AM

Oana, iui are putin mai multe sanse decat sa incerci natural, in cazul meu erau max 15% sanse iui si cam 20% fiv, mi-a zis medicul (ce nu stie lumea e ca nici fiv nu e o garantie si de cele mai multe ori e nevoie de mai multe incercari)
Eu nu am reusit nici cu iui, nici cu fiv, baietelul meu a venit natural cand a vrut el (apropo de statistici probabil ca aveam 0.1% sanse sa se intample asta)
Dar trebuie incercat tot, mai ales cand timpul ne preseaza, minuni se intampla dar vorba aia, dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista, trebuie sa facem si noi pasi in intampinarea lor
deme
Postat: Monday, April 19, 2021 9:25 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/19/2020
Postari: 541
Maria.mmh wrote:

S-au sistat ?i pt Bucure?ti.. Au spus ca au nevoie de bani pt covid. Ramâne subprogramul national unde te încadrezi cu greu.
La mine daca ar ramâne spermograma la fel, doar sotul s-ar încadra, ca era la limita cu 5 mil ?i sub 4% forme

Minunat, deci daca ai bani faci, daca nu.. astepti pana strangi cevahainoroc
rux
Postat: Monday, April 19, 2021 10:22 AM

Intrat: 1/24/2021
Postari: 120
deme wrote:

Din ce ?tiu eu, depinde mult de ce tratament iti da, citisem de o doamna care pt 2 saptamani a ajuns la 6000 lei tratament.

Pt programul FIV de la Primarie, depinde de oras. Iti subventioneaza 10 000 lei, insa trebuie sa ai 3 IUI si daca nu sunt reusite poti aplica pt program la FIV. De ex in Constanta inca nu se stie daca se continua si anul acestauff

Mul?umesc ! Da, în?eleg ca sunt scumpe ?i de asta întrebam sa îmi fac un plan..

Eu nu ma încadrez la programe (am o greutate prea mare) ?i in plus în?eleg ca nu au fonduri oricum...
rux
Postat: Monday, April 19, 2021 10:24 AM

Intrat: 1/24/2021
Postari: 120
freya1 wrote:

In medie dureaza cam 10 zile, sunt mai multe scheme de tratament, cel mai simplu presupune sa incepi din z2 niste injectii de stimulare ovariana (LH sau FSH+LH), dupa ceva timp se adauga si unele de inhibare a ovulatiei, ca sa nu ovulezi spontan, apoi cu 36h inainte de punctie ovitrelle pt maturarea foliculilor, in functie de durata, doza si medicament poate trece de 1000 euro, la mine asa a fost cu menopur care e cel msi ieftin, urma sa fac cu pergoveris tura viitoare si iesea cel putin dublu6

Gasesti aici explicate f bine toate schemele de tratament pt fiv :
https://alinabolintineanu.ro/articole/blog/

Mul?umesc mult !
Alexutza2714
Postat: Monday, April 19, 2021 11:05 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/19/2021
Postari: 33
topai Buna fetelor Love ,

sunt si eu noua aici, incepand de azi ras

Si noi incercam sa facem bebe...
Ideea e ca in luna martie am avut CM pe data de 27 martie. In 10 Aprilie a fost prima zi in care am avut secretie egg si cateva intepaturi. Secretia a durat pana luni, inclusiv, deci 3 zile.... Contactul sexual l-am avut pe data de 11 Aprilie.

A mai avut cineva o situatie asemanatoare? S-ar putea sa fie bebe? E dorinta mare...ceee
Nu am facut teste de ovulatie pana acum. Am citit mult si din cate stiu ovulatia are loc dupa acele 3 zile de secretie egg.

O zi frumoasa tuturor!
Maria.mmh
Postat: Monday, April 19, 2021 11:05 AM

Intrat: 10/21/2019
Postari: 1928
Fetelor, pe mine ma apucat panica rau plans
freya1
Postat: Monday, April 19, 2021 11:09 AM

Maria Cheek Kiss hai ca tu esti fata curajoasa, o sa fie bine, ai suportat tu atatea fara anestezie, pai acum va fi floare la ureche, tragi un pui de somn si gata
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed