Clubul aspirantelor - 84

Options Clubul aspirantelor - 84
Subiectul anterior · Subiectul urmator
deme
Postat: Tuesday, February 23, 2021 7:08 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/19/2020
Postari: 368
Irinan wrote:
Si la mine a fost o dimineata grea.. cel mic e racit de joi, azi s a trezit si fata cea mare cu gatul varza iar la cea micuta ii dau caninii.. si ca sa fie paharul plin, m a luat si pe mine durerea de gat de ieri. Am o stare ca nu va pot descrie. Zi faina sa aveti fetelorcampfire

SanatateCheek Kiss Cheek Kiss
deme
Postat: Tuesday, February 23, 2021 7:10 AM

rux wrote:
Salut fetelor,

Va urmaresc zilnic chiar daca nu am mai scris nimic.

In Februarie eu nu am facut nimic (datorita unei infectii)...acum abia astept sa vad ca e totul ok si sa reincep din martie.

Cu va ziceam, am inceput deja sa ma orientez catre IA / FIV..nu mai e timp de asteptat..

Mi-am facut o programare la Gynera (abia la jumatatea lui aprilie), iar la Embryos, pentru consultatia initiala am gasit maine un loc (nu la doctora la care voiam eu, dar e ok, ma pot muta apoi la ea).

Tot citesc de cateva zile investigatiile ce trebuie facute si am niste intrebari. Imi cer scuze de intrebari, ca am vazut de mai multe ori discutat topicul aici, insa nu stiu de ce, functia search nu functioneaza ok, nu reusesc sa gasesc nimic.

1. Diferenta dintre histersonografie cu solutie salina si cea cu solutie de contrast conta doar in tipul solutiei nu ?
2. Cea de a doua are rezultate mai bune?
3. Se face anestezie ? (inteleg ca nu)
4. Cat de dureroasa e procedura ?

Multumesc mult si scuze inca o data ca redeschid subiectul asta.

Rux

Imi pare rau Rux , nu am raspunsurile la intrebarile tale, insa si eu sunt curioasa
deme
Postat: Tuesday, February 23, 2021 7:12 AM

Maria.mmh wrote:
Fetelor, îmi pare rau pt testele negative pale
Intrasem cu speran?a sa vad vesti bune acum pe seara.
Toata ziua am fost cu alergatura, a murit bunica mea azi-noapte.. Sunt ca de pe alta lume

Condoleante Maria, I feel you! Anul trecut am pierdut-o pe bunica din partea tatalui si la cateva luni, pe bunicul din partea mameiuff
Alica23
Postat: Tuesday, February 23, 2021 7:56 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/23/2020
Postari: 140
Neata fetelor..

Nu mai pot de somn plans dar, datoria ma cheama
O zi buna sa aveti!
Maria.mmh
Postat: Tuesday, February 23, 2021 8:16 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/21/2019
Postari: 1597
rux wrote:
Salut fetelor,

In Februarie eu nu am facut nimic (datorita unei infectii)...acum abia astept sa vad ca e totul ok si sa reincep din martie.

Cu va ziceam, am inceput deja sa ma orientez catre IA / FIV..nu mai e timp de asteptat..

Mi-am facut o programare la Gynera (abia la jumatatea lui aprilie), iar la Embryos, pentru consultatia initiala am gasit maine un loc (nu la doctora la care voiam eu, dar e ok, ma pot muta apoi la ea).

Tot citesc de cateva zile investigatiile ce trebuie facute si am niste intrebari. Imi cer scuze de intrebari, ca am vazut de mai multe ori discutat topicul aici, insa nu stiu de ce, functia search nu functioneaza ok, nu reusesc sa gasesc nimic.

1. Diferenta dintre histersonografie cu solutie salina si cea cu solutie de contrast conta doar in tipul solutiei nu ?

Rux

Probabil la cea cu solu?ie de contrast te referi la histerosalpingografie. Am facut eu anul trecut. Cred ca da rezultate mai bune pt ca practic ?i se face o radiografie ?i se vede negru pe alb. Eu nu am facut cu anestezie, am facut cu trimitere la spital de stat, probabil la privat î?i face anestezie însa preturile mi s au parut exagerate. Cat despre durere... Nu vreau sa te sperii dar.. Oribil!!! M-a împacat durerea ca a durat maxim 5 min ?i am scapat.
IoanaIoanaC
Postat: Tuesday, February 23, 2021 10:13 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/30/2019
Postari: 637
rux wrote:
Salut fetelor,

Rux

Buna Rux, ce medic ai ales pana la urma?
Legat de HSG si histerosono, eu recomand HSG. Diferenta e substanta folosita si faptul ca la HSG se face de fapt o ecografie, la sono se vede doar pe monitor. Cat de dureroasa este procedura depinde foarte mult de medicul cu care o faci si daca trompele sunt sau nu permeabile. Pot sa spun cu mana pe inima ca, desi singura mea trompa existenta a fost foarte slab permeabila, durerile din timpul procedurii au fost infime spre inexistente. Dar am facut procedura cu cel mai recomandat medic din tara (Chiroiu), avand si norocul sa fiu in Cj. Stiu ca parerile sunt impartite, exact cum pe Maria a duut-o rau, dar eu pot sa vorbesc doar din experienta proprie. In principiu se face fara anestezie, dar stiu ca se paote si cu. Acuma tu iti cunosti organismul si stii cam cat ai putea indura.

L.E. citeste si experienta lui Blondy, care a facut sono si i s-a recomandat tot HSG ca nu erau concludente rezultatele de la sono. Chiar, Blondy, cum mai esit?

Maria, condoleante! Buddy1 Nu sunt cuvinte care sa iti poata alina suferinta, stiu asta.

Irina Buddy1 griji de voi!
Irinan
Postat: Tuesday, February 23, 2021 10:47 AM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 1965
Locatia: Suceava
Maria.mmh wrote:
Fetelor, îmi pare rau pt testele negative pale
Intrasem cu speran?a sa vad vesti bune acum pe seara.
Toata ziua am fost cu alergatura, a murit bunica mea azi-noapte.. Sunt ca de pe alta lume

Condoleante MariaBuddy1
Irinan
Postat: Tuesday, February 23, 2021 10:48 AM

oana.c. wrote:
Condoleante Bye2
Eu nu am mai scris de ceva timp, evident testele mele au fost negative desi am urmarit ecografic ovulatia si am avut activitate in acea perioada.
Mi-au trecut musafirii si incep o noua luna intr-o lupta continua spre reusita, poate voi avea noroc luna asta.
Va pup pe toate si imi doresc cand intru sa vad teste cu cate 2 liniute ??
Am in preajma 3 fete ce au ramas insarcinate si incarcarea emotionala este din ce in ce mai mare pt mine. Una dintre fete este sora mea care a reusit sa ramana dupa 2,5 ani de incercari, isi pierdusera deja speranta.

Buddy1 luna noua ,sanse noiCheek Kiss
Irinan
Postat: Tuesday, February 23, 2021 10:50 AM

deme wrote:

SanatateCheek Kiss Cheek Kiss

Cheek Kiss
Irinan
Postat: Tuesday, February 23, 2021 10:52 AM

IoanaIoanaC wrote:

Legat de HSG si histerosono, eu recomand HSG. Diferenta e substanta folosita si faptul ca la HSG se face de fapt o ecografie, la sono se vede doar pe monitor. Cat de dureroasa este procedura depinde foarte mult de medicul cu care o faci si daca trompele sunt sau nu permeabile. Pot sa spun cu mana pe inima ca, desi singura mea trompa existenta a fost foarte slab permeabila, durerile din timpul procedurii au fost infime spre inexistente. Dar am facut procedura cu cel mai recomandat medic din tara (Chiroiu), avand si norocul sa fiu in Cj. Stiu ca parerile sunt impartite, exact cum pe Maria a duut-o rau, dar eu pot sa vorbesc doar din experienta proprie. In principiu se face fara anestezie, dar stiu ca se paote si cu. Acuma tu iti cunosti organismul si stii cam cat ai putea indura.

L.E. citeste si experienta lui Blondy, care a facut sono si i s-a recomandat tot HSG ca nu erau concludente rezultatele de la sono. Chiar, Blondy, cum mai esit?

Maria, condoleante! Buddy1 Nu sunt cuvinte care sa iti poata alina suferinta, stiu asta.

Pup burtica tacoeur coeur Cheek Kiss poate se transmiteLol
Irinan
Postat: Tuesday, February 23, 2021 10:53 AM

Irda nimic vesti?
OtiliaC
Postat: Tuesday, February 23, 2021 11:08 AM

Intrat: 2/22/2020
Postari: 388
Locatia: Craiova
IoanaIoanaC wrote:

Confirm si eu, am facut histerogalpingografie si durerile au fost super mici, spre inexistente. Am primit cu 30 de min inainte un nospa, un algocalmin si un supozitor indometacin. Ambele trompe au fost permeabile.
Andreeax
Postat: Tuesday, February 23, 2021 11:22 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/6/2020
Postari: 859
Maria,te a?tept cu vesti bune pe 1 !
Irina,iti urmaresc pa?ii ,sa fie cu ochi?ori cât mai curând ?i multa sanatate celor mici acasa.
Legat de hsg vs hycosy,eu personal,fara doar ?i poate ,as alege hycosy oricând daca ar mai fi nevoie sa fac o astfel de procedura. Ce-i drept pt hycosy ai nevoie de un medic foarte bun,nu toti (dintre cei care fac) pot face asta "fara de cusur". Dar astea sunt doar experiente personale,daca va decide?i sa merge?i cu un medic atunci asculta?i de recomandarile lui. Oricum,ambele proceduri vizeaza acela?i lucru,important e sa fie facute corect de catre un medic bun.
Succes fetelor care sunt la testat! majoreta

Irda
Postat: Tuesday, February 23, 2021 12:26 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/29/2020
Postari: 55
Salutare tuturor! Cheek Kiss

Irina, nu stiu ce sa mai zic NuStiu
La 8 DPO aveam testul de sus (era mai roz... s-a mai estompat între timp), ieri, 9 DPO unele teste au iesit clar negative (tot dr. MAX de 10 UI), altele cu o mica idee de linie (cu mult mai putin decât azi cu toate filtrele si ajustarile), iar acum, 10 DPO (dar cu un pp destul de diluat) e cel de jos.

Mno.... Nu stiu ce sa zic. NuStiu
Ieri seara am facut un test Viola, dar nu l-am mai postat ca nu avea rost (acum de dimineata, parca se distinge o umbra Crazy)

Irina (wannabemom), nu sunt di Cluj, dar am prieteni din Ardeal ras

Minunatele teste:
Cel de la 8 DPO (fmu) , cel de sus si 10 DPO( al doilea pp destul de diluat Blushing) azi, cel de jos.

https://ibb.co/ZYkhX6J

Al doilea link e cu unul total negativ de ieri (cel de sus), langa cel de azi unde se distinge o umbra de liniuta

https://ibb.co/mHpwmTx
wannabemom
Postat: Tuesday, February 23, 2021 12:41 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/3/2021
Postari: 207
Locatia: Bucuresti
Irda wrote:
Salutare tuturor! Cheek Kiss

Irina, nu stiu ce sa mai zic NuStiu
La 8 DPO aveam testul de sus (era mai roz... s-a mai estompat între timp), ieri, 9 DPO unele teste au iesit clar negative (tot dr. MAX de 10 UI), altele cu o mica idee de linie (cu mult mai putin decât azi cu toate filtrele si ajustarile), iar acum, 10 DPO (dar cu un pp destul de diluat) e cel de jos.

Mno.... Nu stiu ce sa zic. NuStiu
Ieri seara am facut un test Viola, dar nu l-am mai postat ca nu avea rost (acum de dimineata, parca se distinge o umbra Crazy)

Irina (wannabemom), nu sunt di Cluj, dar am prieteni din Ardeal ras

Minunatele teste:
Cel de la 8 DPO (fmu) , cel de sus si 10 DPO( al doilea pp destul de diluat Blushing) azi, cel de jos.

https://ibb.co/ZYkhX6J

Eu vad ceva acolo!
As merge direct la beta in locul tau.
Sau... as mai face teste in continuare pana sunt mai vizibile liniile de test.
Eu personal, dupa ce am patit data trecuta...nu o sa merg la beta decat dupa ce o sa am teste mai puternic pozitive...
E alegerea ta. Dar in mod sigur, E CEVA ACOLO !!! Felicitari! computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed