Clubul Aspirantelor - 80
Subiectul anterior · Subiectul urmator
freya1
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:18 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/10/2020
suna super meniul, Roser
mie mi-a fost frica sa comand in perioada asta, imi tot era pofta de sushi, iar acum adio sushi... asta sa fie problema mea cea mai mare
e bine si sa fii ocupata sa nu ai timp sa te gandesti la diverse, bafta multa !
Roser
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:31 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Maria, pai se gandeste ca si daca ramai mai are la dispozitie cateva luni pana iti gaseste o inlocuitoare sau poate spera ca nu ramai asa de repede sic

Freya, eu atat am suferit in perioada de alarma ca nu era niciun restaurant de sushi deschis. De raman gravida, eu chiar nu stiu ce o sa fac, pot sa renunt la orice dar la sushi nu. Eu iau de ani buni de la acelasi restaurant si niciodata nu am patit nimic, dar in sarcina nu m-as risca.
Acum de cand am facut transferul nu am mancat deloc, dar luni stii ce o sa mananc, nu? sic

Deci tu, no sushi cel putin 9 luni.Bye2
Maria.mmh
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:38 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2019
Roser wrote:
Maria, pai se gandeste ca si daca ramai mai are la dispozitie cateva luni pana iti gaseste o inlocuitoare sau poate spera ca nu ramai asa de repede sic

Freya, eu atat am suferit in perioada de alarma ca nu era niciun restaurant de sushi deschis. De raman gravida, eu chiar nu stiu ce o sa fac, pot sa renunt la orice dar la sushi nu. Eu iau de ani buni de la acelasi restaurant si niciodata nu am patit nimic, dar in sarcina nu m-as risca.
Acum de cand am facut transferul nu am mancat deloc, dar luni stii ce o sa mananc, nu? sic

Deci tu, no sushi cel putin 9 luni.Bye2

O primesc pe freya in grupul meu de "abtineri" Lol
Ea de la sushi eu de la dulciuri si branza. Mai aveam pe lista carnea rosie dar cu aia oricum nu ma omoram.
freya1
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:42 PM
Nivel

Roser ras deci ne potrivim si la asta

Maria, eu carne rosie nu inteleg de ce nu ai manca, mai degraba asa ceva decat puiul din comert indopat cu de toate
in plus, sunt foarte importante grasimile, de asta ziceam de dieta keto
cu dulciurile si lactatele sunt de acord ca sunt no-no, eu lapte nu pot bea, branza imi place, dar nu imi face prea bine, iar fara dulciuri si fainoase m-am obisnuit de mult, ca si asa sunt mai durdulie
pentru amandoi sunt bune ouale, avocado, pestele gras, multe legume cat mai verzi
Iulia13
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:44 PM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
freya1 wrote:
suna super meniul, Roser
mie mi-a fost frica sa comand in perioada asta, imi tot era pofta de sushi, iar acum adio sushi... asta sa fie problema mea cea mai mare
e bine si sa fii ocupata sa nu ai timp sa te gandesti la diverse, bafta multa !

Freya, eu am mâncat sushi. Stiu ca somon ai voie in sarcina, iar daca sunt cu creve?i ace?tia trebuie sa fie bine facu?i pupici
freya1
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:47 PM
Nivel

mersi Iulia pupici banuiesc ca au mai mancat si altele si n-au patit nimic, daca nu am fi in Romania nu mi-as face mari probleme, dar aici nu prea stii niciodata la ce sa te astepti
Magda 77
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:47 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/12/2020

Sarcina la termen , mamica curajoasa !!! Eu îmi tot fac teste de ovulatie ?i de 4 zile îmi ies toate pozitive , oare exista vreun medicament sa ajute cumva fecundarea , unul minune sa fixeze fix unde trebuie , cât trebuie , cum trebuie ??
Maria.mmh
Scris: Thursday, June 4, 2020 3:50 PM
Nivel

freya1 wrote:
Roser ras deci ne potrivim si la asta

Maria, eu carne rosie nu inteleg de ce nu ai manca, mai degraba asa ceva decat puiul din comert indopat cu de toate
in plus, sunt foarte importante grasimile, de asta ziceam de dieta keto
cu dulciurile si lactatele sunt de acord ca sunt no-no, eu lapte nu pot bea, branza imi place, dar nu imi face prea bine, iar fara dulciuri si fainoase m-am obisnuit de mult, ca si asa sunt mai durdulie
pentru amandoi sunt bune ouale, avocado, pestele gras, multe legume cat mai verzi

N-am inteles nici eu de ce nu carne rosie, asa mi-a spus, ca este de evitat.
Nu imi placea oricum, rar mancam o bucata de pulpa de porc facuta la cuptor, nu imi place grasimea deloc. Daca merg undeva si are doar porc de papa , sa vedeti ce frumos decupez toata grasimea de pe carnehohot

LE:
Am gasit pe net asta : "O idee buna pentru regimul tau este sa reduci sau sa elimini din dieta ta alimentele care provoaca inflamatia, cum ar fi cartofii prajiti, margarina si carnea rosie plus carnea procesata." Este pentru regim SOPC.
freya1
Scris: Thursday, June 4, 2020 4:03 PM
Nivel

pai procesata e altceva, una e salamul si alta e o friptura de vita la cuptor :)

magda pupici nu exista nimic miraculos din pacate, eu tind sa cred ca la mine a contat faptul ca in ultimele 2 luni am luat DHEA, desi nu credeam neaparat ca are efect
Maria.mmh
Scris: Thursday, June 4, 2020 4:08 PM
Nivel

freya1 wrote:
pai procesata e altceva, una e salamul si alta e o friptura de vita la cuptor :)

magda pupici nu exista nimic miraculos din pacate, eu tind sa cred ca la mine a contat faptul ca in ultimele 2 luni am luat DHEA, desi nu credeam neaparat ca are efect

Din pacate e precizat "carnea rosie + carnea procesata" NuStiu
Ti-am zis , nu ma deranjeaza pt ca oricum mancam rar..Ma gandeam ca daca intru eu la regim poate mai renunta si sotul la "d. Ghita", dar nu am sanse Lol
carlita
Scris: Thursday, June 4, 2020 5:10 PM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2016
IoanaIoanaC wrote:

Nu, am intrat singura, dar nu cheama pe toata lumea acolo, s-a nimerit asa ca trebuia sa ma vada si era de garda. SI la punctie facem amandoi testul. Envola e in loc de puregon/gonal/menopur. Doar ca e doza unica pentru 5 zile. Deci am facut ieri si nu mai fac nimic pana duminica.

Da, stiu ca la spital te cheama cand e de garda si e musai sa te consulte; asa m-a chemat si pe mine in z3, dar n-am mai mers ca a trebuit sa contramandam tot. Ce fain cu doza asta pt 5 zile, asa as vrea si euuuuuu! Sa nu ma intep asa de des. E mai scumpa 1 doza comparativ cu tratamentul de injectat pe 5 zile? Ai avut ceva reactii la tratament? Tot singura ti-ai injectat si Envola asta? Iti tin pumnii sa se dezvolte frumos toti foliculii! Astept cu nerabdare vesti in continuare. computerlove
Magda 77
Scris: Thursday, June 4, 2020 5:18 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/12/2020
freya1 wrote:

ce este dhea?
freya1
Scris: Thursday, June 4, 2020 5:25 PM
Nivel

DHEA e un supliment, de fapt un hormon care e precursorul tuturor hormonilor sexuali umani
pe masura ce inaintam in varsta el scade, de asta administrarea lui se spune ca ajuta la imbunatatirea calitatii ovocitelor
multe clinici il recomanda pacientelor mai in varsta si inainte de FIV din motivul asta, doza recomandata e de 75 mg / zi
dr mea a zis ca nu crede ca ar ajuta si nici eu nu prea credeam, ma si temeam de efectele secundare
stiam de el de cand m-am apucat sa lucrez la copil, dar mi-a fost frica fiindca pe atunci aveam estrogenul mare si el poate fi convertit si in estrogen si sa faca mai rau
alte suplimente pentru calitatea ovocitelor sunt Coenzima Q10 si Melatonina
celor mai de varsta mea :) va recomand site-ul asta : https://www.paleo-mama.com/ cu multe recomandari in special pentru calitatea ovocitelor, eu am citit si cartea tipei
LiliAnne
Scris: Thursday, June 4, 2020 5:32 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/26/2020
Roser wrote:

Eu inca nu am apucat sa mananc.
Trebuie sa deschid un studiu clinic de cancer de san si nu iti imaginezi cate hartoage trebuie prezentate, apoi vorbit cu toti doctorii si farmacistii pe rand sa vedem cand facem prezentarea. Sa sun la agentie sa-mi rezerv camera la hotel, bilete de avion, de racheta... Lol Presimt ca in urmatoarele 2 luni abia o sa am timp sa respir.uff

Roser, pot sa te intreb ce lucrezi? Sunt curioasaBlushing eu am terminat farma si acum lucrez ca reprezentant medical si mi-ar placea mult sa lucrez pe studii clinice. Mi s-au aprins beculetele cand am vazut ca ai scris de inceperea unui studiu clinic.
carlita
Scris: Thursday, June 4, 2020 5:35 PM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2016
Droxana, felicitari pt test! Arata foarte bine, va fi un beta frumos! computerlove Ai apucat sa recoltezi?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.