Clubul aspirantelor - 78
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roser
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:18 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/21/2018
carlita wrote:

Nu, la histero mi-a zis clar sa-l sun in z1. L-am sunat, n-a raspuns, dupa o ora i-am scris sms sa stiu ce am de facut din ziua urmatoare si mi-a scris ce v-am detaliat deja. Si eu sunt cu semnul intrebarii, adica nu stiu daca chiar e necesar sa iau AC acum, dar ma bazez pe faptul ca stie ce face. Ma gandesc si lui Roser cu i-a dat medicul estrogen inainte de menstra si i-a inhibat dezvoltarea foliculilor ... Adica, nu stiu cum sa zic, sa-mi dea ceva de inhibare si apoi sa fortam sa creasca cu tratament sintetic .... NuStiu nu stiu daca gandesc corect, dar .... oricum n-am experienta pe domeniul asta, asa ca ma conformez.

Carlita cum tu nu ai pb cu amh-ul/ nr foliculilor antrali e chiar indicat ca iei ac inainte de stimulare. In cazul tau ajuta ca toti foliculii sa ia startul in acelasi timp cand incepi stimularea. Si la noi astea cu amh/rezerva mica se incearca acelasi lucru doar ca in loc de ac se da numai estrogen, dar nici asa nu se prea reuseste in sensul ca ori inhiba prea mult ori si asa unu-doi foliculi tot iau startul mai repede. Chiar am observat o chestie ciudata...anul trecut cand am fost pusa doua cicluri pe inel anticonceptiv, cand mergeam la eco aveam mai multi foliculi antrali decat intr-un ciclu natural.
Asa ca nu intra in panica, nu o sa-ti faca niciun rau pastilele.
Maine sun si eu la clinica sa ma programez pe vinerea viitoare (z2) la eco. Sunt asa relaxata ca nu mai trebuie sa fac stimulare newclap
ivy
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:18 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 12/6/2019
Clap Clap Clap alexa!
puternic Angel ai acolo
freya1
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:26 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
bafta multa, Roser ! nu mai stiu, tu ai facut histeroscopie ?
si eu luni m-am programat la dr sa facem planul pt luna viitoare, stau in cumpana cu histero asta, as mai pierde o luna daca o fac, nici nu stiu
Maria.mmh
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:36 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2019
alexa87 wrote:
Am primit rezultatul la HCG... si e 140!!! Hilar

Abia a?tept sa vina ziua de sâmbata sa îl refac, deja sunt curioasa cât va fi atunci alcool

Felicitari!!majoreta
Roser
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:45 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
freya1 wrote:
bafta multa, Roser ! nu mai stiu, tu ai facut histeroscopie ?
si eu luni m-am programat la dr sa facem planul pt luna viitoare, stau in cumpana cu histero asta, as mai pierde o luna daca o fac, nici nu stiu

Mersi Freyapupici
Nu, nu am facut histero. Am fost pana acum la 4 clinici diferite si niciunul din medici nu mi-a recomandat desi am intrebat si am zis ca vreau sa fac. Desi ar fi castigat 500 de euro din asta, toti mi-au spus ca nu e nevoie daca nu am avut nicio sarcina/avort/pierdere de sarcina si nu se observa nimic ciudat la eco si hsg. Asa ca deocamdata nu fac. Prima data sa vad daca voi ajunge la punctie macar Lol
alexioana
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:52 PM
Nivel

Inregistrat: 4/19/2019
alexa87 wrote:
Am primit rezultatul la HCG... si e 140!!! Hilar

Abia a?tept sa vina ziua de sâmbata sa îl refac, deja sunt curioasa cât va fi atunci alcool

Felicitari!majoreta
carlita
Scris: Thursday, March 5, 2020 4:39 PM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2016
freya1 wrote:
super, alexa, felicitari !
carlita, da, se pratica ce spui tu, numai ca se incep AC dupa ovulatie, astfel incat stimularea sa inceapa tot in z2 a ciclului urmator, la fel cred ca a facut si Roser cu estradiolul
acum o sti el ce spune, daca ti-a zis explicit sa incepi acum

Asa ma asteptam si eu si ma bucuram ca am scapat de faza cu prestimularea, ma gandeam ca incep cu injectabilele chiar din z2-3, dar uite ca trebuie sa-mi spun pofta in cui. Cica ar fi ok si asa, cu protocol lung.

Alexa, felicitari pt beta!
Mihaelaalin
Scris: Thursday, March 5, 2020 4:39 PM
Nivel

Inregistrat: 11/1/2018
ivy wrote:
Mihaelaalin, cred ca initial ti a prescris letrozole pt stimulare, iar apoi ovule cu estrogen pt cresterea endometrului

dar asta se face controlat.. iti si urmareste progresul ecografic ma gandesc, nu le poti lua dupa o reteta, ca fiecare corp reactioneaza diferit

luate impreuna, cum a zis si roser, se bat cap in cap si nu mai faci nimic. cand mergi la eco?

Poi mia spus de pastile sa le incep in ziua 2 a cm si in ziua 10 la monitorizare de ovulatie si de ovule nu mai imi aduc aminte ce si cum a zis sau daca a zis ceva aia la farmaicie mia spus 1seara,deocamdata astpept sa imi vina maine sau sambata sper sa vina sa nu intarzie
carlita
Scris: Thursday, March 5, 2020 4:44 PM
Nivel

Roser wrote:

Carlita cum tu nu ai pb cu amh-ul/ nr foliculilor antrali e chiar indicat ca iei ac inainte de stimulare. In cazul tau ajuta ca toti foliculii sa ia startul in acelasi timp cand incepi stimularea. Si la noi astea cu amh/rezerva mica se incearca acelasi lucru doar ca in loc de ac se da numai estrogen, dar nici asa nu se prea reuseste in sensul ca ori inhiba prea mult ori si asa unu-doi foliculi tot iau startul mai repede. Chiar am observat o chestie ciudata...anul trecut cand am fost pusa doua cicluri pe inel anticonceptiv, cand mergeam la eco aveam mai multi foliculi antrali decat intr-un ciclu natural.
Asa ca nu intra in panica, nu o sa-ti faca niciun rau pastilele.
Maine sun si eu la clinica sa ma programez pe vinerea viitoare (z2) la eco. Sunt asa relaxata ca nu mai trebuie sa fac stimulare newclap

Am discutat si cu Ioana si cica ar fi ok asa la mine, pe acelasi considerent cu amh ul, m-a pus dr pe protocol lung...ce e drept, n-am avut timp sa citesc deloc despre asta, am vrut sa merg pe mana dr si pe experientele impartasite de voi, dar uite ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Bine, nici n-am vrut sa citesc prea multe sa nu-mi fac prea multe idei care sa ma streseze mai rau.
Si eu as fi mai relaxata fara injectii, dar ... Bafta, sa vina primavara cu multe berze! computerlove
Aleahim
Scris: Thursday, March 5, 2020 4:46 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
Carlita nu la tine m-am referit ci la fetele mai noi, care vor pe listuta, ca sa pastram o ordine. Tu ai locusorul tau, asteptam sa il prafuiesti si sa ni-l lasi mostenireLol
carlita
Scris: Thursday, March 5, 2020 4:57 PM
Nivel

Aleahim wrote:
Carlita nu la tine m-am referit ci la fetele mai noi, care vor pe listuta, ca sa pastram o ordine. Tu ai locusorul tau, asteptam sa il prafuiesti si sa ni-l lasi mostenireLol

Stiu, stiu, dar am vrut totusi sa ma justific, nu vreau sa fac nota discordanta... Buddy1 Astept sa vina ziua cand sa prafuisc si eu pe aici ... Lol
Luna asta esti tot pe letrozol? Buddy1
Aleahim
Scris: Thursday, March 5, 2020 5:08 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
carlita wrote:

Stiu, stiu, dar am vrut totusi sa ma justific, nu vreau sa fac nota discordanta... Buddy1 Astept sa vina ziua cand sa prafuisc si eu pe aici ... Lol
Luna asta esti tot pe letrozol? Buddy1

Inca un pic si ne faci cu mana de peste gard
Eu, da, dar se pare ca nu mai raspund la tratament, asa ca facem o pauza de 3 luni. O sa imi prinda bine, ca avem ceva treburi de rezolvat in perioada urmatoare, asa ca o sa ma axez pe ele. Plus ca in iunie o sa fim nasi, deci am cu ce imi tine mintea ocupata.
Va urmaresc pe voi si va tin pumniiClap
Buzbuchi
Scris: Thursday, March 5, 2020 5:54 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/28/2019
Andreea06 wrote:
Pregatiti inscrierile! Maine la birou fac casuta noua! dance

Vreau si eu pe listuta, Andreea!Buddy1
Raza
Scris: Thursday, March 5, 2020 6:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 2/15/2019
Carlita, mie mi-a dat AC din prima zi de ciclu cred ca pe 12 a fost asta si le-am oprit pe 1 martie. Maine începem stimularea, cred că eu sunt prima luna asta la proceduri. Wish me luckHands . Nu stiu de ce vorbesc la plural cand zic vorbesc de FIV.
Anitta76
Scris: Thursday, March 5, 2020 6:43 PM
Nivel

Inregistrat: 11/11/2018
Droxana wrote:
Am si eu o intrebare mai intima hohot voi dupa actul sexual...mergeti imediat la dus? sau stati cu picioarele ridicate cum se mai zice Hilar hohot sau daca este seara stati pana dimineata?
eu si curiozitatile mele topai

Buna. Intamplare sau nu eu am stat cu picioarele pe o perna dupa act:)) (si toata sarcina si chiar acum mai stau cateodata ca ma simt mai relax) si atunci am ramas, nu stiu daca e mit sau nu dar eu zic sa incerci, nu pierzi nimic. Bafta!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.