Clubul aspirantelor - 78
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Droxana
Scris: Thursday, March 5, 2020 1:35 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
alexa87 wrote:
Droxana, eu am citit luna trecuta ca e ok sa stai minim o ora întinsa dupa, a?a ca o data am stat cel pu?in o ora ?i o data am adormit pana diminea?a alcool si se pare ca a functionat, fara picioare ridicate :))

Pana luna trecuta stateam cam 15-30 min... ?i cu picioare ridicate ?i tot, nu s-a intamplat nimic

Deci, recomand minim o ora Crazy

e bine Big Laugh le am incercat si eu pe toate hohot hohot cu picioarele nu prea ca imi amortesc repede si ma gandesc ca asa nu ma relaxez ca ma stresez sa le tin ridicate hohot hohot deci nici cum nu i bine Blushing
Droxana
Scris: Thursday, March 5, 2020 1:36 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/22/2019
Blondyb wrote:
Fetelor am o nelamurire, eu cu teste mele de ovulatie.... Lol
Nu mai stiu cum sa le interpretez desi fac de ceva luni,
Deci am tot facut zilnic ieseau negative pana cand am schimbat (firma cel cu roz din imagine ) am facut a doua zi, si era cam neclar daca era pozitiv sau nu . Apoi tot am facut si ieseau negative pana azi cand abia se vedeau Stiu ca doar cu ajutorul temperaturii bazale pot afla doar ca in cazul meu temperatura bazala nu m-ar ajuta deoarece ma tot trezesc! Intrebarea mea este... azi daca sunt mai sterse decat zilele trecute inseamna ca nu mai are sens sa testez?
O sa atasez si poza, poate eu sunt chioara Lol de la acel test neclar imi e cam frica ca am ratat luna asta!!

si eu daca mi ar fi iesit asa le as fi considerat pe toate pozitive...dar si eu ma simt ca in cazul tau ca nu stiu tot timpul cum sa interpretez..
LiliAnne
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/26/2020
Droxana wrote:
Am si eu o intrebare mai intima hohot voi dupa actul sexual...mergeti imediat la dus? sau stati cu picioarele ridicate cum se mai zice Hilar hohot sau daca este seara stati pana dimineata?
eu si curiozitatile mele topai

Eu stau de obicei intinsa cam 30 min, am ramas si peste noapteNuStiu cred ca cel mai bine sa ne spuna cele care au reusit cum sa facem Lol
LiliAnne
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:28 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2020
Adelinuta wrote:
Declar Z1 si eu in sfarsiiiiit, fix la o saptamana intarziere pale . Bine ca ma pot apuca odata de analize. Luni o sa fac primul set, joi merg la doctorita iara ca sa vada rezultatul, sa imi spuna despre pap, sa vedem in ce zile sa fac si celelalte seturi de analize, cand sa merg la monitorizare....
Daca a venit la 35 de zile luna asta cand ar trebui sa se produca ovulatia, prin ziua 17, 18? NuStiu

Aaah...am sperat pana acum pt tineuff Imi pare rau, daca eram in locul tau cred ca mi-as fi facut sperante cat casa. In legatura cu analizele, mie mi-a zis a LH si FSH se pot face in orice perioada a ciclului si se interpreteaza in functie de perioada in care s-a facutNuStiu estradiolul si progesteronul mi-a spus si mie ca e important sa fie fix in zilele 3-5, respectiv z21. Sa ne spui cum iti ies rezultatele Cheek Kiss
Roser
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:31 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/21/2018
IoanaIoanaC wrote:

Fetelor Universul e impotriva mea, cu cateva zile inainte de Z1 si inceperea unui nou FIV se pare ca fac abces la un dinte. Nici nu stiu ce sa ma fac, imi vine sa urlu de ciuda Cray Argue

Ioana si eu am avut absces luna trecuta la o masea (cu care de vreo 2 ani tot am pb, mi-a omorat nervul, re-construita etc), si eu sunt alergica la Aumentin, imi iasa o alergie pe piele ca si cum m-as urzica. Dar am observat ca nu tot timpul. Daca trece mult timp fara sa fi luat sau iau doze de 500mg (nu mai mari) nu am nimic. Asa ca am luat vreo 6 zile dar fara rezultat si pana la urma mi-a scos-o si urmeaza in mai sa imi puna implant (alti bani alta distractie). Pe langa asta am avut si gripa si infectie urinara, un februarie complet :). Sper ca pana saptamana viitoare cand va fi z1 sa nu mai am surprize si sa pot incepe FIV-ul.
Trebuie sa rezolvi cumva abscesul, nu stiu, nu poti lua chiar deloc Aumentin? Sau in cel mai rau caz, daca se agraveaza, congelati embrionii scratch
freya1
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:42 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2020
cam asa se intampla, daca va spun ca eu am amanat 3 luni IUI si FIV pentru ca am facut candida (nu mai facusem de 15 ani, fara exagerare) si nu reuseam sa scap de ea nicicum banghead am zis ca o fi si un semn ca nu e cazul sa ma apuc de asa ceva
acum am racit zdravan, nu e gripa, dar ma omoara sinusurile si abia respir
dar eu stiu ca poti lua orice inainte de implantare ca nu are efect, oricum mai sunt si alte antibiotice permise in sarcina in afara de augmentin daca e
Roser
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:42 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Mihaelaalin wrote:
Buna fetelor,ma puteti ajuta si pe mn cu un sfat,cine a mai facut stimulare cu letrozol din ziua 2 a cnsi mai am si ovule ovestin dar nu mai stiu cum trebuie sa le incep si nici la farmacie nu mia scris pe cutie si doctora este in co saptamana asta si mie trebuie sa imi vina musafiri mainte sau sambata.sa le incept tot in ziua 2 a xm sau dupa ce se opreste si doare 1 ovul seara??si tot 5 zile??????

Din ce am citit ovulele Ovestin contin estrogen deci se cam bat cap in cap cu Letrozolul care de fapt blocheaza productia de estrogen ca sa creasca FSH-ul ca sa stimuleze ovarele. Poate trebuie sa le iei doar dupa ovulatie/inseminare. Poate vreuna din fete stie mai bine, eu nu am luat niciodata...NuStiu
carlita
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2016
Roser wrote:

Carlita trebuie neaparat sa ramana pe locul 3 pentru ca urmatoarea casuta o sa fie casuta ei norocoasa. Love

Apropo Carlita ai inceput stimularile?

Hey, multumesc ca te-ai gandit la mine! Cheek Kiss Stiu ca ati mai zis de TTC pe aici, dar mie mi-e groaza sa-l trec, am depasit deja 4 ani de incercari serioase si ma cam deprima sa vad asta in semnatura mea.
Eu sunt in z3 si deocamdata mi-a dat Marvelon pt 2 sapt (nu stiam nimic de el, se pare ca e AC), nu stiu logica, mi-a scris mesaj si eu m-am conformat. Dupa astea 2 sapt incepem stimularea. Acum nu stiu daca e necesar tratam asta sau pur si simplu m-a pus pe stand by sa ma incadrez in progr lui. uff
Asa ca tu esti la rand si Ioana.
freya1
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:45 PM
Nivel

nu ti-a dat dupa ovulatie AC, carlita ? de obicei cam asa e protocolul lung
Adelinuta
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:47 PM
Nivel

Inregistrat: 5/8/2015
LiliAnne wrote:

Aaah...am sperat pana acum pt tineuff Imi pare rau, daca eram in locul tau cred ca mi-as fi facut sperante cat casa. In legatura cu analizele, mie mi-a zis a LH si FSH se pot face in orice perioada a ciclului si se interpreteaza in functie de perioada in care s-a facutNuStiu estradiolul si progesteronul mi-a spus si mie ca e important sa fie fix in zilele 3-5, respectiv z21. Sa ne spui cum iti ies rezultatele Cheek Kiss

Cheek Kiss Eu nu mi-am mai facut sperante prea mari dupa ce am vazut testul negativ dupa intarziere, mai ales ca vad ca fetelor le iasa la teste ultra chiar inainte cu zile bune de menstra daca e sarcina. Cat despre analize, la Lipova nu e deschis laboratorul sambata (asta e ziua 3 la mine), asa ca o sa ma duc dimineata devreme la Arad, ca acolo recolteaza si sambata. O sa va tin la curent DistanceKiss
ivy
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:48 PM
Nivel

Inregistrat: 12/6/2019
Mihaelaalin, cred ca initial ti a prescris letrozole pt stimulare, iar apoi ovule cu estrogen pt cresterea endometrului

dar asta se face controlat.. iti si urmareste progresul ecografic ma gandesc, nu le poti lua dupa o reteta, ca fiecare corp reactioneaza diferit

luate impreuna, cum a zis si roser, se bat cap in cap si nu mai faci nimic. cand mergi la eco?
Maria.mmh
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:51 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2019
M-am hotarat sa sun pt programare HSG, iau in calcul ieri Z1. Vad ca acum cand am fost la baie era aceasi treaba, plus ca apare doar cand merg la baie, altfel absorbantul e curat. Ma doare burta putin. O sa ii explic doamnei de acolo care cum e treaba. scratch
carlita
Scris: Thursday, March 5, 2020 2:52 PM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2016
freya1 wrote:
nu ti-a dat dupa ovulatie AC, carlita ? de obicei cam asa e protocolul lung

Nu, la histero mi-a zis clar sa-l sun in z1. L-am sunat, n-a raspuns, dupa o ora i-am scris sms sa stiu ce am de facut din ziua urmatoare si mi-a scris ce v-am detaliat deja. Si eu sunt cu semnul intrebarii, adica nu stiu daca chiar e necesar sa iau AC acum, dar ma bazez pe faptul ca stie ce face. Ma gandesc si lui Roser cu i-a dat medicul estrogen inainte de menstra si i-a inhibat dezvoltarea foliculilor ... Adica, nu stiu cum sa zic, sa-mi dea ceva de inhibare si apoi sa fortam sa creasca cu tratament sintetic .... NuStiu nu stiu daca gandesc corect, dar .... oricum n-am experienta pe domeniul asta, asa ca ma conformez.
alexa87
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:07 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/12/2020
Am primit rezultatul la HCG... si e 140!!! Hilar

Abia a?tept sa vina ziua de sâmbata sa îl refac, deja sunt curioasa cât va fi atunci alcool
freya1
Scris: Thursday, March 5, 2020 3:14 PM
Nivel

super, alexa, felicitari !
carlita, da, se pratica ce spui tu, numai ca se incep AC dupa ovulatie, astfel incat stimularea sa inceapa tot in z2 a ciclului urmator, la fel cred ca a facut si Roser cu estradiolul
acum o sti el ce spune, daca ti-a zis explicit sa incepi acum
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.