Clubul aspirantelor - 76
Subiectul anterior · Subiectul urmator
adina1109
Scris: Wednesday, October 2, 2019 1:52 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/29/2018
Rose wrote:

Mersi Carlita pentru intrebare :)

Revin cu vesti. Am facut ieri (ziua 13) primul beta si a iesit 71. Progesteron 69, valoare f buna.
Ramane sa repet maine si sa vedem daca se dubleaza :)
Asa departe nu am ajuns niciodata, sunt pe teritoriu nou. Dar ma bucur pt acest rezultat pt ca e o reusita indiferent de rezultatul de maine.

Krissu, felicitari si sarcina usoara si la termen!

Inca n-am citit tot din urma dar o sa ma uit in curand. Roser, Dxc, Adina si celorlalte fete va tin pumnii si o sa revin cu vesti maine!

Ce bucurie imensa , felicitari yes yes hai ca am inceput cu dreptul cu fetele care vor face fiv. Ma gandeam de cateva zile la tine, ce faci dar am zis sa te las sa ne anunti tu. Bravoo Bravoo
Cu siguranta va fi bine si maine. Tin pumnii
Rose
Scris: Wednesday, October 2, 2019 2:01 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 2/23/2018
Roser wrote:

Ce sa fac Adina? Sunt in ziua 7 a CM si sunt intr-o mare dilema. M-au sunat de la sistemul public de sanatate sa merg luna asta la inseminare ca daca nu pierd locul, nu pot amana procedura (e totul gratis). Am fost vinerea trecuta si mi-a dat Gonalul ca sa incep stimularea cand imi vine menstruatia. Dar stii ca eu urma sa incep FIV-ul la o clinica privata acum dupa ovulatie. Si uite asa stau si ma gandesc ce sa fac. Colac peste pupaza serviciul sotului meu atarna de un fir de a?a pt ca vor sa mute firma in alta tara si deja au dat 75% din personal afara. Asa ca saptamana asta inca ne mai gandim ce si cum facem...

Vad ca tu mai ai cateva zile si incepi.Cate emotii!majoreta Ce injectii ti-au dat pt stimulare?

Roser, ai voucher de la primarie pt FIV? E mult mai eficient FIV-ul decat UI. Daca iti ofera chiar totul gratis, inclusiv medicamentele, atunci.. da, e o alegere grea. Totusi, sa treci prin stimulare si sa nu faci FIV parca e pacat.
Rose
Scris: Wednesday, October 2, 2019 2:05 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2018
adina1109 wrote:

Ce bucurie imensa , felicitari yes yes hai ca am inceput cu dreptul la fetele care vor face fiv. Ma gandeam de cateva zile la tine, ce faci dar am zis sa te las sa ne anunti tu. Bravoo Bravoo
Cu siguranta va fi bine si maine. Tin pumnii

Multumesc, asa sa fie! :) Te astept si pe tine sa incepi tratamentul. Cand spui fiola Pergoveris sunt de fapt doua borcanase, unul cu lichid si unul cu pudra. Am avut si eu 4. Dar au costat 375 ron una. La Tei ar fi costat 270.
Nu stiu de ce sunt asa scumpe fata de pen. Sper sa functioneze bine la tine!
adina1109
Scris: Wednesday, October 2, 2019 2:19 PM
Nivel

Rose wrote:

Multumesc, asa sa fie! :) Te astept si pe tine sa incepi tratamentul. Cand spui fiola Pergoveris sunt de fapt doua borcanase, unul cu lichid si unul cu pudra. Am avut si eu 4. Dar au costat 375 ron una. La Tei ar fi costat 270.
Nu stiu de ce sunt asa scumpe fata de pen. Sper sa functioneze bine la tine!

Nu, am Pen-uri de 900, Pergoveris 900 UI + 450 UI Follitropinum Alfa + Lutropinum Alfa. Sunt combina?ii de 2 substante si probabil de asta sunt mai scumpe. Nu mai conteaza acum, sper doar sa-mi faca foliculii voinicei Lol
adina1109
Scris: Wednesday, October 2, 2019 2:23 PM
Nivel

Apropo dragele mele , in cautarile mele am dat peste un site care va ajuta sa va faceti injectiile pt stimulari : http://freedommedteach.com/eng/ . Este foarte explicit si pe intelesul tuturor. Sper sa va ajute
IoanaIoanaC
Scris: Wednesday, October 2, 2019 2:40 PM
Nivel

Inregistrat: 8/30/2019
Rose felicitariiiiiiiiiiii si multa incredere! Va fi bine! Bravoo
Aleahim, multumesc pentru detalii! Cred ca voi alege strict pe criteriul "daca prind programare in ziua in care vreau sa ajung la Iasi" avand in vedere ca ambele clinici au recenzii bune si medicii la fel! Deocamdata se pare ca Dr Maftei castiga Lol (vorba vine castiga, castiga o nebuna ca mine pe capras )
Mihaela14
Scris: Wednesday, October 2, 2019 2:43 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/1/2018
Rose wrote:

Revin cu vesti. Am facut ieri (ziua 13) primul beta si a iesit 71. Progesteron 69, valoare f buna.
Asa departe nu am ajuns niciodata, sunt pe teritoriu nou. Dar ma bucur pt acest rezultat pt ca e o reusita indiferent de rezultatul de maine.

Inca n-am citit tot din urma dar o sa ma uit in curand. Roser, Dxc, Adina si celorlalte fete va tin pumnii si o sa revin cu vesti maine!

yes Iata o veste extraordinara ! Iti tin pumnii pt beta 2 si din suflet iti zic felicitari!!dance
alina89
Scris: Wednesday, October 2, 2019 3:22 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Rose, Doamne ajuta sa se dubleze beta si in 8 luni sa te vedem cu puiul tau in brate!
Aleahim
Scris: Wednesday, October 2, 2019 3:24 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
IoanaIoanaC wrote:
Rose felicitariiiiiiiiiiii si multa incredere! Va fi bine! Bravoo
Aleahim, multumesc pentru detalii! Cred ca voi alege strict pe criteriul "daca prind programare in ziua in care vreau sa ajung la Iasi" avand in vedere ca ambele clinici au recenzii bune si medicii la fel! Deocamdata se pare ca Dr Maftei castiga Lol (vorba vine castiga, castiga o nebuna ca mine pe capras )

Indiferent ce clinica alegi, vei fi pe maini bune. De dr Maftei iti pot spune din propria experienta.E super rabdator, calm si explica oriiiice.
Multa bafta, orice alegi
Roser
Scris: Wednesday, October 2, 2019 4:15 PM
Nivel

Inregistrat: 10/21/2018
Rose wrote:

Roser, ai voucher de la primarie pt FIV? E mult mai eficient FIV-ul decat UI. Daca iti ofera chiar totul gratis, inclusiv medicamentele, atunci.. da, e o alegere grea. Totusi, sa treci prin stimulare si sa nu faci FIV parca e pacat.

Rose felicitaaari!!!newclap Asteptam si urmatorul beta dar sunt sigura ca o sa fie bine.

Noi nu locuim in Romania deci nu am vouchere. Oricum daca fac luna asta IUI, FIV-ul se va amana pe luna viitoare, nu-i asa mare bai.
Te pup pupici
FloreFlore
Scris: Wednesday, October 2, 2019 4:34 PM
Nivel

Inregistrat: 8/17/2017
Rose wrote:

Felicitari !!!Bafta și la beta 2 topai dance
kryssu92
Scris: Wednesday, October 2, 2019 5:54 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/8/2018
yes
Rose wrote:

Felicitari Rose!!!!yes Mâine sa ai un beta baban. Eu primul progesteron l-am avut 29, si mi-a dat doua arefam pe zi.
Lori
Scris: Wednesday, October 2, 2019 6:45 PM
Nivel

Inregistrat: 3/7/2014
kryssu92 wrote:
yes
Felicitari Rose!!!!yes Mâine sa ai un beta baban. Eu primul progesteron l-am avut 29, si mi-a dat doua arefam pe zi.

Salutare fetelor, salut kryssu si felicitari pentru sarcina! Daca nu te superi as vrea sa te intreb ceva: vad ca primul beta l-ai avut 200, in a cata zi dupa ovulatie?
Intreb pentru ca eu am avut beta 14 la 13 zile dpo, iar progesteronul 25. In ziua urmatoare am inceput sa sangerez. Am fost la medic, nu mi-a dat nimic pentru sustinere, am luat eu de capul meu cate un utrogestan seara, apoi am fost la alt medic (acesta vazuse deja saculetul) care mi-a dat utrogestan 200 de doua ori pe zi. Sangerarea nu s-a oprit si m-am dus azi la al treilea medic, din pacate nu s-a mai vazut nimic la eco, se eliminase...Acesta din urma zice ca trebuia tratament mai puternic de sustinere, 3 utro + 2 duphaston. Vad ca si tie ti-a dat doua si e ok. Azi, beta era de 70, la 5 zile dupa primul...Acum ma macina intrebarea: oare ma ajuta tratamentul mai puternic sau deja sarcina era compromisa cu beta asa mic, ce credeti?
kryssu92
Scris: Wednesday, October 2, 2019 7:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/8/2018
Lori wrote:

Salutare fetelor, salut kryssu si felicitari pentru sarcina! Daca nu te superi as vrea sa te intreb ceva: vad ca primul beta l-ai avut 200, in a cata zi dupa ovulatie?
Intreb pentru ca eu am avut beta 14 la 13 zile dpo, iar progesteronul 25. In ziua urmatoare am inceput sa sangerez. Am fost la medic, nu mi-a dat nimic pentru sustinere, am luat eu de capul meu cate un utrogestan seara, apoi am fost la alt medic (acesta vazuse deja saculetul) care mi-a dat utrogestan 200 de doua ori pe zi. Sangerarea nu s-a oprit si m-am dus azi la al treilea medic, din pacate nu s-a mai vazut nimic la eco, se eliminase...Acesta din urma zice ca trebuia tratament mai puternic de sustinere, 3 utro + 2 duphaston. Vad ca si tie ti-a dat doua si e ok. Azi, beta era de 70, la 5 zile dupa primul...Acum ma macina intrebarea: oare ma ajuta tratamentul mai puternic sau deja sarcina era compromisa cu beta asa mic, ce credeti?

Buna Lori. Primul beta e în ziua 15, apoi 17 si 19. Progesteronul l-am dozat cu beta 2 si 3, si a fost o scadere de o unitate si putin între ele. In ziua 22 am fost la eco, s-a vazut sacul gol, erau fix 5 saptamâni de la ultima menstruatie. Atunci mi-a dat sa iau arefam, desi considera ca nu e nevoie neaparat, dar sa fim acoperiti. Înca mai iau, a zis ca poate îl scoate la controlul de la 9 saptamâni.
Lori
Scris: Wednesday, October 2, 2019 7:11 PM
Nivel

Inregistrat: 3/7/2014
kryssu92 wrote:

Buna Lori. Primul beta e în ziua 15, apoi 17 si 19. Progesteronul l-am dozat cu beta 2 si 3, si a fost o scadere de o unitate si putin între ele. In ziua 22 am fost la eco, s-a vazut sacul gol, erau fix 5 saptamâni de la ultima menstruatie. Atunci mi-a dat sa iau arefam, desi considera ca nu e nevoie neaparat, dar sa fim acoperiti. Înca mai iau, a zis ca poate îl scoate la controlul de la 9 saptamâni.

Multumesc pentru raspuns. La progesteron unitatea de masura la tine e nmol sau ng? La mine 25 nmol se considera sub limita, limita inferioara pentru primul trimestru fiind de 32. Mi se pare ciudat ca la tine la 29 a zis ca nu e neaparat nevoie de arefam...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.